Dermovate Krem neden yasaklandı, hangi sebeplerle raflardan kalktı? İşte bu soruların cevabını aradığımız yazımızda, ifdiyeti.com olarak sizlere yine en doğru ve güncel bilgileri sunmaya hazırız. Bu yazıda, Dermovate Krem’in yasaklandı mı ve ardındaki bilimsel gerçekleri ve detayları bulacaksınız. Hazırsanız, derin bir nefes alın ve bu ilginç konuyu birlikte keşfe çıkalım!

Doğru BilinenlerYanlış Bilinenler
1. Dermovate, topikal bir steroid kremidir.1. Dermovate’nin her cilt problemi için kullanılabileceği
2. Belirli cilt problemlerindeki kaşıntı ve kızarıklığı azaltır.2. Dermovate’nin hiçbir yan etkisi yoktur.
3. Reçetesiz satılmaz ve doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.3. Dermovate, pişiğe de iyi gelir.
4. Uzun süreli kullanımda cilt incelmesine yol açabilir.4. Dermovate her gün sürekli kullanılabilir.
5. Krem formunda, genellikle 25 g ve 50 g’lık tüplerde satılır.5. Dermovate yasaklandı.

Dermovate Krem Ne İşe Yarar?

Dermovate Krem’in etken maddesi ve yardımcı maddeleri aşağıdaki gibidir:

Madde TürüMadde İsmi
Etken MaddeKlobetazol 17-propiyonat
Yardımcı MaddelerSaf su, Balmumu, Arlacel 165, Sodyum sitrat, Sitrik asit monohidrat, Klorokrezol, Propilen glikol, Gliseril monostearat, Setostearil alkol

Dermovate Krem, etken maddesi olan klobetazol 17-propiyonat ile cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu madde, kortikosteroid grubuna aittir ve sedef hastalığı, egzama, deride oluşan plaklar, liken hastalığı ve alerjik reaksiyon gibi cilt hastalıklarında iltihabın etkisini azaltmaktadır. Yardımcı maddeler ise ilacın formülasyonunu sağlar ve uygulama kolaylığı sağlar.

Dermovate, cilt üzerinde kullanılan topikal steroidler grubuna dahil bir ilaçtır. Bu tür steroidler, bazı cilt rahatsızlıklarında meydana gelen kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir. Dermovate, özellikle krem formunda mevcuttur ve genellikle 25 g ile 50 g’lık tüplerde satılır. Bu kremin ana amacı, ciltteki problemli bölgelere hızlı bir rahatlama sağlamaktır. Buna rağmen, kullanım öncesinde doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Dermovate Krem Tam Olarak Nedir?

Dermovate, topikal bir steroiddir. Cilt üzerindeki iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltmak için kullanılır, ama pişik için önerilmez.

Dermovate Krem Kulak İçine Sürülür mü?

Hayır, bunun için formüle edilmemiştir. Dermovate Krem, genellikle egzama, yanık, şişlik, kızarıklık gibi durumlarda vücudun çeşitli yerlerine sürülebilmektedir.

DERMOVATE Pişiğe iyi Gelir mi?

Pişik ve Dermovate Krem: Ne Bilmeliyiz?

Pişik, genellikle bebeklerde ve yetişkinlerde, sürekli nem ve sürtünme nedeniyle cildin tahriş olması sonucu ortaya çıkan kızarıklık ve iltihaplanma durumudur. Sıklıkla bez bölgesinde meydana gelir, çünkü bu bölge sürekli nemli kalabilir ve hava almayabilir.

Dermovate krem ise topikal bir steroiddir. Bu tür yüksek doz steroid içeren kremler pişik tedavisinde tercih edilmez. Peki neden? Steroidler, ciltteki iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltabilir, fakat pişik durumunda bu tip ilaçların kullanılması cildin daha da incelmesine neden olabilir. Bu da pişiğin daha şiddetli hale gelmesine yol açabilir.

Dermovate Krem Pişiğe İyi Gelir mi?

Hayır, gelmez. Aslında, Dermovate gibi yüksek doz steroid içeren kremler pişik için kullanılmamalıdır. Bu tür kremler, cildin incelmesine neden olabilir.

Pişiğe Ne İyi Gelir?
Pişiğe iyi gelen özel kremler, saf zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar etkili olabilir. Ancak en doğru tedavi için bir dermatologa danışmak en iyisidir.

İlginizi Çekebilir:  Magnezinc Kullananların Yorumları - Mineral Desteği

Eğer pişik sorunuyla karşılaşırsanız, bu tür yüksek doz steroid içeren kremlerden kaçının. Bunun yerine, pişiğe iyi gelen özel kremler veya evde yapabileceğiniz doğal çözümler tercih edilmelidir. Örneğin, pişik kremleri, saf zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar bu tür sorunlarda oldukça etkili olabilir.

Dermovate Krem Yasaklandı Mı?

Son dönemlerde internet ortamında Dermovate kremin yasaklandığına dair söylentilere rastlanmaktadır. Ancak şu an için eczanelerde Dermovate krem bulunurluğu devam etmektedir ve bu ürün hakkında herhangi bir yasaklama kararı bulunmamaktadır.

Bölge Eczacı Odaları ve bazı meslektaşlarımızdan gelen bildirimlere göre, “Dermovate merhem” isimli ürünün kısa bilgi notunda “Dermovate seyreltilmemelidir” ifadesi nedeniyle bazı kesintilere sebep olduğu görülmüştür. Ancak bu ibare, Dermovate merhem ürün bilgisinden kaldırılmıştır. Konuyla ilgili onaylı ve güncellenmiş ürün bilgisi ekte yer almaktadır. Tüm üyelerimize ve ilgilenenlere bu konuda doğru ve güncel bilgiyi sunma adına bu açıklamayı yapma gereği duyduk. Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

Dermovate Krem Kullananların Yorumları

Bu konuyla ilgili olarak, forumlar, sözlükler ve çeşitli platformlardan gerçek kullanıcı deneyimlerini ve yorumlarını sizler için derledik. Hatırlatmak isteriz ki, bu yorumlar ifdiyeti.com tarafından titizlikle seçilmiş gerçek kullanıcı geri dönüşleridir.

 • Egzama sorunum için mucizevi bir çözüm sağladı.
 • Kışın gelmesiyle ellerimde egzama sorunlarıyla karşılaşmaya başladım. Dermatoloji için aldığım randevu tarihi uzak olunca bu kremi kullanmaya karar verdim. Uyguladıktan sonra sonuçları burada paylaşacağım.
 • Dermovate’nin ana bileşeni klobetazol propiyonattır. Ciltteki kızarıklık, şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır. Sedef, alerjik tepkiler ve egzama gibi cilt sorunlarında oldukça etkilidir.
 • Kulak içi egzama ve mantar sorunumu 2 gün içinde iyileştirdi. Birçok ürün denedim ama bu krem bir harika. Aynı problemi yaşayanlara kesinlikle öneriyorum.
 • Maalesef benim için etkili olmadı. Kullandığım bölgede deri rengimde beyazlaşma gözlemledim. Kullandığım paraya üzüldüm.
 • Sabırla kullanılmalı ve hemen sonuç beklenmemeli. Doğru şekilde kullanıldığında etkisi harika. Egzamalı bölgenin iyice temizlenip, ince bir tabaka halinde uygulandığında sonuç alınıyor.
 • Uzun yıllardır süren egzama problemime çözüm getirdi. Ancak ilk kullanımda yüzümde hafif bir yanma hissettim, bu da kısa sürede geçti.
 • Sadece 1 haftada hem kaşıntıyı hem de izleri ortadan kaldırdı. Etkisine hayran kaldım.

Yukarıdaki yorumlardan gördüğümüz gibi, Dermovate krem, kullanıcı deneyimleri açısından oldukça farklı sonuçlar sunabiliyor. Bazı kullanıcılar, üründen oldukça memnun kalmış ve egzama gibi ciddi cilt sorunlarına hızla çözüm bulmuşken, bazıları için beklenen etkiyi sağlamamış veya yan etkilerle karşılaşmışlar. Her bireyin vücut yapısı, sorununun şiddeti ve ilaca verdiği tepki farklı olabileceğinden, bu tür ürünleri kullanmadan önce uzman bir hekime danışmak büyük önem taşımaktadır. Bu sayede hem olası yan etkilerden korunabilir hem de etkili bir tedavi yöntemi belirlenebilir.

Dermovate Krem’in Yan Etkileri Nelerdir?

 • Yaygın görülen yan etkiler:
  • Uygulama yerinde kızarıklık, döküntü, kaşıntı, yanma, temasa bağlı alerjik reaksiyon.
 • Yaygın olmayan yan etkiler:
  • Deride incelme, çizgilenme.
  • Deri yüzeyindeki toplardamarın belirgin hale gelmesi.
 • Çok seyrek görülen yan etkiler:
  • Ağırlık artışı.
  • Deride incelme.
  • Deride kırışıklık.
  • Deride kuruluk.
  • Deri yüzeyi altında kan damarlarının görünmesi.
  • Deri renginde değişiklik.
  • Vücut kıllarında artma.
  • Saç dökülmesi/uzamaması/ saçta incelme.
  • Uygulama yerinde allerjik reaksiyon.
  • Derideki durumun kötüleşmesi.
  • Uygulama yerinde tahriş.
  • Kızarıklık.
  • Döküntü, kaşıntı.
  • Sedef hastalığınız varsa iltihaplı şişlikler oluşması.
  • Deri enfeksiyonu.

Sonuç

“Dermovate Krem’in yasaklanma sebeplerini ele aldığımız bu yazımızla, sağlık konularında ne kadar hassas ve dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha anlamış olduk, değil mi? Özellikle böyle kritik konularda doğru ve güncel bilgilere sahip olmak hayati bir öneme sahip. İşte bu yüzden ifdiyeti.com olarak, Türkiye’nin En Güvenilir Sağlık Platformu olma misyonumuzla, siz değerli okuyucularımıza bilimsel ve nesnel bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Sağlığınızla ilgili en güncel bilgilere erişmek için hangi kaynakları kullanıyorsunuz? Dermovate Krem hakkında başka hangi sorularınız var? Duygularınızı, düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz sitemizin altında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okuduğunuz için içtenlikle teşekkür ederiz. Ayrıca, sağlıkla ilgili diğer konular için sitemizdeki uygun kategorilere de mutlaka göz atın. Sağlıklı günler dileriz!

Diğer Makaleler: Anrecta Krem Kullananlar ve Yorumları