L-Dopa Nedir? Dopamini Hızlı Yükseltmek Mümkün mü?

Kadife fasulyesi doğal olarak L-DOPA bulundurur, bu sebeple popüler hale gelmiştir.

L-dopa, dopamin nöronlarının kaybıyla karakterize nörodejeneratif bir hareket bozukluğu olan Parkinson hastalığı ile ilişkili motor semptomları tedavi etmek için kullanılır. L-dopa, dopaminin öncüsüdür ve dopamin nörotransmisyonunu artırmak için kan-beyin bariyerini geçer.

L-Dopa ayrıca uyku ve motivasyon açısından da araştırılmaktadır. Bitki bazlı L-Dopa takviyeleri de mevcuttur, ancak faydalarına ilişkin çalışmalar azdır.

Hap Bilgiler

 • Dopamin eksikliği görülen Parkinson ve Dopa-duyarlı distoni hastalarında, beyindeki dopamin miktarını artırmak için, dopamin sentezinde öncü molekül görevi üstlenebilen L-DOPA molekülü kullanılır. 
 • Mucuna Pruriens, yüksek konsantrasyonlarda L-DOPA içerir Ve bir nootropik olarak kullanılır. çünkü dopaminin kendisi kan-beyin bariyerini geçemez
 • Günlük L-dopa takviyesinin sağlıklı yaşlı yetişkinlerde bilişsel eğitim sırasında bilişsel performansı ve öğrenmeyi geliştirmediği ve aslında dezavantajlı etkileri olabileceği sonucuna varıyoruz.
 • Vücudunuz kendi başına bir miktar L-DOPA sentezler. Ve onu temel nörotransmitterler olan dopamin, epinefrin ve norepinefrine dönüştürür
 • Bazı bilim adamları, L-DOPA kullanımının gelecekte Parkinson hastalığının ötesine geçebileceğini düşünüyor.

Bir araştırmada Kokaine bağımlı deneklerde davranışsal terapi ile kombinasyon halinde L-DOPA ile 12 haftalık tedavinin, plaseboya kıyasla kokain tüketiminin azaldığını kanıtlayarak, kokain negatif idrar örneklerini arttırdığını göstermiştir.

Ayrıca, dopamin etkisi üzerinde faydaları bilinen NAC amino asidinden de benzer etkiler görülmüştür.

L-DOPA, çeşitli doğal kaynaklardan, özellikle de yaygın olarak kadife fasulyesi veya yaban mersini olarak bilinen Mucuna pruriens ve Mucuna ailesinin diğer üyelerinden ( Holtonii, Andreana, Aterrima ve Gigantean ) elde edilebilir.

https://drugs.selfdecode.com/blog/l-dopa-levodopa/

Dopamin Eksikliği: Neden Dopamin Düşer?

Yaşlandıkça dopamin reseptörleri zarar görür ve güçsüzleşir. Ayrıca tirozin ve nörotransmiterleri sağlamak için gerekli amino asitleri sentezinde problem olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kanıtlarıyla ve Detaylı Aralıklı Oruç Rehberi

Ayrıca dopamin düşüşünü tetikleyen aktiviteler, alışkanlık, bağımlıklar ve madde kullanımı gibi etmenlerde bulunmaktadır. Beyniniz bir ödül beklediğinde dopamin salınır.

Ayrıca bağırsak florasında bozulma, probiyotiklerde eksiklik ve sindirim sorunlarıda dopamin eksikliği tetikler.

Probiyotikler sadece sindirim sağlığı için değil, vücudunuzdaki birçok fonksiyon için de önemlidir. Hem hayvan hem de insan çalışmalarında dopamin üretimini artırdığı ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir.

NOT: Dopamin emilimi için piridoksin formunda piridoksal 5′-fosfat ( vitamin B6’nın aktif formu) gereklidir.

L-DOPA vücutta ve beyinde dopamine çevrilir. Dopamin eksikliği durumunda, dopamin kan-beyin bariyerini geçemediği için L-dopa halinde verilir.

Mucuna Pruriens vs. L-DOPA: Fark Nedir?

Mucuna Pruriens , 3 – 18 metre yüksekliğinde yetişen kadife fasulye bitkisinin bir özüdür. L-DOPA (levodopa) genellikle sentetiktir ve laboratuvarda yapılır.

Mucuna yüksek oranda L-DOPA içeren bir fasülye çeşididir.

Bu, nootropik kullanıcılarının akılda tutması için çok önemlidir. Sentetik L-DOPA’nın kronik veya uzun süreli kullanımı diskinezi gibi şeylere yol açabilir

L-Dopanın Adrenalin/Noradrenalin Üzerindeki Potansiyel Etkiler

Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, L-DOPA’nın beyindeki noradrenalin seviyelerinde geçici bir artışa yol açtığını göstermektedir

Ancak 36 genç hastada yapılan bir çalışma, L-DOPA tedavisinden sonra kan plazması noradrenalin seviyelerinde hiçbir değişiklik göstermedi 

L-DOPA’nın Diğer Hormonları Etkilediği Hipotezi

Testosteron dışında, L-DOPA bir dizi başka hormonu da etkileyebilir.

Çocuklarda L-DOPA, hipofiz bezi tarafından salınan adrenokortikotropin ve büyüme hormonunun ve adrenal bezler tarafından üretilen kortizolü arttırır (kaynak)

Bununla birlikte, L-DOPA, muhtemelen kortizol salınımının bir düzenleyicisi olan serotonin düzeylerinin azalması nedeniyle 12 Parkinson hastasıyla yapılan bir çalışmada kortizol konsantrasyonunu azaltmıştır. (kaynak).

L-DOPA ayrıca kandaki insülin düzeylerini artırabilir.

Ancak bu etki, 10 sağlıklı denek üzerinde yapılan bir çalışmada gösterilmemiştir (kaynak)

Dopamin ve norepinefrin hafıza, biliş ve olumlu bir ruh hali için gereklidir. Bu nörotransmitterlerden herhangi birinin eksikliği, daha düşük bir ruh hali durumuna, hafıza kaybına, beyin sisine, zayıf enerjiye ve daha fazlasına yol açabilir. Ve eğer kontrol edilmezse, sonunda Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara yol açacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Öğrencilerin Ders Performansı için En İyi Takviyeler Nelerdir?

Doğal olarak L-DOPA:

 • Beyin Sağlığı: L-DOPA beyindeki büyüme hormonu seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Anıların oluşumunu ve genel beyin sağlığını etkileyen nöronların ve glia hücrelerinin üretimini arttır.
 • Nörotransmitterler: L-DOPA, beyninizin dopamin yapması için gerekli bir öncüdür. Ve dopamin daha sonra nörotransmiterler epinefrin ve norepinefrin olarak sentezlenir. Biliş, öğrenme, hafıza, hareket, motivasyon ve zevki etkiler.
 • Beyni Korucu Etki: L-DOPA, cildinizdeki melanin pigmentine benzer nöromelaninler üretir. Beyninizde toksik cıva ve kurşun gibi ağır metalleri şelatlar .

Dopamin Eksikliği, Motivasyonsuzluk ve İsteksizlik

Dopamin birçok beyin fonksiyonunu ve fiziksel semptomları etkiler, bu nedenle düşük dopamin belirtileri büyük ölçüde değişebilir. Bazıları şunları içerir:

 • Depresyon
 • Motivasyon veya konsantrasyon ile ilgili sorunlar
 • Bir kişinin az önce söylediği bir cümlenin ilk bölümünü hatırlamakta zorluk gibi çalışma belleği sorunları
 • Huzursuz bacak sendromu
 • El sıkışma veya diğer titreme
 • Koordinasyondaki değişiklikler
 • Düşük cinsel dürtü
 • Daha önce zevk alınan aktivitelerden zevk alamama
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite (DEHB) belirtileri
 • Sesleri duymak veya gerçek olamayacak şeylere inanmak gibi şizofreni belirtileri
 • Yürütme işlevi, kısa süreli bellek, günlük görevleri yönetme veya basit bilişsel sorunları çözme ile ilgili sorunlar gibi demans belirtileri

Etkilenen beyin sistemlerine, bir kişinin yaşam tarzına, genetiğine ve sayısız diğer faktöre bağlı olarak, düşük dopamin kişiden kişiye çok farklı şekilde tezahür edebilir. (kaynak) 

Ayrıca uyku eksikliği, porno bağımlılığı, şeker ve alkol tüketimide dopamin seviyelerini düşürebilir.

Örneğin, bağımlılık, depresyon ve bunama, düşük dopamin ile bağlantılıdır.

Kokain gibi zararlı uyuşturucular beyninizde büyük ve hızlı bir dopamin artışına neden olabilir. Bu, doğal ödül sisteminizi büyük ölçüde tatmin eder. Ancak tekrarlanan uyuşturucu kullanımı da bu tür zevklerin eşiğini yükseltir. Giderek daha fazlasını istersiniz. Bu durum doğal dopamin üretimini azaltır. Bağımlı hale gelirsiniz

Kaynak: https://www.webmd.com/mental-health/what-is-dopamine

L-DOPA Nasıl hissettiriyor ?

Nörohackerlar, Mucuna Pruriens kullanmanın çoklu bilişsel eylemlere, motivasyonu artırmaya, odaklanmaya, daha az strese ve sakinlik hissine yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Enerji seviyelerinizin arttığını, beyin sisinde azalma ve genel ruh halinde bir artış sağladığını söyleyebiliriz.

Bunun yanında, Mucuna Pruriens gibi, dopamin üretiminde fayda sağlayan bir diğer amino asitten birisi tirozindir.

İlginizi çekebilir: Dopamin Üretimin Öncüsü: Tirozin Nedir?

L-DOPA, enerji ve motivasyon düzeylerini artırmaya, hafızaya , beyin sisini temizlemeye, ruh halini ve libidoyu iyileştirmeye yardımcı olur.

Yan Etkisiz, Doğal Yoldan Dopamin Arttırma Yöntemi

Yeterince uyumak, egzersiz yapmak, müzik dinlemek, meditasyon yapmak ve güneşte vakit geçirmek dopamin seviyelerini yükseltebilir.

Genel olarak, dengeli bir diyet ve yaşam tarzı, vücudunuzun doğal dopamin üretimini artırmada ve beyninizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmada uzun bir yol kat edebilir.

Bunu yanında C vitamini, Gingko Biloba (Dopaminerjik Etki), Omega-3, Tirozin, Kafein (Dopamin reseptörünü kısa süreli hassaslaştırır), B vitaminleri ve bazı adaptojenler dopamin üretiminde fayda sağlayabilir.

L-DOPA Yan Etkileri

L-DOPA vücudunuzda doğal olarak üretilir. Bu nedenle iyi tolere edilir ve güvenli kabul edilir. Ve Mucuna Pruriens özünden elde edilen L-DOPA, çoğu insan tarafından iyi tolere edilir.

Araştırmalar, Mucuna Pruriens’ten elde edilen L-DOPA’nın doğal formunun, L-DOPA’nın sentetik versiyonlarına kıyasla benzer sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ancak mide bulantısı, kusma ve istemsiz kas hareketinin yaygın yan etkileri olmadan. 

Ancak sentetik dopamin alırken çok dikkatli olun.

Çok fazla ve saç dökülmesi, işitsel veya görsel halüsinasyonlar, psikoz, Diskinezi ve daha fazlası gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

Tabii ki, bu yan etkilerden herhangi birini yaşamaya başlarsanız, L-DOPA (Mucuna Pruriens) takviyesi yapmayı derhal bırakın.

Türkiye’nin En Güvenilir Sağlık Platformu – İFDİYETİ.COM