Bir kolesterol tedavisi olarak, niasinin iyi HDL kolesterol düzeylerini artırabildiğini ve trigliseritleri düşürebildiğini gösteren iyi çalışmalar var

Pellagra, niasin olarak da bilinen B-3 vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur.

Niasin eksikliği, bir kişi yeterince almadığında veya niasini veya amino asit öncüsü triptofanı sentezinde azalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur. 

B3 vitamini veya nikotinik asit olarak da bilinen niasin, sekiz B vitamininden biridir. Tüm B vitaminleri gibi, niasin de karbonhidratları glikoza dönüştürmede, yağları ve proteinleri metabolize etmede ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamada rol oynar. (kaynak)

Bilmeniz gerekenler

 • Niasin veya nikotinik asit, sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur Ayrıca, vücudun seks hormonlarının ve stresle ilgili hormonları üretmesine yardımcı olur.
 • Dolaşımı iyileştirmeye ve kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur.
 • B3 vitamini eksikliği uzun vadede pellagraya neden olabilir. Pellagra, B3 vitamini eksikliğinden kaynaklanan en ciddi hastalıktır. Pellagra semptomlarından bazıları demans, dermatit ve ishaldir.
 • B3 vitamini eksikliğinin önlenmesi, kırmızı et ve yer fıstığı gibi B3 vitamini açısından zengin gıda maddelerinin tüketilmesiyle sağlanabilir.
 • B3 vitamini, triptofandan sentezlenen vitamin olarakta geçer. DNA üretimi için gerekli olan niasin (B3 vitamini) üretmek için triptofan kullanabilir. Diyetteki triptofanın niasine dönüşebilmesi için vücutta yeterli miktarda demir bulunması gerekir: 

Niasin ayrıca vücudun seks ve stresle ilgili hormonlar yapmasına yardımcı olur ve dolaşımı ve kolesterol seviyelerini iyileştirir .

Niasin Eksikliği: Pellagra Nedir?

Pellagra, diyette çok az niasin veya triptofan bulunmasından kaynaklanır ya da sindirim sorunlarında bu besinlerin emiliminde problemler sonucunda çıkar. Ayrıca triptofan eksikliği mutluluk hormonu diye adlandırılan serotonin üretimini azaltır.

İki tür pellagra vardır: birincil ve ikincil. 

 • Birincil pellagra: diyette yeterince niasin almamaktan kaynaklanırken
 • ikincil pellagra, vücut niasini sentezi eksikliğinde gelişir.

Hayvansal proteinlerde, meyvelerde ve sebzelerde niasin vardır. Vücut ayrıca esansiyel amino asitleri kullanarak niasin yapabilir.

Vücut bu amino asitleri tavuk ve ayçiçeği çekirdeği gibi diğer gıdalardan alır.

Alkol kullanım bozukluğu ve HIV gibi bazı durumlar vücudun niasini emmesini engeller. Bu durum ikincil pellagrayı tetikler.

B3 Eksikliği Belirtileri

Pellagra gastrointestinal, cilt ve nörolojik sorunlara neden olur. Birincil belirtiler şunlardır:

 • İshal
 • Cilt iltihabı
 • Bunama

Gastrointestinal semptomlar

En sık görülen gastrointestinal semptom ishaldir. 

İshal, tehlikeli dehidrasyona yol açabilir ve besinlerin besinlerden emilimini etkileyebileceğinden zamanla yetersiz beslenmeye neden olabilir. Ayrıca genellikle pellagra’nın ortaya çıkan ilk belirtisidir .

Diğer gastrointestinal semptomlar şunları içerir:

 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • İştah azalması
 • Ağız ülserleri
 • Dil şişmesi

Nörolojik semptomlar

Anksiyete ve depresyon gibi bazı nörolojik durumlar, pellagra’nın erken belirtileridir .

Pellagra ilerledikçe, insanlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere demans semptomları yaşayabilir:

 • Hafıza kaybı
 • Sanrılar
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Bazı durumlarda, psikoz

Alkole bağlı pellagranın beyin ve sinirlerle ilgili üç ana semptomu vardır.

Tedavi olmadan, pellagra yaşamı tehdit edebilir ve ölüme yol açabilir.

B3 vitamini depresyona iyi gelir mi?

Evet, bazı durumlarda niasin veya B3 eksikliği depresyona neden olabilir . Niasin, dopamin ile birlikte ruh halini düzenlemeye yardımcı olan nörotransmitter serotoninin oluşumunda rol oynar.

İlginizi Çekebilir:  Yosun Peeling Yaptıranlar - Beyazlatır Mı?

Niasin ayrıca vücudun adrenal bezlerinde ve diğer bölümlerinde çeşitli cinsel hormonların(testosteron) ve ayrıca stresle ilgili hormonların sentezine yardımcı olur. Bu hormonar sayesinde B3 vitamini dopamin gibi nörotransmitterlerin üretimini uyararak bilişsel işlevi de etkiler.

B3 Eksikliği Sebepleri

Niasin açısından zengin bir diyete rağmen B-3 vitaminini sentezinde problem yaşayan bir kişi ikincil pellagra geliştirebilir. İkincil pellagra için önemli bir risk faktörü alkol kullanım bozukluğudur.

2014 tarihli bir makale, alkol kullanım bozukluğunun yetersiz beslenme yoluyla pellagraya neden olabileceğini öne sürüyor. Bir kişi niasin içeren yeterince yiyecek yemiyor olabilir ve alkol vücudun onu emmesini engelleyebilir. (kaynak),

Alkol ayrıca belirli proteinlerin niasine dönüşmesini engelleyerek pellagra gelişme riskini artırır. Alkol ayrıca B1 (Tiamin) emilimini de azaltır.

Bununla birlikte, alkolün neden olduğu pellagra, alkol yoksunluğu deliryumundakine benzer olduğu için sıklıkla fark edilmez.

Ayrıca B2 (riboflavin) ve/veya B6 (piridoksin) vitaminlerinin eksikliği triptofandan niasin sentezini azaltır ve vitamin B3 eksikliğine yol açabilir.

Niasinamid cildi kalıcı olarak parlatır mı?

Klinik çalışmalarda, niasinamid, 4 haftalık kullanımdan sonra tek başına araç ile karşılaştırıldığında hiperpigmentasyonu önemli ölçüde azalttı ve cilt tonunu ve açıklığını arttırdığı görüldü. Niacinamide cildi besler ve özellikle mükemmel bir parlatıcıdır. Cildin doğal yağlarını dengeler ve nemi muhafaza etmesine yardımcı olur ve güçlü bir antioksidandır

Sonuç

Pellagra, bir kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek ve potansiyel olarak ölüme yol açabilecek ciddi bir durumdur. Pellagra belirtileri ortaya çıkarsa bir doktora görünmek hayati önem taşır.

 • Niasin için önerilen günlük ihtiyaç, erkekler için günde 16 miligram ve kadınlar için günde 14 miligramdır. İyi niasin kaynakları arasında kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yer fıstığı bulunur.
 • Niasin açısından zengin yiyecekleri tüketmiyorsanız veya niasin veya triptofanın emilimini etkileyen tıbbi bir durumunuz varsa doktorunuzla konuşun. Genellikle en az 20 miligram niasin içeren niasin takviyeleri veya multivitamin/mineral takviyeleri, niasin eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Ketojenik diyet, Düşük Karbonhidrat, Aralıklı Oruç, Dukan ve diğer diyet türlerini yapanlar mutlaka B vitaminleri yönünden zengin beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca, diyabet hastalarında büyük oranda B vitaminleri eksik çıkmaktadır.

Ayrıca B-3 Vitamini cilt için faydalı vitaminlerden biridir

İlginizi çekebilir: Bilmeniz Gereken Cilt Için En Iyi Vitaminlerin Listesi

Niasin eksikliği, genetik bozukluklar, emilim bozukluğu koşulları ve bazı ilaçlarla etkileşim yoluyla ortaya çıkabilir. Yeterli miktarda Niasin tükettiğimizden emin olmalıyız.

B3 ve B12 vitaminini birlikte alabilir misiniz?

Niasin ve Vitamin B12 arasında herhangi bir etkileşim bulunmadı. Ancak, bu mutlaka hiçbir etkileşimin olmadığı anlamına gelmez. Daima sağlık uzmanınıza danışın.

Niasin’i ne zaman sabah veya akşam almalıyım?

Genel olarak, 
niasinin hemen salınan formu akşam yemeğinizden sonra, uzun süreli salınan formu ise az yağlı bir atıştırmalıktan sonra yatmadan önce alınmalıdır . Sabahları veya aç karnına almak, niasin flush dediğimiz kızarma ve mide rahatsızlığı gibi daha fazla yan etki yaşamanıza neden olabilir

Niasin cilt için iyi midir?

Niasinamid, cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan bir protein türü olan keratin oluşturmaya yardımcı olur. Niasinamid, cildinizin bir seramid (lipit) bariyeri oluşturmasına yardımcıdır ve bu da da nemi muhafaza etmeye yardımcı olabilir. Bu, özellikle egzama veya olgun bir cildiniz varsa, tüm cilt tipleri için faydalıdır.