Sınıfında Birinci Adaptojen: Rhodiola Rosea ile Strese Elveda

Türkçesi “Altın kök” olarak geçen “Rhoidola Rosea” güçlü bir adaptojen bitkidir. Adaptojenler, vücudumuzun strese uyum sağlamasına ve zihinsel berraklığı korumamıza yardımcı olan doğal maddelerdir. Enerji arttırıcı, uyku arttırıcı ve ruh hali arttırıcı olarak kullanılabilirler.

Rhodiola Rosea Nedir?

rhodiola-rosea
Rhodiola rosea, dünyanın yaşayan en eski bitkilerinden biridir. Yüzyıllardır Sibirya ve diğer ülkelerin yerli halkı tarafından çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. Bitki üzerinde yapılan araştırmalar, insan sağlığını ve uzun ömürlülüğü iyileştirme potansiyeline de odaklandı.

Rhodiola soğuk iklimde yetişen bir bitkidir. Vücudu stres ve stresin getirdiği durumlarda korur. Rhodiola Rosea içerisinde 140 adet farklı etkin bileşen olmasının yanında rosavin ve salidroside etken maddeleri en önemlileri arasındadır. (kaynak)

Araştırmaların bir çoğu bu iki etmen madde üzerinde yapılmıştır. Ürün seçerken rosavin oranına dikkat etmeliyiz.

Rhodiola Rosea bitkisi özellikle İskandinav ve Rus ülkelerinde:

 • Anksiyete
 • Yorgunluk
 • Depresyon

semptomlarının azaltılmasında kullanılmaktadır. Rusya’nın lideri Vladimir Putin tarafından da kullanıldığı iddia edilen bu bitkinin birden fazla faydası bulunmaktadır.

Rhodiola Rosea bitkisinin faydaları şunlardır:

1 – Daha Az Stres

Stres seviyesini azaltmak sağlık için çok önemlidir.

Vücudun stresli ortamla başa çıkmak için bir dizi stres tepki mekanizması vardır. Bunlara, bir stres etkeni önemli olarak algılandığında salınan dolaşımdaki kortizol aracılık eder. Yüksek kortizol seviyeleri, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır.

Kronik stres yorgunluk ek olarak halsizlik ve depresyon yaratır. Günümüzde fiziksel ve mental olarak birçok stres faktörüne maruz kalmaktayız. Eğer yeterli uyumazsak, mineral dengemize dikkat etmezsek, sağlıksız beslenirsek stresin verdiği yıkıcı etkilerden daha çok etkileniriz.

Akut stres canlılar için kaçınılmazdır. Stresten tamamen kaçamayız fakat kronik stresin verdiği etkileri azaltabiliriz.

Adaptojenler, vücudun strese uyum sağlamasına yardımcı olan doğal bileşiklerdir. Ayrıca insanlarda stres ve kaygı süresini azaltırlar. Bazı adaptojenler ayrıca anti-depresan özellikler gösterir.

Adaptojen bitkiler arasında:

 • Korean Panax Ginseng
 • Ashwagandha
 • Maca Root

gibi farklı alternatif bitkilerde bulunmaktadır.

Tükenmişlik Sendromu

“Tükenmişlik sendromu” iş yerinde ciddi bir sorundur. Çok çalışan ve uzun saatler çalışan bir kişi, bu çabayı artık sürdüremeyeceklerini hissedebilir ve iyileşmek için zaman ayırması gerekebilir. Bu doğal bir tepki olsa da, işten izin almadan tükenmişliği gidermenin yolları vardır.

118 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada aşırı stres sonucu “burnout” dediğimiz  “tükenmişlik sendromu” yaşayan bireylerde günlük 400 mg Rhodiola Rosea kullanımın 12 hafta sonunda gözle görülür şekilde semptomlarda iyileşme gerçekleştirdiği görülüyor.(3)

Kronik iş stresi ve uykusuzluk adrenal bezlerinin fazla çalışmasını sağlayarak stres hormonu olan kortizol hormonun salınmasını arttırır. Rhodiola Rosea bu etkilerin azaltılmasında destek olabilir.

Rhodiola Rosea kullanımından 1 hafta sonra en iyi etkileri görülmeye başlanıyor. Bu konudaki araştırmalar iç açıcı ve umut verici

Adaptojen bitkiler arasında olan altın kök bitkisi strese karşı dayanıklılığımızı arttırır.

Rhodiola Rosea dışında alternatif bir adaptojen bitki arıyorsanız Korean Panax Ginseng veya Ashwagandha öneririm.

İlginizi çekebilir: Ashwagandha nedir ?

Stresin verdiği etkileri azaltmak için meditasyon denemenizi öneririz. Günde 15 dakikalık meditasyon 4 hafta ile 8 hafta içerisinde size herhangi bir dışarıdan takviye almadan stresin verdiği etkilerin azaltılmasında fayda sağladığı gibi beyinde “alfa beyin dalgası” arttırılmasını destekler. Bu da odaklanmayı ve dikkati geliştirir. Meditasyon ile ilgili yazımızı okumanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: Meditasyon nedir?

Yorgunluk ve Halsizlik

yorgunluk

Stres, anksiyete ve düzensiz gün içerisinde yorgunluk hissetmemize sebebiyet verebilir. Adaptojen bitkiler arasında bulunan Rhodiola Rosea yorgunluk için kullanılabilecek bitkisel ürünlerden biridir.

Kronik yorgunluk sorunu olan 100 kişi üzerinde yapılan araştırmada 8 hafta boyunca 400 mg Rhodiola Rosea kullanımı sonucunda

 • Stres semptomlarında
 • Yorgunluk
 • Hayat kalitesi
 • Duygu
 • Konsantrasyon

seviyelerinde olumlu gelişmeler görülmüş. Gelişmeler ilk haftadan itibaren kendini göstermiştir.

Yorgunluk şikayeti için Altın kök kullanımı gerçekleştirilebilir.

Stres Sonucu Oluşan Depresyon

Depresyon, nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen en yaygın mental hastalıklarından biridir. İnsanların %50 kadarının hayatlarının bir noktasında depresyon yaşayacağı tahmin edilmektedir. Bununla mücadele etmek ve sağlıklı kalmak için depresyonu tedavi etmeyi ve zihinsel sağlığınızı korumayı öğrenmek önemlidir. Düzenli terapi seansları ve çeşitli tedavi yöntemleri ile sağlıklı kalmak mümkün, bunun dışında, stres kaynaklı depresyon problemlerinde, doğal alternatiflerden de yararlanabilirsiniz.

Birçok insan depresyondan şikayet etmektedir. Özellikle stres ve yorgunluk sonucu depresyon çekiyorsanız Rhodiola Rosea yardımcı olabilir.

Beyindeki kimyasallar depresif hissetmemizde önemli rol oynamaktadır. Duygu durumunun düzeltilmesinde serotonin ve dopamin gibi hormonların doğru ve düzgün çalışması gerekir.

Rhodiola Rosea serotonin aktiviyesini arttırarak duygu durumunun iyileşmesine katkıda bulunur. Bunun dışında kortizol miktarını dengeleyerek stresin beynimize verdiği zararların azaltılmasını destekler.

Depresyonun birden fazla sebebi olabilir. Depresyon savaşta öncelikle:

 • Egzersiz
 • Sağlıklı beslenmek
 • Düzenli Omega 3 tüketimi
 • Magnezyum ve D vitamini
 • Bilişsel Davranışçı Terapi
 • Meditasyon

gibi yöntemleri deneyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Omega 3 faydaları nelerdir?

Nootropik Etki

Nootropikler, beyninizi ve hafızanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz takviyelerdir. Daha akıllı, daha keskin, daha odaklı ve daha mutlu olmanıza yardımcı olabilecek birçok Nootropik var.

Egzersiz ve iyi uyku beyin sağlığı için çok önemlidir. Bazı takviyeler beynin geliştirilmesinde destek sağlayabilir. Bunlardan bir tanesi Rhodiola Rosea’dır.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda Rhodiola Rosea tüketiminin öğrenme ve hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunmuş.

Hayvanlar üzerinde yapılan başka bir araştırmada tek toz Rhodiola Rosea kullanımın fayda sağladığı görülmüş.

Güçlü bir zihin için adaptojen bitkileri deneyebilirsiniz. Buna ek olarak beynin büyük bir kısmı yağlardan oluşmaktadır. Diyetimizde yüksek oranda kaliteli yağlar tükettiğimizden emin olmalıyız.

Zihinsel fonksiyonların geliştirilmesinde MCT yağı önemli rol oynamaktadır. MCT yağları direk beyin için gerekli enerjiyi sağlamaya yardımcı olur böylece öğrenmeyi ve bilişsel fonksiyonları destekler.

Daha önce MCT hakkında hiçbir şey duymadıysanız yazımızı okumanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: MCT yağı nedir faydaları nelerdir?

İyi uyku, spor ve sağlıklı beslenmenin yanında zihinsel fonksiyonlar için Rhodiola Rosea kullanabilirsiniz.

Egzersiz Performansı

Egzersiz, vücudu zinde ve aktif tutmanın ve ayrıca bilişsel kapasitenizi geliştirmenin en iyi yoludur. Egzersiz yapmak, performansı, zihin gücünü, konsantrasyonu ve uyanıklığı artırmaya da yardımcı olur.

Bazı araştırmalarda Rhodiola Rosea kullanımın egzersiz performansının arttırılmasında fayda sağladığı görülüyor. Fiziksel ve mental yorgunluğun azaltılmasında Rhodiola Rosea kullanımı gerçekleştirilebilir. (kaynak)

Rhodiola Rosea Nasıl Kullanılır?

Gıda takviyesi şeklinde kapsüllerde kullanılır. Etken maddeden iyi bir şekilde yararlanabilmek için kapsül şeklinde kullanmanızı öneririz. Bunun yanında tavsiye edilen miktarın üzerinde tüketiminin ekstra faydası yoktur.

Klinik kullanımında günde 200 ile 600 mg/günlük kullanım gerçekleşebilir.

Herhangi bir ürünü satın almadan önce ürünün alanını, fiyatını, özelliklerini ve kullanım kolaylığını dikkate almalıyız.

Araştırmalarda 1 hafta içerisinde etkisi görülmekle birlikte gerçek etki 4.haftadan itibaren görülüyor. Özellikle 4.haftada ilk haftalara oranla daha iyi etkiler alınıyor.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26502953
Kaynak:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6288277
Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26967223/