Atarax Kullananlar Yorumları
Atarax, Yeşil reçeteye gerek olmadan kullanılan kaygı gidericiler. Fizyolojik bağımlılık riski yoktur.

Atarax, Kaygı bozukluğu ve Anksiyete dahil ruhsal sıkıntıyı, huzursuzluk halini ve kaşıntının tedavisinde kullanılan bir antihistamin ilaç sınıfındadır.

Alerjen etmenlere karşı vücutta oluşan stresi ve tansiyonu ATARAX, hidroksizin dihidroklorür ETKEN maddesiyle azaltır. Bu durum, merkezi sistemin rahatlaması ve uykuya dalış sürecini olumlu etkiler.

Atarax tablet alındıktan 20 ile 30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve kan dolaşımına girer. Peki, Atarax kullananlar neler söylüyor? Gerçekten kaygı durumlarında faydalı mı? Atarax nedir ve kullananların yorumunu derledik.

Atarax 25 mg Nedir?

Atarax’ın Her bir film kaplı tablette 25 mg hidroksizin dihidroklorür içerir, tablet veya şurup formunda bulunur.

 • Yetişkinlerde anksiyete (kaygı) bozukluklarının belirtilerinin tedavisinde
 • Kaşıntı belirtisinin tedavisinde
 • Ameliyat öncesi hastanın sakinleşmesi amacıyla

gibi sebeplerden kullanılmaktadır.

Atarax Kullanıcı Yorumları

Atarax kullananların yorumları farklılık göstermektedir. insanlar Atarax kullandıktan sonra alerjik semptomların azaldığını ve uyku kalitesinin arttığını söylemektedir.

Atarax kullandıktan sonra adeta sersemlemiş hissediyorum. İnsanı resmen sersem sineğe dönüştürüyor, hatta bir yerleri tutmakta bile zorlanıyorum, sürekli yatak ve uyku hayali kuruyorum. Bence fazla sakinleştirici şurup.

Görüldüğü üzere internetteki yorumlarda Atarax kullananlar adeta “uyku” açlığı çektiği gözlemleniyor.

Kışladayken çarpıntı rahatsızlığı sebebiyle verilmişti, alerjik burun akıntıma iyi gelmişti. Ayrıca, fena uyutuyor ve rüyalar görmenizi sağlıyor.

Ayrıca bir sözlükte gene insomnia rahatsızlığına iyi geldiği belirtilmektedir.

Alerjik ürtiker ve insomnia’nın eşlik ettiği durumlarda nokta atışı olup,reçetesiz satışı mümkün olmayan, bir taşla iki kuş vuran ilaçtır.

Mışıl mışıl uyutur, ama kalkınca da kaldırmak bilmez. Önceden doktora uyuyamıyordum diye şikayet ederim, bana bunu yazardı. Şimdi de ikidebir uyuyasım geliyor bunun ters etkilisi yok mu:d

Atarax kullananlar genel olarak uyku üzerine faydaları olduğu ve kaygı, anksiyete durumlarına iyi geldiğini belirmektedir.

Bu sebeple Atarax 25mg uyku yapabilir.

Atarax Reçetesiz Alınır Mı?

Evet, Atarax reçetesiz alınabilir. 2022 itibariyle Güncel fiyatı bu şekildedir.

Perakende Satış Fiyatı :24.96 TL
Barkod :8699624090058
Fiyat geçerlilik tarihi :09.07.2022

Atarax Bağımlılık Yapar Mı?

Bazı insanlar psikolojik olarak Atarax’ın sağladığı faydalara karşı bağımlılık geliştirebilir. Ama, Atarax hiç bir şekilde fizyolojik bağımlılık yapmaz.

Psikolojik olarak Atarax kullanmadan uyuyamama gibi semptomlar yaşamadığınız sürece bir problem yoktur.

Atarax şurup Gyrex gibi antipsikotik veya anti-depresan değildir. Bu sebeple depresyonu veya kaygıyı tedavi etmez. Gene de dikkatli kullanılmalıdır çünkü beyin kimyasallarına etkileyebilir.

Genel olarak sakinleştirici özelliği ve uykuya olan olumlu katkıları sebebiyle tercih edilmektedir.

Atarax Yan Etkileri

Atarax öldürdü” veya “Atarax kullandıktan sonra kendini kaybedip öldü” gibi haberler gerçeği yansıtmıyor. Dengesiz kullanıldığında Aspirin dahi öldürebilir. Aynı şekilde, aşırı kullanıldığında atarax zararları bulunmaktadır.

 • Aşırı duyarlılık
 • El, ayak, yüz ve dudakların şişmesi ya da özellikle boğazda nefes
  darlığına yol açacak şekilde şişmesi
 • Bronşların geçici olarak daralması
 • Anjiyonörotik ödem
 • Çarpıntı, nefes almada güçlük gibi kalp ritim sorunlarI
 • Ani başlayan ve ateşle birlikte tüm vücutta irinli de

Yukarıdakilerden herhangi birisi olduğunda ilacı direk bırakmanız ve en yakın sağlık ocağına gitmeniz gerekmektedir.

Sonuç

Atarax esasında bir uyku hapı değildir, ama uyku süresini arttırdığı rapor edilmiştir. Atarax 25 mg ve 50 mg dozları bulunmakla birlikte, en çok kullanılan Atarax 25 mg dozlarıdır. Sizde anksiyete ve depresyon gibi problemleriniz varsa, doktorunuza danışmadan Atarax 50 mg kullanmayın.

Bunun dışında, Atarax antidepresanlar gibi ağır bir ilaç değildir, bunun temel sebebi kendisi bir antihistamin kategorisinde bir ilaç olmasıdır.

Kaygı bozukluğu, Depresyon ve Stres ile mücadele etmek zordur. Sadece ilaçlar üzerinden bütün kaygıyı ve depresyonu yenmek daha da zor. Bu konuda kullanılabilecek doğal stratejiler:

gibi alışkanlıklar yöntemler kaygıyla savaşta elimizdeki büyük bir güç olabilir. İlaçlar, belirli spesifik zamanlarda ve ağır koşullarda reçete edilmeli ve kullanılmalıdır. Olabildiğince doğal yöntemlerle kaygımız ve stresimi kontrol altına alınmalıdır.

Diğer makalerimiz: