Ashwagandha Nedir Faydaları Nelerdir?

Ashwagandha’nın Türkçesi “Hint Ginseng” olarak da geçer. Bir çok “ginseng” türü bulunmakla birlikte bu ginseng türünün diğerlerine göre farklı faydaları bulunmaktadır.
Özellikle “fonksiyonal tıp” ile ilgilenenler tarafından sıklıkla “hint ginseng” tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi yan etkilerinin nispeten daha tolere edilebilir olması ve daha az olmasıdır.

Ginseng türleri arasında en çok bilinenlerden biri ise “Kore ginseng” diye satılan “Panax ginseng” ürünüdür. Kore ginseng ile Hint ginseng arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar genellikle “etki” anlamında değişiklik gösterir.

Bunun dışında benzer özellikleri arasında “adaptojen” dediğimiz özellikleri dikkat geçer. Adaptojenler, organizmayı stresin verdiği fiziksel, duygusal ve ruhsal strese karşı korumaya yardımcı olur. Bir çok adaptojenin çalışma mantığı “kortizol” hormonu dediğimiz “stres” hormonu düşürerek vücudu denge haline sokmaya çalışır.

Hap Bilgiler

  • Adaptojenler, beyindeki karar verme ve duygulardan sorumlu bölge olan “hipokampüs” bölgesine etki eder.
  • Ginseng türlerinin bir çoğunda “antioksidan” özelliği bulunmaktadır. Ginseng türleri genel olarak “nitrik oksit” dediğimiz kan dolaşımını arttıran mekanizmayı harekete geçirir.Bu durum hem fiziksel performansımızı arttırır, hem de besinlerin dokulara daha iyi bir şekilde ulaşmasını destekler.
  • Ashwagandha takviyelerinin stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 58 katılımcıyla yapılan küçük bir çalışmada, 8 hafta boyunca 250 veya 600 mg ashwagandha özü alanlar, plasebo alanlara kıyasla algılanan stresi ve stres hormonu kortizol düzeylerini önemli ölçüde azalttı.
  • Ashwagandha’nın etkisi 2-3 günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Mevcut araştırmalar, stres ve kaygı azaltma ile ilgili maksimum faydanın elde edilmesinin on veya daha fazla hafta sürebileceğini öne sürüyor 

Bir çok insan adaptojenleri kaygı, stres ve anksiyete için kullanmaktadır. Eğer sizde bu sebepten kullanıyorsanız “hint ginseng” yani Ashwagandha sizin için doğru bir takviye olabilir.

Ashwagandha Antik Bir Bitkidir.

Mor salkım
Ashwagandha, Hint halkı tarafından binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Bir adaptojendir, vücudun fiziksel ve zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

Ashwagandha’nın kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu durumda aslında bize bilimsel faydaları dışında, deneyimler sonucu da süre gelen faydaları olduğunu gösterir. Bir çok durumda “alternatif tıp” alanında kullanımı yaygınlaşmış.

Kan Şekerini Destekler.

kan şekeri
Ashwagandha kullanımının önemli ölçüde sonuçlanabileceğini göstermiştir. kan şekeri seviyelerinde iyileşme, diyabet geliştirme riskini azaltır.

Bir çok araştırma Ashwagandha’nın kan şekerini düşürme etkisinden bahsetmektedir. Bunun yanında kaslarda glikoz duyarlılığını arttırarak insülin duyarlılığını desteklemiştir. (3)

İnsanlarda yapılan araştırmalarda Ashwagandha’nın diyabet olanlar ve sağlıklı bireylerde kan şekerinin düşürülmesinde faydalı olduğu belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Uyku mu Kahveyi Yaratıyor yoksa Uykusuzluk Mu Kafeini?

İlginizi çekebilir: Aralıklı oruç modelleri nelerdir?

Kanserle Savaş

kanser hücreleri
Ashwagandha antioksidan açısından Vitaferin A içerir

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda “Vitaferin A” denilen etken maddenin kanser hücreleriyle savaşta etkin madde olduğu gözlemleniyor. “Vitaferin A” esas olarak ise Ashwagandha’da bulunmaktadır. Vitaferin A, genel olarak kanser hücreleri için “toksik” bir maddedir.

Hayvan araştırmalarında bu maddenin göğüs, kolon, beyin, akciğer ve yumurtalık kanseri türlerinde başarı sağladığı gözlemleniyor.

Bunun dışında bazı araştırmalar “tümör” büyümesini engelleyebileceğini söylemektedir. Bu konuda üzerinde daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Kanserin bilinen bir diğer sebepleri arasında inflamasyon gelmektedir. Kronik inflamasyon, hücre mutasyonu, mitokondriyel problemler ve bozulmaları ile sonuçlanabilir ve genellikle kanser gelişimine elverişli bir ortam yaratır .

Not: Kanserle savaşta uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisi de anti-inflamatuar beslenmedir.

Kortizol Seviyesini Azaltır.

kortizol seviyesi
Bu bitki, geleneksel tıp alanında geniş çapta araştırılmıştır.

Kortizol, stres ve bağışıklık tepkisini kontrol eden adrenal bezler tarafından salgılanan bir hormondur. Stres, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, depresyon ve kanser gibi sağlık sorunlarının arkasında yatan önemli bir nedendir. Ayrıca anksiyete ve depresyon da dahil olmak üzere diğer bazı zihinsel bozukluklarla da ilişkilidir.

Stres herkesin başına gelen ve kronik hale geldiği zaman yıkıcı etkiler gösteren bir durumdur. Günlük hayatımızda stresten direk olarak kaçamayız ama stresin verdiği negatif etkileri azaltabiliriz

Kan şekeri düşük hale geldiği zaman stres hormonu adrenal bezinden salgılanır. Bunun dışında çevresel iş stresi, uykusuzluk ve bir takım faktörler stres hormonunun aşırı salınmasını sağlar. Bu gibi durumlarda Ashwagandha kullanımı aşırı salınan kortizol hormonunun dengeye girmesine yardımcı olur. (7)

Kronik stres altındaki insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda Ashwagandha kullanımının kullanmayanlara oranla %30 kortizol seviyesini düşürmüş.

Kaygı ve Stresi Azaltır.

kaygı duyan adam

Ashwagandha sinir sistemini regüle ederek stresin verdiği zararlı etmenlerin azaltılmasında kullanılır. Kaygı bozukluğu şikayeti olan insanlarda bu durumun azaltılmasında destek sağlar. Kaygı ve stresi azaltmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en önemli ve ayrılmaz parçalarından biridir. Anksiyete birçok farklı sorundan kaynaklanabilir, ancak dengeli bir yaşam sürmeyi zorlaştıran bazı ortak faktörler vardır.

64 kişi üzerinde 60 günlük araştırmada Ashwagandha kullanımının kaygı ve uykusuzluk semptomlarını %69 gibi oranda plasebo grubuna oranla azalttığı görülmüş. Ashwagandha, beyindeki serotonin ve melatonin seviyelerini artırarak uykuyu iyileştirir. Takviyelerle ilgili araştırmaların büyük bir kısmı, uyku ile ilgili olduğu düşünülen serotonin ve melatonin gibi nörotransmitterler üzerindeki etkilerine odaklanmıştır.

Benzer bir sonuç 6 haftalık bir araştırmada da görülmüştür.

Kaygı ve stresin azaltılmasında meditasyon alışkanlığı geliştirmenin de faydası büyüktür.

Depresyon Semptomlarına katkı sağlar

curcumin depresyon
Ashwagandha’nın beyindeki nörotransmitter reseptör seviyelerini iyileştirdiği ve depresyon ve anksiyete semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

“Depresyon, birçok insanı etkileyen ciddi bir zihinsel durumdur.” Aktivitelere ilgisizlik, düşünme ve konsantrasyon güçlüğü, düşük enerji seviyesi ve uyku bozukluğu belirtilerinden bazılarıdır. Ancak uygun tedavi uygulanırsa depresyon tedavi edilebilir. Depresyon, çevre, yaşam tarzı, sosyal durum ve kişisel deneyim gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu beyin kimyasındaki değişiklik nedeniyle ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Oroferon Kullananların Yorumları - Demir Eksikliğinde Etkili

Anksiyete ve depresyon esasında el ele gitmektedir. Bazı araştırmalar ashwagandha kullanımın depresif semptomların azaltılmasında fayda sağladığını belirtmektedir.

64 kişi üzerinde yapılan 60 günlük bir araştırmada 600 mg ashwagandha kullanımı sonucu gözle görülür bir oranda depresif semptomlarda iyileşme görülmüş.

Testosteron Artışını Destekler

güçartışı

Yaş ilerledikçe testosteron üzerimi azalmakta ve bu durum enerji seviyesini olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde testosteronun düşmesi depresyon, stres, yorgunluk, düşük libido gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Ayrıca testosteron, erkeklerin kas geliştirmesine, cinsel dürtü ve ruh halini artırmasına, güçlü kemikler inşa etmesine ve özgüvenini artırmasına yardımcı olur.

Testosteron seviyesi yağ yakımı ve kas inşası için çok önemlidir. Yeterli testosteron olması protein sentezini arttırarak amino asitlerin kaslara ulaşmasını destekler.

Ashwagandha kullanımı sperm kalitesini ve doğurganlığı arttırdığı gibi, libido üzerinde olumlu etkilere de sahiptir.

İlginizi çekebilir: Libido Artışında Epimedyum Faydaları

Testosterone İçin Diğer Yöntemler

  • Kükürt içerikli sebzeler, erkek vücudu için daha güvenli bir östrojen formuna dönüştürülen indol-3 karbinol adı verilen bir bileşikle doludur. Bu dönüşüm vücudun testosteron seviyelerini daha kolay düzenlemesini sağlar.
  • Magnezyum, oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan bir mineraldir. Araştırmalarda yüksek magnezyum seviyelerine sahip olan yaşlı bireylerde daha fazla testosteron olma ihtimali daha fazla görüldü.
  • Omega 3’yağ asitleri vücuttaki aşırı kortizol dengelemeye yardımcı olduğundan, testosteron seviyelerini artırmada yardımcı olur. Bahsettiğimiz gibi yüksek kortizol, testosterone seviyelerini düşürdüğü bilinen bir stres hormonudur, bu nedenle haftada iki veya üç kez balık tüketmek, testosteronla ilgili sorunları uzak tutmaya yardımcı olabilir.
  • Omega-3 kaynağı olarak favorim krill yağıdır. Krill yağında ayrıca kolesterolu dengelemeye ve sperm kalitesini arttırmaya yardımcı olan astaksantin antioksidanı vardır.
  • Anti-inflamatuar beslenmek, yani vücuttaki enfeksiyonu azaltmak testosteron ve prostat sağlığı için önemlidir. Kronik inflamasyon vücutta hormonların üretimini azaltır, depresyona sebep olabilir ve uykusuzluk gibi semptomlar yaratabilir.

Kas Üretimini Destekler

kaskütlesi

Kas üretimi denilirken bir “kreatin” amino asidi gibi kas kütlesi inşa etmiyor. Kas kütlesine engel olan durumları ortadan kaldırıyor. Bunların başında aşırı kortizol ve stres geliyor.

Stres seviyesi arttığında testosteron seviyesi azalır, uyku kaliteli azalır. Uyku kalitesi azaldığında ise büyüme hormonu azalır ve bingo.

Ashwagandha sorunun temel kaynağı olan stres ve kortizol denklemini çözmede yardımcı. Bunun yanından enerji miktarını arttırarak sportif faaliyete karşı motivasyonumuzu arttırıyor.

İnflamasyonu Azaltır

magnezyum ve inflamasyon

Kronik inflamasyon bir çok hastalığının sebebidir. Vücut hücrelerinde meydana gelen inflamasyon yıpratıcı etkilere sahiptir. Bunların başında “diyabet”,”kanser” ve bir çok hastalık meydana gelmektedir. Enflamasyon, yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ashwagandha “CRP” dediğimiz inflamasyon değerini azaltacak vücudu destekler. 250 mg gibi dozlarda bile “CRP” oranında %36 düşüş gözlemlenmiştir.

Tabi ki işiniz tek başına inflamasyonu azaltmaksa sadece ashawagandha kullanmanızı önermem. Bunun yanında sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil etmeli, şeker tüketimini bırakmalı ve stres seviyesini azaltmak faydalı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri - Neden Soğur?

Vücut, bizi hayatta tutmak için bir takım mekanizmalarla donatılmıştır. Bunlar, kendi metabolizmasının, sindiriminin, bağışıklık sisteminin ve sıvı dengesinin kontrolünü içerir.

Bunlarında yanından İnflamasyon değerini düşürmek istiyorsanız “Omega 3” ve “Curcumin” faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal nedir faydaları nelerdir?

Beyin Sağlığı

beyin sağlığı
Yetişkinler olarak iyi haber şu ki, beynimiz yaşam boyunca gelişmeye devam ediyor.

Beyin sağlığı insan yaşamının çok önemli bir parçasıdır. Yaşamın ilk birkaç yılında beyin sağlığı, bir çocuğun zihninin gelişmesinde ve büyümesinde önemli bir rol oynar. Enflamasyon ve depresyon beyin sağlığını çok olumsuz etkileyen sorunlardan bazılarıdır.

Hipokampüs bölgesin stres anında en çok etkilenen beyin bölgelerinden biridir. Hipokampüs genel olarak hafıza, öğrenme ve duygu durumu ile ilişkilendirilir.

Stresli anlarda karar vermek zor olduğu gibi, duygu durumu kontrolü de zordur. Panax ginseng mesela stresli anlarda bu hipokampüs bölgesine etki ederek stresin beyinsel fonksiyonlara verdiği tahribatı azaltıyor.

Bilişsel olarak ashwagandha bir çok fayda sağlamaktadır. Hafızayı güçlendirmek ve zihinsel reaksiyon zamanını hızlandırmak için kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Motivasyonu Nootropikler Sayesinde Arttırın!

Araştırmalarda 8 haftalık kullanımlarda hafıza üzerinde olumlu etkiler gözlemlenmiş.

Ashwagandha’yı her gün alabilir miyim?

Ashwagandha’yı önerilen dozlardan günlük olarak alınabilir, genel olarak iyi tolere edilir. Bunun yanında, vücudumuzum pozitif adaptasyon gerçekleştirebilieceği için, belirli sürelerde ara vermek faydalıdır.

Ashwagandha etkisini ne zaman gösterir?

Ashwagandha’nın çalışması 2-3 günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Mevcut araştırmalar, stres ve kaygı azaltma ile ilgili maksimum faydanın elde edilmesinin on veya daha fazla hafta sürebileceğini öne sürüyor.

Ashwagandha uyumanıza yardımcı olabilir mi?

Stress uyku kalitesini arttıran ve uyumamızı kolaylaştıran uyku hormonu olan melatonin sentezini azaltır. Ashwagandha kök ekstresi, uyku kalitesine arttırmaya sahip doğal bir bileşiktir, iyi tolere edilir. Araştırmalarda uykusuzluğu olan hastalarda günde iki kez 300 mg ekstrakt dozunda uyku kalitesini arttırdığı görüldü.

Ashwagandha beyin sisine yardımcı olur mu?

Beyin sisinin arasında uykusuzluk, gluten duyarlılığı ve aşırı stres gibi faktörler gelebilmektedir. Beyin sisi, kronik stres ve hafıza kaybı, günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Beyin sisini azaltmak için stres ve kaygı yönetimini meditasyon, nefes egzersizleri ve iyi uyuyarak yapabiledeceğimi gibi, Ashwagandha ve Rhodiola Rosea gibi adaptojenleri destek olarak düşünebiliriz.

Ashwagandha serotonini artırır mı?

Stres büyük oranda serotonin sentezini azaltır. Bunun yanında Ashwagandha antidepresan etkileri ile GABA ve serotonin metabolizmasını da etkileyebilir.

Ashwagandha’nın Erkekler için faydaları nelerdir?

Aşırı stres durumlarında nitrik oksidin baskılanması, uykusuzluk ve düşük testosteron erkeklerde libido kaybı yaratır. Ashwagandha, erektil disfonksiyon ve libido kaybı için etkili bir bitkisel tedavidir

Ashwagandha Yan Etkileri

Ashwagandha, uzun bir tıbbi kullanım geçmişi olan çok yıllık bir bitkidir.

Yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmış ve vücuda birçok faydası olduğu tespit edilmiştir.

Bu bitki, enerji seviyelerini artırma ve uyku kalitesini iyileştirme yeteneği ile bilinir. Ayrıca konsantrasyonu artırmaya, ruh halini iyileştirmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Ağızdan alınan veya topikal olarak uygulanan tabletler veya özler şeklinde bulunabilir. Bu kadar faydalarının yanında, Ashwagandha’nın yan etkileri de bulunmaktadır.

Genel olarak güvenli gıda olsa da bazı insanlar “uykusuzluk” gibi semptomlar yaşadığını söylemektedir. Buna ek olarak kan şekerini düşürdüğü için “insülin” ilacı kullanan insanların dikkatli kullanması gerekir. Tiroit hormonu ilacı kullananlarda bu takviyeyi kullanırken dikkat etmeli.

Hamileler ve emzirenler doktor tavsiyesi olmadan bu takviyeyi kullanmamalı.

Kaynaklar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19633611
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19633611
https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757622/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25368231
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21407960
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798
https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28471731

 

Yorum yapın