Ponstan forte kanama keser mi? özellikle adet ile ilgili sorulan bir konudur. Genel anlamda buna yönelik kullanımlar doktorunuz tarafından size reçete edildiği gibi olmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde kullanmanın yan etkilere neden olabileceği unutulmamalı, bu bakımdan öncelikle doktora giderek muayene olmalıdır. Metin sizi bilgilendirmek için hazırlanmış olup bir tavsiye değildir.

Ponstan Forte Kanama Kesiyor mu?

Ponstan Forte Kanama Keser mi (1)
Ponstan Forte Kanama Keser mi?

Ponstan Forte, ibuprofen etken maddesini içeren bir ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçtır. İbuprofen, prostaglandin üretimini azaltarak ağrı ve iltihaplanmayı giderir. Prostaglandinler, kan damarlarının geçirgenliğini artırarak kanamaya neden olur. Bu nedenle ibuprofenin prostaglandin üretimini azaltması, kan damarlarının geçirgenliğini azaltarak kanamayı azaltmaya yardımcı olur.

Ponsat Forte, hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ağrılar arasında baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, adet ağrısı ve soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonların neden olduğu ağrılar yer alır. Ponstan Forte, aynı zamanda, adet kanaması, ameliyat sonrası kanama veya yaralanma sonrası kanama gibi kanamanın durdurulmasında da kullanılabilir.

Ponstan Forte Ne İşe Yarıyor?

Ponstan Forte  ne işe yarıyor farklı durumlarda kullanılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ağrılı adet dönemi onlardan biridir. Ayrıca incinme ya da ameliyat ardından ağrı, şişlik ve iltihap hallerinde de yararlanılmaktadır.

Bunların yanı sıra kas ağrısı ve omurga ağrısı; romatizmal hastalıklara eşlik eden kısa süreli ve süreğen ağrılarda da faydalanılmaktadır.

Ponstran Forte Yan Etkileri

Ponstan Forte yan etkileri prospektüs bilgisine göre çok yaygın, yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek gibi sıklıklarda gözlemlenebilmektedir. Ayrıca bilinmiyor sıklıkta da gözlemlenmesi mümkündür. Görülebilecek etkilerden bir kısmı aşağıda olduğu gibidir:

 • İştahsızlık (anoreksi)
 • Gözde tahriş
 • Geri dönüşlü renkli görme kaybı
 • Kulak ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • Düşük tansiyon
 • Mide ekşimesi (pirozis)
 • Kolestatik sarılık
 • Kanama veya delinme ile birlikte görülen ya da sadece mide ülserasyonu
 • Sersemlik
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Görme bozukluğu
 • Kalın bağırsak iltihabı
 • İnce ve kalın bağırsak iltihabı
 • Gaz

Bunların yanı sıra Ponstan Forte yan etkileri arasında farklı durumlar da vardır. Şayet kullanım sonrasında bir ya da birden fazla yan etki gözlemlenirse kullanım bırakılmalı, en kısa sürede doktora gidilmelidir.

Ponstan Forte Nasıl Kullanılır?

Ponstan Forte nasıl kullanılır her zaman doktorun size reçete ettiği şekilde olmalı, bunun dışarısına çıkılmamalıdır. Prospektüs bilgisine göre erişkin ve 14 yaşın üstünde olan ergenlerde genel doz günlük 3 kere 1 tablet şeklindedir. Günlük doz aşılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ecopirin Kullananların Yorumları - Aspirin Muadili

Adet ağrısı tedavisine ilaç ağrı başlarken uygulanmalıdır. Ne var ki 16 yaşından küçük olan ergenlerde bu ilaç ile tedavisi kanıtlanmış değildir. Tablet bütün olarak suyla beraber yutulmalıdır. İlaç 14 yaşından büyük çocuklarda ağrı tedavisinde yararlanılmaktadır ve 14 yaşın altında kullanılmamalıdır.

16 yaşından küçük adolesanlarda ise ağrılı adet görme tedavisinde yeterli deneyim olmadığı için Ponstan Forte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Ponstan Forte Ne İşe Yarar? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ponstan Forte ne işe yarar genel anlamda yukarıda anlattığımız gibidir. Ancak kişilerin kullanırken dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Prospektüs bilgisine göre bunlar aşağıda olduğu şekilde görülmektedir:

 • Açıklanamayan kilo alımı, sıvı tutulumu ve ödem olması
 • Alkol kullanımı
 • Yaşlıysanız yan etkilerin yaşanma olasılığı daha fazladır
 • Hafif ve orta şiddette böbrek veya karaciğer bozukluğu olması
 • Aspirin, kortizon, kan pıhtılaşmasını engelleyen ajanlar ya da bir takım anti depresanlar kullanılması
 • Bronşiyel astım tarzı bir solunum rahatsızlığı olması

Ayrıca Ponstan Forte kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken farklı durumlar da vardır. Bunların dışında kullanılmaması gereken haller de mevcuttur. Bu bakımdan kişiler hiçbir zaman bilinçsiz bir şekilde kullanmamalıdır. Öncelikle doktora giderek muayene olmalıdır. Hekiminiz muayene ardından size göre en uygun olan ilacı reçete edebilir. Bundan sonra kullanım da size anlatıldığı gibi olmalıdır.

Ponstran Forte Kanamayı Keser Mi Kadınlar Kulübü

Ponstan Forte kanamayı keser mi Kadınlar Kulübü dahil pek çok yerde sorulur. İnternet üzerinde buna dair pek çok cevap bulmak mümkündür. Ancak bu durum bilinçsiz bir şekilde kullanılabileceğini kesinlikle göstermez. Bahsettiğimiz gibi yan etkileri mevcut olup yorumların kişileri yanlış yönlendirebileceği unutulmamalıdır. Örnek olarak ilaçlar kişilere özel reçete edildiğinden kullanımı kişiden kişiye farklılaşabilir.

Ayrıca kişiler reçetesiz almışsa yan etkiler gözlemlenebilir veya herhangi bir etkisi yaşanmayabilir. Bu da olumsuz yorumlara yol açabilir. Dolayısıyla yorumlardan ziyade her zaman doktora görünerek muayene olmalıdır.

Ponstran Forte Fiyat

Ponstan Forte fiyat güncel olarak 64.12 TL olmakla beraber fiyatların dozlara göre değişebildiği unutulmamalıdır. Ayrıca yıldan yıla göre de değişimler yaşanabilir. Bu bakımdan güncel olarak incelemeler sürekli yapılmalıdır.

Ayrıca ilacın nasıl doğru bir şekilde kullanılabileceği de bilinmesi gereken bir konudur. 30 derece altında saklanması gerekmekte olup çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca ambalajı içerisinde korunması gerektiği de unutulmamalıdır.

Şayet son kullanım tarihi geçmişse, ilacın kullanılmaması gerekir. Son kullanım tarihini ise üzerinde görmeniz mümkündür.