Terbisil İlaç başta halk atasında atlet ayağı hastalığı (Tinea pedis), kasık kaşıntısı (Tinea kruris), saçkıran (Tinea korporis), isilik (Kandidiasis) ve Pityriazis versicolor gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Terbisil krem, içerisinde l0 mg terbinafin hidroklur bulundurur.

Sizde Terbisil ilaç kullanıyorsanız, yorum olarak bu yazının altına atabilirsiniz. Böylece Terbisil kullanan kişilerin yorumları yazımıza destek olmuş olursunuz, ayrıca başkalarının da görmesini sağlarsınız.

Terbisil Tablet Nedir?

TERBISIL içerisindeki önemli aktif bileşen olan terbinafin hidroklorür içerir. TERBISIL, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

Özellikle atlet ayakları (Tinea pedis), tüyler bölgesinde mantar enfeksiyonları (Tinea cruris), vücuttaki mantar enfeksiyonları (Tinea corporis), mantar enfeksiyonları (Kandidiasis) ve Pityriasis versicolor gibi mantar enfeksiyonlarında kullanılır.

Mantar ağrı yapar mi? Neden Mantar Olur?

Mantar enfeksiyonları genellikle ağrı yapmaz, ancak bazı mantar türleri ciltte kaşıntı veya acıma hissi yaratabilir. Mantar enfeksiyonları, mantar türlerinin vücutta çoğalması sonucu oluşur. Bu, vücuttaki doğal denge bozulması ya da zayıflık nedeniyle olabilir. Örneğin, cilt yaşlanması, bağışıklık sistemi zayıflığı, terleme ve nemli ortamlarda uzun süre kalınması gibi durumlar mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

Terbisil Yan Etkileri Nelerdir?

Terbisil tablet kullannlarda görülen en yaygın yan etkiler karın ağrısı, mide bulantısı iken, krem kullananlarda yanma ve batma hissi göze çarpıyor. Ayrıca bazı durumlarda “Ciltte karıncalanma, uyuşma veya duyarlılıkta azalma” görülebilmektedir.

Yaygın:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Hafif mide ağrısı
 • Yemeklerden sonra mide rahatsızlığı (Mide ekşimesi)
 • İshal
 • Karında şişme veya şişkinlik (Midede doluluk hissi)
 • İştah kaybı
 • Deri döküntüleri (Kaşıntılı)
 • Eklem ağrısı ve kas ağrısı

Yaygın Olmayan:

 • Duygudurum bozukluğu (Depresyon)
 • Tat alma hissinde bozukluk veya kayıp
 • Baş dönmesi
 • Göz bozukluğu
 • Yorgunluk

Terbisil kullanırken yukarıdaki etkilere maruz kalıyorsanız derhal doktorunuza bilgi verin.

Terbisil Karın Ağrısı Yapar mı?

En sık görülen yan etkiler arasında sindirim sistemi problemleri (doluluk hissi, iştahsızlık, mide bulantısı, hafif mide ağrısı, ishal) ve cilt reaksiyonları (kaşıntılı döküntüler, ürtiker) bulunmaktadır. Ayrıca kas-iskelet sistemi problemleri (eklem ağrıları, kas ağrıları) de sıkça görülebilir. Terbisil kullanımında bu etkiler görülmüştür.

Terbisil Tablet Kullananlar Yorumları

Terbisil Kullananlar Yorumları
Terbisil Kullananlar Yorumları

Terbisil tablet ve krem kullananların sözlüklerden ve forumlardan yorumları şu şekildedir:

 • Eğer mantarlı bir bölgeye sprey sıkarsanız, acılar en derin noktalara ulaşacak ve vücudunuz acıdan baya ağrıyacak ve çıldıracak ihtimali ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle, mümkünse olay yerinden koşarak kaçınılması gerekir ve bölgeyi kesip atmak isteyebilirsiniz. (yani sprey ağrı yaptırdı bana)
 • Bende ilaç kullandıktan sonra mide bulantısı yaptı.
 • Dayanılmaz baş ağrıları nedeniyle bıraktığım ilaç, travogen merhem ile değiştirilerek devam ediyorum.
 • Bölgeyi cayır cayır yakan bir ilaç. Bu durum terbisil kremi sürdükten 1 saat sonra devam etti.
 • Terbinafin hidroklorür gerçekten de özellikle atlet ayağı mantar hastalığı varsa etkili. Ben etkisini baya gördüm. Karın ağrısı yaptı ama sonraki dozlarda geçti. Karaciğere yüklendiğini duyduğum için, bu tableti özellikle alkolle almamak gerekir.

Terbinafin hidroklorür içeren mantar kremi, el ve ayak parmak aralarında oluşan atlet ayağı mantarı, kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları, saçkıran, derinin kıvrımlı yerlerinde oluşan ısırıklar ve tırnak mantarları gibi deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar şeklinde görülen mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Terbisil tablet kullananlar bazıları yorumları şu şekildedir:

Bir cilt hastalığı olan mantarın tedavisinde kullanılan terbinafin hidroklorür içeren tabletler, 1 kutuda 28 adet içermektedir. Doktor, hastalığın durumuna göre dozaj ayarı yapar ve tedavinin yaklaşık 2-3 ay sürebileceğini söyler. Bu ilacın kullanımı sırasında, eczacı tarafından karaciğer enzimlerinin çok fazla çalıştırılabileceği ve bol su ile yutulması gerektiği hatırlatılır. Ayrıca, alkol alınacak ise(ki önermiyorum), alkol alınacak süre ile ilacın kullanıldığı süre arasında en az 4-5 saatlik bir zaman dilimi geçmesi önerilir. Bu ilaç kullanımı sırasında karaciğer rahatsızlığı olanlar için sakıncalıdır.

Arkadaşlar haberiniz olsun, birçok mantar enfeksiyonu, tedavisinden sonraki 7 gün içinde iyileşir – tırnak enfeksiyonları 3 ay veya daha uzun sürebilir.

Krem kullananlarda ise şöyle yorumlar görülmüş:

Ben terbisil terbisil kremi kullanırken en sık gördüğüm yan etki, uyguladığınız bölgede tahriştir. Bunun dışında tabletini denemedim.

Bir başka Terbisil tablet kullanıcı ise şöyle yorumda bulunmuş:

Ben ilk kullandığımda iştah azalması meydana geldi. Ama vücudunuz ilaca alıştıkça iştahınız düzelecektir. Mantarın (maya) neden olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavinde etkili.

Sonuç

Terbisil tablet, içerisinde Terbinafin hidroklorür etken madde sayesinde mantarla savaşta etkilidir.

Bu ilaç, cilt, tırnak ve saç derisi mantarlarının çeşitli türlerine karşı etkilidir. Özellikle, dermatofit mantarlarına karşı etkilidir. Bu ilaç, aşağıdaki koşulları tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Deri mantarları: tinea corporis (vücut mantarı), tinea cruris (kuyruk sokumu mantarı), tinea pedis (ayak mantarı)
 • Tırnak mantarları: onikomykozis (tırnak mantarı)
 • Saç derisi mantarları: tinea capitis (saç derisi mantarı)

Terbisil tablet kullananlarda görülen en büyük yan etki ise karın ağrısı ve mide bulantısıdır.

Diğer Makaleler:

Kategori: