Coledan D3 Kullananların Yorumu – Coledan D3 Vs. Devit-3

Coledan D3, D vitamini kullanımında aroma seçeneğiyle dikkat çekmektedir.

Eksikliğinde bağışıklık sistemi dahil bir çok sorunlarla karşılaştığımız D vitamini için reçete edilen Coledan D3 kullananların yorumlarını derledik

Coledan D3 ayrıca, D vitamini eksikliği kaynaklı kemik erimeleri(kalsiyum emilimini arttıracak) tedavisinde fayda sağlamaktadır.

En popüler olan Devit-3 Damla, D-Colefor oral damla, Monovit D3 oral damla vb. türevler bulunmakla birlikte en popüler olanı Devit-3 damladır. Coledan D3, kullanmak isteyenler genellike BHA içermediği ve aromalı olduğu için tercih etmektedir.

Coledan D3 Damla Ne İşe Yarar?

Coledan D3 vitamini(ergokalsiferol-D2, kolekalsiferol-D3, alfacalcidol), vücudunuzun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Doğru miktarda D vitamini, kalsiyum ve fosfora sahip olmak, güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için önemlidir. Coledan faydaları arasında:

 • Kemik Sağlığı: Osteoporoz ve kemik kırılması riskini azaltır ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler Sağlık: Tansiyonu düzenleyerek kardiyovasküler koruma sağlar.
 • Otoimmün Hastalıklar: Multipl skleroz, romatoid artrit, tip 1 ve 2 diyabet gibi otoimmün hastalıkların gelişme riskini azaltır.
 • Tip 2 Diyabet: Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar. D-vitamini eksikliği insülin duyarlılığını azaltır.
 • Kanser: Kanser hücreleri ile savaşarak prostat, kolon ve meme kanseri gibi kanserlere yakalanma riskini azaltır. 
 • Beyin ve Ruh Hali: Mevsimsel geçişlerdeki duygulanım bozukluğu vakalarını ve azaltılmasında ve mutluluk hormonu serotonin üretiminde katkıda bulunur.
 • Bağışıklık Sistemi: Coledan D vitamini içeriğin sayesinde etkili bir bağışıklık destekleyicisidir.
İlginizi Çekebilir:  Top Patlasa Uyandırmayacak Uyku ilacı - Bağımlılık Yapar Mı?

Coledan-D3 Nasıl Kullanılır?

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğun için yemekten sonra alındığında daha faydalı olabilmektedir. Bu sebeple tok karna alınmalıdır. Coledan-D3 aç karnına da alınabilir, ama dediğimiz gibi tok karnına daha etkilidir.

Ürün paketindeki tüm yönergeleri izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Coledan d3 ile devit 3 arasındaki farklar nelerdir?

İkisi de D vitamini arttırmak için kullanılır, Coledan damlası aromalıdır, BHA gibi zararlı maddeler içermez. Devit-3 çözücü madde olarak ayçiçek yağı kullanırken, Coledan polioksil 35 kastor yağı kullanılır. Ortalama olarak 1 damla 600 I.U’dir Coledan-D3 1500.00, bu durumda Devıt-3 50.000 ürürnünden daha fazla D vitamini vardır.

Coledan D3 Yan Etkileri

Coledan D3, diğer Devit-3 gibi normal dozlarda güvenli kabul edilen bir vitamindir. Bunun dışında nadir de olsa bazi insanlarda kalsiyum fazlalığına neden olabilmektedir. Kalsiyum fazlalığının semptomları arasında:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kabızlık
 • İştahsızlık
 • Susuzluk artışı
 • İdrar çıkma artışı
 • Ruh hali değişiklileri
 • Yorgunluk

Bu durumlarda genelde aşırı D vitamini takviyeleri tüketmekle olmakla birlikte çok sık görülmemektedir.

Coledan D3 Kullanıcı Yorumları 

Coledan D3, bir çok ilaca göre tehlikeli ve zararlı değildir. Coledan D3 hakknda kullanıcı yorumları ise şöyledir:

Devit-3 gibi diğer d vitaminlerinin aksine içinde aroma bulunmaktadır. Bu bildiğiniz öksürük şurubu tadında. diğer d vitaminlerde ise yağsı su gibi, tadı yok.

Bazı insanlarda Coledan D3, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi semptomlar yaratmıştır. Aç karnına Coledan D3 alındığında bu etkiler görülmektedir.

Bende tam olarak mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, ateş ve uyku bozukluğu yapmış ilaç. zannediyorum her bünyeye iyi gelmiyor kullananlar dikkatli olsun.

Çoğu kişide D vitamini seviyelerini iyi arttırmıştır. Bir kullanıcı şöyle söylemektedir

Bendeki d vitaminim çok düşüktü, ve ben ilk iki ay 12 damla kullandım. Sonra ki dört ay 3 damlaya düşürdük doktorla. Bende herhangi bir yan etki olmadı ama sanki saçlarım daha az dökülüyor artık.

Coledan D3 kullanıcı yorumları genel olarak olumlu ve yan etkisinin az olduğu yönündedir. Coledan mide boşken alındığında ve yüksek dozlarda başlandığında yan etkiler daha fazla görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Secita 10 Mg Kullananlar Yorumları - (Detaylı)

Coledan-D3 Günde Kaç Defa Kullanılır?

D vitamini seviyesini ölçtüğünüzde doktorunuz kaç damla kullanmanız gerektiğini söylecektir.

Reçece talimatlarına göre COLEDAN-D3 günde bir kez ağızdan alınır, ama bir çok insan 2-4 damla arası idame dozu kullanmaktadır. Bazı spesifik durumlarda ise Coledan D3 kullananlarda 10 damlaya kadar çıkabilmektedir.

Bazı özel ve ağır durumlarda doktorunuz günlük doz yerine haftalık doz uygulanmak isterse tek seferde 50.000 IU tek seferde  kadar kullanmasını belirtebilir.(Doktor harici sakıncalıdır)

Not: D vitaminin sentezini arttırmak için Magnezyum ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Magnezyum ve kalsiyum, birlikte D vitamini kemik sağlığına ekstra fayda sağlamaktadır. Yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Magnezyum Vücut ve Beyine Olan Faydaları Nelerdir?

Coledan D3 Damla Fiyat?

COLEDAN-D3 eczanelerdeki satış fiyatı 49.00 ₺ olarak belirlenmiştir. Normal Reçete ile satılır.

Coledan D3 Zayıflatır Mı? 

D vitamini eksikliği obezite, aşırı kilo alma, diyabet ve diğer rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Coledan D3, Yeterli D vitamini sağlayarak hormon seviyenizi kontrol altında tutabilir, böylece ideal kiloyu korumay ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Coledan D3 Ne Kadar Süre Kullanılır?

Doktorunuz verdiği ölçüde, ortalama 1 ile 3 ay arası kullanılmaktadır. Bazı kişilerde ilk kutudan sonra D vitamini seviyelerinde yükselme görülmektedir.

Bunun dışında yaz aylarında D vitamini güneşten daha fazla aldığımız için, kış aylarına oranla daha aralıklı kullanılabilir.

Coledan D3 neye damlatılır?

yoğurt, su, süt gibi besinlere damlatarak tüketebilir. Bunun dışında bazı insanlar ekmeğe damlatmayı da tercih edebilmektedir.

Coledan D3 yüze sürülür mü?

Hayır, D3 vitamini yüze sürülmemelidir. Her ne kadar zararlı etkileri olmasa da, cilt sağlığında daha faydalı olabilecek diğer yağları (Badem yağı, Hindistan cevizi yağı vb.) kullanmanızı öneririz.

Sonuç Olarak

Ülkemizdeki, D vitamini eksikliğinin ana nedeni şunlardır: güneş ışığından yeterince faydalanamamaktır.

İlginizi Çekebilir:  Atarax Kullananlar Yorumları - Kedi Gibi Uyutur Mu?

Gıdalardaki D vitamini karşılamak zordur, en iyi D vitamini kaynakları arasında “Güneş” ışınları bulunmaktadır.

Kan testiyle D vitamini ölçtüğümüzde, eksikliği halinde doktorlar Coledan D3 reçete ederek D vitamini seviyesini arttırmayı hedeflemektedir.

Yorum yapın