Bitter Çikolata ve Sağlığa inanılmaz Faydaları

En sevdiğiniz çikolata nedir?

Bitter çikolatanın antioksidanlarla dolu olduğunu ve ruh halinizi iyileştirdiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, depresyonla savaşmaya yardımcı olabileceğini bile gösteriyor. Bitter çikolata, mutluluk ve ruh halinin önemli bir parçası olan serotonin seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bitter çikolata ayrıca cildinizi korumaya ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olan antioksidanlar içerir. o halde neden her gün bitter çikolata ile kendini şımartmıyorsun?

Bu tatil sezonunda şeker, karbonhidrat ve kaloriden kaçınmanın çok zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama bir daha düşününün çünkü bitter çikolata, suçluluk duymacağınız mükemmel bir alternatif olabilir. Kabul edelim, herkes bitter çikolatayı sever – hem yetişkinler hem de çocuklar

Daha fazla öğrenmek için okumaya devam edin

Bitter Çikolata

bitter-cikolata

Bitter çikolata, yüksek kakao içeriğine sahip ve genellikle şeker bakımından sütlü çikolata göre düşük bir çikolata türüdür. Bitter çikolatalar, şekersiz kakao tozuna şeker veya diğer tatlandırıcılar eklenerek tüketilebilir.

Bitter çikolata, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaklaşık %70 pazar payı ile en popüler çikolata türüdür. Esas olarak şeker, tereyağı, süt katıları ve vanilya özü ile birleştirilen kavrulmuş kakao çekirdeklerinden üretilir.

Bitter çikolataların en yaygın türleri, meyve veya kuruyemişlerle (örneğin, ahududu, fıstık) tatlandırılmış acı-tatlı bitter çikolataları, kakao katı içermeyen sütlü veya beyaz çikolataları ve krema ve yumurtadan yapılan trüf tarzı koyu çikolataları içerir.

Kakaodaki doğal yağlar ve proteinler, diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir. Kakao ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemini korumak için önemli olan lif ve magnezyum açısından da zengindir.

%70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolata şunları içerir (kaynak):

 • 11 gram lif
 • Demir için günlük değerin %67’si
 • Magnezyum için günlük değerin %58’i
 • Bakır’ın günlük %89’u
 • Manganez için günlük %98’i
 • Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Bitterin faydaların yanında yağ asidi profili de iyidir. Yağlar çoğunlukla oleik asit (aynı zamanda zeytinyağında da bulunan kalp için sağlıklı bir yağ), stearik asit ve palmitik asitten oluşur.

Stearik asit, vücut kolesterolü üzerinde nötr bir etkiye sahiptir. Palmitik asit kolesterol seviyelerini yükseltebilir, ancak toplam yağ kalorisinin yalnızca üçte birini oluşturur.

Bitter çikolata, yüksek oranda kakao içeren bir çikolata türüdür ve bu da onu flavanoller açısından daha zengin hale getirir.

Theobromine, bitter çikolatada bulunan bir alkaloiddir. Theobromin kakaonun acı tadından sorumludur ve merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Theobromin içeren kakao, kardiyovasküler sağlığı ve zihinsel uyanıklığı iyileştirme ile ilişkilendirildiği Batı’da popüler bir içecektir.

Bitter Çikolata Diyeti Bozar mı?

Bitter çikolata, alkali bir çözelti ile fermente edilmiş kakao çekirdeklerini kullanan bir çikolata türüdür. Sütlü çikolatadan daha yüksek bir kakao içeriğine sahiptir, bu nedenle genellikle daha sağlıklı olarak adlandırılır..

Diyette bitter çikolata: Bitter çikolata, kilolarını korumaya çalışanlar için sağlıklı bir seçim gibi görünebilir, ancak ölçülü olunmalıdır Bitter çikolata şeker ve yağ bakımından yüksek olabilir, bu da aşırıya kaçmadan gerekildiği anlamına gelir.

Ölçülü kullanıldığında diyete yardımcı bile olabilir. Bitter çikolata ve diğer gıdalarda bulunan magnezyum vücutta çok önemli bir role sahiptir. 250’den fazla enzimin yapısına katılarak vücuda fayda sağlar.

Bitter Çikolatada Hangi Vitaminler Var?

Bitter çikolata antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olan düşük bir glisemik indekse sahiptir.

Bitter çikolata genellikle sağlık yararları ile ilişkilendirilir, ancak bitter çikolatada hangi vitaminler vardır? Bitter çikolata, vücudu serbest radikallerden korumaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca sağlık için gerekli olan magnezyum, çinko ve demir gibi mineralleri de içerir.

 • Magnezyum
 • Bakır
 • Doymuş Yağlar
 • Lif
 • Antioksidan

temel olarak bitter çikolatada bulunmaktadır.

Kakao Antioksidan Kaynağıdır

bitter

Kakao, serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olan ve vücudumuzu hastalıklardan koruyan bir antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanlar vücudumuzun savunma sisteminde önemli bir role sahiptir. Oksidatif stresi ve hasarı önleyerek hücreler, organlar ve bağışıklık sistemi üzerinde çalışırlar. Bu besinler, hücrelerimizin düzgün çalışmasına, iltihabı azaltmasına ve kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi hastalıkları önlemesine yardımcı olur.

Antioksidanlar açısından zengin yiyecekler yemek, diyetin önemli bir parçasıdır ve çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Oksijen radikali ile savaşma kapasitesi anlamına gelen bir ORAC değeri vardır ve bu, gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür.

Temel olarak, araştırmacılar bir gıda örneğine karşı serbest radikal (zararlı) yerleştirir ve gıdadaki antioksidanların serbest radikalleri ne kadar iyi etkisiz hale getirebileceğini görmeyi amaçlar.

ORAC değerlerinin biyolojik önemi, bir test tüpünde ölçüldüğü için yüzde yüz geçerlidir diyemez.

Fakat çoğu test çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilen en yüksek puanlı gıdalar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan işlevi gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar, diğerleri arasında polifenolleri, flavanolleri ve kateşinleri içerir. Bitter çikolata beyne faydaları arasında bu kateşinler antioksidanları vardır.

Bir çalışma, kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve acai meyveleri dahil olmak üzere test edilen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye, polifenollere ve flavanollere sahip olduğunu gösterdi (kaynak).

Antioksidan konusunda merakınız varsa krill yağını araştırmanızı öneriyoruz. Hem güçlü antioksidan olması, hemde fosfolipit yapıda olup hücreye hızlıca nüfus etmesi gibi özellikleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Krill yağı nedir ne işe yarar?

Bitter Çikolatanın Erkeklere Faydaları

siyah-cikolataBitter çikolatadaki flavanoller, vücudun nitrik oksit (NO) üretmesi için uyarabilir (3).

NO’nun işlevlerinden biri, atardamarlara gevşemeleri için sinyaller göndermektir, bu da kan akışını kolaylaştırır ve dolayısıyla kan basıncını düşürür.  Kan akışının kolaylaşması bitter çikolata beyne faydaları arasında da gelmektedir.

Birçok kontrollü çalışma, etkileri genellikle hafif olsa da, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir (4, 5, 6, 7).

Bununla birlikte, yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan bir çalışma hiçbir etki göstermemiş, bu yüzden  bir miktar tuzla tüketin (8).

Bu konudaki çalışmalar arasındaki büyük farklılıklar göz önüne alındığında, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıktır (9, 10).

Bitter Çikolata Cinsel Gücü Artırır mi?

Hayır, libido arttırmaz ama cinsel güç için nitrik oksit salınımı geliştirir.  Nitrik oksit salınımı cinsel bölgelere daha iyi kan akışı sağlar.
 
 
Cinsel gücü ne artırır?
 • Spor yapmak
 • Sağlıklı yağlar tüketmek
 • Çinko ve D vitamini optimize etmek
 • Stresi azaltmak
 • Ginseng, Epimedyum, Tribulus, Rhoidola Rosea gibi adaptojenlerden destek almak
 • L-Sitrülin, L-Arjinin desteği almak
İlginizi Çekebilir:  Bilmeniz Gereken Cilt için En iyi Vitaminlerin Listesi

Sağlıklı yaşam ile sağlıklı cinsel enerji birbiri ile orantılıdır.

Bitter Çikolata Kolesterolü Düşürür mü?

siyah-kakao

Bitter çikolata, iyi bilinen bir antioksidan kaynağıdır ve kalp-sağlıklı yağlar içerir. Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan magnezyum açısından da zengindir.

Bitter çikolata, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasının yanı sıra daha düşük kolesterol seviyeleri ile bağlantılıdır. Bitter çikolatanın antioksidan içeriği ayrıca kanser ve bilişsel gerileme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulundu. Ayrıca yüksek kolesterolü olanlar için HDL’yi artırdı ve toplam LDL’yi düşürdü (kaynak).

Oksitlenmiş LDL, LDL kolesterolün serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir.

Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki atardamarı gibi diğer dokulara zarar verebilir.

Kakaonun oksitlenmiş LDL’yi düşürmesi çok önemli. Dark kakao yani bitter çikolatanın lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan çok sayıda güçlü antioksidan içerir.

Bitter çikolatadaki flavanoller ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için başka bir yaygın risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

Bununla birlikte, bitter çikolata aynı zamanda ters etkiye sahip olabilen şeker içerir. Bundan dolayı şekersiz bitter çikolatası tüketmenizi öneririz. Bitter çikolata ve kolesterolün azaltılması arasındaki bağlantı birçok bilim adamı ve uzman tarafından incelenmiştir, ancak kanıtlar hala kesin değildir.

Bitter Çikolata Kalp Sağlığı

kakao-meyvesiKalp sağlığı denildiğinde kuşkusuz aklımıza omega 3 yağ asitleri gelir.  Buna ek olarak sağlıklı beslenmek, spor yapmak, stresi azaltmak kalp sağlığı için vazgeçilmezdir.

Bunun yanında bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir.

470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yılda %50 azalttığı bulundu

Başka bir araştırma, haftada iki veya daha fazla çikolata yemenin arterlerde plak riskini %32 oranında azalttığını ortaya koydu. Daha az sıklıkta çikolata yemenin hiçbir etkisi olmadı.

Yine başka bir araştırma, haftada beş defadan fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını gösterdi.

2017’de yapılan bir klinik araştırma, bitter çikolatalı veya bitter çikolatasız badem tüketen deneklerin gelişmiş LDL kolesterol seviyeleri gösterdiğini buldu.

Tabii ki, bu dört çalışma gözlemseldir, bu nedenle riski azaltan şeyin çikolata olup olmadığı tam olarak belli değil.

Bununla birlikte, biyolojik süreç bilindiğinden (düşük kan basıncı ve oksitlenmiş LDL), düzenli olarak bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği söyleyebiliriz.

Balık yağı kullanmanın kalp hastalıklarında faydalı olduğu biliniyor. Balık yağı ve Omega 3 hakkında yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Omega 3 faydaları nelerdir?

Bitter Çikolata Beyne Faydaları

Bitter çikolata, kalp hastalığı, felç ve bunama riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Bitter çikolata ayrıca beyindeki dopamin seviyelerini artıran feniletilamin adı verilen bir bileşik içerir.

Bitter çikolatanın ruh hali ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bitter çikolatanın anksiyete bozuklukları ve depresyonu olanlar için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Feniletilamin, beyindeki dopamin seviyelerini arttırdığı gösterilen bitter çikolatada bulunan kimyasallardan biridir. Dopamin, ruh halini ve motivasyonu etkileyen bir nörotransmitterdir.

Sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırma, 5 gün boyunca yüksek flavanol içeren kakao yemenin beyne giden kan akışını iyileştirdiğini gösterdi. Araştırmacılar, kakaodaki flavanolün, başarılı yaşlanma ile ilişkili iki faktör olan bilişsel işlevin korunmasına ve bilişsel performansın iyileştirilmesine yardımcı olduğunu öne sürüyorlar. (kaynak).

Kakao ayrıca hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlı erişkinlerde bilişsel işlevi önemli ölçüde iyileştirebilir. Sözel akıcılığı arttırabilir ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini de iyileştirebilir.

Ek olarak, kakao kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir ve bu, kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirebilmesinin önemli bir nedeni olabilir.

Sonuç olarak

Tüm çikolatalar eşit yaratılmamıştır. Bitter çikolata sadece daha fazla besin ve antioksidan içermez, aynı zamanda farklı bir lezzet sağlar. En sevdiğim bitter çikolata %70 veya üzeri kakaodur.

En sevdiğiniz çikolatayı şekersiz veya sütsüz yemek ister misiniz? Bitter çikolata faydaları, sağlıklı bir kalbe yardımcı olan yüksek besin ve antioksidan içeriğinde görülür. Bununla birlikte, bu tür yüksek şekerli ve işlenmiş çikolataların sindirimi genellikle zordur ve yüksek şeker içeriği vücutta daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir.

Bitter Çikolata Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitter çikolata sadece lezzetli ve lezzet açısından zengin değil, aynı zamanda birçok sağlık yararına da sahiptir. Kullanılan kakaonun türü, yağ içeriği ve şeker miktarı çikolata alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Yüksek kaliteli bir bitter çikolata, ilave şekersiz ve bitter çikolata parçaları gibi çeşitli şekillerde bulunabilir.

Bitter Çikolatada Ne Kadar Magnezyum var?

Bitter çikolata, diğer çikolatalardan daha fazla magnezyum içerir. Tajviye almadan alabileceğiniz en zengin magnezyum kaynaklarından biridir. 100 Gr Bitter Çikolata da ortalama 200 ile 250 mg arası magnezyum bulunur.

Günde Ne kadar Bitter Çikolata Yenmeli?

Bitter çikolata, tatlı ihtiyacını yatıştırmanın sağlıklı ve lezzetli bir yolu olarak sıklıkla bitter çikolata tüketir. Ancak günde yemeniz gereken bitter çikolata miktarı kişiye ve sağlık hedeflerine bağlıdır. Her gün küçük bir porsiyon bitter çikolata ile başlamanız ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için yukarı çıkmanız önerilir. Bunula bazı durumlarda 30 ile 50 gr arası tüketimi de kabul edilebilir.

Bitter Çikolata Sivilce Yapar mı ?

Akne, birçok insanı etkileyen ve yağ bezlerinin bulunduğu bölgelerde yüzde oluşan bazı sivilceler veya şişlikler ile karakterize bir cilt durumudur. Akne hormonlar, stres seviyeleri, diyet, genetik ve kirlilikten kaynaklanabilir. Bitter çikolata ve sivilce iki farklı şeydir, dolayısıyla aralarında bir ilişki yoktur. Bununla birlikte, aşırı şekerli çikolata tüketmek sivilce oluşumunu tetikleyebilir.

Bitter Çikolata Depresyonu Önler mi?

.Bitter çikolata, kortizol seviyelerini azaltabilen iki bileşik olan fenoller ve flavonoidler içerir. Bitter çikolatanın duygusal faydaları olduğuna ve antidepresif etkiler sağladığı bilinmektedir. Bunun nedeni, bitter çikolatanın beynimizdeki serotonin, dopamin ve diğer nörotransmitterlerin üretimini etkilemesidir.

Bitter Çikolata Odaklanmayı Arttır mı?

Bitter çikolata, birçok insan arasında odaklanmayı iyileştirdiği bilinen uyarıcılar içerir. Bununla birlikte, odağı gerçekten artırıp artırmadığını kanıtlamak için yeterli araştırma yapılmamıştır. Bitter çikolatada bulunan flavonoidler, beyne giden kan akışını arttırdığını da söyleyebiliriz.

Bitter Çikolata Kilo Aldırır mı ?

Bitter çikolatanın daha fazla yağ içerdiği için sağlığınız için kötü olduğuna dair yaygın bir inanç var. Yine de bazı araştırmalar, bitter çikolatanın aslında kilo kaybı üzerinde faydalı etkileri olabileceğini bulmuştur. Şekersiz bitter çikolatası, hem tok tutmaya yardımcı, hem de lifler sayesinde bağırsak florasını destekler.

Yorum yapın