Hyaluronik asit cildinizin onarmaya ve korumaya yardımcı olan bir asittir. Marketlerde yaşlılık karşıtı olarak satılır.

Cildinizi iyileştirmenize yardımcı olduğu iddia edilen her ürüne güvenilmez. Cilt sağlığı konusunda bilimsel araştırmalar ve veriler önemlidir.

Cilt sağlığı konusunda fayda sağlamak için araştırmalarınız sizi buraya getirmiş olabilir. Bu yazımıda Hyaluronik asidin faydaları, avantajları ve dezavantajlarını anlatacağız

Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit, kozmetik ve takviye dünyasının en başarılı ürünlerinden biridir.

Son yıllarda araştırmalar, Hyaluronik asidin cilt sağlığına faydaları olabileceğini ve etkilerinin gerçek olabileceği yönündedir. Nedeni: Cildin bakımı ve gençleşmesi için en iyi vücut için önemli olmasıdır.

Hyaluronik asit, glikozaminoglikan tipinde bir polisakkarittir. Başka bir deyişle: bir şeker türüdür.

Ve bilmemiz gereken en önemli şey, vücudumuzda, özellikle deride doğal olarak bulunduğudur. Deri sağlığını, elastikliği ve gücünü sağlamak için Hyaluronik aside ihtiyaç duyar.

Hyaluronik asit, ciltte oluşan su ve doğal proteinin doğal olarak oluşan bir bileşiğidir. Cildin nemini korumada önemli bir rol oynar.

Cilt Sağlığına Etkileri

Yaş arttıkça vücuttaki kolajen miktarı azalır. Cilt zamanla elastik yeteneğini kaybeder.

Yaşlanma süreci, cilt hücrelerinin kendini artık onaramadığı zamandır. Cilt hücrelerinin zarar veren etmenler arasında güneş ışığı, kirlilik, tütün dumanı ve benzeri gibi zararlı maddelere maruz kalma neden olabilir.

Bu zararlı maddeler cilt hücrelerinin yaşlanmasına neden olur ve sağlığınıza da zarar verir.

Cilt sağlığı, çevresel faktörler (örn. su kirliliği, UV radyasyonu vb.), yaşam tarzı faktörleri (örn. beslenme ve hijyen alışkanlıkları), genetik faktörler (örn. telomer uzunluğu) ve sağlıkla ilgili faktörler (örn. örneğin, uyku, stres seviyeleri vb.) gibi etmenlerden etkilenir

Hyaluronik asit, cildimize ekstra bir alan yaratacak bu zararlı etmenlerin etkisini azaltır.(kaynak)

Çalışmalar, Hyaluronik asit kullanmanın kırışıklık belirtilerin azaltılmasında etkili olduğunu söylüyor.(kaynak)

Cilde sağlıklı bir görünüm kazandıran hyaluronik asitin başlıca faydaları burada özetlenebilir:

  • Cildin doğru yapısını korur .
  • Doğal olarak nemlendirdiği için suyu epidermiste tutar .
  • Hücre onarımını kolaylaştırır .
  • Kırışıklıklara karşı savaş.

Cilt sağlığı, beden sağlığıyla bağlantılıdır. Tek bir içerikle tüm cilt sağlığını düzeltemezsiniz.

Hyaluronik asit, insan vücudunda bulunan önemli bir maddedir. Topikal olarak uygulandığında suya bağlanır ve cildin elastikiyetini güçlendirir.

Yaraların Onarımı

Hyaluronik asit (HA), kan damarlarına bağlanma yeteneğine sahip olan ve vücuttaki iltihaplanma sürecini düzenleyen küçük bir moleküldür.

Bu asit, hasarlı bölgeye daha sağlıklı kan akışı sağlar ve onarımı arttır. (kaynak) Ayrıca yara enfeksiyonu olasılığını azaltabilmek için antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yaraların iyileşmesinde C vitamini, Kolajen, Çinko ve A vitamini diğer önemli bileşenlerdir.

Hyaluronik asit çoğunlukla cildimizde bulunur. Cildimize zarar gelmesi durumunda bu konsantrasyon artar ve hyaluronik asit özellikleri sayesinde yaralar daha hızlı iyileşir .

Eklem Sağlığı

Yaş ilerledikçe ekleme binen yükler problem yaratmaktadır. Eklem sağlığını geliştirmek için stratejiler geliştirebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Degra Kullananların Yorumları - Cinsel Fonksiyon

Eklem ağrısı yaygın bir durumdur. Eklemleriniz sertleştiğinde, şiştiğinde veya ağrıdığında ortaya çıkar. Eklemdeki kaslar ve tendonlar, eklem ağrısı olarak bilinen iltihaplı ve iltihaplı tendonlara dönüşebilir.

Hyaluronik asit de eklemlerde bulunan sıvının temel bileşenidir, kıkırdağı aşınmadan ve aşırı yüklerden koruma amacına sahiptir. 

Bu sıvı, hareketleri yastıklamanın yanı sıra, kıkırdağın beslenmesini sağlayarak onarım sürecini hızlandırır.

Bilimsel çalışmalarda, 40 yaş üzerindeki bireylerde aynı MSM gibi Hyaluronik asit kullanımın diz ağlarını azaltabileceği görülmektedir. (kaynak)

Eklem ağrılarını azaltabilmek için anti-inflamatuar beslenmek gerekmektedir. Bunların başında omega-3 yağları, özellikle krill yağı gelmektedir.

Hyaluronik asit (HA), insan vücudunda diz, dirsek ve omuz gibi eklemlerde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Eklem ağrısı olanlarda yardımcı olabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda eklem dışında, kemik erimesi kaynaklı problemler yardımcı olduğu görülmüş. (kaynak)

Hyaluronik asit İçeren Besinler

Hyaluronik asit söz konusu olduğunda kemik suyu yemek en iyisidir

Kemik suyu, vücutta bulunan önemli bir besin maddesi olan hyaluronik asit içeren, sağlığı geliştirici bir içecektir.

Özellikle düzenli olarak kemik suyu tüketiyorsanız, cildiniz ve eklemleriniz için son derece faydalıdır. Kemik suyu ayrıca mineraller, glutamin, glisin ve kolajen açısından da zengindir.

İşte doğal olarak Hyaluronik asit içeren besinler listesi:

BesinBesin içeriğiBilgi
Kemik suyuHyalüronik asitSığır veya kümes hayvanı kemiklerinden yapılmış
MeyvelerMagnezyumAvokado, muz, incir, domates ve tropikal meyveler
naringeninNarenciye ve domates
BrokoliMagnezyumC vitamini açısından da zengin
YeşilliklerMagnezyumKale, ıspanak ve mikro yeşillikler
Fındık ve tohumlarMagnezyumChia, haşhaş ve kabak çekirdeği, keten tohumu, brezilya fıstığı, kaju ve çam fıstığı
Soya ürünlerifitoöstrojenlerEdamame, tempeh ve tofu
Tatlı patateslerMagnezyumA ve C vitaminleri, potasyum ve antioksidanlar açısından da zengindir.
Hyaluronik asit içeren besinler listesi

Sonuç Olarak

Hyaluronik asit kırışıklıklar, ince çizgiler ve akne gibi kozmetik sorunları tedavi etmek için kullanılır.

Hyaluronik asit, vücudu çevreleyen sıvılarda bulunan doğal olarak oluşan büyük bir moleküldür. Vücuttaki birincil rolü, suyu ve diğer çözünenleri hücrelerin içinde tutmaktır ve yararları iyileştirmek gibi faydaları vardır.

Ayrıca osteoartritli kişilerde eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Spesifik bir durum yoksa her şeyi doğal kaynaklardan almalıyız.

Hyalorunik asidin, kanser hücreleri olan insanlarda kanseri hücrelerini besleyebilir. (kaynak) Bu nedenle Hyalorunik asidi, genellikle kanserli veya kanser öyküsü olan kişilerin takviye almadan kaçınmaları önerilir. 

Takviyelere bel bağlamamak gerekir. Olabildiğince sağlıklı kaynaklardan almalıyız. Sağlıklı bir yaşam tarzı cilt, eklem ve diğer bütün problemler konusunda bize destek olur.

Hyaluronik asit cilt sağlığını desteklediği görülüyor. Diğer faydaları için daha fazla insan araştırması gerekmektedir. Araştırmalar arttıkça daha güvenilir cümleler kurulabilir

Hyaluronik Asit Buzdolabında Saklanır mı?

Hyaluronik asidi düşük sıcaklıklarda tutmak, ürünün sıcaktan dolayı problemler yaratma ihtimalini azaltmaktadır. Genel olarak dayanıklı olmakla birlikte, soğuk ortamda saklanabilir.