Secita 10 Mg Kullananlar Yorumları – (Detaylı)

Secita, bir antidepresan ilaçtır ve selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs) olarak bilinen bir gruba dahildir. Bu ilaçlar beyindeki serotonin sistemini etkileyerek serotonin düzeylerini arttırırlar.

Serotonin sistemindeki bozuklukların, depresyon ve benzeri hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynadığı kabul edilmektedir. Secita 10 mg dozajında reçete edilmektedir. Secita kullananlar, depresif belirtilerinin azaltılması ve kaygı bozukluğunun giderilmesi için kullanırlar.

Siz de Secita kullandıysanız, kullanım tecrübenizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Secita Nedir ve Nasıl Çalışır?

Secita 10 mg, film kaplı tabletler halinde sunulan bir antidepresan ilaçtır. Her tablette 12.77 mg essitalopram oksalat bulunmaktadır.

Secita kullananlardaki temel etki, beyindeki serotonin sistemini düzenleyerek kaygı ve endişe gibi duyguları azaltmaya yardımcı olmasıdır. Bu ilaç, 5 mg, 10 mg, 15 mg ve 20 mg dozajlarında mevcuttur. Depresyon, endişe ve kaygı gibi belirtileri olan kişiler tarafından kullanılabilir.

Ancak bu ilaç, beyindeki dengenin bozulmasına yol açabilecek yan etkilere de sahip olduğundan, doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

Secita uyku yapar mı?

Secita, antidepresan bir ilaçtır ve bazı kullanıcılar tarafından uykuya dalma ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olduğu rapor edilmiştir. Ancak bu ilaç her kişi için aynı etkiyi göstermeyebilir ve bazı kullanıcılar tarafından uykuya dalma veya uyku kalitesinde bir değişiklik olmayabileceği de unutulmamalıdır.

Secita Yan Etkileri Nelerdir?

Beyin kimyasallarını etkileyen antidepresanlar bir miktarda yan etkiler yaratabilir. Secita kullananlar genellikle bu yan etkileri dozajla orantılı şekilde görürler.

İlginizi Çekebilir:  BCAA nedir? BCAA ne işe yarar ?

Secita kullanımı sırasında aşağıdaki yan etkilere rastlanabilir:

 • Sık baş ağrısı
 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • İştah artışı veya azalması
 • Huzursuzluk, endişe, anormal rüyalar, uyuma güçlüğü
 • Titreme, ense ağrısı, sersemlik, deride karıncalanma
 • İshal, kusma, ağız kuruluğu, kabızlık
 • Artmış terleme
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Cinsel bozukluklar

SSRI’lar belirli miktarda cinsel işlev bozukluğu veya libido kaybı da yaratabilir. Secita kullananlarda görülen yan etkiler arasında bunlarda gelmektedir.

Secita ne kadar sürede etki eder?

Secita kullananların yorumlarına göre, ilacın etkisi genellikle 3 ay sonra doruk noktaya ulaşır. Tedavinin süresi birkaç ay kadar olabilir. Bu ilacın sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) tedavisinde günde bir kez 10 mg dozunda kullanılması önerilir. Semptomların giderilmesi için genellikle 2-4 hafta yeterlidir. Ancak bu bilgiler genel bir öneri niteliğindedir ve kişiye özel tedavi seçeneği doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Secita 10 Mg Kullanıcı Yorumları

Secita 10 Mg Kullanıcı Yorumları
Secita serotonin reseptörlerine etki eden bir ilaçtır. Serotonin ise “mutluluk hormonu” olarak adlandırılır.

Secita 10 mg kullananların yorumlarını incelediğimizde:

 • Secita, kaygı ve mutsuzluk gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olan bir antidepresandır. Ancak bu ilacı kullanmak sadece doktor önerisi ve reçetesiyle mümkündür. Kendi kendinize bu ilacı kullanmaya karar vermeyiniz.
 • Yaklaşık 3 ay önce panik atak ve anksiyete ile tanıştım. Doktorum, benim bu ilacı kullanmamamı önerdi ve 3 aydır iyi gidiyor. İlk başlarda yan etkiler yaratabilir, saçma sapan düşüncelerde yaratabilir. Doğrudur. Ancak ilacın etkisi, 10-15 gün içinde belli olmaya başlar. Ayrıca spor yapıyorum ve kilo vermemi engelleyip engellemediğinden emin değilim. Her şey zaten kafada bitiyor. Bunun dışında pamuk gibi hissediyorum ve bu ilaç benim hastalığımın yavaş yavaş geçtiğini hissettiriyor. Bence, gerekiyorsa doktor gerekli görüyorsa kullanılmaktan kaçınılmaması gereken bir antidepresandır.
 • Bir aydır kullanmama rağmen, secita kullanımında etki görmedim. Sebebi ben mi anlamadım.
 • Secita 5 mg kullanıyorum. 4.hafta bitti ve semptomlarda olumlu etkiler oldu. Secita kullandıktan sonra sadece bende hafif kasılma gibi yan etkiler yarattı.
İlginizi Çekebilir:  Abizol Kullananların Yorumları - Anksiyete

Bir başka Secita 10 mg kullanan kişinin yorumu ise

İlk başlarda 10 mg ilacı kullanmışım ama sonra doktor 15 mg’a çıkarmış. İlk haftalarda yan etkiler olmadı ama sonradaki yan etkiler göstermeye başladı. Dilimde, boğazımda ağrılar ve şişlikler var. Yan etkilerden dolayı, doktorum selectraya geçmemi söyledi.

Uzun kullanımlarda etkilerini merak ediyorsanız bir kullanıcı:

Secita’yı doktor kontrolünde 12 ay kullanmışım. İlk ay mecnun edici, sonra iştahı kesici olmuş etkiler olmuştu. Fakat Major depresyondan, kronik uyku sorunundan ve bağımlılıklardan kurtarmıştı. Memnun kalmışım.

Secita 15 mg kullanan bir kişinin yorumu ise şu şekildedir:

Secita 15 mg ilacı bir aydır kullanıyorum. Ağlama krizlerim yok oldu, daha sakin bir insan oldum. Tedaviye ihtiyaç duymayanlar için tavsiye etmiyorum, çünkü bağımlılık yapabiliyor.

Bir başka Secita 20 mg kullanan kişinin yorumu ise şöyledir:

Secita’yı sabahları, Sayfren’i akşamları 20 mg olarak kullandınıyorum. Diğer yan etkileri gözlemleme ama çok kilo aldırıyor. Doktorum bu ay dozu arttırdı, umarım işe yarar.

Secita 10 mg hakkında yazılanlar Secita ‘nın resmi ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır.

Aynı şekilde Secita kullananlar yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Secita hangi ilacın muadili

 • ZENDOR
 • TIOPRAM
 • SITELA
 • SEVPRAM
 • SECITA
 • LOURES

Secita Reçetesiz alınabilir mi?

Secita sadece eczanelerden doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır Bilinçsiz olarak alınamaz.

Sonuç

Serotonin, bir nörotransmitter olarak bilinen bir kimyasal maddedir. Beyin ve sinir sisteminde bulunur ve duygusal durumları, uyku düzenini ve ağrı duyumlarını etkiler. Secita gibi SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), serotoninin beyinde dolaşmasını sağlayan ilaçlardır. Bu ilaçlar, depresyon, anksiyete ve diğer ruh hal bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Erektil Disfonksiyon için Doğal ilaçlar ve Takviyeler

Secita kullananların yorumlarına genel olarak major depresyon ve anksiyete durumlarında etki ettiği görülüyor. Unutmayın, beyin kimyasalları üzerinde etki eden ilaçların yan etkileri olabilmektedir.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın