Yenilikçi araştırmalar ve araştırmalar, CoQ10’un uzun ömür ve daha iyi kalp sağlığına cevap olabileceğini gösteriyor. Sağlıklı bir kalp için önemlidir ve enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. CoQ10, hücresel sağlığı destekleyen ve hücrelerde enerji üretimini destekleyen güçlü bir antioksidandır.

CoQ10’un kardiyovasküler fonksiyonunuz için gerekli olduğunu biliyor muydunuz? Dayanıklılığınızda ve egzersizlerinizde artışa yol açabilecek hücresel enerji üretimi için gereklidir.

Koenzim Q10’un size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyun. Koenzim Eksikliğinde

 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Beyin hastalıkları
 • Kanser

gibi hastalık ilişkilendirilir. (kaynak)

Koenzim eksikliği kesin olarak bu hastalıklara sebebiyet verdiğini söyleyemeyiz. Kesin olan şey Koenzim Q10 sağlığa çok fazla faydası olan bir enzimdir. Bu yazımızda “Koenzim Q10 nedir” ,” Koenzim Q10 faydaları”  ve “Ubiquinol form” farkı nedir sorularını yanıtlayacağız.

Koenzim Nedir?

Supplement
Koenzim, vücuttaki birçok reaksiyon için gerekli olan bir moleküldür.

Koenzim Q10, vücudun tüm hücrelerinde bulunan, ancak çoğunlukla mitokondride bulunan bir moleküldür.(kaynak) Bir antioksidandır ve kalp, beyin ve diğer organların sağlığı için faydalı olduğu gösterilmiştir.

İlk olarak 1957’de koenzim Q10’un hücresel solunum için gerekli olduğu keşfedildiğinde keşfedildi.

CoQ10 yağda çözünen bir besindir, yani yumurta, avokado, zeytinyağı, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi sağlıklı yağlar içeren yiyeceklerle birlikte alınması gerekir.

Mitokondriler hücrelerin enerjisini üretmekle birlikte “serbest radikaller” ile savaşmakta ve hücreleri hasara karşı korumaktadır. Hücrelerin dışarıdan gelen hasarlara karşı korunması hücre ömrünü ve sağlığını arttırmaktadır.

Koenzim Q10, her hücrede temel bir bileşendir. Sağlık ve esenlik için önemlidir, ancak bilim adamları tam olarak faydalarının neden olduğundan emin değiller.

Koenzim Q10 Nelerde Bulunur?

 • Sakatatlar
 • Fıstık
 • Brokoli, Karnabahar, Ispanak
 • Sardalya gibi yağlı balıklar
 • Portakal

gibi gıdalarda Koenzim Q10 bulunmaktadır.

Koenzim Q10’un Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10, insan vücudunun her hücresinde bulunan yağda çözünen bir maddedir. Ayrıca et, balık ve sebze gibi birçok gıdada bulunur.

Enerji üretiminde ve hücre sağlığında önemli rol oynar. Sağlıklı kalp fonksiyonunu ve kan akışını korumaya yardımcı olur.

Ayrıca kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini önleyerek cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bazı insanlar, bu koşullar ve ayrıca yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol seviyeleri için koenzim Q10 takviyeleri alır.

Koenzim Q10, sağlıklı hücre fonksiyonunu, kardiyovasküler sağlığı ve zihinsel berraklığı korumaya yardımcı olan temel bir besin maddesidir.

Koenzim Q10 Kalp Yetmezliği

beyinsağlığı
Koenzim Q10 (CoQ10), hücresel enerji üretimine yardımcı olan ve kalp yetmezliğinin önlenmesine yardımcı olan temel bir besindir.

Yüksek kan basıncı ve damar problemleri kalp hastalığını temel sebeplerinden biridir.  Bu durumlarda vücut yüksek miktarda “serbest radikal” dediğimiz hasar görmüş hücreler üretir ve bunun sonucu damarlarda “oksitatif” stres artar.

2 yıl boyunca Koenzim Q10 kullanan 420 kişi arasında yapılan araştırmada kalp hastalığından ölme riskinin azaldığı görülmüş.

1 yıl boyunca 641 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise Koenzim Q10 kullanan grubun daha az kalp hastalığı sebebiyle hastaneye gittiği görülmüş.

Kalp esas olarak en çok mitokondri bulunan organlardan biridir. Koenzim Q10 kullanımı oksitatif stresi azaltarak kalbin daha iyi çalışmasını destekler.  Kalp sağlığı akla geldiğinde Omega-3 Yağ asitlerinin faydalarını da es geçemeyiz.

Koenzim Q10 (CoQ 10), enerjiyi artırarak ve hücresel işlevi geliştirerek vücuda yardımcı olan bir vitamindir. Ayrıca kalp hastalığı ve inmenin engellenmesinde önemli bir bileşendir. CoQ10 domates, fasulye, kuruyemiş gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.

Koenzim Q10 Sperme Etkisi ve Doğurganlık

libido
Koenzim Q10, vücudun doğal enerji üretimini destekleyen bir besin takviyesidir. Koenzim metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur ve cinsel performansınızı artırır.

Yaş ile birlikte kadınlarda ve erkeklerde doğurganlık oranı azalmaktadır. Koenzim Q10 bu süreçte direk etkilidir. Yaş aldıkça yumurtalıklarda oksitatif stres birikmekte ve bu durum doğurganlığı azaltmaktadır.

Koenzim Q10 takviyesi kullanımı yaşla birlikte azalan yumurta kalitesi ve sayısının korunmasında fayda sağlayabilir.

Koenzim Q10 Sperm Etkisi ve Doğurganlığı uzun süredir araştırılan bir konudur. Koenzim Q10, tüm insan hücrelerinde bulunan bir antioksidandır, ancak bu sadece insanlar için değildir. Ayrıca hayvan hücrelerinde, bitkilerde ve bakterilerde bulunur. Spermde koenzim Q10, spermi DNA’daki oksidatif hasardan korur ve hareketliliğe (hareket) yardımcı olur.

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sperm hareketliliği sorunları olan bir grup erkek üzerinde, koenzim q10 takviyeleri aldıktan sonra sperm kalitelerinin düzelip düzelmediğini görmek için bir araştırma yaptı. Çalışma Reproductive Biology and Endocrinology dergisinde yayınlandı. 20 katılımcıdan 19’u sperm hücrelerini ortalama %32 oranında iyileştirdi.

Araştırmalar CQ10 kullanımın sperm kalitesinin arttırılmasında ve antioksidan miktarının artışında fayda sağladığı görülmektedir. (kaynak) Sperm hareketliliği için vitamin arıyorsanız Koenzim Q10 kullanımı gözden geçirebilirsiniz.

Koenzim Q10 Cilde Faydaları

sirke ve cilt
Koenzim Q10 güçlü bir antioksidandır. Vücut hücrelerinin dengesini korumaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Eğer sağlıklı bir bedene sahip olursak cildimiz de bu durumdan nasibini alır. Cilt dokusuna zarar veren toksinler, hormon dengesizlikleri, UV ışınları gibi, enflamasyon gibi etmenler cilt yapısını bozabilir. Koenzim Q10 cildimizin  zararlı etkilere maruz kalmasını azaltır.

Koenzim Q10, insan vücudunda bulunan ve birçok gıdada bulunabilen, yağda çözünen, vitamin benzeri bir maddedir. Güçlü bir antioksidandır ve cildimizde bulunabilir, iltihabı ve kızarıklığı azaltır, cilt elastikiyetini artırır ve kırışıklıkları önler.

İlginizi Çekebilir:  Kedi gibi uyumak isteyenler için: Kedi Otu Nedir?

Düşük Koenzim Q10 seviyesine sahip olan insanlarda cilt kanseri riskinin daha fazla olduğu görülmüş.

Koenzim Q10 ve Baş Ağrısı

aralıklı oruç diyeti
Koenzin Q01, Migren baş ağrılarının neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal bir bileşendir

Mitokondriler bozukluklar enerji üretimini azaltarak hücrelerin yeterli çalışmasını engeller. Bu durumda antioksidan üretiminde azalma neticesinde “beyin” bu durumdan etkilenir ve yeterli enerji beyin hücrelerine ulaşamaz. Bu durumda migren ağrıları baş gösterebilir.(kaynak)

Bazı araştırmalar, Koenzim Q10’un geleneksel tedavilerle birlikte alındığında baş ağrısı sıklığını veya şiddetini azaltmada etkili olabileceğini bulmuştur. Bir çalışmada, üç ay boyunca her gün 200 mg koenzim Q10 alan kronik migrenli katılımcıların baş ağrısı sıklığında önemli bir azalma oldu (p=0.01). Bununla birlikte, diğer çalışmalar koenzim Q10 takviyesi ile baş ağrısı sıklığı veya şiddeti üzerinde anlamlı bir etki bulamadı.

Koenzim Q10 Enerji Verir mi?

Koenzim Q10, vücudun enerji üretmesine yardımcı olan temel bir besindir. Koenzim Q10 doğal bir antioksidandır ve mitokondri (hücrelerimizdeki “enerji santralleri”) tarafından enerji üretiminde rol oynar.

Birçok kişi sağladığı enerji için Koenzim Q10 takviyeleri almaktadır. Dışarıdan alınan takviyeler, size daha fazla enerji vermek ve yorgunluğa yardımcı olmak için pazarlanmaktadır.

Soru şu ki, Koenzim Q10 size gerçekten enerji veriyor mu?

Cevap, ,kişiye bağlı olmasıdır. Bazı insanlar enerjilerinin arttığını söylerken, diğerleri eskisinden farklı hissetmediklerini söylüyor.

CoQ10 olarak da bilinen Koenzim Q10, uzun süre egzersiz yapma yeteneğinin artması, kas ağrısı ve yorgunluğun giderilmesi, atletik performansta iyileşme ve daha fazlası dahil olmak üzere sporcular için birçok faydası olan bir takviyedir. CoQ10, vücutta doğal olarak bulunan ve enerji yapımında yer alan bir enzimdir. Sporcular için performans arttıran besinler arasında:

Enerji ve yorgunluk için kullanılan bir diğer besin takviyesi ise ginsengtir.

Ginseng mi Koenzim mi?

Ginseng, enerji ve canlılığı artırmak için Çin ve Kore’de yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir.

Koenzim, gıdanın enerjiye dönüştürülmesi de dahil olmak üzere birçok biyokimyasal reaksiyonda yer alan organik bir bileşiktir.

Son yıllarda, ginseng, fazla tüketildiğinde yorgunluğa yol açabilen kafeine doğal bir alternatif olarak her zamankinden daha popüler hale geldi. Ginseng, merkezi sinir sistemini uyardığı ve fiziksel dayanıklılığı arttırdığı düşünülen ginsenosidler adı verilen maddeler içerir.

 • Stresin azaltılması
 • Odaklanmaya yardımcı olması
 • Duygu durumuna olumlu etki etmesi
 • Adrenal bezini desteklemesi
 • Nitrik oksit salınımını

gibi faydaları bulunur. Ginseng, Nitrik oksit salınımı, erkeklerde kan dolaşımının arttırılmasında ve protein sentezinde yardımcı sağlar.

Koenzim Q10 Günde Kaç mg Alınmalı?

Koenzim Q10, vücudun her hücresinde bulunan bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılır çünkü her yerde bulunur.

Koenzim Q10, kalp hastalığı, kanser ve diğer durumların tedavisine yardımcı olmak için uzun yıllardır ek olarak kullanılmaktadır. Çalışmalar, kolesterol seviyelerini ve kan şekeri seviyelerini de iyileştirebileceğini göstermiştir.

Koenzim q 10 için önerilen doz, tedavi edilen duruma, kişinin yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

Çalışmalar, yetişkinlerde 50 miligram ila 1.200 miligram arasında değişen CoQ10 dozlar kullanılmış ve günlük dozlar halinde verilmiştir.

Tipik olarak 100 mg ile 200 mg kullanımı uygun görülmektedir. Günlük alınması gereken Koenzim Q10 miktarı 1200 mg’ı geçmemelidir.

Koenzim Q10 Şeker Hastaları İçin Uygun mu?

kan şekeri
Koenzim Q10, sağlıklı kan şekeri seviyelerini ve enerji seviyelerini korumaya yardımcıdır.

Koenzim Q10, diyabet tedavisinde faydalı olduğu tespit edilen bir enzimdir. Ubiquinone olarak da bilinir ve mitokondrinin önemli bir bileşenidir.

CoQ10 kalp, kaslar ve diğer dokular için enerji üretiminde kilit rol oynar. Ayrıca yağ metabolizmasına, hücre büyümesine ve bağışıklık fonksiyonuna yardımcı olur.

Çalışmalar, CoQ10’un göz problemleri, sinir hasarı, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı gibi diyabetik komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ayrıca, durumları için insülin veya başka ilaçlar alan tip 1 diyabetli veya tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne destek sağlayabilir..

Koenzim Q10 Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Koenzim Q10 eksikliği, vücudun düşük bir Koenzim Q10 seviyesine sahip olduğu bir durumdur. Bu, kötü beslenme, obezite ve yüksek tansiyon gibi birçok nedenden dolayı olabilir.

Koenzim Q10 eksikliğinin belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde hiç belirti vermeyebilir. Ancak tedavi edilmediği takdirde kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Koenzim Q10 eksikliğinin tedavi edilebileceği veya önlenebileceği birçok yol vardır. Bunlar, Koenzim Q10 açısından zengin gıdaları daha fazla içerecek şekilde diyetin değiştirilmesini ve bu besin maddesini içeren takviyelerin alınmasını veya ilk etapta eksikliğe neden olan yüksek tansiyon gibi durumlar için ilaç alınmasını içerir.

Koenzim vücutta genel olarak “Kalp”, Böbrekler” ve “Akciğerlerde” bolca bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: NAC nedir faydaları nelerdir?

Koenzim Q10 Kilo Verdirir mi?

Kilo kaybı için Coenzyme Q10 hakkında birçok çalışma var. Bazı araştırmalar, insanların enerji harcamalarını artırarak ve iştahı azaltarak kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Diğer çalışmalar, kilo kaybı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.

Bu çalışmalardan elde edilen sonuç, Koenzim Q10’un kilo vermede faydalı olabileceği, ancak ne kadar etkisinin olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğidir.

Bununla birlikte,  4 haftalık çalışma boyunca CoQ10 takviyesinin kilo kaybı üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamış.

Koenzim Q10 Nasıl Alınır?

Koenzim Q10’un amacı hücrelere enerji sağlamaktır. Ayrıca kan akışına, kalp sağlığına ve beyin fonksiyonlarına yardımcı olur. Koenzim Q10 takviyeleri, K ve A vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimini engelleyebileceğinden yiyeceklerle birlikte alınmalıdır. Almanız gereken belirli bir saat yoktur, ancak kardiyovasküler sağlık için alıyorsanız, Sabahları yemekten önce almak isteyebilir.

Ubiquinol vs Ubiquinone Arasındaki Fark Nedir?

Ubiquinone (koenzim Q olarak da bilinir), insan vücudundaki her hücrede bulunabilen yağda çözünen bir antioksidandır. Ubiquinone, hücreler için enerji üreten mitokondriyal ATP sentaz adı verilen bir enzimin kofaktörüdür. Ubiquinol, CoQ redüktaz adı verilen bir enzim tarafından ubikinondan dönüştürülür. İki form, Koenzim için doğru formlardır. Sağlıklı bir vücutta bu iki form vücutta birbirine dönüşebilir. Bazı enzim eksiklikleri durumlarında Coenzyme Q10 ubiqunol’ün aktif formunu almak tercih edilebilir.. İki formunda yüksek biyolojik yararı bulunmaktadır.

Günlük Rutininizde CoQ 10’un Önemi nedir?

CoQ 10, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan bir antioksidandır. Aynı zamanda sağlıklı kalp ve beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Koenzim Q10, metabolizmayı ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir besin takviyesidir. Koenzim Q10 ayrıca kanser, kalp hastalığı ve felçten korunmada önemli bir rol oynar. Sentetik formda vücut tarafından iyi emilemediği için CoQ 10’u doğal besinlerden almak önemlidir. CoQ 10 takviyeleri sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır ve günlük rutininizin bir parçası olarak düşünülmelidir.