Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ?

Hindistan cevizi yağı gittikçe popülerleşen gıdalardan biridir.

Hindistan cevizi yağında bulunan özel yağlar(Laurik asit, MCT ) kalp sağlığı desteklediği gibi yağ yakım süresinden tokluğa kadar bir çok fonksiyonumuz destekliyor.

Bu yazımızda “hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir”  sorusuna yanıt arayacağız.

1- Hindistan cevizi yağı sağlıklı yağ asitleri içerir

hindistan cevizi ve diyet

Hindistan cevizi yağı asıl olarak doymuş yağ anlamında gelişmiştir. Bu doymuş yağlar vücuda girdiğinde bir çok farklı etki meydana getirir.

Bu yağlar kendi vücudumuzdaki yağları yakmak için katalizör görevi görür ve ayrıca beynimiz  için hızlı enerji sağlar. Bunun yanında HDL iyi kolesterolün artmasına katkı sağlar böylece kalp krizi riskini azaltır.(1)

Soframızda bulunan bir çok yağ çeşidi uzun zincirli yağ asitleri( LCT) dediğimiz yağ çeşididir.  Hindistan cevizi yağı bunlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitleri (MCT) barındırır. (2)

hindstan cevizi yağının faydaları
MCT ve KETONLAR

Orta zincirli yağ asitleri(MCT) tüketildiği andan itibaren karaciğere uğrar ve oradan hızlıca beden tarafından ketonlara çevrilir. (3)

Ketonlar beyin için çok önemli enerji kaynaklarından biridir. Bir çok araştırma ketonların beyin sağlığı ve epilepsiye gibi faydalarından bahsediyor. Ketonları arttıran başka bir diyet biçimi

İlginizi çekebilir: Ketojenik diyetin faydaları

Hindistan cevizi yağı yüksek MCT yağlarına sahiptir böylece uzun zincirli yağ asitleri(LCT) oranla çok daha hızlı kana karışarak beynimiz için gerekli enerji üretimini destekler.

2-Kalp sağlığını korur

hindistan cevizi yağı ve kalp sağlığı_700x350

Kültürümüze baktığımızda hindistan cevizi pek kullanılan bir meyve değildir. Toprak yapımız maalesef bu değerli meyveyi yetiştirmeye elverişli değildir.

Bizim dışımızdaki farklı kültürlerde hindistan cevizi tüketmek adete günlük rutinlerinin bir parçası haline gelmiştir.

Örneğin: 1981 yılındaki  bir araştırmada doğal olarak pasifikte hindistan cevizi tüketen kişilerde kalp hastalıkları oranı çok düşük gözlemlenmiş. (4)

Aynı şekilde hindistan cevizi tüketimi pek fazla olan Papua Yeni Gine gibi yerlerde kalp krizi riski az görülmüş.

Bir takım araştırmalar hindistan cevizi tüketiminin kalp sağlığına olan faydalarından bahsediyor. Özellikle kültürel olarak uzun süre hindistan cevizi kullanan yerleşkeler bu durum daha bariz.

3-Yağ yakımını destekleyebilir

hindistan cevizive yağ yakımı

Obezite şu anda ülkemize de ele geçirmeye başlayan ve gün geçtikçe tehdit hale gelen bir hastalık haline geldi. İş yağ yakımı ve obezite konusuna geldiğinde aralıklı oruç elimizdeki en iyi yöntemlerden biri gibi duruyor. Bilmeyenler için;

Hindistan cevizi yağındaki MCT yağı LCT oranla daha fazla destekler ve daha iyi yağ yakarız. (5)

MCT ve Termojenik etki

MCT yağı hafif termojenik bir üründür. Böylece yağ yakımına katkı sağlayabilir.

Bir araştırmada gün içerisinde tüketilen 15-30 gram arası MCT yağının enerji artışını %5 arttırdığı gözlemlenmiş.(6)

Tabi ki hindistan cevizi yağıda yüksek kalorili bir besindir ve ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır.

Araştırmalar hindistan cevizi yağında bulunan MCT tüketiminin vücut enerji artışını arttırdığını göstermiştir.

4-Antimikrobiyal etkisi

hindistan cevizi ve temizlik

Laurik asit hindistan cevizi yağının %50’sini oluşturur. (7)

Bedenimiz laurik asidi sindirmeye başladığında “monolaurine” dönüştürür ve monolarin ve laurik asit birlikte zararlı patojenleri öldürmede kullanılır. (7)

Bazı araştırmalarda hindistan cevizi yağının ağız hijyeni olarak kullanılmasının faydalı olabileceği bildirmiştir ama bu daha fazla araştırma ile desteklenmelidir. (8)

Bazı araştırmalarda ise candida mantarına karşı etkili olduğu belirtiliyor. (9) Soğuk algınlığı ve grip ile ilgili araştırmalarda ise yeterli veri yok.

Hindistan cevizi yağı anti mikrobiyal etki gösterse de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5-Açlığı bastırabilir

hindistn cevizi açlık

MCT yağının en ilginç faydalarından birisi de açlığı bastırmada faydalı olması.

Bu durum belki vücudun yağları işleyip metabolize etmesinden kaynaklı olabilir. MCT yağı ketonları arttırır ve ketonlar açlığı bastırma gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca ketonları arttıran en iyi diyetlerden birisidir.(10)

İlginizi çekebilir: Ketojenik diyet

MCT vs LCT

6 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir araştırmada MCT yağı tüketen bireylerinde LCT yağına oranla gün içerisinde daha az kalori tükettiği görülmüş.(11)

Bu araştırmalar kısa ve dar alanda yapıldığı için kesin sonuçlar vermeyebilir.

İlginç bir araştırmada hindistan cevizi yağı ile mct yağı karşılaştırıldığında hindistan cevizi yağının daha az tokluk hissetirdiği  belirtiliyor.

Hindistan cevizi yağında bulunan MCT yağının açlığı bastırıp tokluk hissiyatını arttırır. Açlık bastırma olduğunda sadece MCT tüketimi daha mantıklı duruyor.

6-Sağlıklı kolesterolde artış olabilir

hindistan cevizi yağı ve kolesterol

Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağlar kanda HDL iyi kolestrol arttırmaya yardımcıdır. Bunun yanında kandaki kötü kolestrolü LDL zararsız hale getirmeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Betaserc Kullananlar Yorumları - Kulak Çınlaması

Bir çok uzmana göre kanda artan HDL miktarının kalp sağlını desteklemede büyük faydaları olduğu belirtilmiştir.

Hatta 40 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada hindistan cevizi yağı tüketiminin kötü kolestrolü düşürüp iyi kolestrol artışı sağladığı belirtilmiştir.(12).

Başka bir araştırmada ise 116 kişilik grup üzerinde yapılıyor ve araştırma sonucunda hindistan cevizi yağı tüketiminin HDL üzerinde olumlu faydaları olduğu gözlemleniyor. (13)

Araştırmalardan bazıları hindistan cevizi yağının faydaları arasında iyi kolestrol değerinde artış sağladığın gösteriyor.

7-Cildi, saçı ve dişleri destekleyebilir.

hindistan cevizi yağı ve cilt

Hindistan cevizi yağı hep gıda tüketim aracı olarak kullanılmamaktadır.

Bir çok insan hindistan cevizi yağını kozmetik sebeplerle ciltlerinin daha nemli ve güzel görünmesine destek amacıyla kullanmaktadır.

Bunun yanında hindistan cevizi yağını kuru ciltlere faydalı olduğunu belirtelim. Egzamadan şikayetçiyseniz hindistan cevizi bu konuda fayda sağlayabilir. (14)

Hindistan cevizi yağı ayrıca saçların hasar görmesi sonucu yıpranmasını da engeller. (15) 

Ayrıca hindistan cevizi yağı dişler içinde faydalıdır. “oil pulling” yani bir miktar hindistan cevizi yağının ağızda bekletilip gargara yapılmasının çürüğe sebebiyet veren bakterilerin azalmasında etki edeceğini belirtelim. Ayrıca oil pulling ağız kokusu ve  diş sağlığı için faydalıdır.  (16)

Hindistan cevizi yağını cildinize ve saçınıza uygulayabilirsiniz. Bazı araştırmalar hindistan cevizi yağının güneşten gelen UV ışınlarının verdiği zararı engellediği belirtiyor.

8-Alzheimer’s hastaları için yararlı olabilir.

hindistan cevizi oil

Alzheimer hastalığı bunamayla birlikte gelen ve özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlayan bir hastalıktır. (17)

Bu hastalık beynin hücrelerinin glikozu yeterli bir miktarda kullanamamasından kaynaklıdır.

Araştırmalar kanda artan keton esterlerinin beyin hücreleri için alternatif enerji kaynağı sağlayabildiğini belirtiyor. (18) böylece Alzheimer’s hastaları fayda sağlayabilir.

Hatta 2006 yılında gerçekleşen bir araştırmada hindistan cevizi yağınında bulunan MCT yağının hafif Alzheimer’s semptomlarında olum etki ettiği belirtiliyor. (19)

Ketonları arttırmak için MCT yağının dışında ketojenik diyette faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir:  Ketojenik diyet mucize mi

Yine de araştırmalar kanıt olabilecek nitelikte değildir. Daha fazla araştırma ve kanıt lazım olsa da, MCT yağının faydalı olabileceğini destekleyen veriler vardır.

Glikozun hücreleri besleyemediği durumlarda KETONLAR beyin için alternatif enerji kaynağı olabilir.

9-Zayıflama konusunda faydası

hindistan cevizi ve zayıflama

Hindistan cevizi yağı iştahı baskılayarak yağ yakım sürecini arttırıp zayıflamayı destekleyebilir.

Bel bölgesindeki yağlanma bir çok kişi dert olmuştur. MCT yağının LCT yağına oranla bel bölgesindeki yağlanmaya karşı daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. (20)

Göbek çevresindeki yağlanma en tehlikeli yağlanmalardan biridir ve bir çok kronik hastalıkla ilişkilendirilmiştir.

Günde 30 ml hindistan cevizi yağı tüketen 40 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık bir araştırma sonunda BMI indeksinde gözle görülür bir şekilde düşüş gözlemleniyor. (21)

Aynı şekilde 30 ml hindistan cevizi yağı 20 obez adam üzerinde 4 hafta süresinde yapılan araştırmada bel bölgesinde 3cm’e yakın incelme görülüyor.(22)

Yine de hindistan cevizi yağı yüksek kalorili bir besin olduğunu unutmayın. Bu konuda araştırma miktarı daha fazla arttırılmalı. Hindistan cevizi yağının zayıflamaya olan faydaları olduğu gibi aşırı tüketimini önermiyoruz. Hindistan cevizi yağını gün içerisinde kullandığınız diğer yağlara tercih ederek faydalarından yararlanabilirsiniz. (23)

Hindistan cevizi yağı kullanımı

Filtre kahvenize katabilirsiniz. Tereyağının kullanıldığı alternatif  yaratıcı tariflerde kullanabilirsiniz. Günde 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağlı kahve hem aroma verecek hem sağlık faydaları sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı ile tatlılar yapabilirsiniz. Bir çok tatlı formülünde hindistan cevizi yağını yedirebilir, sıcak çikolata içerken hindistan cevizi yağı kullanarak süslendirebilirsiniz.

Bazı insanlar hindistan cevizi yağını güneş kremi olarak da kullanıyor. Bir çok güneş kremi içerisinde hindistan cevizi yağı bulunan kombinasyonlara sahip olduğunu unutmayalım.

Hindistan cevizi yağı sivilce geçirir mi?

Sivilce bir çok sebebe bağlı olabilir. Şu an araştırdığımız kadarıyla sivilcenin bağırsak florasından, çinko eksikliğine ve strese bağlı çok faktöre bağlı olduğunu biliyoruz. Hindistan cevizi yağı direk olarak sivilceye iyi geleceğine dair kanıtımız olmasa da, dolaylı yoldan ciltteki iltihaplar için ve anti viral etkisi gibi faydaları göz önüne alındığında fayda sağlayabilir.  Orta zincirli yağ asitleri içeren besinler arasında belki de en önemli kaynağı bu yağ oluşturuyor.

Hindistan cevizi alerjisi

Hindistan cevizine çok fazla alerjen olmamasına rağmen bazı insanlarda alerjik reaksiyon yaratabilir. Özellikle deride döküntü, kurdeşen gibi semptomlarınız varsa hindistan cevizi alerjiniz olabilir. Bu gibi durumlarda hindistan cevizi yağını da tüketmeniz aynı belirtilere sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak

hindistan oil

Hindistan cevizi yağı bir çok konuda faydalı olan bir yağ çeşididir. Doymuş yağlar sağlıklı bir kalp ile bağlantılı HDL yükseltmeye yardımcı olabilir. Bunun dışında hindistan cevizi yağında bulunan MCT yağları tokluk hissini arttırarak ketonları yükseltir ve beynimizi besler. Gün içerisinde kullandığımız kalitesiz, ucuz yağları hindistan cevizi yağıyla değiştirerek olası faydalarından yararlanabiliriz.

Yorum yapın