Centaurium erythraea olarak da bilinen kırmızı kantaron, alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen bitki türlerinden birisidir. Şifalı bitkiler satan aktarlarda sıklıkla bulunmaktadır. Sarı kantaron yağı gibi hem haricen hem de besin olarak kullanılabilmektedir.

Özellikle kırmızı kantaron yağı ve çayı, en sık tercih edilen kullanım çeşitleri arasındadır. Kırmızı kantaron yağı kullananlar, bu uçucu yağın pek çok açıdan faydalı olduğunu belirtmektedir. Kırmızı kantaron yağı, gerçekten bahsedildiği kadar faydalı mı bir göz atalım.

Kırmızı Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron bitkisi, sarı ve kırmızı renklidir. Kırmızı renkli kantarona kırmızı kantaron adı verilmektedir. Her iki bitki türü de alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Kırmızı kantaron yağı ise bitkinin taze halinden elde edilmektedir. Yani sarı kantaron bitkisindeki gibi kurutulup yağının çıkarılma durumu yoktur.

Kırmızı kantaron yağı, özellikle yara ve yanık tedavilerinde cilde uygulanan bir uçucu yağdır. Bunun yanı sıra ağız yoluyla da tüketime uygundur. Ancak ağır yoluyla tüketirken uygun dozda alınması oldukça önemlidir. Günde bir tatlı kaşığından fazlası, sağlık açısından sorunlara neden olabilir.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Hem haricen hem de ağız yolu ile kullanımı mümkündür. Özellikle yemeklerden bir saat kadar önce alındığında sindirim sisteminin çalışmasını destekleyecektir. Bu sayede kabızlık gibi sorunlara karşı etkilidir.

Haricen kullanımı ise yara ve yanık tedavilerinde olmaktadır. Aynı zamanda sedef ve egzama gibi cilt problemlerine karşı kırmızı kantaron yağı kullanımı önerilmektedir. Ancak günde bir defadan fazla uygulanması pek tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik veya emzirme döneminde olan kadınlar, kırmızı kantaron yağı kullanırken mutlaka bir beslenme uzmanına başvurmalıdır. Bu sayede kırmızı kantaron yağı kullanımı hakkında kişisel tavsiyeler alabilirler. Kırmızı kantaron yağı kullananlar da benzer bir ifadeyle bu yağın bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade etmektedir.

Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Çeşitli amaçlarla kullanılan kırmızı kantaron yağı faydaları şu şekildedir:

  • İçildiği zaman sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların aktif çalışmasını sağlar. Böylece kabızlık sorununa karşı etkilidir.
  • Yaralara ve yanıklara iyi gelmektedir. Özellikle yüzeysel kesiklere karşı kullanılabilir.
  • Sedef, egzama ve benzeri cilt problemlerine karşı önerilmektedir.
  • Vitamin ve mineral açısından zengindir. Bu nedenle saç maskesi olarak kullanımı uygundur.
  • Enfeksiyonlara karşı etkilidir. Vücudun bakteri ve virüslere karşı etkin bir şekilde mücadele etmesini sağlar.
  • Cildin nem dengesini sağlar. Bu sayede cilt kuruluğundan kaynaklı problemleri azaltır.

Elbette yukarıda yer alan kırmızı kantaron yağı faydaları her insanda farklı düzeyde olabilir. Kırmızı kantaron yağı kullananlar da yağın farklı etkilerini rapor etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Zedprex Kullananlar Yorumları - Major Depresyon

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı Arasındaki Fark

Aradaki en temel fark, bitki türlerinin rengidir. Bunun yanı sıra sarı kantaron yağı, bitkinin toplanıp kurutulmasıyla elde edilir.

Kırmızı kantaron yağı ise bitki taze iken elde edilmektedir. Bu farkın dışında her iki yağ türü de benzer etkilere sahiptir. Ancak piyasada daha çok sarı kantaron yağı kullanımı yaygındır.

Bu durum elbette kırmızı kantaron yağının sarı kantarondan çok farklı olduğu algısını uyandırmaktadır. Ancak etkileri bakımından her iki yağ türü de birbirine oldukça benzerdir.

“Kırmızı kantaron yağını kullananlar, bu yağın anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı ağrı kesici olarak da kullanabiliyorlar.”

Kırmızı Kantaron Yağı Kullananlar Yorumları

Kırmızı Kantaron Yağı Kullananlar Yorumları
Kırmızı kantaron yağını kullananlar, bu yağın enfeksiyonlarda savaşta etkili olduğunu dile getiriyor.

Şimdi de kırmızı kantaron yağı kullananlar tarafından yapılan yazar yorumlarına bir göz atalım:

Bir arkadaşım, kırmızı kantaron yağının yaralarda etkili özelliği olduğunu ve bu yağı kullandığında ağrılarının hafiflediğini söyledi. Ben de bu bilgiyi dikkate alarak kırmızı kantaron yağını düzenli olarak kullanmaya başladım. Zamanla azaldı gibi.

Bir başka Kırmızı kantaron yağı kullanıcısı ise benzer bir yorumda bulunmuş:

Yaraya sürüldüğünde acısını dindiren ve yara izini ortadan kaldıran bir uçucu yağdır. Sarı kantaron ile karıştırılsa da aynı değildir.

Zeytinyağının içerisinde bekletilerek üretilen yağdır. Yaralara sürülünce iyileştirici bir etki göstermektedir. Evde yapılması da oldukça kolaydır.

İçildiği zaman mide rahatsızlığını hafiflettiği iddia edilen yağdır. Tabii içmek isteyenler dozu çok iyi ayarlamalı her yağ öyle kaşık kaşık içilmez.

Kaza sonucu parmağım yandı. Durumu çok kötüyken kırmızı kantaron yağını kullandım ve ne izi kaldı ne de acısı. Tabii aradan epey bir zaman geçmesi gerekti ve düzenli kullanmam işe yaradı.

Aromaterapi gibi masaj yapılarak kırmızı kantaron yağı kullananlarda mevcut.

Migren ve benzeri baş ağrılarına karşı bu yağın masaj ile yedirilmesi oldukça etkilidir. 15 veya 20 dakika işe yarıyor.

Elimi bıçakla kesmem sonrasında kırmızı kantaron yağı kullanmam önerildi. Kesik izinin azalmasını sağladı. Evde yapılabilir olduğundan dolayı ulaşımı kolay.

Görüldüğü gibi kırmızı kantaron yağı kullananlarda yara ve yanık ağrılarında azalma meydana geliyor.

Yukarıda yer verilen kırmızı kantaron yağı kullananlar tarafından yapılan yorumlar, kişisel deneyimleri ifade etmektedir. Bu nedenle tıbbi tavsiye gibi algılanmamalıdır.

Sonuç

Kırmızı kantaronun yağı, sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir. Kırmızı kantaron yağı kullananlar, bu yağın faydalarından yararlanarak sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışıyorlar.

Ancak unutmayın, herhangi bir takviyenin alınması konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve düzenli bir diyet, egzersiz ve yeterli uyku önemlidir.

Diğer Makalelerimiz: