Zeaksantin – Gözlerinizin Sağlığını Korur

Zeaksantin, Lutein, Resveratrol ve Astaksantin göz sağlığı için önemli bileşenlendir.

Zeaksantin, yüksek antioksidan aktiviteye sahip bir karotenoiddir. Gözün makulasında yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Şu anda makula dejenerasyonu ve katarakt gibi belirli sağlık durumlarını önlemek/iyileştirmek için zeaksantin takviyelerinin kullanımını destekleyen çalışmalar bulunmaktadır.

Zeaksantin Nedir?

Zeaksantin, Marigold ve calendula cinsine ait bitki türlerinin organik bir bileşeni olarak doğal olarak oluşan bir pigmenttir, bunlar arasında esas olarak nergis ve tagetes erecta’nın bu pigmentteki bileşimleri açısından en önemli türler olarak bahsettiğimiz yıllık otsu bitkilerdir.

Zeaksantin, lutein ile birlikte, büyük ölçüde karotenoidler olarak bilinen gıdaların doğal renklendirilmesinin en büyük ürünlerinden biridir.

Bu tür bileşiklerin varlığı, bitkinin organlarına zarar verebilecek yüksek frekanslı enerji kuantumlarının aşırı absorpsiyonunu önler, fotosentez hızlandırır ve ultraviyole radyasyon filtresi işlevi sayesinde bitki metabolizmasında hayati öneme sahiptir. Bitkileri nasıl koruduğunu biliyorsunuz.

Bilmeniz gerekenler

  • Zeaksantin, gözleri oksidasyonun zararlı etkilerinden ve ışık kaynaklı hasarlardan korumada rol oynar.
  • .Zeaksantin, göz hücrelerini güneş gibi belirli ışık kaynaklarının zararlı etkilerinden korumak için sarı renkli bir pigment kalkanı oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca gözleri oksidasyondan zamanla oluşan tehlikeli serbest radikallerden korur.
  • Zeaksantin, lutein ile birlikte retinada, özellikle maküler bölgede biriken tek diyet karotenoididir.

Aşağıdaki koşullara sahip kişiler zeaksantin ve luteinden yararlanabilir:

  • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) : Zeaksantin ve lutein takviyesi, gözleri bazen körlüğe yol açan AMD’nin ilerlemesine karşı koruyabilir. 
  • Katarakt : Zeaksantin ve lutein tüketimi, bulanık görmeye neden olan katarakt oluşumunu yavaşlatabilir. 
  • Üveit : Üveit, gözün üveasının iltihaplanması veya şişmesidir. Uvea, gözün merkezinde, sklera ve retina arasında bulunur ve retinaya kan sağlamaktan sorumludur. Lutein ve zeaksantin, bu iltihaplanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. 
  • Diyabetik retinopati : Diyabetin bu komplikasyonu, retinadaki kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanır. Lutein ve zeaksantin, bu şekilde gözlere zarar veren oksidasyon işlemlerini azaltabilir

Lutein ve Zeaksantin Neden Gözleriniz İçin İyidir?

Bu güçlü antioksidanları sadece birçok sebzede bulmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerinizde , özellikle de lens, retina ve makulada bulunurlar. Bu nedenle doktorlar, sağlıklı görmede önemli bir rol oynadıklarına inanıyorlar. (kaynak)

Lutein ve zeaksantin, güneş ışığındaki ultraviyole ışınları gibi zararlı yüksek enerjili ışık dalgalarından gözlerinizi korumaya yardımcı olabilir. (kaynak)

Zeaksantin Takviyesi

Bu pigmentin yüksek miktarlarda uzun süreli tüketiminin etkileri hakkında kesin klinik veriler olmamasına rağmen, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, günlük alımın günde bir mg’dan az olmaması gerektiğini gösteren yeterli bilimsel titizlikle desteklenen bir değerlendirme yürütmüştür. kilo vücut ağırlığı .

Katarakt önleme

Bu nedenle, zeaksantin eksikliği veya yetersizliği ile merceğin bu bozulmasının oluşumu arasında bir neden-sonuç ilişkisi kurarak, katarakt oluşumunu önleyici etkileri büyük ölçüde reddedilmiştir.

Bunun yanında güçlü bir antioksidan olan astaksantin araştırmanızı da öneririz.

İlginizi çekebilir: Astaksantin Nedir Faydaları Nelerdir?

Antioksidan

d-ribose
 
Antioksidanlar (vücut hücrelerini serbest radikal hasarından koruyan maddeler) gibi davranırlar ve kanserle mücadelede çok büyük özelliklere sahiptirler. 

Antioksidan gücü, damar duvarlarının iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da onu gelişmiş ülkelerdeki üç ana ölüm nedeninden biri olan kardiyovasküler hastalıklar için oldukça faydalı hale getirir.

Zeaksantin, göz hücrelerini güneş gibi belirli ışık kaynaklarının zararlı etkilerinden korumak için sarı renkli bir pigment kalkanı oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca gözleri oksidasyondan zamanla oluşan tehlikeli serbest radikallerden korur.

Tüm bu aktivitenin ortasında, zeaksantin’in faydalarının bir göz vitaminine benzediğini düşünün. Vücuda girdikten sonra zeaksantin gözlere çekilir.

Hastalıkların olası azalması

Araştırmalarda vücutta yeterli zeaksantin varlığı ile hastalıkların başlama riskinde belirli bir derecede azalma olduğunu kabul eder.

Bu pigmentin, boğaz ağrısı veya diş çürümesi gibi yaygın hastalıkların önlenmesinde, daha ikincil istiyorsanız da bir rol ayırdığını belirtmek gerekir.  Bazı araştırmalara göre bile, Alzheimer ve yaşlılık bunamalarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Anti-inflamatuar ve anti-aging

Serbest radikallerin hücresel hasarına karşı zeaksantin, hücre hasarını önleyerek inflamatuar süreçlerin etkilerini hafifletebilir ve yaşlanmayla savaşabilir.

Ultraviyole radyasyonun etkilerine yüksek oranda maruz kalan cilt, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif bozulmadan korunmasına yardımcı olabilecek bol zeaksantin içeren gıdalar açısından zengin bir diyetin faydalarına açıkça yanıt verir.

Cilt sağlığını desteklenmek için takviye arıyorsanız,

İlginizi çekebilir: Bilmeniz Gereken Cilt Için En Iyi Vitaminlerin Listesi

  • Hastalıkların olası azalması: Araştırmalarda vücutta yeterli zeaksantin varlığı ile hastalıkların başlama riskinde belirli bir derecede azalma olduğunu kabul eder. Bu pigmentin, boğaz ağrısı veya diş çürümesi gibi yaygın hastalıkların önlenmesinde, daha ikincil istiyorsanız da bir rol ayırdığını belirtmek gerekir. .  Bazı araştırmalara göre bile, Alzheimer ve yaşlılık bunamalarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Zeaksantin Ne Zaman Alınır?

Lutein ile birlikte zeaksantin günün herhangi bir saatinde alınabilir. 

Olası yan etkiler

Araştırmacılar, zeaksantin ile herhangi bir yan etki veya olumsuz etkileşim bulamadılar. Bununla birlikte, yetişkinler için önerilen maksimum günlük dozu (10 mg) aşarlarsa, açık tenli kişilerde ciltte sarımsı bir renk oluşabilir.

Günlük olarak, takviyeler veya diyet yoluyla çok fazla lutein ve zeaksantin alma riski yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, hiçbir araştırma, birkaç yıldan fazla bir süredir takviyeleri kullanmayı araştırmamıştır.

Göz sağlığını desteklemek için onlarca yıllık bir plan arıyorsanız, her gün meyve ve sebze yemeye odaklanın.

Zeaksantin, gözler dışında vücudun diğer bölgelerine de fayda sağlar mı?

Son yıllarda araştırmacılar, zeaksantin’in cilt üzerinde olumlu etkileri olabileceğini öğrendiler. Günlük zeaksantin tüketimi, cilt hücrelerini erken yaşlanmanın yanı sıra UVB kaynaklı tümörlerden koruyabilir. Bir araştırma çalışması, günde 10 mg lutein ve 2 mg zeaksantin tüketmenin de cilt tonunu iyileştirebileceğini gösterdi

Lutein ve zeaksantin arasındaki fark nedir?

Her ikisi de önemli antioksidanlardır, ancak farklı roller oynarlar. Zeaksantin çoğunlukla gözün makula merkezinde bulunurken, lutein esas olarak retinada bulunur.

En iyi zeaksantin kaynağı nedir?

Yumurtalar en iyi kaynaktır. Bazı sebzeler daha fazla zeaksantin içerirken, vücudunuz muhtemelen yağ içeriğinden dolayı yumurtadan aldığını daha iyi kullanabilir. Araştırmalar, birkaç hafta boyunca her gün yumurta yemenin zeaksantin (ve lutein) düzeylerini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor.