Krill Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fosfolipid açısından zengin krill yağının sağlık yararlarını destekleyen 6.500’den fazla bilimsel araştırma ve kril yağlarının %50’den fazlasının doymamış olması nedeniyle, krill yağının güçlü sağlıklı faydalar sağladığının gösterilmesi şaşırtıcı değildir.

Krill Yağı değer bir sağlık takviyesidir. Prostat kanseri, kalp hastalığı, artrit, sindirim sorunları ve çok daha fazlasına karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.

Fosfolipitler (bir tür omega-3 yağ asidi) – trigliseritleri düşürür, kardiyovasküler sağlığı destekler ve anti-inflamatuar faydalar sağlar.

Lütfen daha fazla bilgi için okumaya devam edin

Krill Canlısı Nedir ?

Kriller
Krill, Antarktika kıyılarında derin okyanusta yaşayan bir balıktır. Birçok deniz hayvanı ve insan için önemli bir besin kaynağıdır.

Krill Oil, medyada Alzheimer hastalığı için potansiyel bir tedavi olarak bahsedilen bir üründür.

Krill yağı, okyanusta bulunan ve balıkçılıktan zarar görmeyen kril adı verilen minik kabuklulardan elde edilir. Krill yağı, Alzheimer ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmış omega-3 yağ asitleri ve astaksantin içerir.

Krill Yağı Ne işe Yarar ?

Krill oil
Krill Yağı, anti-inflamatuar olarak işlev gören gelişmiş bir balık yağı şeklidir. Sağlıklı eklemler, cilt ve saçlar için harika bir besin takviyesidir.

Krill yağı yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Bu asitlerin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı, hafızayı iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Krill yağı, krilde bulunan bir tür omega-3 yağ asididir. Krill, okyanusta yaşayan ve yosun yiyen küçük kabuklulardır. Gruplar halinde yüzdükleri ve suda yüzerken minik kelebeklere benzedikleri için “deniz kelebekleri” olarak da bilinirler. Krill yağı, 1978 yılında Norveçli bilim adamları tarafından keşfedildi ve o zamandan beri tıbbi amaçlar için kullanılıyor.

Krill yağı faydaları şunları içerir:

  • – Kalp sağlığını teşvik etmek
  • – Kolesterol seviyelerini düşürmek
  • – Sağlıklı beyin fonksiyonunu ve ruh halini korumak

Krill yağı takviyeleri, artrit, kalp hastalığı, depresyon, anksiyete, otizm spektrum bozuklukları, kanser önleme ve daha pek çok sağlık sorununa yardımcı olabilir. Krill yağı takviyelerinin de insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Krill yağı, krill adı verilen küçük kabuklulardan elde edilen süper premium bir yağdır. Omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdırlar ve ciddi sağlık yararları olduğu gösterilmiştir.

Krill Yağı Zayıflatır mı?

zayıflatmak

Krill yağı, birçok insanın bir şekilde duyduğu ve popülerleşmeye başlayan kilo verme takviyesidir. Metabolizmanızın hızını artırarak ve vücudunuzun kalorileri daha hızlı yakma yeteneğini artırarak kilo vermenize yardımcı olması gerekiyor. Ancak bazı uzmanlar bu iddianın bilimsel çalışmalarda kanıtlanmadığını veya kanıtlanmadığını savunuyor.

Krill Yağı Faydaları Nelerdir ?

Krill yağı

Krill yağı, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış bir besin takviyesidir. İnsan vücudu için gerekli olan omega 3 yağ asitlerini içerir. Omega 3 yağ asitlerinin inflamasyonu azaltmak, kolesterol seviyelerini düşürmek ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek dahil olmak üzere insan vücudunda birçok faydası olduğu gösterilmiştir.

Krilller filtre besleyicilerdir ve deniz suyunda yaşayan fitoplankton ve zooplanktonları tüketirler. Krill, bu tür gıda kaynaklarını yedikçe kanlarında omega 3 yağ asitlerini biriktirir.

Krill yağı, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidan özellikleri, onu genel sağlık için bu kadar faydalı yapan şeydir. Antioksidanlar, hücreleri oksidatif stres ve iltihaplanmaya neden olabilen serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

Ayrıca kolesterol seviyelerini düzenlemeye ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Krill Yağı doymuş yağ, kolesterol ve kalori bakımından düşüktür, bu da onu doymuş hayvansal yağlara sağlıklı bir alternatif haline getirir.

1- Sağlıklı Yağ Kaynağıdır.

sağlıklı yağlar
Araştırmalar, balıklarda ve bazı kabuklu yemişlerde ve tohumlarda bulunan esansiyel yağ asitlerinin bir kişinin sağlıklı bir kalbi korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Esansiyel yağ asitleri önemlidir çünkü vücudun metabolizmasını ve şeker, kolesterol ve trigliseritleri işleme şeklini düzenlemeye yardımcı olurlar. Vücudun sağlıklı cilt, kas, beyin ve eklemleri korumak için bu yağlara ihtiyacı vardır. Ayrıca kalp hastalıklarını önlemede rol oynarlar.

Sağlıklı yağlar hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için önemlidir. Balıklar, Avokado, kabuklu yemişler ve tohumlar, zeytin ve zeytinyağı gibi birçok bitki bazlı gıdada bulunurlar.

Krill yağı, fosfolipid adı verilen bir tür omega-3 yağ asidi içerir. Bu yağ asitleri kolayca sindirilir ve vücutta emilim oranı da yüksektir. Balık yağı ile karşılaştırıldığında, krill yağı daha güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Balık yağı nispeten hücrelere geçiş esnasında bir takım EPA ve DHA değerlerini kaybedebilirken, krill yağının kayıpları daha azdır. (kaynak))

Krill yağı fiyat olarak daha yüksek olmasının bir nedeni de fosfolipit formunda olması ve hücrelere geçişinin daha kolay olmasıdır. Fosfolipit formundan dolayı krill yağları kanda daha iyi sindirilir.

Omega-3 yağ asitlerinden yeterince almamak, depresyona veya diğer zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fosfolipit Nedir?

Fosfolipitler, hücre zarlarının ana yapısal bileşenlerinden biridir. Hücre sinyalleşmesinde önemli bir rol oynarlar ve her canlı organizmada bulunabilirler. Hücrelerin yapısını oluşturmak için kullanılırlar ve sağlıkları için hayati önem taşırlar. Bu nedenle, birçok insan fosfolipidlerin insan sağlığı ve esenliği için çok önemli olduğuna inanmaktadır. Krill yağlarında yüksek oranda fosfolipit bulunmaktadır.

Araştırmalar, krill yağı tüketmenin birçok faydası olduğunu bulmuştur. Bu faydalardan bazıları, kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeyi ve iltihabı azaltmayı içerir. Araştırma ayrıca kril yağının artrit, depresyon ve kalp hastalığı olan insanlara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Krill Yağı, okyanusta yaşayan küçük bir kabuklu olan krilden elde edilen bir tür balık yağıdır. Krill Yağının kandaki omega 3 miktarını arttırmada diğerlerine göre daha avantajlı olduğu bulunmuştur.(kaynak)

2- Anti inflamatuar özellikleri

Balık yağları, kalp hastalığı ve felç riskini azalttığı tespit edilen omega 3 yağ asitlerini içerirken, krill yağı, beyin için iyi olan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip fosfolipidler, fosfatidilkolin, kolin ve astaksantin bulunur.

İlginizi Çekebilir:  B3(Niasin) Rehberi: B3 Eksikliğinde Ne Olur?

Kolesterolü düşürmek, iltihabı azaltmak ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek gibi birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Krill yağı, dayanıklılık sporlarında performanslarını artırmalarına yardımcı olduğu için sporcular arasında da popülerdir.

Krill yağı spor dünyasında giderek daha popüler hale geliyor. Sporcuların dayanıklılık sporları sırasında performansını korumalarına ve hatta iyileştirmelerine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Zerdeçalın faydası nelerdir

Astaksantin

Astaksantin, kabuklulara, balıklara ve bitkilere kırmızı, sarı ve turuncu renkler veren karotenoid bir pigmenttir. Karides gibi deniz hayvanlarının hemolenfinde bulunur. İyi haber şu, krill yağında doğal olarak astaksantin bulunmaktadır.

Astaksantin, insanlarda birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilen bir antioksidandır. Astaksantin antioksidan özellikleri, bir anti-inflamatuar olarak hareket etme kabiliyetini içerir.

Ayrıca beyaz kan hücrelerini artırarak bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur .

Araştırmalar krill yağının enfelamasyon etkisi üzerine yapılmıştır. Bir araştırmada krill yağının bağırsakta inflamatuar etkiler yaratan zararlı bakterilerin sayısının azalmasında faydalı olabileceğini tespit edilmiş. (kaynak)

25 kişi üzerinde yapılan araştırmada 1.000 mg krill yağı kullanımının inflamatuar değerlerde 2.000mg Omega-3 yağına eş değer etkisi bulunmuş  (6)  Omega-3 yağları sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Balık yağı hapı alırken kalitesine, tazeliğine ve saflığına emin olmalıyız. Burada enfeksiyon değerleri açısından krill yağının daha az dozlarda daha etkili olduğu görülüyor.

Bir ay gibi kısa bir sürede krill yağı kronik enfeksiyon rahatsızlığı olan bireylerde olumlu etki edebilir.

Diz Ağrısı

Diz ağrısı

Krill yağındaki omega-3 yağ asitleri, özellikle dizlerinizde veya kalçalarınızda artrit veya osteoartrit varsa, sağlıklı bir vücut için gereklidir. Ayrıca eklemleri daha esnek hale getirmek için dolaşımı iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Krill yağı için önerilen doz günde 1.000 mg’dır ve günde iki kez yemekle birlikte bir kapsül veya 2 kapsül alınabilir.

Dizinizi iyileştirmenin ilk adımı, olası herhangi bir altta yatan nedenden kurtulmaktır. Bu, düşük D vitamini veya omega-3 yağ asitleri seviyeleri gibi beslenme eksikliklerini ele almayı ve artrit veya gut gibi altta yatan koşulları tedavi etmeyi içerir.

Krill yağı takviyeleri, vücudun bağışıklık sistemini dengeleyerek ve eklemlerdeki oksidatif stresi azaltarak iltihaplanma ve sertlik gibi semptomları yönetmede de yardımcı olur. Bunun yanı sıra, sindirimi de kolaydır ve iltihabın neden olduğu eklem ağrısı gibi semptomları yönetmek için zerdeçal veya zencefil kökü ekstresi gibi diğer takviyelerle birlikte kullanılabilir. (kaynakj)

Ufak tefek araştırmalarda krill yağının eklem üzerinde faydası görülüyor

Yalnızca takviyeleri kullanarak %100 daha iyiye ulaşmak genellikle bir olasılık değildir. Bununla birlikte, besin takviyeleri, genel sağlığı iyileştirmek için destek ve yardım sağlayabilir.

Kalp Sağlığı

omega 3 ve epa

Omega-3 yağ asitleri vücut için o kadar önemlidir ki, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (DHHS) tarafından temel bir besin maddesi olarak sınıflandırılırlar. Omega-3’ün ayrıca artrit, astım, otoimmün bozukluklar, diabetes mellitus tip 2, romatoid artrit (RA), Alzheimer hastalığı (AD), ateroskleroz, depresyon veya bipolar bozukluk gibi birçok hastalıkla ilişkili iltihabı azalttığı da gösterilmiştir.

Krill yağının kalp sağlığı ve kan damarları üzerinde balık yağından biraz daha fazla fayda sağladığı gösterilmiştir. Balık yağı hakkında daha fazla araştırma olmasına rağmen, günlük rutininiz de krill yağı kullanmak avantajlı olabilir.(10)Bunun yanında karaciğer yağlanmasına sebebiyet veren, kandaki fazla Trigiliseritlerin düşürülmesinde krill yağının faydalı olabileceği belirtiliyor.

Hatta bir araştırmada omega 3 ile krill yağını karşılaştırmışlar ve sadece krill yağının HDL miktarında artış sağladığını gözlemlemişler. Tabi ki bu araştırma bir şeyleri kanıtlar nitelikte olmasa da bazı insanlarda krill yağı HDL arttırmak konusunda daha başarılı olabilir.

Birde yeni bir araştırma krill yağının LDL düşürmede ve HDL arttırmada daha etkili olduğu belirtiliyor. (kaynak)

Omega-3’ün kalp sağlığı için faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. Çok sayıda çalışma, Omega-3 alımının kardiyovasküler hastalık ve diyabet dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumuyla bağlantılı olduğunu göstermiştir

5- Krilller Doğada Daha Fazla Var.

Kriller

Krill, dünya okyanuslarında yaşayan küçük kabuklulardır. Dünyadaki en bol türlerden biridir ve hem kutupsal hem de tropikal sularda bulunabilirler. Krill, balinalar, penguenler ve foklar gibi diğer daha büyük deniz hayvanları için önemli miktarda yiyecek sağlar.

Krill, birçok penguen kolonisine ev sahipliği yapan Antarktika Okyanusu’nda bulunur. Krill ayrıca balık, balina ve fok gibi birçok deniz hayvanına besin sağlayarak okyanus ekosistemi üzerinde önemli bir rol oynar.

Krill yağının en büyük  diğer avantajlarından biriside balık yağlarında olduğu gibi keskin kokusu yoktur. Kapsülleri nispeten daha küçüktür. Balık yağları gerçekten balık kokusundan tiksinenler için zorlayıcı olurken krill yağında bu sorunları daha az, hatta kimi zaman hiç yaşamazsınız.

Bunun yanında krill yağlarında bulunan kolin çok değerli bir vitamindir ve beyinde asetilkoline dönüşerek odaklanmamızı arttırır. Beyin sağlığımızı da destekler.

Krill yağının faydaları özetle:

  • Anti inflamatuar özellikleri yüksektir
  • Sindirimi daha kolaydır
  • Kriller sürdürülebilir kaynaktır
  • İçerisinde doğal astaksantin vardır
  • HDL yükseltmek gibi faydalar sağlayabilir
  • İyi bir antioksidandır

Krill Yağının Zararları Nelerdir?

Krill yağı takviyeleri, kan kolesterol seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için kullanılır.

Krill yağı takviyeleri genellikle diğer yağ türlerine sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır, ancak son araştırmalar bu takviyelerle ilişkili bazı potansiyel zararlar olabileceğini göstermiştir.

En yaygın zarar, bu takviyelerin yüksek konsantrasyondaki omega-3 yağ asitleri nedeniyle kan sulandırıcı ile birlikte alındığında, beyinde veya midede kanamaya neden olabilmesidir.

Balık Yağı ve Omega 3 Aynı Şey mi?

Birçok insan balık yağını tıbbi amaçlar için ve kardiyovasküler sağlığı geliştirmek için kullanır. Balık yağı, ceviz, keten tohumu ve avokado gibi diğer kaynaklarda da bulunan omega 3 yağ asitlerini içerir. Ancak, iki ürün aynı değildir.

Krill Oil Fiyatları Neden Yüksektir?

Krill oil fiyatları değişiklik gösterse de ortalama bir çoğu balık yağlarına oranlar 2 kat daha pahalıdır. Krill yağı faydaları olarak bir çok yönden gözlerimizi kamaştırıyor. Maddi olarak biraz daha pahalı olsa da, sağladığı faydalar ve güven açısından tercih edilebilir.  Krill yağları ağır metal içeriği anlamında en saf içeriklere sahiptirler. Bu gibi avantajlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum yapın