Milk Thistle: Deve Dikeni Dikenin Faydaları Nelerdir?

mor salkım
Deve dikeni en çok hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları için kullanılsa da, bazıları tarafından yüksek kolesterol, şeker hastalığı, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı (dispepsi), akşamdan kalma, safra kesesi sorunları, adet ağrısı, depresyonu önlediğine veya tedavi ettiğine inanılmaktadır.

ingilizcesi “Milk Thistle” olarak geçen “deve dikeni” bir çok faydaları olan bir tohumdur. Bunların başında karaciğerle ilgili faydaları öne plana çıksa da “glutatyon” artışı ve beyin sağlığı, kan şekeri ve kolesterol dahil bir çok yönden fayda sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Glutatyon Rehberi

İş bedensel sağlık olduğunda karaciğer sağlığını es geçemeyiz. Karaciğer özellikle proteinlerin sindirimi, toksinlerin atımı, ağır metallerin uzaklaştırılması gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Bunun yanından karaciğerde buluna safra yağların sindirimi için çok önemlidir.

Deve dikenini karaciğer için bu kadar özel kılan ise “silimarin” denilen etken maddedir. Bu yazımızda tek tek bunun faydalarından bahsedeceğiz.

Hap Bilgiler

 • Devedikeni, alkol kötüye kullanımı, otoimmün hastalık veya virüslerin neden olabileceği siroz ve kronik hepatiti tedavi edebileceğine dair bazı kanıtlar var.
 • Devedikeni genellikle vücut tarafından iyi tolere edilir, yani istediğiniz zaman alabilirsiniz. Geceleri sizi uyanık tutmaz, aç karnına alınabilir veya ilave bileşen olarak yemeklerle alabilirsiniz. Daha etkili olduğu günün belirli bir saati yoktur.
 • Devedikeni hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır . Meme, rahim ve prostat kanseri dahil olmak üzere hormonla ilgili kanser öyküsü olan kişiler deve dikeni almamalıdır.
 • Şeker hastalığınız varsa, ek kan şekerini düşürebileceğinden deve dikenini dikkatli kullanın.(kaynak)
 • Ayrıca aşırı steroid alan vücut geliştirmeciler, karaciğeri önemli ölçüde strese sokabilir. Bu da karaciğer hücrelerine zarar verebilir. Deve devedikenindeki silimarin karaciğeri korumaya yardımcı olur ve hasar görmüş hücreleri yeniden üretebilir.

Deve Dikeni Nedir?

Devedikeni Anadolu’da bol yetişen dikenli bir bitkidir. Birçok faydalı özelliği vardır ve Devedikeni karaciğer hastalığına iyi gelen bir bitkisel madde olarak kabul edilir, kimileri sağlık sorunları için ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanırlar. Deve dikeni ayrıca:

 • Siroz
 • Sarılık
 • Hepatit
 • Safra sorunları

gibi bir çok hastalıkta destek amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak kan şekeri, safra kesesi, kolesterol üzerinde potansiyel faydaları bulunmaktadır. Steroidler gibi sentetik ilaçlardan verdiği karaciğer hasarına karşı etkili olduğu zaten biliniyor ve çok çeşitli sağlık yararları var. Sadece bu değil, aynı zamanda karaciğerin daha fazla safra üretmesi sonucu sindirimin geliştirilmesi destekler.

Deve dikenin bilinen faydaları şu şekildedir:

1- Karaciğer Sağlığını Destekler

Bahsettiğimiz “silimarin” maddesi karaciğer için onarıcı özellikler taşımaktadır. Bu madde sayesinde karaciğerde yeni hücre oluşumu desteklenir. Normalde karaciğer vücudumuzda çok büyük bir organdır ve onlarca enzimin, sindirimin ve bir çok fonksiyonun düzgün çalışmasında görev alır.

Karaciğer sağlığı ne kadar iyi olursa o denli kendimizi iyi hisseder ve güçlü oluruz.

Silimarin, antioksidan görevi görerek serbest radikallerin verdiği zararlı etkileri azaltır. Serbest radikallerde azalma karaciğer üzerinde baskıyı azaltır ve hücrelerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Karaciğer fonksiyonları olduğunda deve dikeni yardımcı olsa da, tek başına yeterli değildir. Bu konuda doktorunuz dediklerine göre hamle yapmalısınız.

Karaciğer Sağlığını Korumak İçin Diğer Stratejiler

 • Alkol tüketimine dikkat edin, alkol direk olarak beyin dahil karaciğer için toksiktir. Ayrıca alkol B1 tiamin vitaminin vücuttan atılmasını sağlar bu da anksiyet, kaygı, depresyon ve yorgunluk gibi belirtiler yaratır
 • Zerdeçal tüketmek, özellikle curcumin karaciğer üzerinde koruyucu etkileri vardır. Curcumin aynı zamanda kanserin yarattığı hasarları azaltır.
 • Peynir altı suyu proteini, glutatyon sentezinde ihtiyaç duyulan proteinleri ve glutamin gibi amino asitleri bulundurur. Whey protein glutatyon dahil bağışık sistemini destekler, güçlendirir ve kas oluşumunu sağlar. Peynir altı suyunda bulunan glutamin özellikle hassas bağırsak sendromunun azaltılasında ve bağırsak florasının desteklenmesinde etkendir.
 • Mitokondriyi desteklemek karaciğer sağlığının arttırılmasında büyük önem taşır. Mitokondriyel rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminin çökmesine, kronik enfeksiyona ve hücrelerde hasarlara sebep olur. Yeterli enerjiye ve kaynağa sahip olmayan hücreler zamanla ölür ve bu da hastalıkları beraberinde getirir. Mitokondriyi desteklemek için aralıklı oruç tutmak, düzenli antrenman, Koenzim Q10, Nefes egzersizleri(Favorim Wim Hof Nefes Egzersizi) ve olumlu felsefe edinmek büyük önem taşır.

Aşırı Demir karaciğere zarar verir:

 • Demir biyolojik işlev için gerekliyken, aşırı alındığında özellikle erkeklerde bu durum daha sık görülür, karaciğerinize önemli ölçüde zarar verir ve kalp hastalığına, diyabete, kansere ve nörodejeneratif hastalıklara yol açabilir.
 • Önemli karaciğer enzimleri arasında, AST, ALT ve GGT, karaciğerinizin sağlığı hakkında fikir verir; GGT, demir toksisitesi, artan hastalık riski ve genel ölüm oranı ile ilişkilidir. Ayrıca Deve dikeni fazla demirin vücuttan atılmasında destek sağlar.
 • Karaciğer fonksiyonunuzu normalleştirme stratejileri arasında karbonhidrat alımınızı azaltmak, omega-6/omega-3 oranını dengelemek, egzersiz yapmak, karaciğerde metabolize olan ilaçlardan kaçınmak ve bağırsak mikrobiyomunuzu optimize etmek yer alır.

Milk Thistle İltihaba Karşı Koruyucu Mu?

Deve dikenindeki silimarin iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Astımlı hayvanlar üzernde silimarin’in solunum yollarındaki iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olduğunu bulundu. Milk thistle ayrıca karaciğer detoksunu güçlendirilmesinde, ağır metallerin verdiği hasarın giderilmesinde ve glutatyonu arttırılmasında faydalıdır.

Karaciğerinizin detoks yaptığını nasıl anlarsınız?

Karaciğer detoksu mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, anksiyete, titreme, kalp atış hızı artışı ve daha fazlasını içerir. Karaciğer sağlığı büyük oranda glutatyon oranıyla da bağlantılıdır. Bilmeyenler için glutatyon vücudun en güçlü antioksidanıdır.

Devedikeni, karaciğer ve safra kesesi sorunları için bitkisel ilaç olarak kullanılan bir bitkidir ancak tek başına pek işe yaramaz. Bu bitkiden maksimum faydayı elde etmek için reçete yazan doktora göre hareket etmeniz gerekir.

Glutatyon seviyelerimi nasıl yükseltebilirim?

Glutatyon Yükseltmenin Sağladığı Diğer Faydalar:

 • Glutatyon çok güçlü bir antioksidandır, kısmen vücuttaki her hücrede yüksek konsantrasyonlar bulunabilir. Glutatyon eksikliğinde hücreler kendini zararlı etmenlere karşı savunamaz ve beyin dahil organlarda ağır metaller birikir.
 • Bazı araştırmalar glutatyonun kanserin ilerlemesini önlemede rolü olduğunu göstermektedir.
 • Otizmli çocukların, nörotipik çocuklardan veya otizmi olmayanlardan daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğuna dair bazı kanıtlar var. Bunun temel sebebi ise glutatyon beyin bariyerini koruyarak zararlı hücrelerin girişini engellemesidir. Eğer beyin bariyeri hasar görürse zararlı toksinler beyne girebilir ve glutatyon bu konuda koruyu etki sağlar
 • Glutatyon beyinde birikip toksik etki yaratan glutamatın uzaklaştırır. Çok fazla glutamat, glutamat reseptörlerinin aşırı uyarılmasına neden olur ve hücredeki beyin hücrelerinin hasara ve hücre ölümüne neden olabilir.
 • Glutatyon, C vitamini gibi diğer antioksidanların etkisini güçlendirir ve onları iltihapla mücadelede daha etkili hale getirir.

Glutatyonu arttırmak için glutatyon takviye almak yerine deve dikeni, N Asetil Sistein (NAC), Sülfür ağırlıklı beslenmek ve iyi uyku (melatonin) fayda sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: NAC Faydaları Nelerdir ve Glutatyon Artışındaki Rolü

2- Cilde Faydaları

2015 yılında yapılan bir araştırmada ciltte oluşan sorunlar için deve dikeni kullanımı fayda sağladığı görülüyor. (kaynak) Bunun temel mantığında “glutatyon” olabilir.

Glutatyon vücudumuz için en güçlü antioksidanlar biridir. NAC yazımızda bahsettiğimiz gibi glutatyon sonucu vücut ağır metallerden, toksinlerden ve bir takım zararlı etmenlerden kendini arındırır. Glutatyon miktarı ne kadar yüksekse, o derece fayda sağlarız

Cildimiz büyük oranda toksinlere maruz kaldığı için, iyi bir antioksidan miktarı ve yüksek glutatyon cilt üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Aynı şekilde, deve dikeni glutatyonu arttır ve Glutatyon, cildin sağlıklı ve genç kalmasında önemli bir rol oynar

Cilt Sağlığını Desteklemede Daha Başka Neler Yapabiliriz?

 • Güneşin Etkilerinden Korunmak: Uzun süreli güneş cilt sağlığını olumsuz etkiler. Yeterli miktarda, kaliteli güneş kremi sürdüğümüzden emin olmamız gerekir. Tabi bunu abartmadan yapmak önemlidir. Güneşten büyük oranda D vitamini aldığımızı unutmayın. Güneş ışınları(UV) kaynaklı cilt hasarlarında ile ilgili olarak, astaksantin takviyesini, hayvanlarda UV kaynaklı foto yaşlanmayı ve yanık yarasının ilerlemesini önlediği görüldü. Astaksantine ek olarak, β-karoten ve likopen gibi birkaç karotenoid de güneş hasarına karşı koruyucu etkiler göstermiştir.
 • Sigara içmeyin: Sigara büyük oranda C vitamini, D vitamini ve E vitamini gibi antioksidanların vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca panik atak, aşırı uyarılma, uykusuzluk nikotinin yan etkileri arasındadır.
 • Kolajen: Kolajen cilt sağlığının desteklenmesinde ve geliştirilmesinde kullanılır. günde 10 gr ve üzeri kolajen kullanımında bu faydalar elde edilebilir. Ayrıca kolajende bulunan Glisin amino asidi, Sisteinle ve glutaminle birleşerek aynı deve dikeni gibi glutatyon üretimini destekler.

Antioksidanlar sağlığımız ve güzelliğimiz için gereklidir. Enflamasyonu kontrol altında tutarlar, cilt yaşlanmasını azaltırlar ve cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilirler. Antioksidanlar meyvelerde, sebzelerde ve diğer gıdalarda bulunabilir.

3- Deve dikeni Kolesterolü Destekler

Yüksek kolesterol bir çok kişi için problem olabilir. Özellikle “LDL” dediğimiz kötü kolesterolde artış ile birlikte kandaki “trigiliseritlerde” artış diyabet, karaciğer yağlanması ile birlikte kalp sorunlarına kapı açabilir.

İlginizi Çekebilir:  B3(Niasin) Rehberi: B3 Eksikliğinde Ne Olur?

Şekerden uzak durmak, sigarayı bırakmak ve bir takım faydalı alışkanlıklar kolesterol miktarında olumlu etkiler yaratmada yardımcıdır.

2006’da yapılan bir araştırmaya göre, deve dikeninin kolesterol seviyelerini düşürmede rol oynayabileceğini öne sürüyor

Kolesterol azalmasının önemli bir kısmında etkili olan yeterli miktarda omega 3 tüketimidir. Omega-3 yağları, sağlıklı kolestrol desteklemeye ve sağlıksız kolesterol sayısını düşürmeye yardımcı olur.

Omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlık için iyidir, bu nedenle HDL’yi artırır ve LDL’yi, toplam kolesterolü ve trigliseritleri düşürür.

Omega 3’ün yanında Deve Dikeni de kolestrol için faydalı olabilir. Araştırmalarda omega-3 kaynağı olara krill yağının kan şekerini, trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü düşürmede balık yağından daha etkili olduğunu da bulmuşlardır. Bunun bir diğer sebebi ise krill yağının yüksek oranda Astaksantin içermesidir.

Astaksantin’in, klinik çalışmalarda düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) oksidasyonunu engellediği ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL)-kolesterol ve adiponektin düzeylerini arttırdığı bildirilmiştir.

Kolesterol vücutta çok önemli bir rol oynar. Kanda fazla trigiliserit olduğunda, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felce neden olabilir. Trigiliseritler aşırı yüksek seviyedeyse, sağlıklı insanlar bile sorunlar yaşayabilir.

4- Zayıflamaya Faydalıdır

Zayıflamak sağlıklı bir metabolizma için kolaylıkla gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Toksinler, ağır metaller ve bir takım metabolik durumlar zayıflamamızı engelleyebilirler.

Deve dikeni karaciğer ve kan şekeri üzerinde olumlu etkiler olduğu için kullanılabilir. Bunun yanında sağlıklı bir diyet programı ile kombine edilirse daha büyük faydalar sağlayabilir.

İnsülin direnci olan bireylerde “TIP 2” diyabet görülme riski daha fazladır. Bunun sonucu olarak şeker metabolizması bozulur ve hücreler yeterli enerjiyi kullanamaz.

Kilo yönetimi için en iyi probiyotikde faydalıdır.

Araştırmalarda Hem Lactobacillus hem de Bifidobacterium ailesindeki çeşitli probiyotik türlerinin yağ yakımında destek olduğu görülmüştür.

Bu konuda en etkili tür ise “Lactobacillus gasseri.”dir. Bunun dışında probiyotikler iştah ile bağlantılı serotonin, GABA ve Dopamin beyin kimyasalları üzerinde etkisi vardır. Probiyotiklerin kilo vermede etkisi üzerinde faydalarını derlediğimiz yazımızı okumanızı öneririz

İlginizi çekebilir: Probiyotikler Kilo Vermede Etkili Midir?

Devedikeni sadece harika bir karaciğer toniği değildir, aynı zamanda kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır. Glutatyon sayesinde, insülin hormonu üzerinde yardımcı olabilir.

Karaciğerin Baş Düşmnı: Glifosat Böcek ve Tarım İlaçları

Glifosat, geniş yapraklı yabani otları ve bitkilere kullanılan böcek öldürü bir tarım ilacıdır.

Bununla birlikte, glifosatın kanser, endokrin bozukluğu, çölyak hastalığı, otizm, eritrositler üzerindeki etki, sızıntılı bağırsak sendromu vb. riskini artırdığı bildirilmiştir. (kaynak)

Araştırmacılar, böcek ilaçları ve diğer yaygın yabani ot öldürücü formülasyonlardaki aktif bileşen olan glifosatın vücudunuzun tam işlevli proteinler üretme yeteneğini etkileyebileceğini, shikimate yolunu (bağırsak bakterilerinde bulunur) engelleyebileceğini ve sitokrom P450’nin işlevine müdahale edebileceğini keşfettiler. enzimler (D vitamini aktivasyonu ve nitrik oksit ve kolesterol sülfat oluşumu için gereklidir).

Glifosat Toksisitesinden Nasıl Kurtulur?

 • Golden Milk(Altın Süt) : Altın süt, zerdeçal, zencefil, tarçın, bal ve tercih ettiğiniz sütle yapılan sıcak veya soğuk bir içecektir. Altın sütün iltihap önleyici etkileri, kanseri önlemeye ve kanserle savaşmaya, iltihabı kontrol etmeye ve kiloyu yönetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca Glyphosate gibi toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Chlorella : Chlorella, glifosatın GI yolundan atılmasına yardımcı olabilir. (kaynak)
 • Deve Dikeni: Deve dikeni, karaciğeri koruyarak glifosatın ve diğer zararlı toksinlerin verdiği hasarla savaşta faydalıdır.
 • Elma Sirkesi : Glifosatı parçalayabilen ve glifosat detoksuna yardımcı olan asetobakter içeren organik, pastörize edilmemiş elma sirkesi kullanabilirsiniz. 
 • Glisin : Glifosat seviyesindeki vücudunuzda atmak için “glisin” asidi gerekir. Aynı şekilde glisin glutatyon oluşumunda da önemlidir. Glisin takviyesi ve iyi kükürt kaynakları olan sarımsak ve turpgillerden sebzeler yemek, glifosatın detoksifikasyonuna yardımcı olabilir.

Deve Dikeni Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak deve dikeni güvenli bir gıda olarak görülmektedir. Bunun yanından yüksek doz alındığında 100 kişiden 1’i yan etki göstermiştir.(kaynak)

Bunun yanında yan etkiler arasında ishal, şişkinlik ve mide bulantısı olabilir.

Hamile olanlar, emzirenler, diyabet hastaları kullanmadan önce doktora danışmalı. Bazı insanlar “Asteraceae/Compositae” bitkisine alerjisi bulunmaktadır. Bu gibi semptomlarınız varsa kullanmadan önce dikkatli olun.

Devedikeni etkili bir akşamdan kalma tedavisi midir?

Meryem ana dikeni karaciğerinizi alkolün çeşitli zararlı etkilerinden koruyabilir, ancak araştırmalarda akşamdan kalma semptomlarını önlediğini veya tedavi ettiğini belirtilmez.

Hangover yani akşamda kalma semptomlarını azaltmak için yüksek miktarda potasyum, B1 (tiamin) vitamini, ve C vitamini gerekmektedir. Alkol tüketimine eğilimli olanlar, bağırsaktan tiamin emiliminin bozulması nedeniyle bir tiamin eksikliği geliştirebilirler. Bunun dışında iyi uyku ile yeterli miktarda sıvı tüketildiğiden emin olunmalıdır.

Deve Dikeni Cinsellik Güçlendirir mi?

Deve dikenin cinselliği arttırdığına dair bir araştırma yoktur. Erkeklerde cinsel gücü ve testosteronu arttırmak için uyku kalitesini arttırmak, stres yönetimi yüksek tutmak ve sağlıklı yağlar tüketmek gerekmektedir. Erkeklerde libido artışından Azgın teke otu, epimedium veya yin yang huo olarak bilinen geleneksel bitkisel takviye önerilir. Azgın teke otu en yaygın olarak afrodizyak olarak alınır.

Hayvan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda epimedyumun testosteron arttırdığı görülmüştür.

Cinselliği Güçlendirmek İçin Öneriler

 • Yeterli uyku: Uykusuzluk direk olarak testosteron miktarında azalma, sperm miktarında düşüş, stres hormonları artışı, leptin ve ghrelin dengesizliği ve aşırı kahve isteği gibi etkiler yaratabilir. Kronik ykusuzluk kısır döngü yaratrak anksiyete, depresyon ve sinirlilik gibi duygular yaratabilir. Yeterli uyku testosteron miktarını ve cinselliği desteklemede önemlidir.
 • Antrenman yapmak: Antrenman kan dolaşımını olumlu etkiler ve vücutta mutluluk hormonları artışını sağlar.
 • Nitrik Oksit: Kan dolaşımını arttırmak ve protein sentezini destekleyip,cinsel performansa olumlu etki sağladığına görülen nitrik oksit, L-sitrülin ve L-arjinin tarafından sentezelenen bir bileşendir. Ereksiyon bozukluklarında, düşük libido da ve yorgunluk gibi durumlarda faydalıdır. Ayrıca kore veya diğer adıyla panax ginseng gibi adaptojenlerin temel etki mekanızması nitrik oksit ve stres üzerinedir.

Deve Dikeni Aç Karnına mı içilir?

Devedikeni sağlığa faydalarının yanı sıra tıbbi özellikleriyle de bilinir. Hazımsızlık, kabızlık ve şişkinlik gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Bunun yanında, deve dikenini tok karna almak, sindirim açısından daha fayda sağlamaktadır. Deve dikeni, karaciğerde safraya faydaları sayesinde yağların emilimini arttırır.

Deve Dikeni Basura iyi Gelir mi?

Basürün sebepleri arasında sindirim sorunları, hareketsiz yaşam ve kabızlık gelmektedir. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak, basürün önüne geçmede fayda sağlar. Deve dikeni, karaciğeri destekleyerek sindirimi destekler.

Deve Dikeni iştah Açar mı?

Düzgün bir iştah sağlığımıza büyük fayda sağlamaktadır. Yeterli şekilde besinler tüketmek, hücrelerin çalışması için kritik bir öneme sahiptir. Deve dikeni iştahı arttırdığına dair bir araştırma yoktur. Aksine, iştahsızlık deve dikeni kullanımında ortaya çıkan yan etkilerden biridir.

Deve Dikeni Şekere iyi Gelir mi

Deve dikeni, antioksidan olan glutatyonu üretimini arttırarak diyabet hastalarında olan hücresel hasarın önlenmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca yüksek insülinden kaynaklı oluşan atık serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması, karaciğer yağlanması gibi durumlarda destek sağlamaktadır. Yüksek kan şekeri için düşük karbonhidratlı beslenmek, spor yapmak, B vitaminlerini optimize etmek ve stresi azaltmak kritik önem taşımaktadır.

Deve dikeni çay olarak bulunur mu?

Evet, devedikeni takviyeleri, kendi çayınızı demlemek için çay poşetleri şeklinde olabilir veyahut tohumlarını kaynatarak tüketebilirsiniz.

Yatmadan Önce Deve Dikeni Alabilir miyim?

Devedikeni genellikle vücut tarafından iyi tolere edilir, yani istediğiniz zaman alabilirsiniz. Geceleri sizi ayık tutmaz, aç karnına alınabilir veya ilave bileşen olarak yemeklerle birleştirilebilir ve daha güçlü veya etkili olduğu günün belirli bir saati yoktur.

Deve Dikeni Hafıza Faydalı Mıdır?

Araştırmalar umut verici çünkü devedikeni, hafıza bozukluklarını ve davranışları iyileştiren ve beyinde biriken amiloid plaklarını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Başka bir çalışmada, deve dikeninin Parkinson hastalığına neden olan nöron kaybına karşı koruyucu olduğu bulundu. Bunun temel sebebi glutatyon artışına bağlı olabilir.

 

 

Yorum yapın