Kendini Savunmak İçin Eşsiz Bir Spor: Brazilian Jiu-Jitsu

Brazilian Jiu-jitsu, Kafes dövüşlerinde ve MMA’da aktif olarak kullanılmaktadır

Brezilya Jiu-Jitsu tüm dünyada giderek daha popüler hale geliyor. İnsanlar hem özgüvenlerini arttıracak, hem de fit vücutla savunmayı öğretecek bu sisteme karşı ilgi duymakta.

Brazilian Jiu-jitsu’nun forma girmek açısından faydaları vardır. BJJ esnasında, nerdeyse çalışmadık hiç bir kas yoktur.

Brezilya Jiu-Jitsu, büyük oranda yerde (ground) geçen savunma sanatıdır. Daha az ağırlığa sahip daha zayıf bir birinin, kendisinden çok daha büyük olan daha güçlü bir rakibi yenmesine izin veren kavrama ve boğulma tekniklerine dayanmaktadır.

 Şu anda, bu disiplin bir spor statüsüne sahiptir ve yarışmalar düzenlenmektedir. En önemi de herhangi bir rakiple başa çıkmanıza izin veren etkili bir kendini savunma sistemi olarak olabilir.

Brazilian Jiu Jitsu, rakiplerle mücadele ederken kullanabilecek teknik bir savunma sporudur.

Brazilian Jiu-Jitsu

Adına rağmen, aslında Brezilya Jiu-Jitsu, kökenini Japonyadır. Bunun yanında, zorlu ve sabır isteyen bir kemer sistemi içerir.

Kemer sistemi

Brezilya jiu-jitsu, Japon Jiu-jitsu’ya göre farklı, kendi rütbe sistemine sahiptir. Bir sonraki ustalık seviyesine ulaşmak daha az zaman alacaktır,(siyah hariç) ancak bir koşul var – belirli teknikleri doğru yapabilmelisiniz.

 • Beyaz. Yaşına bakılmaksızın yeni başlayanlara verilir.
 • Mavi. 16 yaşında ve disiplinde başarılı bir ustalık sergileyen öğrenciler tarafından alınır.
 • Mor. Elde etmesi zordur. Özellikle karşı tarafa atak yapma konusunda ustalaşılan evredir. Ortalama olarak Maviden 2 yıl sonra elde edilebilir.
 • Kahverengi. Hem savunma hem de saldırı da teknik beceriye sahip olunduğu seviyedir. Bu, öğrenciden ustalığa geçiş diyebiliriz.
 • Siyah. Usta seviyesinin başarısını gösterir. Siyah kuşak sahipleri, beyaz veya kırmızı çizgilerle kanıtlandığı gibi sanatlarını geliştirmeye devam ediyor. Kemerdeki kırmızı çizgiler en yüksek başarıları gösterir. Dünyada sadece birkaç sporcunun böyle bir ayrımı var.
İlginizi Çekebilir:  Polifenoller ile Daha Sağlıklı Hücreler

BJJ kemer almak diğer sporlara göre hem zordur, hem de sabır gerektirir. Bir çok insan mavi kuşak olmadan BJJ’yi bırakmaktadır.

Brezilya Jiu-Jitsu Uygulamasının Psikolojik Faydaları

Brezilya Jiu-Jitsu veya BJJ uygulaması psikoloji için çok faydalıdır. Türkiye’de yavaş yavaş popüler hale gelen BJJ, bir çok insan tarafından ilgi görmektedir. Hatta bir çok insan, sosyal çevrelerinin arttığı, daha iyi ilişkiler geliştirdiği ve enerjilerinin arttığını dile getirir. Brazilian Jiu-jitsu’nun fiziksel faydaları:

 • Güven Hissetmek: Nefsi müdafaa hareketlerini bilmek, örneğin sokakta meydana gelebilecek olası saldırılara karşı güven duygusu verir.
 • Maneviyat: Uzak doğu sporlarından gelen birçok spor veya dövüş sanatında olduğu gibi, zihinsel gücünüzü artıracak her hareketi düzgün bir şekilde yürütmek konsantrasyon ve sabır gerektirir. BJJ, sabrı arttırmak için faydalıdır.
 • İç Disiplin: Brezilya Jiu-Jitsu hedeflerinize ulaşmak için disiplin gerekir. Günlük kişisel ve profesyonel yaşamınızda daha fazla iç ve dış disipline sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Alçakgönüllülük: Brezilya Jiu-Jitsu insanlara saygının yanı sıra sorumluluk, alçakgönüllülük ve arkadaşlık gibi bir erdemler yaratır. Zaten bu erdemler sizde varsa, bunların gelişimini arttır.
 • Daha Az Stres: Antrenman yapmanın strese karşı faydalı olduğunu biliyoruz. Aerobik ve anaerobik egzersizlerin kombinasyonu olan jiu-jitsu stresin azaltılmasında etkilidir.

Bunun yanında BJJ, kendimizi sosyal bir ortamda ifade etmeği vermektedir. Bir çok yeni arkadaş kurduğumuz gibi, yeni insanlarla da tanışırız.

Kalp atış hızınızı artıran ve terlemeyi teşvik eden egzersizler sağlığımız için iyidir. Ancak bir spor olarak Brezilya Jiu-Jitsu çok kapsamlı bir egzersizdir. Koordinasyonu, dengeyi, çevikliği vb. geliştirmeye odaklanan çeşitli egzersizler ve tüm vücut antrenmanı da vardır. Hepsi günlük hayatta faydalı olabilecek özelliklerdir.

BJJ’nin zihinsel değil aynı zamanda fiziksel faydaları vardır.

Brezilya Jiu-Jitsu’nun Fiziksel Faydaları

Fiziksel sağlık ile mental sağlık birbiriyle uyumlu çalışır.

Brezilya Jiu-Jitsu fiziksel sağlığa yardımcı olur. Fiziksel açıdan, jiu-jitsu eğitiminin kardiyovasküler sistemin etkili çalışmasına yardımcıdır. Kısa bir süre sonra, diğer direnç ve akciğer kapasitesinde bir artış fark edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Lactobacillus Acidophilus Ne İşe Yarar?

Kondisyonunuz nasıl arttığını kendiniz keşfedebilirsiniz.

İşte Brazilian Jiu-jitsu’nun fiziksel faydaları:

 • İdeal Kilo: Jiu-jitsu, kilo verme, yağ yakma için en iyi antrenmanlardan biridir. BJJ aerobik ve anaerobik egzersizler birlikte yapılır. Bu durum yağ yakımını destekler. Tahminler, BJJ’nin bir çok yağ yakımı sporlarından daha iyi yağ yaktığı yönünde.
 • Güç Artışı: Savunma teknikleri öğrenmek, dirençle çalışmak ve başka biriyle yüzleşmek zorunda kalırsanız. Bu durum, kasların adaptasyonu ve gelişimini beraberinde getirir.
 • Esneklik: Esnelik Brazilian Jiu-jitsu’dan sağladığı dolaylı faydadır. İlk zamanlarda çok esnek olmasanız da zamanla ve eğitimde esneklik artar.
 • Kan Dolaşımı: Kilo vermekten bahsederken bahsettiğimiz gibi, jiu-jitsu yaparken aerobik egzersizler de yaparsınız. Kardiyovasküler sistemin daha iyi olmasına ve kalbin daha fazla güçlenmesine yol açar. Ayrıca yağ yakmak, kandaki kolesterol seviyelerinde olumlu değişiklik yaratır.
 • Akciğer kapasitesi: Hareketler sırasında aerobik egzersiz ve nefes kontrolü ile akciğer kapasitesi de geliştirilir. Daha fazla oksijen, daha fazla mitokondri ve sağlık demektir.

İnsanlar birbirine temas ettiklerinde “oksitosin” denilen bir hormon salgılar. Aynı şekilde sarılmakta benzer etkiler yaratır.

Oksitosin sosyalleşmede, kendimizi iyi hissetmede ve toplumla bağlantı kurmamızda faydalıdır. Oksitosin eksikliği güvensizlik, mutsuzluk gibi sebepler yaratabilir.

Brazilian Jiu-jitsu, oksitosin hormonu salınımı arttırıyor. İnsanlarla daha iyi ilişki kurmamıza yardımcı oluyor. Tüm bunlar olurken hem kendimizi savunmayı ve sağlıklı olmayı sağlıyoruz.

Bu noktadan bakıldığında Brazilian Jiu-jitsu, geleneksel antrenmanlara oranla farklı bir avantaj sağlar.

BJJ ayrıca çeşitli şekillerde fayda sağlar. Örneğin, birisi size arkadan sarıldığında ve sizi tuttuğunda, kolunuz arkadan boynunuza dolandığında nasıl kaçacağınızı veya yerde sırt üstü yatarak nasıl bir saldırı başlatacağınızı öğrenebilirsiniz.

Brezilya jiu-jitsu çocuklar için uygun mu?

Brazilian jiu-jitsu, küçük yaşta uygulamak için en güzel yöntemlerdir biridir. Brezilya Jiu-Jitsu, bir çok dövüş sanatında olduğu gibi çocuklar için iyidir. BJJ sadece savunma sporcu değildir. Başkalarına saygı duymak gibi olumlu duyguların gelişmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:  MSG Gerçekten Sağlıksız mı? Bilmen gereken her şey

Bunun yanında, zorbalık gibi durumlarda çocukların kendini korumasına yardımcı olur. BJJ’nin çocuklar için faydaları arasında:

 • Motor Beceriler: Hareket kabiliyetinizi artırarak motor sisteminizi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Zihin: Brezilya Jiu-Jitsu, çocukların zihinlerini uyarır. Rakiple yüzleşmek ve yeni şeyler öğrenmek için en uygun buldukları teknikleri ve stratejileri bulmaya zorlar. Bu hem yaratıcılıklarını geliştirir, hem de strateji oluşturmalarını sağlar.
 • Savunma: Bu dövüş sanatı, tıpkı yetişkinler gibi, çocukların da zorlukların ve durumların üstesinden gelmek için kendilerini daha güvende hissetmelerini ve kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlar.

Brezilya Jiu-Jitsu topluluğu, genellikle arkadaş canlısı olur. Yeni gelenleri memnuniyetle karşılarlar. İleri seviye kuşaklar genellikle yeni başlayanlara çok şey öğretmeye geri bildirim vermeye isteklidir.

Eğer sizde hayat kalitenizi arttırmak ve kendinizi daha güvende hissetmek istiyorsanız Brazilian Jiu-jitsu’ya başlamanızı öneririz.

Brazilian Jiu-jitsu Kas Yapar mı?

Brazilian Jiu-jitsu vücudun güçlenmesi için faydalıdır. Belirli miktarda kas inşasına yardımcı olur ama bu durum bir vücut geliştirmeci ile aynı olamaz. Eğer, BJJ ile birlikte kaslı istiyorsanız ağırlık çalışmalısınız.

Brazilian Jiu-jitsu Siyah Kemer Almak Zor mu?

Diğer dövüş sanatlarına oranla BJJ’de siyah kuşak almak zor ve zahmetlidir. İstikrar ve azim gerekli olmakla birlikte, yetenekli olmak ve hızlı öğrenmek bu süreci hızlandırabilir. Ortalama olarak 10 sene de siyah kuşak alınabilmektedir. Bu süre 12 seneye kadar uzayabilir, 5 seneye kadar bile kısalabilir.

Brazilian Jiu-jitsu Kadınlar İçin Uygun mu?

Brazilian Jiu-jitsu, düşük kiloda ve nispeten güçsüz bireyin daha yüksek kilodaki rakibi bilimsel tekniklerle etkisiz hale getirmesidir. Belirli bir seviyeye gelen BJJ sporcusu, kadın veya erkek farketmez, kendini savunma konusunda avantaj sağladığı kesindir.

Brazilian Jiu-jitsu Sokakta İşe Yarar mı?

Sokak dövüşü tamamiyle farklı bir olgudur. Bir çok etmen bulunmakla birlikte, sokak dövüşleri genellikle kısa sürer. Brazilian Jiu-jitsu bilen birisi sokak dövüşünde çok büyük avantaj elde eder. Bu hem teknik anlamında, hem de vücuttaki güç anlamındadır. Bunun yanında, sokak dövüşünde ayakta kendini savunabilmekte gereklidir. MMA, sokak dövüşünde en etkili savunma sporudur.