Zaditen Öksürüğe İyi Gelir mi?

Zaditen Nedir?

ZADİTEN, ketotifen adlı bir bileşen içeren bir ilaçtır. Her bir ölçek (5 ml) şurup, 1 mg ketotifene eşdeğer bazda 1.375 mg ketotifen hidrojen fumarat içerir. ZADİTEN, çocuk emniyet kapaklı 100 ml’lik cam şişede sunulmaktadır. ZADİTEN, alerjik rinit [alerjik nezle] ve konjonktivit [göz iltihabı] gibi alerjik durumların semptomatik tedavisinde kullanılır. Alerjik reaksiyonlar, histamin adı verilen bir maddenin salınmasından kaynaklanır ve ZADİTEN, histaminin etkisini azaltarak alerjik belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

Zaditen Ne işe Yarar?

Zaditen öksürüğe iyi gelirmi

Zaditen şurup, 6 ila 17 yaş arası kişiler için sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır. Bu ilaç, alerjik reaksiyonlar, göz iltihabı ve astım ataklarının giderilmesi amacı ile kullanılır. İçerdiği etken madde sayesinde bu rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan semptomların giderilmesine yardımcı olur.

Örneğin, saman nezlesi ile ortaya çıkabilecek gözlerde kaşıntı, sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomların giderilmesi, alerjik olarak meydana gelmiş egzamanın tedavi edilmesi, astım rahatsızlığında ortaya çıkan nefes darlığının önlenmesi, astım ataklarının giderilmesi, göz iltihabına bağlı reaksiyonların önlenmesi ve alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan ödem, kızarıklık ve döküntü gibi durumların tedavi edilmesi amacı ile Zaditen şurup kullanılabilir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Zaditen Damla Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Zaditen damlası, alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan öksürük semptomlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Alerjik reaksiyonlar, histamin adı verilen bir maddenin salınmasından kaynaklanır ve Zaditen damlası, histaminin etkisini azaltarak alerjik belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

Bu nedenle, eğer öksürük alerjik bir reaksiyona bağlı olarak ortaya çıkarsa, Zaditen damlası öksürüğe iyi gelebilir.Fakat öksürük alerjik bir reaksiyona bağlı değilse, Zaditen damlası öksürüğe iyi gelmeyebilir. Doktorunuza danışarak en doğru tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz.

Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

Alerjik öksürük için kullanılan ilaçlar genellikle antihistaminikler, bronkodilatörler ve kortikosteroidlerden oluşur. İşte bazı yaygın olarak kullanılan ilaçlar:

 1. Antihistaminikler: Alerjik reaksiyonları hafifletmek için kullanılır.
  • Loratadin (Örnek marka: Claritin)
  • Cetirizin (Örnek marka: Zyrtec)
  • Feksafenadin (Örnek marka: Allegra)
  • Desloratadin (Örnek marka: Aerius)
 2. İnhale Kortikosteroidler: Alerjik astım belirtilerini kontrol altında tutmak için kullanılır.
  • Budesonid (Örnek marka: Pulmicort)
  • Flutikazon (Örnek marka: Flixotide)
 3. Bronkodilatörler: Hava yollarını genişleterek solunumu kolaylaştırır.
  • Salbutamol (Örnek marka: Ventolin)
  • Formoterol (Örnek marka: Oxis)
 4. Leukotrien Reseptör Antagonistleri: Alerjik reaksiyonları azaltmada etkili olabilir.
  • Montelukast (Örnek marka: Singulair)

ADİTEN Kullanım Rehberi

ZADİTEN’in doğru kullanımı için doktor tavsiyelerini dikkatlice takip edin. Önerilen dozun üzerine çıkmamanız esastır. Tedavi sürecinizde doktorunuz dozu ayarlayabilir: artırabilir ya da azaltabilir.

Yetişkinler İçin Kullanım: ZADİTEN’in tablet formunu tercih edin.

6 Ay – 3 Yaş Arası Çocuklar İçin: Her sabah ve akşam, kilogram başına 0.25 ml ZADİTEN şurup (0.05 mg) almalıdır. Örneğin, 10 kg ağırlığındaki bir çocuk için sabah ve akşam toplamda 2.5 mL (yarım tatlı kaşığı) şurup idealdir.

3 Yaş – 17 Yaş Arası Gençler İçin: Günde iki defa, kahvaltı ve akşam yemeğiyle birlikte, 5 ml (tam bir tatlı kaşığı) ZADİTEN şurup alınması önerilir.

Nasıl Kullanmalı? ZADİTEN yalnızca oral yoldan alınır.

Çocuk ve Gençler İçin Özel Bilgi: ZADİTEN şurubu 6 aylık ve daha büyük çocuklar için güvenlidir. Çocuklar, yetişkin dozuyla benzer bir doza ihtiyaç duyarlar. En uygun dozu doktorunuz belirleyecektir.

ZADİTEN’in Yan Etkileri Nelerdir?

ZADİTEN, ketotifen adlı bir bileşen içeren bir ilaçtır. Bu ilacın yaygın yan etkileri arasında huzursuzluk, sinirli ruh hali, uykusuzluk ve uyaranlara karşı aşırı hassasiyet bulunmaktadır. Eğer ZADİTEN kullanırken karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüzün şişmesi, dudaklar, dil ve boğaz şişmesi gibi belirtiler yaşarsanız derhal doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Folik Asit Hakkında Bildiklerinizi Unutun

Zaditen Eşdeğer (Muadil) İlaçlar ve Etkin Maddeleri

 • Şurup Formunda Eşdeğer İlaçlar:
  • Astafen – Etkin Madde: Ketotifen
  • Fumast – Etkin Madde: Ketotifen
  • Mitofen – Etkin Madde: Ketotifen
 • Steril Göz Damlası Formunda Eşdeğer İlaçlar:
  • Conjiten – Etkin Madde: Ketotifen
  • Detofen – Etkin Madde: Ketotifen
  • Oftifen – Etkin Madde: Ketotifen
  • Parvisten – Etkin Madde: Ketotifen

Not: Tüm listedeki ilaçlar, etkin madde olarak “Ketotifen” içerirler.

İlginizi Çekebilir: Atarax Kullananlar Yorumları – Kedi Gibi Uyutur Mu?

Zaditen Aç Mı Yoksa Tok Mu?

Zaditen, tok karna yani gıdalarla birlikte alınmalıdır.

Zaditen Kullananların Yorumlarını Nelerdir?

Şimdi ifdiyeti.com olarak sizlerle Zaditen kullananların yorumlarına bir göz atalım. Bu yorumlar forumlardan, sözlüklerden ve diğer platformlardan derlenmiştir.

İşte Zaditen Kullananların yorumlarını sizler için derledik.

Bu ilaç beni resmen uykuya daldırıyor. Yarım doz aldığımda bile tüm günü uyuşuk geçiriyorum.

Ketotifen ana maddeli bu ilaç çeşitli formlarda bulunuyor. Hem alerji hem de astım belirtileri için ideal.

Herkes “uyutur” diyor ama benim bebekte hiç uyku yapmadı, doktor bile şaşkın!

Görüldüğü gibi bu ilacı kullananlarda büyük oranda “uyku” gibi problemler olmakla birlikte

Bu ilaçla tam bir uyku moduna giriyorum, neredeyse 18 saat! Kedimle aynı uykuda olan belki de tek insanım.

Benim oğlanın üzerinde hiç etkisi yok ama ben bir tane alınca bir daha kalkamıyorum.

Bu ilaç alerjik tepkimleri ciddi şekilde hafifletiyor. Göz damlası ise etkisini hemen gösteriyor ama ilk kullanımda biraz yanma hissediliyor.

Benim için bu ilaç bir kurtarıcı. Uyku yapma etkisi olumsuz olsa da, alerjik belirtilerle yaşamaktan daha kötü değil.

Senelerdir bu ilacı belirli dönemlerde kullanıyorum. Özellikle saman nezlesi gibi belirtiler için birebir. Ancak gündüz alırsanız, uykululuğa hazır olun!

Zaditen kullanan bir annesi ise, oğlunun sıkça üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandığını ve belirli bir ilacı bu nedenle kullandığını belirtiyor. İlacın, alerjik belirtiler ve solunum sorunları için etkili olduğunu düşünüyor. Oğlunda herhangi bir sağlık sorunu belirtisi gördüğünde ilaca başvurduğunu ve olumlu sonuçlar aldığını ifade ediyor.

Benim oğlum da sık sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanıyor. Bu ilacı, alerjik belirtiler ve solunum sorunları için kullanıyoruz. Kendini iyi hissetmediğinde hemen başvuruyorum ve gerçekten işe yarıyor.

Bir başka kullanıcı ise bahar alerjisi için kullandığını belirmiş.

Baharın gelmesiyle bu hapı kullanıyorum. Bu günlerde burnum alerjiden dolayı tıkanıyor. Akşamları aldığımda, sanki bir sürü alkollü içki içmişim gibi hissediyorum.

Dün sadece bir tane aldım ve hala uyanık olamıyorum. Gözlerimi bile açamıyorum!

Zaditen Uyku Yapar mı?

Zaditen, bir antihistaminik ilaçtır. Antihistaminiklerin en yaygın yan etkisi, uykulu hale getirmeleridir. Bu ilaçlar, histamin adı verilen bir maddenin etkisini azaltarak alerjik belirtileri hafifletmeye yardımcı olur ama bu ilaçların kullanımı sırasında uykulu hale gelme gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. 

Zaditen Damla Balgama iyi Gelir mi?

Alerji kaynaklı balgamda etkili olabilir. Bu damla, alerjik rinit (alerjik nezle) ve göz iltihaplarının tedavisinde etkili olan bir ilaçtır. Ama bir balgam söktürücü değildir. Zaditen damlanın balgama iyi gelip gelmediği hakkında bilgi bulunmamaktadır

Zaditen Damla Soğuk Algınlığına iyi Gelir Mi

Hayır, Zaditen damla soğuk algınlığına iyi gelmez. Zaditen damla, alerjik rinit (alerjik nezle) ve göz iltihaplarının tedavisinde etkili olan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ise viral bir enfeksiyondur ve antihistaminiklerin etkisi yoktur. Soğuk algınlığı için en iyi tedavi dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve semptomları hafifletmeye yönelik ilaçlar kullanmaktır.

Zaditen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Durum/KoşulÖneri/Tavsiye
Diyabet HastalığıTedaviye başlamadan veya sonlandırmadan önce doktorunuza başvurun.
Kontakt Lens KullanımıGöz damlası formunu dikkatli kullanın.
Araç veya Makine KullanımıTedavinin başında ilaç tepkileri değişebilir, dikkatli olun.
İlacın Etkisinin Farklı Hissedilmesiİlacın etkisini çok güçlü veya zayıf hissederseniz uzmana danışın.

Sonuç

Bu makalede, Zaditen hakkında önemli bilgileri paylaştık ve okuyucularımızın daha iyi bir anlayış kazanmasına yardımcı olduk. Umarız bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur ve gelecekteki kararlarınızda size yardımcı olacaktır. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Her zaman size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 😊

Kategori: