Yumurtalık Kisti Ameliyatı Olanların Yorumları

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Olanların Yorumları

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalıkların içinde veya yüzeyinde bulunan sıvı dolu bir çoğu zararsız keseciklerdir. Kadınlarda oldukça yaygın olarak görülür ve genellikle yumurtlama sırasında oluşur. Çoğu kist zararsızdır ve kendiliğinden kaybolur, ancak bazıları büyüyerek sorunlara yol açabilir. Bu nedenle doktorlar her yumurtalık kistini takip etmek isterler. Yumurtalık kistleri genellikle belirti vermez, ancak bazıları burkulma, kanama ve patlama nedeniyle belirtilere yol açabilir. Eğer kist büyükse ve şikayetlere neden oluyorsa doktor hormon (doğum kontrol hapı) tedavisi veya ameliyat önerebilir.

Bu yazımızda sizler için Yumurtalık kisti hakkında detaylı bir rehber hazırladık ve ek olarak “Yumurtalık Kisti Ameliyatı Olanların Yorumları” dahil bir çok noktada rehber olacağız.

Yumurtalık Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

Yumurtalık kisti teşhisi için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 1. Fiziki muayene: El ile yapılan bu muayenede karın bölgesi kontrol edilerek ağrılı olan yerler saptanır.
 2. Ultrason: Var olan yumurtalık kisti ultrason ile görüntülenir. Ultrasonografi ile kistin boyutu, görüntüsü ve yapısı hekim tarafından değerlendirilir.
 3. Kan tetkikleri: Kanser riski taşıyan tümörler için kan tetkikleri istenerek başka organlara sıçrama olup olmadığına bakmak için de bu testler MR ile desteklenebilir.
 4. Laparoskopi: Gerekirse doktor laparoskopi de isteyebilir. Laparoskopi; doktorun doğrudan vücudun içine bakmasına imkan sağlayan cerrahi bir işlemdir, hem yumurtalık kistinin kesin olarak teşhis edilebilmesine hem de tedaviye olanak tanır.

Bu adımların her biri yumurtalık kisti teşhisi için önemlidir ve doktorunuz tarafından önerilen tetkikleri yaptırmak en doğrusudur.

Yumurtalık Kisti Komplikasyonları

KomplikasyonAçıklamaMüdahale
Kistin YırtılmasıKarın boşluğunda kanamaya neden olabilir.Acil ameliyat gerektirir.
Kistin BurulmasıYumurtalığın kendi etrafında dönerek kan akışını engeller.Acil ameliyat gerektirir.
SüpürasyonKist içerisinde iltihaplanma.Acil ameliyat gerektirir.
Kısırlık RiskiKist yumurtalıklara zarar verebilir.Tıbbi izlem ve tedavi gerektirir.

Bu komplikasyonlar yumurtalık kistlerinin nadiren yol açabileceği problemlerdir. Ancak, böyle bir durumda zamanında müdahale çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Mide Ağrısı Nedir ve Neden Olur? - İlaçlar Etkili Mi?

Yumurtalık Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kisti tedavisi, kistin büyüklüğü, türü ve hastanın yaşına bağlı olarak değişebilir. Aşağıdaki yöntemlerle yumurtalık kisti tedavi edilebilir:

 1. Bekle-gör tedavisi: Genellikle çapı 5 cm’den küçük olan ve ek olarak büyüme eğiliminde olmayan iyi huylu kistlerin kendiliğinden geçmesi beklenir
 2. Medikal tedavi yöntemi: Eğer bazı belirtiler gösteriyorsa (ağrı, adet düzensizliği) doğum kontrol hapları veya hormon ilaçları ile kontrol altına alınır1.
 3. Cerrahi tedavi: 8-10 cm’yi geçen ya da sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali yüksek kistler ise ameliyat ile alınır

Bu yöntemler yumurtalık kisti üzerinde meydana gelen sorunları belirli bir zaman içerisinde ortadan kaldırabilir

Yaş Aralığı ve Yumurta Kisti

Yumurtalık kistleri, üreme çağındaki kadınlar dahil her yaşta görülebilir. Genel olarak üreme çağındaki kadınlarda daha yaygındır. Genç kadınlarda yumurtalık kistleri oldukça yaygındır ve genellikle daha fazla soruna neden olmaz. Kist, ağrıya neden olup olmadığına veya hastanın pelvik ultrason veya diğer görüntüleme işlemlerine maruz kalıp kalmadığına bağlı olarak tespit edilebilir veya edilemeyebilir.

Yaş AralığıYumurtalık Kisti Görülme Sıklığı
Üreme Çağındaki KadınlarYaygın
Genç KadınlarOldukça Yaygın
Menopoz Sonrası KadınlarDaha Az Yaygın

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yumurtalık kisti ameliyatından sonra genellikle 1-2 gün hastanede kalınır. Bu süre doktorunuzun önerisine göre değişebilir. Evde iyileşme süresi genellikle 2 haftadır. İyi huylu kistlerde bu süre daha kısadır. Buna rağmen, kötü huylu kistlerde süre uzayabilir.

Yumurtalık Kanseri ile Yumurtalık Kisti Arasındaki Fark Nedir?

Yumurtalık kisti ve yumurtalık kanseri arasında bazı önemli farklar vardır:

ÖzellikYumurtalık KistiYumurtalık Kanseri
TanımYumurtalıkların içinde veya yüzeyinde oluşan sıvı dolu keselerdirYumurtalıklardaki hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan kötü huylu tümördür
SıklıkÇok yaygındır, özellikle üreme çağındaki kadınlardaDaha az yaygındır
BelirtilerGenellikle belirti vermez, ancak bazen ağrı, şişkinlik ve adet düzensizliği gibi belirtilere neden olabilirİlk aşamalarında belirti vermeyebilir, ancak ilerleyen aşamalarda karın şişliği, iştahsızlık, idrar yapma sıklığında artış gibi belirtiler görülebilir
TedaviGenellikle kendiliğinden geçer, ancak bazen doğum kontrol hapları veya ameliyat ile tedavi edilebilirCerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilir

Bu farklar yumurtalık kisti ve yumurtalık kanseri arasındaki temel farkları göstermektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

8 cm ve üzeri kist boyutları, kanser riski ya da ağrıya neden olan kistler genellikle ameliyat gerektirir. Başlangıçta küçük olan kistler, tehlike arz eden boyutlara ulaşırsa ameliyatla müdahale edilir. Yumurtalık kistlerinin tedavisi, cerrahi müdahale veya ilaçla yapılır.

İlginizi Çekebilir: Ursactive Kullananların Yorumları – Safra Sağlığı

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Olanların Yorumları

Dilerseniz sizlere gerçek ağızdan yumurtalık kisti ameliyatı olanların yorumlarını iletelim.

 1. Bir arkadaşım 5 yıl önce yumurtalık kisti ameliyatı oldu. Hamileliğe engel olur mu? 3 yıldır hamile kalamadı. Bu ameliyatı geçiren varsa bize yazın, bekliyoruz.
 2. Benim yumurtalıklarımda da kist görüldü, sadece bir yumurtalığımda vardı. Doktorum ameliyat sözü bile etmedi ama Yasmin diye bir hap kullanıyordum. Sonra başka bir doktora muayene oldum ve görülmedi. Yakın bir arkadaşım kistten ameliyat oldu, çok riskli bir kistti ama doktoru gerçekten profesörce kistini aldığı için hamilelikle ilgili herhangi bir problem yaşamadı. Şu an 5 veya 6 aylık hamile.
 3. Ben tam dört defa 2 ve 1 sene aralıklarla kist ameliyatı oldum. En son ameliyatımda sol yumurtalığım alındı, hep sol tarafta tekrarlıyordu kist. Doktor ameliyat sonrası çocuğumun olamayacağını ve istersem tüp bebek yöntemini denememi söyledi. Haricen 3 doktora daha gittim, onlar da aynı şeyi söyledi. İyileştikten sonra bende korunmadım 1 hafta kadar ve hamile kaldım. Şu an 18 aylık sağlıklı sıhhatli oğlum oldu.
 4. Ben dört ay önce yumurtalık kisti ameliyatı oldum. Daha sonra kontrol için gittiğimde ameliyatın yumurtalıklarıma herhangi bir zarar vermediğini söylemişti doktor.
 5. Merhaba! Arkadaşıma geçmiş olsun! Ben 6 sene önce kist patlayarak ameliyat oldum, yumurtalığımın yarısı alındı ve tekrar yerine gelir demişlerdi tabii yumurta iyi ama çok küçük ve o zamandan bu güne kadar net olarak ovülasyon (döllenme) olmadı yani bu taraftaki yumurtalık işe yaramıyor… Bugüne dek bir süre aşılama geçirdim maalesef sonuç alamadık tüp bebeğe gireceğiz diyoruz.
 6. Hepinize Merhaba, geçen yıl sol yumurtalığım alındı, rutin olarak hormon testlerim yapılıyor ve doğurganlık özelliğim devam ediyormuş. Halam da aynı ameliyatı olmuş yıllar önce ve 3 oğlu var.
 7. Kızlar evlenmeden 1 yıl önce kist ameliyatı oldum, sağ yumurtalığımdan 6 cm’lik bir kist aldılar. 9 ay doğum kontrol hapı kullandım yeniden oluşmaması için ve bıraktığım anda hamile kaldım. İkinci bebeğimde de korunmayı bırakınca hamile kaldım.
İlginizi Çekebilir:  Zayıf Insanlarda Kolesterol Yüksekliği Sebepleri

Ek olarak sözlüklerde, forumlarda ve diğer platformlarda yorumlar ise şu şekildedir:

 • Selam, ben de evlenmeden 3 ay önce kist ameliyatı oldum. Evleneli 5 ay oldu. Gelecek ay doğum kontrol hapını bırakacağım. Korkuyorum ya bebeğim olmazsa diye ama nursunaz senin yazını okuyunca çok sevindim, umut oldu bana. İnşallah ben de en kısa zamanda bebeğime kavuşurum.
 • 2 yıldır yumurtalık kistlerim vardı, birçok doktor doğum kontrol hapı verip yolladı fakat geçen ay adet olmadım ve çok yoğun bir ağrıyla uyandım. Acile gittim, yumurtalık kistim kanamaya başlamış hemen ameliyata aldı doktor. Bugün 2. gün, göbeğimin ortası şiş ve ağrım var, dün daha iyiydim bugün belim falan ağrım oldukça fazla. Bu normal mi? Şişlikte olduğu için tedirgin oldum, iltihap falan olur mu diye.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı ve Hamilelik

Yumurtalık kisti ameliyatının hamileliğe etkisi konusundaki geri dönüşler oldukça çeşitli. Birçok kadın, ameliyat sonrasında başarılı bir şekilde hamile kalmış. Ancak, bazı kadınlar da hamile kalamama endişesi yaşamış.

Öne çıkan bazı deneyimler şunlardır:

 • Kist ameliyatı olduktan sonra bazı kadınlar hızla hamile kalmış.
 • Bazı kadınlar ameliyat sonrası ovülasyon problemleri yaşasa da tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansları bulunuyor.
 • Birçok kadın, ameliyat sonrası yumurtalıklarına zarar gelmediğini belirtiyor.
 • Yine de bazı kadınlar, ameliyat sonrasında hamilelik sürecinin daha zorlu geçtiğini paylaşıyor.

Sonuç olarak, yumurtalık kisti ameliyatı olan birçok kadın hamile kalabiliyor ve sağlıklı çocuklara sahip olabiliyor. Yine de, her bireyin deneyimi farklılık gösterdiği için doktor tavsiyesi ve düzenli kontrol önemlidir.

Son Söz

Yumurtalık kistleri, birçok kadının yaşamının bir döneminde karşılaştığı bir durumdur. Ameliyatın, genellikle hamilelik yeteneğine zarar vermediği, ancak her kadının vücudu ve deneyiminin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Önemli olan, bireyin kendi sağlık durumu ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olması, düzenli tıbbi kontrol ve danışmanlıkla hareket etmesidir. Her kadının deneyimi benzersizdir ve kist ameliyatı sonrası hamilelik konusunda endişeleniyorsanız, doktorunuzla bu konudaki riskler, beklentiler ve tedavi seçenekleri hakkında açık bir iletişim kurmanız önemlidir.

Yorum yapın