Cinsel Gücü Artıran Nitrik Oksit Hakkında Bilgiler

Nitrik Oksit Nedir?

nitrik oksit

Nitrik oksit, vücutta yaşamı sürdüren birçok süreçte yer alan önemli bir moleküldür. Vücudun tüm hücreleri tarafından kullanılır ve çeşitli farklı kimyasal reaksiyonlarda yer alır.

Nox veya nitrik oksit, yaklaşık on yıldır buna yardımcı olmak için kullanılıyor. Sporcular için nitrik oksit tedavisi kan akışını uyarır ve kan viskozitesinin artmasına neden olabilecek trombosit agregasyonunu önler.

Nox ayrıca dokudaki oksijen deposunu artırarak, nitrik oksit seviyelerini yükselterek ve kas kasılmalarını güçlendirerek atletik performansı da geliştirir. Düzenli nitrik oksit takviyesi alımı, aerobik kapasiteyi iyileştirir ve oksidatif stresi iyileştirir, böylece akut ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Bu inanılmaz molekül hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nitrik Oksit Arttırmanın Avantajları:

İnsan vücudu doğal olarak nitrik oksit üretir. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine neden olan ve kan akışında artışa neden olan bir vazodilatördür. Artan nitrik oksit seviyeleri, gelişmiş hafıza ve bilişsel işlev, artan enerji seviyeleri ve daha düşük inflamasyon ile ilişkilidir.

 • Protein Sentezini arttırır.
 • Kas onarımını destekler.
 • Antrenman Volümünü arttırır.
 • Yüksek kan basıncını dengeler.
 • Kan dolaşımını destekler
 • Kaslara giden oksijen miktarını arttırır

Nitrik oksit vücutta kan dolaşımı, kas kasılması ve protein sentezinde önemli rol oynayan önemli bir moleküldür. Bir eksiklik bu sistemleri etkileyebilir ve yüksek tansiyon, yorgunluk ve enerji eksikliği gibi sorunlara neden olabilir.

Sporcular arasında protein sentezini arttırmak, kaslara giden kan akışını ve oksijeni desteklemek ve antrenman performansı için “nitrik oksit üretimi arttıran” takviyeler kullanılmaktadır.

Nitrik Oksit Erektil Disfonksiyon ( Ereksiyon)

Cinsel birleşme esnasında penis sertliğini sürdürmekte zorluk çekmek “ereksiyon bozukluğu” olarak adlandırılmaktadır

Doğal olarak nitrik oksit arttırmak “ereksiyon bozukluklarını”engellenmesinde yardımcı olabilir.

Nitrik oksit arttırmak için kullanılan L-sitrülin amino asidi yardımcı olabilir. L-Citrulline(sitrülin) hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: L-citrülin nedir faydaları nelerdir?

Penise giden kan akışının artması ve penis çevresi kasların rahatlaması için nitrik oksit ihtiyacı bulunmaktadır. Nitrik oksit bu duruma yardımcı olmaktadır.

12 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada orta derecede ereksiyon bozukluğu bulunan erkeklerde L-sitrülin kullanımının yardımcı olduğu görülmüştür.

Ereksiyon bozukluğu L-sitrülin, Viagra kadar etkili olmakla birlikte, daha güvenli ve az yan etkiye sahiptir.

Bir başka araştırmada L-arjinin ile birlikte Pine bark extract kullanımın ereksiyon bozukluğunda katkı sağladığı görülmüştür.

Nitrik oksit arttırmak için “Arjinin” ve “Citruilin” amino asitleri kullanımı gerçekleştirebilir. Bunun yanından “Hint ginsengi” ile birlikte Ereksiyon bozukluğunun azaltılmasında veya tedavisinde yardımcı alternatif kaynak olabilir.

Ginseng vücudu strese karşı adapte ederek vücudun genel olarak güçlenmesinde fayda sağlar. Ginseng hakkında daha fazla bilgi almak için:

Kas Ağrıları

kasonarımı

Devam etmek için güç ve enerji toplayın!

Pek çok insan, kas ağrısı ve kas ağrısı için nitrik oksidin önemini ve ayrıca kas onarımı ve performansı için protein sentezinin önemini hafife alıyor. Size nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için Nitrik Oksit’in bazı faydalarına bakalım.

Protein sentezi: Nitrik oksit, protein sentezinde kullanılan arginazlar adı verilen enzimleri oluşturmak için önemlidir. Protein, kas büyümesi ve onarımının anahtarıdır, bu nedenle yüksek düzeyde nitrik oksit kaslarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlar!

Egzersizden 24 ile 72 saate kadar süren kas ağrıları gerçekten sıkıcı hale gelebilir. Araştırmada 8 gram sitrülin malat kullanımın kas ağrılarının azaltılmasında etkili olduğu görülüyor. (kaynak)

Bunun yanında sitrülin antrenman sonrası kaslarda artan atık maddeler olan:

 • Laktat
 • Amonyum

Uzaklaştırılmasında etkilidir. Bu durum daha çabuk toparlanmaya olanak vermektedir.

Citrulline, vücutta arginine dönüştürülen esansiyel olmayan bir amino asittir. Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek, kan basıncını düzenlemek ve kan akışını iyileştirmek istiyorsanız, Citrulline diyetinizin önemli bir parçası olabilir. Citrulline, kas ağrısından kurtulma da dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlayan nitrik oksit için önemli bir öncüdür.

Kas ağrılarının azaltılmasında başka etkili olan gıda takviyelerinden biride L-Glutamindir. Eğer antrenman sonrası toparlanma sürecini hızlandırmak istiyorsanız “L-Glutamin” amino asidini araştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Panto 40 MG Kullananlar Yorumları - Mide Yanması

İlginizi çekebilir: Glutamin nedir ne işe yarar?

Kan Basıncını Dengeler.

kan-basinci

Nitrik oksit, vücuttaki hücrelerden mesajların iletilmesine yardımcı olan bir kimyasaldır. Yeterli nitrik oksit olmadığında, bu zayıf kan akışına ve daha düşük oksijen seviyelerine yol açabilir ve bu da yorgunluğa neden olur. İyi haber şu ki, yeşil yapraklı sebzeler ve pancar gibi nitrat içeriği yüksek yiyecekleri daha fazla yiyerek nitrik oksit seviyenizi iyileştirebilirsiniz!

Nitrik oksit arttırmak pancar suyu tüketmek, sağlıklı sebze ve meyveler tüketmek fayda sağlayabilir.(kaynak)

Nitrat

Nitrat üretimi için yeşil yapraklı sebzelerden zengin bir diyet yemek önemlidir. Bu sebzeleri yemenin faydalarından biri de nitrat içermeleridir. Bu nitratlar yenildiğinde nitrik okside dönüşür ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

Birtakım araştırmalar nitrat tüketiminin kan basıncını azalttığını ve böylece kan dolaşımını arttırdığını belirtmektedir.(kaynak)

Flavonoidler

Flavonoidler bir grup antioksidandır ve en yaygın olanları antosiyaninler, flavonlar, flavanonlar ve flavonollerdir. Hücrelerin sağlığı büyük ölçüde bu flavonoidlerin seviyelerine bağlıdır. Hücre hasarına yol açabilecek serbest radikallere karşı koruma sağlarlar ve ayrıca hücresel sinyal yollarını düzenlerler.

Antrenman Performansını Arttırır.

kaskütlesi

Laktik asit, vücuttaki enerji üretiminin bir yan ürünüdür. Egzersiz yaptığınızda kaslarınız laktik asit üretir. Laktik asit üretimi, kas yorgunluğuna ve kas ağrısına neden olan şeydir. Laktik asit üretimini azaltmaya yardımcı olan nitrik oksit, diyet veya arginin gibi takviyeler yoluyla artırılabilir.

Stanford Üniversitesi ve Auckland Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, nitrat takviyesinin dayanıklılık sporcularında gözle görülür faydalar sağlayabileceğini göstermiştir.

Nitrat takviyeleri, yeşil yapraklı sebzelerde bulunabilen doğal bir takviyedir. Çalışmalar, bu takviyelerin dayanıklılık sporcuları için gözle görülür faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Nitratların kırmızı kan hücrelerinden kaslara oksijen transferini iyileştirmeye yardımcı olduğu ve yoğun antrenmanlardan sonra kasların iyileşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Nitratın bisiklet sürücüleri ve koşucular üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüş.

Araştırmaların bazılarında L-arjinin kullanımın aynı performans etkisi gerçekleştirdiği görülmemiş.

İş nitrik oksit olduğunda L-sitrülin kullanımın arjinine oranla daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz. L-sitrülinin yüksek tansiyon, konjestif kalp yetmezliği ve erektil disfonksiyon gibi durumlar için etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. L-sitrülin ayrıca arginin ve ornitin gibi diğer amino asitlerin öncüsüdür. Arginin ise nitrik oksit sentezi için bir substrattır.

Kan şekeri için faydalıdır.

Kan şekeri aleti

TIP 2 diyabet olan bireylerde nitrik oksit salınımı az olmaktadır.

Son araştırmalar, nitrik oksidin kan şekeri için faydalı olduğunu göstermiştir.

Nitrik oksit, havada bulunan ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan bir moleküldür. Bunu kan damarlarını açarak ve kan dolaşımında daha fazla oksijenin dolaşmasına izin vererek yapar. Bu, glikozun hücrelere girmesini kolaylaştırır ve onu kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde önemli bir molekül haline getirir.

L-arginin, vücutta kan damarlarının gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan bir kimyasal olan nitrik oksit yapmak için kullanılan bir amino asittir. Araştırmalar, 6 ay boyunca L-arginin kullanan diyabetli kişilerin daha iyi kan şekeri kontrolüne ve artan insülin duyarlılığına sahip olduğunu göstermiştir.

Nitrik Oksit Yan Etkileri Nelerdir?

Nitrik oksitin yan etkileri iyi bilinmemektedir.Nitrik oksit, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla kullanılan vücut için gerekli bir molekül olmasına rağmen, nitrik oksidin vücuttaki diğer kimyasallarla etkileşime girdiğinde baş ağrısına neden olabileceği belgelenmiştir.

Doğal olarak vücutta nitrik oksit arttırmak için besinler tüketildiğinde nitrik oksit güvenlidir.  Keza nitrik oksit arttırmak için kullanılan “öncü amino asitler” dozajında kullanıldığında yan etki tesirleri azdır.

 • Nitrik Oksit Nasıl üretilir?

  Nitrik oksit bir gazdır. Kan damarlarının kenarlarında hücreler tarafından üretilir ve nitrojen ve oksijen atomlarından oluşur. Nitrik oksit üretimine yol açan nitrit ve sitrülin, arjinin gibi etken maddeler rol oynar.

 • Nitrik Oksit Hangi Aminoasitten Sentezlenir?

  Nitrik oksit, amino asit arginininden sentezlenen kimyasal bir bileşiktir. Arginin, arginini gaz halindeki bir molekül olan nitrik oksite dönüştüren nitrik oksit sentazına maruz kalır. Vücudumuzda bu gaz kan damarlarını gevşetmek, göz kaslarını genişletmek veya hava yollarını genişletmek gibi birçok işlevi vardır. L-sitrülin, vücutta arjinine dönüşerek nitrik oksit arttır. Direk olarak nitrik oksit arttırmak.

Yorum yapın