Karaciğerinizin “Abi” Çektiği Bitkisel Ekstrat: Deve Dikeni

mor salkım
Milk Thistle, Karaciğer faydaları ön plana çıkar

ingilizcesi “Milk Thistle” olarak geçen “deve dikeni” bir çok faydaları olan bir tohumdur. Bunların başında karaciğerle ilgili faydaları öne plana çıksa da “glutatyon” artışı ve beyin sağlığı, kan şekeri ve kolesterol dahil bir çok yönden fayda sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Glutatyon Rehberi

İş bedensel sağlık olduğunda karaciğer sağlığını es geçemeyiz. Karaciğer özellikle proteinlerin sindirimi, toksinlerin atımı, ağır metallerin uzaklaştırılması gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Bunun yanından karaciğerde buluna safra yağların sindirimi için çok önemlidir.

Deve dikenini karaciğer için bu kadar özel kılan ise “silimarin” denilen etken maddedir. Bu yazımızda tek tek bunun faydalarından bahsedeceğiz.

Deve dikeni nedir?

Devedikeni Anadolu’da bol yetişen dikenli bir bitkidir. Birçok faydalı özelliği vardır ve Devedikeni karaciğer hastalığına iyi gelen bir bitkisel madde olarak kabul edilir, kimileri sağlık sorunları için ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanırlar. Deve dikeni ayrıca:

  • Siroz
  • Sarılık
  • Hepatit
  • Safra sorunları

gibi bir çok hastalıkta destek amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak kan şekeri, safra kesesi, kolesterol üzerinde potansiyel faydaları bulunmaktadır. Steroidler gibi sentetik ilaçlardan verdiği karaciğer hasarına karşı etkili olduğu zaten biliniyor ve çok çeşitli sağlık yararları var. Sadece bu değil, aynı zamanda karaciğerin daha fazla safra üretmesi sonucu sindirimin geliştirilmesi destekler.

Deve dikenin bilinen faydaları şu şekildedir:

1- Karaciğer Sağlığını Destekler

Bahsettiğimiz “silimarin” maddesi karaciğer için onarıcı özellikler taşımaktadır. Bu madde sayesinde karaciğerde yeni hücre oluşumu desteklenir. Normalde karaciğer vücudumuzda çok büyük bir organdır ve onlarca enzimin, sindirimin ve bir çok fonksiyonun düzgün çalışmasında görev alır. Karaciğer sağlığı ne kadar iyi olursa o denli kendimizi iyi hisseder ve güçlü oluruz.

Silimarin, antioksidan görevi görerek serbest radikallerin verdiği zararlı etkileri azaltır. Serbest radikallerde azalma karaciğer üzerinde baskıyı azaltır ve hücrelerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Karaciğer fonksiyonları olduğunda deve dikeni yardımcı olsa da, tek başına yeterli değildir. Bu konuda doktorunuz dediklerine göre hamle yapmalısınız.

Devedikeni, karaciğer ve safra kesesi sorunları için bitkisel ilaç olarak kullanılan bir bitkidir ancak tek başına pek işe yaramaz. Bu bitkiden maksimum faydayı elde etmek için reçete yazan doktora göre hareket etmeniz gerekir.

2- Cilde Faydaları

2015 yılında yapılan bir araştırmada ciltte oluşan sorunlar için deve dikeni kullanımı fayda sağladığı görülüyor. (kaynak) Bunun temel mantığında “glutatyon” olabilir.

Glutatyon vücudumuz için en güçlü antioksidanlar biridir. NAC yazımızda bahsettiğimiz gibi glutatyon sonucu vücut ağır metallerden, toksinlerden ve bir takım zararlı etmenlerden kendini arındırır. Glutatyon miktarı ne kadar yüksekse, o derece fayda sağlarız

Cildimiz büyük oranda toksinlere maruz kaldığı için, iyi bir antioksidan miktarı ve yüksek glutatyon cilt üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Antioksidanlar sağlığımız ve güzelliğimiz için gereklidir. Enflamasyonu kontrol altında tutarlar, cilt yaşlanmasını azaltırlar ve cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilirler. Antioksidanlar meyvelerde, sebzelerde ve diğer gıdalarda bulunabilir.

3- Deve dikeni Kolesterolü Destekler

Yüksek kolesterol bir çok kişi için problem olabilir. Özellikle “LDL” dediğimiz kötü kolesterolde artış ile birlikte kandaki “trigiliseritlerde” artış diyabet, karaciğer yağlanması ile birlikte kalp sorunlarına kapı açabilir.

Şekerden uzak durmak, sigarayı bırakmak ve bir takım faydalı alışkanlıklar kolesterol miktarında olumlu etkiler yaratmada yardımcıdır. Kolesterol azalmasının önemli bir kısmında etkili olan yağ asidi ise omega 3 tüketimidir. Omega 3 yağları, sağlıklı kolestrol desteklemeye ve sağlıksız kolesterol sayısını düşürmeye yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlık için iyidir, bu nedenle HDL’yi artırır ve LDL’yi, toplam kolesterolü ve trigliseritleri düşürür.

Omega 3’ün yanında Deve Dikeni de kolestrol için faydalı olabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada deve dikeni kullanan kolesterol miktarlarında azalma görülmüş.(kaynak)

Kolesterol vücutta çok önemli bir rol oynar. Kanda fazla trigiliserit olduğunda, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felce neden olabilir. Trigiliseritler aşırı yüksek seviyedeyse, sağlıklı insanlar bile sorunlar yaşayabilir.

4- Zayıflamaya Faydalıdır

Zayıflamak sağlıklı bir metabolizma için kolaylıkla gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Toksinler, ağır metaller ve bir takım metabolik durumlar zayıflamamızı engelleyebilirler.

Deve dikeni karaciğer ve kan şekeri üzerinde olumlu etkiler olduğu için kullanılabilir. Bunun yanında sağlıklı bir diyet programı ile kombine edilirse daha büyük faydalar sağlayabilir.

İnsülin direnci olan bireylerde “TIP 2” diyabet görülme riski daha fazladır. Bunun sonucu olarak şeker metabolizması bozulur ve hücreler yeterli enerjiyi kullanamaz.

Devedikeni sadece harika bir karaciğer toniği değildir, aynı zamanda kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır. Glutatyon sayesinde, insülin hormonu üzerinde yardımcı olabilir.

Deve Dikeni Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak deve dikeni güvenli bir gıda olarak görülmektedir. Bunun yanından yüksek doz alındığında 100 kişiden 1’i yan etki göstermiştir.(kaynak)

Bunun yanında yan etkiler arasında ishal, şişkinlik ve mide bulantısı olabilir.

Hamile olanlar, emzirenler, diyabet hastaları kullanmadan önce doktora danışmalı. Bazı insanlar “Asteraceae/Compositae” bitkisine alerjisi bulunmaktadır. Bu gibi semptomlarınız varsa kullanmadan önce dikkatli olun.

Deve Dikeni Aç Karnına mı içilir?

. Devedikeni sağlığa faydalarının yanı sıra tıbbi özellikleriyle de bilinir. Hazımsızlık, kabızlık ve şişkinlik gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Bunun yanında, deve dikenini tok karna almak, sindirim açısından daha fayda sağlamaktadır. Deve dikeni, karaciğerde safraya faydaları sayesinde yağların emilimini arttırır.

Deve Dikeni Basura iyi Gelir mi?

Basürün sebepleri arasında sindirim sorunları, hareketsiz yaşam ve kabızlık gelmektedir. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak, basürün önüne geçmede fayda sağlar. Deve dikeni, karaciğeri destekleyerek sindirimi destekler.

Deve Dikeni iştah Açar mı?

Düzgün bir iştah sağlığımıza büyük fayda sağlamaktadır. Yeterli şekilde besinler tüketmek, hücrelerin çalışması için kritik bir öneme sahiptir. Deve dikeni iştahı arttırdığına dair bir araştırma yoktur. Aksine, iştahsızlık deve dikeni kullanımında ortaya çıkan yan etkilerden biridir.

Deve Dikeni Şekere iyi Gelir mi

Deve dikeni, antioksidan olan glutatyonu üretimini arttırarak diyabet hastalarında olan hücresel hasarın önlenmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca yüksek insülinden kaynaklı oluşan atık serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması, karaciğer yağlanması gibi durumlarda destek sağlamaktadır. Yüksek kan şekeri için düşük karbonhidratlı beslenmek, spor yapmak, B vitaminlerini optimize etmek ve stresi azaltmak kritik önem taşımaktadır.