Gyrex 25 Mg Kullananlar Yorumları

Gyrex oldukça ciddi bir ilaçtır ve kullananlar farklı yorumlar yapmaktadır. Gyrex bu kadar güçlü yapan “Ketiapin” adlı içerisindeki etken maddedir. Gyrex 25, 50, 100, 200 hatta 400 mg çıkabilen dozları da bulunmaktadır.

Ketiapin,özellikle bipolar bozukluk (depresif ve manik dönemler) ve şizofreni tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. 

Bunun dışında ketiapin majör depresif bozukluğu tedavi etmek için destek olarak reçete edilen beyinde çalışan antipsikotik bir ilaçtır. .

Bu yazımızda Gyrex 25 mg kullananların yorumlarını ve ne gibi etkiler gördüğünü bir göz atalım isterseniz.

Gyrex 25 Mg Kullananlar Yorumları

Gyrex kullananlara bu ilaç doktorları tarafından reçete edilmektedir.

Gyrex kullananların yorumlarına göz atığımızda bir kişinin Gyrex kullandıktan sonra uyku halinde artış gözlemlediği ve sakinleşme belirtileri gösterdiği ifade ediliyor.

Doktorumla görüşmeye başladığımdan beri 2 haftadır kullanıyorum. İLk kullanmaya başladığımdan itibaren etkisini alacağım söylendi ve öyle de oldu. İlacı kullandım ve 30 dakika içerisinde etkisini gösterdi, uyku sürem arttı ve daha sakin kaldım. Çok kafaya takmıyorum, ilacın etkisinden midir bilinmez ama odaklanma sorunu çekiyorum. Hocayı dinlemek yerine Kağıda yazı yazıyor, resimler çiziyorum, sanki öyle daha dikkatli dinliyorum.

Bir başka yorumda ise cinsel olarak problemler yaşatabileceğini belirtiyor. Bu sebeple kesenlerde var. Genel olarak Gyrex kullananlar uykuya fayda sağladığı yönünde ilerliyor. Her kadar bazı kişilerde uykusuzluk yapsa da, alttaki yorumda şöyle ifade ediliyor:

Uyumam gereken bir günde, bir adet attım. Sonra yapmam gereken işleri tamamlamadan (oje sürmek) uykuya daldığımı farkettim. Ortalama 15-20 dakika içinde beni nerdeyse uyuşturdu ve 10 saat kadar uyumşum. Uyandıktan sonra kendime anca gelebildim hatta 20 dakika çenem uyuşuk kaldı.

Bir çok kullanıcısı uykusuzluğa faydalı olduğunu dile getirmiştir.

Doktorumun tavsiyesiyle benim kullanma amacım tamamen uykusuzluk için. Normalde bünyeme 6 saat uyku yeterken bu ilacı alınca en az 10 saat uyuduğumu farkettim. 

Bir başka Gyrex kullanıcısının sakinleştiği belirtiliyor. Yoruma dikkat

şahane sakinleştiren tablet. Doktoruma bahsettiğim şikayetlerden sonra stilizan ile kullanmaya başladım. ilk gün etkileri beklemediğim kadar iyiydi. Enerji patlaması yaşamıyorum, daha az yoruluyorum mesela şu an, ve hiperaktivite problemime daha hızlı bir çözüm oldu.

Gyrex 25 Mg Yan Etkileri

Gyrex 25 mg, gerekli etkilerinin yanı sıra bazı istenmeyen etkilere de neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü ortaya çıkmasa da, ortaya çıkarsa tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler. Bu yan etkiler, Gyrex 50, 100, 200 ve 400 mg dozlarında daha çok göstermektedir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın:

Yaygın

 1. Titreme
 2. Soğuk terler
 3. Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 4. Yatar veya oturur pozisyondan aniden kalkarken baş dönmesi, baygınlık veya baş dönmesi
 5. Uyku hali veya olağandışı uyuşukluk
İlginizi Çekebilir:  Duloxx 30 mg Kullananlar Yorumları Nedir?

Daha az yaygın

 1. Siyah, katranlı tabureler
 2. Bulanık görme
 3. Konuşma kalıplarında ve ritimlerinde değişiklikler
 4. Göğüs ağrısı
 5. Öksürük
 6. Salya akması
 7. Ateş
 8. Gözleri hareket ettirememe
 9. Hareketsiz oturamama

Psikolojik ilaçlar arasında bulunan Gyrex kullananlar yukarıdaki yan etkilere maruz kalabilir. Bu gibi durumları önlemek için gelişigüzel kullanılmaktan kaçınılmalı, doktorun dediği talimatlar dışındaki dozlar kullanılmamalıdır ve doktorla iletişim halinde olunmalıdır.

Gyrex Nasıl Bırakılır?

Antidepresanlar (Gyrex vb.) bırakılırken genellik “çekilme” evresi yaşamamak için doz azaltımı yapılarak bırakılır. Ortalama olarak iki ile altı haftaya kadar bu sürebilir ve doktorunuz dozunuzun ayarlanmasında size destek olur.

Gyrex bırakma evresindeki yan etkilerden kaçınmak için ikame hapları ve destek ilaçlarını da reçete edebilir.

Not: İlacı bıraktıktan sonra bazı kişilerde baş dönmesi yapabilir.

GYREX® bellek ve düşünce bozukluğuna yol açan beyin fonksiyon kaybı (demansı)
olan, ileri yaştaki hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, GYREX®’in
de içinde bulunduğu gruptan olan ilaçların, demansı olan yaşlı hastalarda inme ve
bazı vakalarda ölüm riskini artırabilmesidir.

Kaynak- https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/86e1d6e926543.pdf

Gyrex Dozları Nelerdir?

 • Gyrex 50mg: Başlangıç dozlarından olan Gyrex 25mg’ından daha etkili olmakla birlikte doktorunuz Gyrex 25 mg etkisiz kaldığında bunu önerebilir.
 • Gyrex 100mg: Anksiyete ve diğer durumlarda Gyrex 100 mg doktor kontrolde tavsiye edilir. Orta dereceli vakalarda daha etkili olabilir.
 • Gyrex 200mg: Daha ileri anksiyete, uykusuzluk ve ilacın tesir edebileceği alanlarda kullanılır. Eğer daha önce antidepresan geçmişiniz yoksa 200mg dozlarından yan etki alabilme ihtimaliniz daha yüksektir.

Doz artımına oranla etkisi oranı artmakla birlikte yan etki riskide artmaktadır. Gyrex 100 mg ve 200 mg kullananların en büyük belirttiği etkilerden birisi de ağır uyku olmaktadır. Ciddi sağlık problemeniz yoksa, genel olarak Gyrex 25 mg kullanıcıları uyku bölünmelerinin ve kaygının azaldığını belirtmektedir.

Not: Gyrex uyku ilacı değildir. Gyrex uyku hapı olarak reçete edilmez.

Sonuç

Gyrex kullanların yorumları arasında en az yan etkiye sahip kesim Gyrex 25 mg ve Gyrex 50 mg kullananlar gözükmektedir. Bu ilaç, 400mg kadar çıkabilmektedir ve bu durumda ciddi yan etkiler yaratabilmektedir.

Beyin kimyasallarını değiştirebildiğini, uyku üzerine ciddi etkiler yaratabildiğini ve depresyon tedavisinde destek amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca doğal yoldan depresyon semptomlarını desteklemek ve kaygıyı yönetmek için bazı takviyelerde vardır.

Bunlar arasında Mutluluk hormonları arasında gösterilen “Serotonin” hormonunu doğal yoldan arttırabilecek bitkisel takviyelerden birisi 5-HTP’dir. (Bu bitkisel takviye antidepresanlarla birlikte kullanılmamalıdır ve antidepresan yerine geçmez).

Ayrıca bağırsak bakterileri, mutluluk hormonları olan “GABA“, “Serotonin” ve “Dopamin” üretiminde rol alır. Beyin kimyasallarını düzeltmek için ilaçlara destek olarak probiyotik açısından zengin beslenmek, stres yönetimi için Meditasyon alışkanlığı geliştirmek ve Nefes egzersizleri (Wim Hof) gibi stratejilerle hayat kalitemizi destekleyebiliriz.

Genel olarak Gyrex 25 mg kullananlar tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Elbette Gyrex yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.