Meditasyonun Sırları Açığa Çıktı!

Meditasyon nedir?

İçerik gizle

Latinceden türemiş meditasyon sözcüğü batı dilinde  “derin düşünme” anlamına gelir. Derin düşünme, içinde bulunduğunun durum ve vaziyeti için yaptığınız farkındalık çalışması denebilir. Bir çok farklı tür, teknikleri olmasına rağmen esas mantığı “düşünen benliğin” pasif ve aktif eylemlerle yeni bakış açısı kazandırmak diyebiliriz.

Neden meditasyon öğrenmelisiniz?

Bilimsel veriler ışığında, bedensel ve zihinsel olarak meditasyonun faydaları bulunmaktadır. Bilim meditasyonun sağladığı fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalar üzerinde pek durmuyordu.

Referanslar ile hazırladığımız bu yazımızda “meditasyon bilimsel faydaları”, “meditasyonun fiziksel faydaları”, “meditasyon çeşitleri” gibi geniş çaplı soruları yanıtlacağız.

Meditasyonun bilimsel faydaları nelerdir?

Meditasyon Fiziksel Faydaları

Meditasyonun Zihinsel Faydaları

Meditasyonun Duygusal Yararları

 • Stresin Direnci: Meditasyon psikolojik stresi ve endişeyi azaltır . Stres direncinizi artırır .
 • Anksiyete azalması: Meditasyon kaygıyı azaltır ve beyindeki amigdala yani korku merkezinin azaltılmasını sağlar. Meditasyon, anksiyete bozukluklarının tedavisinde destek sağlayabilir.
 • Depresyona yardımcı olur: Depresif insanlar için meditasyon faydalı olabilir.
 • Binge-Eating: Aşırı iştah veya stres sonucu artan iştahın dengelenmesinde yardımcı olabilir.
 • Bağımlılığa yardımcı olur: Meditasyon, iç disiplin yeteneğini arttırır.
 • Hayata Daha Olumlu Bakmaya Yardımcı Olur : Düzenli meditasyon, daha pozitif duygular yaşamamızı destekleyebilir. Yaşam kalitesinin artıması, hayattan zevk almak ve buna yönelik faydalar sağlayabilir (3)
 • Kaybettiğimiz Şefkat Duygusu : Meditasyon, insan sarraflığını arttırabilir. Başka insanların vücut dillerini, yüz mimiklerini etkili olarak okumanızı ve diğer kişiyle empatik bir bağ yaratabilmenizi sağlayabilir. (4)
 • Sosyalleşmede olumlu etki: İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Yalnızlık hissi, anlamsızlık ve boşluk bugün bir çok kişiyi etkilemektedir. Meditasyon, sosyalleşme alanında fayda sağlayıp, yabancı insanları aslında “yabancı” olarak görmememizi sağlar. Burada, yalnızlık hissiyle savaşmamıza ama aynı zamanda, birine bağlı kalmadan tek başınalığa da adaptasyonda fayda sağlar.(5)

Hangi meditasyonlar Türleri En Etkili?

Meditasyon yöntemleri, kişiden kişiye yararları değişmekle birlikte kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Hangisi sizin için işe yarıyorsa, onu seçebiliriz.
Meditasyon hedeflerinde şu iki soruyu kendinize sormalısınız

 • Odaklanmayı arttırmak için mi?
 • Stresinizi azaltmak için mi?

Bu ikisi için, bütün meditasyon çeşitleri yardımcı olabilir. Hatta nefes egzersizleri ve kullanılabilir.

Felsefi bir düzlemde, varoluşu anlamlandırmak içinse şunları sorun:

 • Daha derin bilgi edinmek için?F
 • Duygular ve beden üzerinde farkındalık geliştirmek için?
 • “Ruhsal aydınlanmaya” yaklaşmak mı?

Eğer ruhsal yönden ilgi duyuyorsanız, bu konuda dini-manevi bağlantısı olan meditasyon türlerini denemeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin: Zen Meditasyonu, Transandantal Meditasyon, Vipassana Meditasyonu, Metta Meditasyonu.

Meditasyon Türleri ve Etkileri

Meditasyon TürüEtkileri
Zihin DinlenmeZihin sessizliği, rahatlama, stres azaltma
VipassanaDuygusal denge, duyusal algı, uyku kalitesi
TranscendentalZihin sessizliği, rahatlama, stres azaltma
YogaFiziksel esneklik, rahatlama, duygusal denge
MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction)Stres azaltma, duygusal denge, duyusal algı
ZazenZihin sessizliği, rahatlama, duygusal denge
Bazı Meditasyon Türleri

“Amacınız ne?” bu konuda vereceğiniz cevap önemlidir. Şu anda stresli iseniz ve günlük hayatta stresiniz azaltmak için yapıyorsanız, size uygun olanı seçmeniz motivasyonuzu arttıracaktır.

Ne Tür Meditasyonlar var?

Rehberli Meditasyonlar ( Favorim)

Unutulmaması gereken ilk şey, başlığın “meditasyon” kısmının yanlış bir adlandırma olduğudur. Meditasyon, bilinçdışı benzeri bir zihinsel durumu bilinçli hale dönüştürme sürecidir. Bu dönüşüm özellikle uzun süreli meditasyonda belirgindir. Öte yandan “rehberli” kelimesi, deneyimli bir meditasyoncunun başka bir bireye meditasyon uygulaması yoluyla rehberlik ettiği bir süreci ifade eder.

Rehberli meditasyonda, rehber olan bir sesin, meditasyonunuz boyunca sizi yönlendirmesidir. Toplulukla birlikte  veya tek başınıza rehberli bir meditasyon ses dosyasını dinleyip, meditasyon yapabilirsiniz. Rehberli meditasyonun en büyük faydalarından biri ise meditasyonun yapacağınız hakkında en ufak bir bilgiye ihtiyacınızın olmamasıdır.  Kulaklığı takın, oturun, dinleyin ve adım adım talimatları takip edin.

Rehberli Meditasyon Benim İçin Faydalı mı?

Rehberli meditasyon kimileri için daha motive edicidir. Ne yapacağınızı veya odağınızı nereye yönlendireceğinizi kendiniz düşünmek zorunda değilsiniz ve kontrolü başka birisine verirsiniz. Çoğu insan yalnız olmadıklarında, dışarıdan bir ses bile olsa daha motive hissedebilir.  Rehberli meditasyon dinlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğru kaynağı bulmaktadır. Alanında uzman, bu konuda deneyimli ve nispeten bağlantı hissettiğiniz kişilerin rehberli meditasyonlarını takip etmenizi öneririz.

Rehberli Meditasyon, çok popüler bir meditasyon şeklidir. Meditasyon yapmanın kolay ve yeni bir yolunu arıyorsanız, rehberli meditasyonu deneyebilirsiniz. Rehberli meditasyon, müzik ve meditasyon yapanın “kendi yolunu bulmasına” yardımcı olan bir rehberin kullanımını içerir.

Sessizlik Meditasyonu

Burada temel amaç, meditasyon yoluyla zihni sakinleştirmek ve tamamen anda olmaktır.

Sessizlik meditasyonu için önceden belirlenmiş bir duruş yoktur ve pozisyon yoktur. Meditasyon tam bir fiziksel ataletle ( hareketsizlik) içinde yapılmalıdır. Hiç bir konuşma, iletişim, fiziksel bir hareket yok. Kulağa garip geliyor ama küçükken oynadığımız oyunlara benziyor.

Sessizlik Meditasyon Benim İçin Faydalı mı?

Sessizlik veya dinginlik meditasyonu, meditasyonun temel bir şeklidir. Yeni başlayanlara önerilir. Öncelikle sessiz bir yer bulun. Daha sonra ayakta durabileceğiniz bir pozisyon bulun ve 5 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın Bu süre zarfında hareket etmemeye çalışın ve bedensel duyumlara, farkındalığa odaklanın. Bir ağaç gibi, hareket etmeden sabit bir şekilde 5 dakika durun. Herhangi bir kaşınma veya vücut hareketi yasak.

Bu esnada bedene odaklanıp, düşüncelerinizi olabildiğince sakinleştirmeye çalışın.

Silence Meditation, zihninizi sakinleştirmenize, rahatlamanıza ve şimdiki ana odaklanmanıza yardımcı olan bir meditasyon uygulamasıdır. Sessiz meditasyon için bir zamanlayıcı ayarlayabilir veya sadece oturup 15 dakika meditasyon yapabilirsiniz.

Konsantrasyon Meditasyonu

Günümüzde uyaranların bu dengeli fazla olması, bizim konsantrasyonumuz üzerinde negatif etki yaratabilmektedir. Konsantrasyon meditasyonunda, zihninizi olarak belirli bir şeye odaklanırsınız: nefesiniz, bir zihinsel imge, mantra, vücudunuzun belirli bir bölümü veya yanan bir mum gibi.

Konsantrasyonu meditasyonu, Düşüncelerinizi sakinleştirmenize ve ana geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Konsantrasyonu Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Başlangıç için önerilir. Bir çok insan için zihinlerini odaklayabilmek gerçekten büyük faydalar sağlayabilmektedir. Konsantrasyon meditasyonu, zihniniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur, böylece nasıl yapılacağına değil, yapılması gerekenlere odaklanabilirsiniz!

Konsantrasyon meditasyonunu yapılışı ise basittir. 5 ile 10 dakikalık alarmı kurun ve bu esnada konsantrasyonunuzu mümkün olduğunca kesintisiz olarak nefesinize vermeye çalışın. Nefese odaklanmak zor gelirse dikkatinizi tekrar tekrar tekrar ettiğiniz bir mantraya odaklayın. (bu aynı şekilde “ommm” veya “ben başarılıyım, ben başarılıyım”) gibi kelimeler de olabilir. İçsel odaklanma zor gelirse dışsal nesnelere odaklanmayı da tercih edebilirsiniz. Bir mum yakın ve 5 dakika boyunca sadece muma odaklanın.

Konsantrasyon meditasyonun artan konsantrasyon, stresi azaltma ve ruh halini iyileştirme gibi çeşitli faydaları vardır.

Farkındalık Meditasyonu

Günlük koşuşturmaca kendimizi unutuyoruz. Farkında olmadığımız bedenimiz, nefesimiz, dış sesler ve kaçırdığımız tonlarca şeyler var.

Farkındalık meditasyonunda ortaya çıkan düşünceler ve duygular, yargılanmadan ve bilinçli olarak kontrol edilmeden veya bastırılmadan basitçe gözlemlenir ve isimlendirilir. Farkındalık meditasyonunun amacı, kendi düşünce ve duygularınızın bir gözlemcisi konumunda olmak. Bu durum, düşünce ve duygularınızla otomatik olarak özdeşleşmemeyi öğretecektir ve benliğin bu düşüncelerden sıyrılmasını destekleyecektir.

Farkındalık Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Bu meditasyonun kökeni Vipassana meditasyonudur. Farkındalık meditasyonu herhangi bir dini veya manevi öğeyle bağlı değildir.

Bilimsel açıdan bu meditasyon üzerinde araştırmalar bulunmaktadır ve bedensel sağlığı desteklemek istiyorsanız bu meditasyonu kullanabilirsiniz.

Farkındalık Meditasyonu, Beyin Dalgaları ve Zeka

Meditasyon sadece inflamasyon azaltmakla kalmaz, beyin dalgalarının ve haritasının görüntülendiği son elektroensefalografi (EEG) çalışmaları, büyük filozofların, düşünürlerin, tasarımcıların ve sanatçıların her iki beyin lobunu (yarıküresini) birlikte kullandıklarını göstermiştir.

Meditasyon, beynin her iki yarım küresini de dengeye getirmeyi ve onları uyum içinde çalışmayı sağlar. “Sağ ve Sol Beyin Birlikte Dengeye” ulaştığınızda, beyinde kan akışında ve kimyasal dengesin(serotonin, dopamin,ödül, odaklanma vb) faydalı gelişmeler görülür.

Verimliliğinizi artırmanın ve stresi azaltmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Veya hobilerinizle yeniden ilgilenmek, egzersiz yapmak ve hatta kilo vermek mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, Farkındalık meditasyonunu deneyebilirsiniz. Sadece stresle başa çıkmanıza yardımcı olması açısından faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizin farkındalığını artırmaya da yardımcı olur.

Vipassana meditasyonu 

Budizm’den gelen Hindistan’dan eski bir meditasyon tekniğidir . Vipassana, “şeyleri var oldukları halde görmek” olarak açıklanabilir.

Vipassana meditasyonu, zihninizin işleyişine dair iç görü kazanmayı, ıstırabın üstesinden gelmeyi amaçlayan bir farkındalık meditasyonudur.

Vipassana Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Vipassana Meditasyonu, bir farkındalık meditasyonu uygulamasıdır. 2500 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Vipassana meditasyonu, herkesin uygulayabileceği bir meditasyon yöntemidir. Dikkatin gücüyle zihninizi ve bedeninizi geliştirmenin basit, düşük etkili bir yoludur.

Zihninizin ve duygularınızın nasıl çalıştığını ve sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur.  Vipassana meditasyonu, olaylara bakış açınızı temelden değiştirmeyi amaçlar.

Vipassana meditasyonu, uygulanlara göre ruhsal ıstırabın nedenlerini ortadan kaldırmanıza ve mutluluğu deneyimlemenize yardımcı olan bir farkındalık pratiğidir. Bu sebeple uygulanan bu meditasyon türü, aydınlanmaya ulaşmak amacıyla pratik edilir.

Transandantal meditasyon 

Transandantal Meditasyon (TM), Hintli guru Maharishi Mahesh Yogi tarafından kurulmuştur. Esasında ücretli bir patentli meditasyon şeklidir.

Maharishi en çok 1960’larda Hindistan’da kendisini ziyaret eden “Beatles” müzik grubu ile tanınır.

Transandantal Meditasyon, geleneksel yoganın biraz değiştirilmiş bir şeklidir ve belirli bir dizi meditatif uygulamayı içerir. Transandantal Meditasyonda, meditasyon yaparken belirli bir mantrayı, bir Sanskritçe kelimeyi zihinsel olarak tekrarlarsınız.

Bu mantarlar, sizin yaşınız, cinsiyetiniz gibi değişkenlere göre size özel verilir.

Transandantal Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Transandantal Meditasyon maddi olarak zorlayabilir.  TM grubu ise bazı insanlar için “kült ” ya da “dini bir grup” yapısında görünebilir. Yeni başlayanlar için önerilmez.

Transandantal Meditasyon, sizi daha derin bir bilinç durumuna getiren basit ve öğrenmesi kolay bir tekniktir. Rahatlamanıza, daha iyi uyumanıza ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olmak için kullanılabilir.

Zen meditasyonu 

Zen, Budizm’in Çin-Japonca bir koludur . Zen uygulaması bir yandan “zazen” adı verilen oturma meditasyonundan oluşur. Zen, akışa odaklanmak ve günlük hayatında rutinine konsantre olmakla alakalıdır. Zen’de kişi hiçbir şey düşünmeden tamamen akışa kendini kaptırıp, o anda yaptığı etkinliğe odaklanır.

Teknik anlamda ise oturarak meditasyon yapmak ve günlük hayata konsantre olmak, zihni sakinleştirmek ve “düşünce akışını ” azaltmak içindir.

Zen Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Budist ritüeller içermekle birlikte, içerisinde geleneksellikte bulunmaktadır. Zen’de oturuş pozisyonlarına önem verilmektedir.

Metta Meditasyonu

Metta “Dostluk, arkadaşlık” veya “Sevgi dolu nezaket” anlamına gelir. Metta meditasyonu, yani sevgi dolu nezaket meditasyonu, tarihi Buda tarafından öğretilmiş ve antik çağlardan süre gelen çok eski meditasyon türlerinden biridir.

Bu meditasyon biçiminin amacı, iyilik yapmak üzerine temellendirilmiştir. Metta meditasyonu, budizmin felsefi biçimini de ortaya koyar.

Metta meditasyonunda, sevgi dolu nezaket ifadeleri zihinsel olarak kendisine ve başkalarına gönderilir. Zorluk çeken kişiye olumlu imgeler göndermek, olumlu zihinsel ifadeler yöneltmek üzerine kuruludur.

Metta Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Şefkatin eksik olduğu toplumda metta meditasyonunun büyük faydaları olduğunu düşünüyorum. Metta Meditasyonu, fiziksel bedenden ziyade olumlu duygu ve düşüncelere odaklanan bir meditasyon şeklidir. Bir çeşit duygusal farkındalık meditasyonu olarak tanımlanmıştır.

Hayatın bir noktasında şefkat dolu meditasyonu denememiz gerekmekte. Bazen öfke, affetmekte zorluklar ve anlamsızlıklar bizi bunaltabilmektedir.   Düzenli olarak uygulandığında şefkat meditasyonu, katılıkların, kin, nefret gibi duyguların azaltılmasında etkili olur.

Metta meditasyonu, sevgi dolu şefkat ve merhamete odaklanan bir meditasyon şeklidir. Meditasyonun en güçlü biçimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Qigong Meditasyonu

Telefonu bırakmanın, ofisten çıkmanın ve meditasyona başlamanın zamanı geldi.

Çigong, fiziksel egzersizler ve zihinsel eğitim içeren bir Çin uygulamasıdır. Bu egzersiz biçiminin artan enerji seviyeleri, azaltılmış stres ve daha iyi odaklanma gibi birçok faydası olduğu söylenmektedir.

Chi enerjisi evrendeki en güçlü güçlerden biridir ve binlerce yıldır sağlığı, esenliği ve performansı iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Çigong, bu hayat veren enerjiyi geliştirmek ve kullanmak için yapılan bir dizi egzersizi ifade eden bir terimdir. Meditasyonu uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olarak içeren Taoizm’e kadar uzanabilir.

Qigong’un faydaları arasında iyileştirilmiş sağlık, esenlik ve performans yer alır.

bu yüzden popülaritesi son yıllarda artmıştır. Çigong, binlerce yıldır Çin kültürünün bir parçası olmuştur ve neden sağlığı ve refahı iyileştirebileceğini görmek kolaydır. Çigong ayrıca vücudun enerjisini uyarır ve öz farkındalığın oluşmasına yardımcı olur. Uygulama fiziksel acıya, zihinsel berraklığa yardımcı olabilir,

Daha fazla bilgi almak için :   Chi Kung Nasıl Yapılır?

Çigong meditasyonu, geleneksel bir Çin zihin ve beden gevşeme sanatıdır. Zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatmanın en iyi yolu budur. Çigong, sağlıklı yaşamı ve stresten kurtulmayı teşvik eden bir Çin enerji egzersizi yöntemidir.

Mantra Meditasyonu

Mantra, zihinsel odağınızı korumak için tekrarladığınız bir kelimenin belirli bir hecesidir. Mantra meditasyonunda belirli “mantraları” düşünür, onları mırıldanırsınız ve tekrarlarsınız.

Mantralar, Taoist, Budist ve Hindu meditasyonlarında daha yüksek ruhsal güçlerle bağlantı kurmak için kullanılır.  Dinlerdeki Dualara benzetebiliriz. Yoga da sıkça kullanılan ve en bilinen mantralardan birisi ise “Omm” mantrasıdır.  Bir meditasyonda en az 100 kere tekrarlanmak kaygı ile mantra söylenir.

Mantra Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Mantraların, duaya benzer bir yanı vardır. Ve aynı zamanda manevi bir anlamı vardır. Her insan, aynı kelimeleri sıklıkla tekrar ederken sıkılabilmektedir. Bu tamamiyle size bağlıdır. Bazı insanlar ise özellikle “ses şifası” adı altında, mantralardan olumlu etkiler almıştır.

Yürüyüş Meditasyonu

Yürüme meditasyonu binlerce yıldır var olan bir uygulamadır. Bunun arkasındaki fikir, zihninizi vücudunuzun hareketine ve ürettiği düşüncelere odaklamaktır. Bu tür meditasyon stresi, kaygıyı, depresyonu azaltmaya ve odaklanma ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yürüyüş Meditasyonu Benim İçin Faydalı mı?

Yürüme meditasyonu da hareket etmeyi seven insanlar için bir şeydir. Özellikle zaman darlığı yaşayanlar, sürekli aktif işlerde olanlar ve kendilerine zaman ayıramayanlar için avantajlı olabilmektedir. Her zaman yaptığınız sabah yürüyüşünü meditasyon kıvamına getirebilirsiniz.

Yogada Meditasyonlar

Yoga, amacı beden ve zihin birliğini yaratmak olan bir Hint felsefi öğretisidir. Yogada çok sayıda farklı meditasyon türü, teknikleri ve uygulanış biçimi bulunmaktadır.  Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Çakra Meditasyonu: Vücudunuzdaki çakra adı verilen belirli enerji merkezlerine odaklandığınız bir meditasyondur. İmgeleme yöntemiyle çakralar zihinde canlandırılır.
 • Kundalini Meditasyonu: Kundalini enerjinizi hayata döndürmenize yardımcı olacak bir meditasyon. Kundalin enerjisi güçlü bir enerjidir ve blokajları açmak için hareket halindedir.
 • Tantra meditasyonları: Tantra daha çok ritüelleştirilmiş seks ile tanımlanır fakat bu Tantra’nın sadece küçük bir kısmıdır. Tantrada birçok farklı meditasyon vardır. Tantra’ya benzer şekilde Taoist ritüelleştirişmiş sekste bulunmaktadır.

Çakra ve kundalin meditasyonları hakkında daha fazla bilgiyi, bu konuda uzman olanlar ve öğreten yoga hocaları tarafından öğrenebilirsiniz.

Meditasyona nasıl yaparım diyorsanız, istiyor ama nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, bir kaç ipucu verelim.

Meditasyon formu: Aradığınız şeyi bulun

Keşfederken kendinizi zorlamayın. Size en çok hitap edeni bulmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri deneyin. Meditasyonun keyfini çıkarmaya, anlamaya çalışın.

Meditasyona ilk başlayanlar için konsantrasyon meditasyonu daha kolay olabilir. Bunun yanında, hayal gücünüze güveniyorsanız imgeleme meditasyonu deneyebilirsiniz. İmgeleme meditasyon aynı zamanda zevklidir de. İmgeleme yaparak, başka dünyalara zihninizde gidebilirsiniz ve kaygı, stres gibi durumları azaltabilirsiniz.

Meditasyon için Sessiz bir ortam yaratın

Meditasyona başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey sessiz bir ortamdır. Birde, zihne bir görev vermek amacıyla 5 ile 10 dakikalık alarmlar kurabilirsiniz. Konforlu bir ortamda, yastık kullanarak da yapabilrisin.

Zen meditasyonunda, duruşla ilgili olarak nispeten katı kurallar vardır. Taoist uygulamalar oturuş anlamında daha rahattır.  Meditasyona başlamak için dışarıdan bir objeye ihtiyaç yoktur.

Meditasyon için sessiz bir ortam yaratmak önemlidir. Dikkatimizin dağılmaması, özellikle başlangıçta meditasyonun faydalarından daha iyi yararlanmamızı sağlar.

Yatarak Meditasyon Yapmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yatarak meditasyon yapmak çoğu kişi için konforludur. Yatağa uzanırken, 5, 10 veya 20 dakika gibi zamanlar hızlıca geçebilir. Uzandığımız zaman sırt ağrısı, kol, omurga ağrısı çekme ihtimalimiz de azalır.

Vücudunuz yatağı yatma zamanı ile ilişkilendirebilir. Yatağa uzandığımızda, vücudumuz otomatik olarak gevşeyerek uykuya dalmamıza sebebiyet verebilir. Özellikle meditasyona yeni başlayanlar için, konsantrasyonu gelişene kadar yatarak meditasyon yapmalarını önermiyoruz.

Meditasyonda uykuya dalmak gibi amacınız yoksa uzanarak yapmamalıyız, rahat ve uyanık olmalıyızOdağınızı kaybeder ve aşırı rahatlarsanız, meditasyon yapmanızı çok zorlaştırırsınız. Meditasyon yaparken uykunuzun gelmesinin sebebi ise başlarda budur.

Bu yüzden oturmak, başta size öyle gelmese bile zamanla meditasyonu sizin için daha kolay hale getirir. İleri seviyelerde, uyku ve gevşeme meditasyonlarında uzanarak meditasyon yapmakta sakınca yoktur. 

Meditasyon Alışkanlığı Kazanabilmek İçin Tavsiyeler

Alışkanlık Kazanmak İçin Tekrar

Meditasyon mucizevi bir ilaç değildir. Meditasyonunuzdan sonra normalde “coşkulu durumlar”, “sarhoşluk” ve “nirvana” yaşamayacaksınız. O yüzden yanlış beklentilere girip, hayal kırıklığına uğramayın.

Meditasyon daha çok diş fırçalamaya benzer. Alışkanlık oluşana kadar devam etmek, belirli bir zaman ayırmak gerekmektedir. Meditasyonun yararları özellikle 4.cü haftadan sonra ve 8.haftada oluşmaya başlar. Kulağa alışıldık gelmedi dimi?

Zamanla meditasyon alışkanlığı kazandıkça, meditasyonun sağlığa olumlu etkisini gözlemleyebilirsiniz.  Meditasyon yaptıkça, ödül döngüsü ve iç disiplin artacaktır.

Gerçekçi Hedeflerle Başlayın

Meditasyon yapmaya yeni başlıyorsanız, sabah ve akşam 1 saatlik meditasyon yaparak başlamayın. Yeni alışkanlık, hayatınızda olumsuz bir durum yaratmadan ve sekteye uğratmadan entegre edilmelidir. Olumlu alışkanlıklar yaratırken, örneğin spor yapmak, yoga, sağlıklı beslenmek, kitap okumak gibi, hepsini bir arada yapmak tükenmişlik sendromuna sebep verebilir. 

Her gün düzenli 5 dakikalık meditasyon başlangıç için yeterlidir. Hem zorlamaz, sürdürülmesi kolaydır ve sıkılmazsınız. Zamanla meditasyon süresinde artış gerçekleştirebilirsiniz. Sadık olabileceğiniz, sizi zorlamayacak bir zaman aralığını seçin ve düzenli bir şekilde yapın.

Meditasyonun ilk on dakikasından sonra, aydınlanmaya erdem, mutluluktan başının dönmesi, her şeyi olumlu görme, sevgi ve mutluluk halleri beklemeyin lütfen. Meditasyonun faydalarını görebilmek zaman alır ve herkes farklı etki alır. Muhtemelen, meditasyona başladıktan sonra sizde var olan değişikliklerin farkına yavaş yavaş varacaksınız. Geçmişe baktığınızdan, meditasyonun algınızdaki ve bilincinizdeki değişimi kademeli olarak anlayacaksınız.

İki Ay Boyunca İstikrarlı Meditasyon Yapın

Meditasyonu bir numaralı önceliğiniz yapın. Acil diye adlandırılan, bugün de es geçeyim dediğiniz durumları bir kenara bırakın. Tam iki ay boyunca her gün rehberli veya kendiniz belirlediğiniz meditasyon türlerinden birini yapın.

Meditasyon günah mı?

Meditasyon, gözlerimizi kapatarak ve düşüncelerin farkına varmaya, stres seviyesini azaltmaya çalışarak yaptığımız bir eylem. Sağlığımız ve öfke kontrolü için yaptığımız için, problem yaratması için bir sebep yoktur.

Meditasyon yaparken ağlamak

Meditasyondan dolayı değil, ağlama ihtiyacınız olduğu için ağlanıyor. Meditasyon sırasında içimizde sakladığımız travmalar, duygular gün yüzüne çıkabilir. Bunun için tetikle olmalıyız. Aynı şekilde Meditasyon yaparken korkmak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunlar genellikle meditasyondan kaynaklı değil, kendi yarattığımız korkulardır ve meditasyon daha çok açığa çıkartır.

Meditasyon Tehlikeli mi? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Depresyonda olanlar için.  Meditasyon, depresyon için bir kendi kendine terapi şekli değildir. Meditasyonda olumsuz duygu ve düşünceler daha da fazla ortaya çıkabilir. Terapistle birlikte yapmanız önerilir.
 • Saklı kalmış Travmalar. Meditasyon, çocuklukta veya kendimizden sakladığımız travmaları gün ışığa çıkartabilir. Bu gibi durumlarda meditasyon bir terapist yardımıyla yapılmalıdır.
 • Psikozlar. Bu durumda bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Meditasyon tehlikeli değildir. Meditasyon üzerinde geliştirdiğimiz çarpıtılmış düşünceler daha tehlikelidir.

Her şeyde olduğu gibi meditasyon yapmayı saplantı haline getirmemek ve mucize olduğuna inanmamak lazım. Hayattan bir kaçış, gerçeği inkar etme, sorumlulukları reddetmek amacıyla kullanılmamalıdır.

Meditasyon Sırasında Uyumak Normal mi?

Meditasyona başlayan insanlar başlangıçta alışık olmadığı için uyuyabilir. Uzanarak meditasyon yapmak yerine oturarak yapmayı tercih edebilirsiniz. Meditasyonda ilerledikçe, meditasyon sırasında uyumak şikayeti daha da azalacaktır.

Meditasyon ve Duygusal Üzerinde Kontrol

Meditasyon yapan kadın

Bazı türde meditasyonlar self-imge dediğimiz kişinin kendini gördüğü benlik üzerinde olumlu etki yaratabilir. Kişiler kendilerini düşünür veya kurgularken çoğu zamanlar bir “imaj” üzerinden kurgular. Kendi görüntüsünü, davranışlarını kafasında bir resim olarak görür ve kişiliği bu imaj görüntüsünden etkilenir. Meditasyon kendimizi gördüğümüz bu imajı daha iyi hale getirmek üzerine zihnimizi eğitir.  Depresyon büyük oranda kendimizi gördüğümüz bu “kişisel imgenin” güçsüzleşmesi ve olumsuz olmasıyla da bağlantılı olabilmektedir.

Ölçüm sahası nispeten büyük 3,000 kişi ve üzeri olan araştırmada meditasyon yapan bireylerde depresif semptomlarda ve duygusal iyilik hallerinde olumlu etkisi olmuştur. Depresyona etki miktarı tek başına yeterli olmasa da, destekleyecek ve fayda sağlayacağı belli oluyor. (8)

Meditasyon yapmak nöronların daha iyi iletişim kurmasına ve dikkat üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dalgınlık gibi dikkat sorunları üzerinde etkileri vardır. (10)

Meditasyonu ek faydaları

 • Gri alanı arttırır. Uzun süreli meditasyon ve yoganın yapanların beyinlerin farklı bölgelerinde gri madde hacminin ve/veya yoğunluğunun arttığını göstermiştir. Merkezi sinir sistemi boyunca yer alan gri madde, bireylerin hareket, hafıza ve zihinsel ve duygusal kontrol edebilmesini sağlar.
 • Aralıklı oruç tutmayı veya herhangi bir diyet programına uyum olasılığı arttırır.
 • İç disiplin sağlar. Nispeten sıkıcı gözüken bir eylemi istikrarlı bir şekilde yapmak bize güç verir.
 • Kortizol yani stres hormonunu azaltır. Böylece gün içerisinde daha sakin olabiliriz.
 • Bedensel farkındalığımız artar.
 • Odaklanmamız artar. Meditasyon yapan insanlar 5 dakika bile olsa gün içerisinde belirli bir eylem gerçekleştirir ve zihnini adapte eder.
 • Hayal gücü artar. Özellikle imgeleme meditasyonları, bize hayal ettirerek hayal gücümüzün gelişmesine katkıda bulunur.

Meditasyon için en az 4- 8 hafta arası zaman verin Meditasyon hemen etkisini gösteren bir mucize değildir. Meditasyon yapmak için günde 10 veya 20 dakika ayırıp, istikrarlı bir şekilde takip etmeliyiz.

Meditasyon için günde 10 dakika ayırmak yeterli. Bir çok insan meditasyonun saatlerce sürmesi gerektiğini düşünür. Yavaş adımlarla ama istikrarlı bir şekilde yapmak, hiç ilerlememekten iyidir. Gün içerisinde size uygun bir zaman diliminde her gün istikrarlı bir şekilde meditasyon yaparak güzel bir alışkanlık elde edebilirsiniz.

Nefes Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Nefes meditasyonu, derin bir dinlenme (uyku) durumuna erişmenize ve rahatlamanıza yardımcı olan bir meditasyon şeklidir. Nefes meditasyonunun amacı, tüm düşüncelerin, duyguların ve hareketlerin otomatik olarak uyumlu hale gelmesi için beyninizin vücudunuzla uyum içinde olduğu bir duruma ulaşmaktır. Nefes meditasyonu sadece uyku için değil her türlü stres için bir araç olarak kullanılabilir. Nefes meditasyonu anında, nefesinize odaklanıp düşünce akışını sakinleştirmeye çalışıyorsunuz.

Meditasyon Sırasında Görülenler Normal mi?

Gözlerimizi kapattığımızda ve uzun süre iç dünyamıza odaklandığımızda olası imgeler görmek mümkündür. Gözümüz kapatıldığında, enerjimiz büyük oranda iç dünyamıza kaymaktadır ve bu esnada beyin, dış dünyadan iç dünyaya enerjisini odaklamaktadır.

Yoga ve Meditasyon Farkı

Bütünsel bir uygulama olarak yoga, batıda yer edinmeye başlamıştır. Yüzyıllardır insan zihnini ve vücudunu iyileştirmek için kullanılmıştır. Temel amacı zihin, duygu ve beden dengesini yeniden sağlamaktır. Yoga, içerisinde esneme hareketleri, nefes ile birlikte meditasyonu da kapsamaktadır. Bunun dışında yoga meditasyona oranla, özellikle modern toplumda “esneklik kazanmak” veya “fit olmak” şeklinde bilinir. Esas olarak yoganın içerisinde meditasyon da bulunmaktadır. Asana duruşlarını sergilerken, şimdiki zamana odaklanıp meditasyon da yapabilirsiniz.

Meditasyon Sırasında Görülen Renkler

Bir çok insan, meditasyona başladığında bir takım renkler gördüğünü dile getirmektedir. Meditasyon sırasında, özellikle bahsettiğimiz odağımızın içe dönmesi sonucunda beynimizin çalışma şekli etkilenebilir. Kimileri için bu renkler rahatlatıcı ve meditasyonu kolaylaştırıcı etkidedir. Görsellere odaklanıp, meditasyonu daha derine indirebilirsiniz veya odağınızı başka bir şeye yönlendirebilirsiniz. Korku, genellikle başınıza kötü bir şey geleceği hakkında kendi kendinizi inandırmaktan dolayı oluşmaktadır.

Meditasyon Yaparken Kalp Çarpıntısı Normal mi?

Kalp çarpıntısının sebebi zihinsel düşüncelerinizdeki çarpıtmalardan kaynaklı olabilir. Karanlıktan korkma, bir şey tarafından izlendiği, gözleri kapattığında güvensiz hissetme gibi düşünceler etki ediyor olabilir. Bu tarz çarpıtmaları rahatlıkla bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle üstesinden gelebilirsiniz. Bunun yanında, eğer çarpıntı çok fazla oluyorsa, bu duygusal olarak sakladığınız bir şeyin, açığa çıkma ihtiyacı olduğundan kaynaklı da olabilir. Bu gibi durumlarda meditasyonu bir süre ara verip, süresini azaltmayı deneyin. Rehbersiz yapılan meditasyonlarda bu durum daha çok ortaya çıkmaktadır. Beynimiz, otomatik olarak kendi iç dünyasına fazla odaklanınca hafif bir stres yaratır. En kolay meditasyonlardan birisi de rehberli meditasyondur. Rehberli meditasyon deneyerek hem daha güvende hissedersiniz, hem de daha kolay adapte olursunuz.

Yorum yapın