Betaserc Kullananlar Yorumları – Kulak Çınlaması

Betahistin dihidroklorür etkin maddesi içeren Betaserc, meniere hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Görünüş itibariyle beyazımsı bir renge sahip olan ilacın kenarları eğik ve bir yüzü çentiklidir. Bu sayede çentik kısmından ilacı ikiye bölerek daha rahat bir şekilde yutabilirsiniz.

Betaserc kullananlar yorumları da bu ilacın baş dönmesi ve vertigo gibi durumlar nedeniyle kullanıldığını ifade etmektedir.

Betaserc Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Oral yolla alınan Betaserc, meniere hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Özellikle baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı ve zorluğu gibi durumlar için reçete edilmektedir. İlacın amacı, iç kulaktaki kan akışını destekleyerek basınç birikmesini azaltmaktır. Bu sayede vertigo gibi sağlık problemlerine karşı etki göstermektedir.

Betaserc Nasıl Kullanılır?

İlacın nasıl kullanılacağını doktorunuz size önermektedir. Ancak Betaserc kullanımı hakkında bilinmesi gereken bazı detayları bulunmaktadır. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

 • Sadece yetişkinler tarafından kullanılabilir.
 • Eğer Betaserc içerisinde yer alan etkin maddelere veya yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmayın.
 • Feokromositoma isimli böbreküstü bezi tümörünüz varsa ilacı kullanmayın.

Betaserc isimli ilacı yemeklerden önce veya sonra kullanabilirsiniz. Ancak hassas mideler için bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle yemekle beraber alınması, çeşitli mide hassasiyeti sorunlarının önüne geçebilir. Eğer doktorunuz aksini söylemediyse Betaserc’i hamileyken veya emzirirken kullanmayın.

Not: Betaserc kullananlar yorumları, ilacın mide şikayetlerini artırdığını ifade etmektedir. Bu nedenle ilacın yemekle beraber alınması, çeşitli mide şikayetlerini azaltabilir.

Betaserc Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en sık gösterdiği yan etkiler şunlardır:

 • Bulantı
 • Hazımsızlık şikayetleri
 • Baş ağrısı

Ek olarak Betaserc’in sıklığı pek bilinmeyen bazı yan etkileri de mevcuttur. Bu yan etkiler; kusma, mide ağrısı, şişkinlik ve benzeri hafif mide problemlerinden oluşmaktadır. İlacın yemekle beraber alınması, bu mide problemlerini azaltabilir.

Betaserc’in ciddi yan etkileri ise şöyledir:

 • Ellerin, dudakların, bileklerin ve boyun bölgesinin şişmesi
 • Kan basıncında azalma
 • Bilinç kaybı
 • Nefes almakta zorluk
 • Deri döküntüsü

Yukarıda yer alan Betaserc yan etkileri, ilaca karşı alerjiniz olduğunu gösterir. Eğer bu gibi yan etkiler görülüyorsa derhal ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir:  Magosit Kullananlar Yorumları

Betaserc Kaç Günde Etkisini Gösterir?

İlacın etkisini gösterme süresi, hastalığın seyrine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Betaserc kullananlar yorumları bu konuda bizlere çeşitli bilgiler vermektedir. Kulak çınlaması şikayetiyle Betaserc kullanan bir hasta, yaklaşık bir haftada iyileştiğini ifade etmektedir. İlaç prospektüsünde de ilacın bir hafta ile birkaç ay içerisinde etki gösterdiği yazılmaktadır. Bu nedenle en kabul gören cevap şudur: İlacın gösterdiği etki, kişiye göre değişir. Kendinizi iyi hissettiğiniz anda bile doktorunuz size aksini söyleyene kadar ilacı kullanmaya devam edin.

Betaserc Panik Atak İçin Kullanılır mı?

Panik atak tedavisinde Betaserc kullanımına dair bir bilgi yer almamaktadır. Bu nedenle Betaserc panik atak tedavisi için kullanılır denemez. Bu konuda hassas olmalı ve ilaç paylaşımı yoluna gitmemelisiniz. Bilinçsiz ilaç kullanımı çok ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine kulak asmanız en sağlıklısı olacaktır. Betaserc kullananlar yorumları da bu konuda bize herhangi bir bilgi sunmamaktadır.

Betaserc Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Betaserc Kullananlar Yorumları
Betaserc Kullananlar neler demişler

Çeşitli sözlük ve forum sitelerinden derlenen Betaserc kullananların yorumları şu şekildedir:

 • Meniere sendromu başta olmak üzere baş dönmesi belirtisiyle kendini gösteren bazı hastalıklara karşı kullanılan ilaçtır.
 • Kulak iltihabı nedeniyle meydana gelen baş dönmesi sorunumu birkaç gün içerisinde çözmeye başlamış ve 10 günde tamamen çözmüş ilaçtır.
 • Midenin altını üstüne getiren ilaçtır. Eğer mideniz benim gibi hassassa kullanırken dikkat edin.
 • Kulak çınlaması nedeniyle reçete edilen ilaç. Doktorum 2 ay boyunca kullanmamı önerdi. Kullanırken rahatım ancak bırakınca tekrar şikayetlerim artıyor.

Yukarıda yer alan Betaserc kullananların yorumları tamamen bireysel görüşleri ifade etmektedir. Uzman tavsiyesi değildir ve tıbbi tedavi önerisi yerine kullanılmamalıdır.

Sonuç

Bu yazıda, betahistin dihidroklorürün kullanların yorumlarından ve etkilerinden bahsettik. Ancak unutmayın, bu ilaç doktor tarafından reçete edilmeli ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda kullanılmalıdır.

Ayrıca herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve düzenli bir diyet, egzersiz ve yeterli uyku önemlidir.

Yorum yapın