Pasif Jimnastik Nedir

Şehir yaşamında hareketsiz kalmak normalleşti. Bu durum, obezite ve kanser gibi hastalıkların da artış göstermesine neden oldu. Bu nedenle çeşitli egzersiz yöntemleri geliştirilmiştir ve uygulanmaktadır. Pasif jimnastik de bu yöntemlerden birisidir. Peki bu yöntem nedir ve ne işe yarar? Daha doğrusu, bir işe yarıyor mu? Gelin, pasif jimnastik yaptıranların yorumları ile beraber tüm detaylara göz atalım.

Pasif Jimnastik İşe Yarıyor mu?

Kasları çalıştırmadan veya aktif fiziksel hareketler yapmadan egzersiz yapmaya pasif jimnastik denir. Dış etkenlerle kaslara uygulanan titreşim, masaj veya elektriksel uyarılar gibi yöntemlerle vücudu şekillendirmek amaçlanmaktadır. Bu yöntemde, vücut pasif bir şekilde hareket ettirilir veya dışarıdan uyarıcılar kullanılır. Yani siz öylece dururken dış uyaranlar vücudunuza mesaj gönderir.

Pasif Jimnastik, kasları çalıştırmadan da bazı faydalar sağlayabilir. Örneğin;

 • kan dolaşımını artırabilir,
 • kaslarda gerilimi ve stresi azaltabilir,
 • ağrıyı hafifletebilir,
 • lenfatik drenajı destekleyebilir,
 • vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir ve
 • gevşeme sağlayabilir.

Bu nedenle, pasif jimnastik işe yarıyor mu? Sorusuna gönül rahatlığı ile “evet” diyebiliriz. Pasif jimnastik yaptıranların yorumları kısmında bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Pasif Jimnastik ile Zayıflama Mümkün mü?

Elbette bazı insanlar çok efor sarf etmeden kilo vermek isteyebilir. Ancak kilo vermenin esas formülü, kalori yakmaktır. Bu nedenle bu uygulama tek başına zayıflama için etkili bir yöntem değildir. Zayıflama genellikle aktif egzersizlerle, sağlıklı bir beslenme planıyla ve yaşam tarzı değişiklikleriyle elde edilir. Bu yöntem, vücut şekillendirme ve tonlama için bir destek yöntemi olarak kullanılabilir. Ancak kalori yakımını artırmak için aktif egzersizlerin eklenmesi gereklidir.

Pasif jimnastik ile zayıflamak yine de imkansız değildir. Sonuç olarak pasif jimnastikte de bir miktar enerji harcanmaktadır. Fakat bu harcanan enerji, istenilen düzeyde kilo vermeye yetecek kadar iyi değildir.

Bu bilgilere ek olarak, vücuda gönderilen radyo sinyallerinin yağ dokularını uyardığı iddia edilmektedir. Bu nedenle bu yöntem ile zayıflamanın mümkün olduğunu iddia edenler de bulunmaktadır. Tabii bu konuda en iyi bilgiyi, uzman doktorlardan alabilirsiniz.

Pasif Jimnastik Nasıl Yapılır?

Bu yöntem, çeşitli uygulamalara sahiptir. Bazı pasif jimnastik uygulamaları ise şöyle sıralanabilir:

 • Pasif hareketler: Masaj terapisti, fizyoterapist veya bir egzersiz uzmanı tarafından yapılan pasif hareketlerle vücudunuzun belirli bölgeleri hareket ettirilir. Mesela acaklarınız veya kollarınız belirli hareketlerle bükülüp düzleştirilebilir. Bu yöntem kilo vermede bir miktar işe yarayabilir.
 • Elektriksel uyarılar: Elektrik akımı kullanılarak kaslara uyarılar gönderilir. Bu uyarılar kasların kasılmasına neden olur ve pasif bir egzersiz etkisi yaratır. Elektroterapi cihazları bu amaçla kullanılabilir. Özellikle ağrıyı ve stresi azaltmada etkili olabilmektedir.
 • Titreşim: Özel titreşimli platformlar veya cihazlar kullanılarak vücuda titreşim dalgaları ile uyarılar verilir. Bu titreşimler, kasları pasif bir şekilde çalıştırarak tonlama ve dolaşımı artırma amacıyla kullanılır. Bu sayede vücudu şekillendirmek mümkün olmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Umursamaz Erkeğe Nasıl Ders Verilir?

Pasif Jimnastik Aletleri Nelerdir?

Bazı aletler, pasif jimnastikte olmazsa olmazdır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Masaj yatakları veya masaj koltukları: Otomatik olarak belirli bölgelerde masaj yapabilen yataklar veya koltuklardır.
 • Elektroterapi cihazları: Kaslara elektriksel uyarılar gönderen cihazlardır. Böylece dış etkenler tarafından uyarılma sağlanır.
 • Titreşimli platformlar: Vücuda titreşim dalgaları göndererek kasları uyarabilen platformlar. Kasların uyarılması sayesinde bir miktar yağ yakımı da meydana gelir.

Bu yöntemler ve aletler, vücut şekillendirme ve gevşeme amaçlarıyla kullanılabilir. Elbette, pasif jimnastikle ilgili en iyi sonuçları almak için bir uzmana danışmanız ve uygun şekilde yönlendirilmeniz önemlidir.

Pasif Jimnastik Yaptıranların Yorumları

Son olarak, pasif jimnastik yaptıranların yorumları nelermiş onlara bakalım. Bu sayede pasif jimnastik gerçekten işe yarıyor mu öğrenebiliriz.

Bazı pasif jimnastik yaptıranların yorumları, bu yöntemin işe yaramadığını ifade etmetkedir:

 • Ben bir ay boyunca pasif jimnastik yaptırdım ama etkisini göremedim. Hatta daha sonra biraz rahatsızlandım ve doktorum bana pasif jimnastiği bırakmamı gerektiğini söyledi. Bu nedenle zayıflamak için en iyi yöntem hala spordur. Pasif jimnastik yaptıracağınıza günde 1 saat yürüyün derim.
 • Ne yazık ki pasif jimnastiğin pek etkisini göremedim. Titreşimler ve belirli aletlerle uyarı gönderiyor vücuda. Ancak bölgesel incelme konusunda neredeyse hiç işe yaramadı diyebilirim. Sonra bıraktım zaten.

Bir başka pasif jimnastik kullananların yorumları, bu yöntemin işe yaradığını ifade etmektedir:

 • Yaz boyunca 2 ay boyunca Power Plate’e düzenli olarak gittim. Bu süre zarfında yediklerime ve içtiklerime dikkat ettim ve yaklaşık 4 kilo verdim. Özellikle göbek bölgesindeki yağlanmaya odaklandık ve vücudum daha sıkı bir görünüme kavuştu. Tabii ki tamamen düz bir karın elde etmek mümkün olmasa da artık fazla takılmadığım bir noktaya geldim.
 • 2 ay önce pasif jimnastik seanslarına başladım ve şimdiden faydalarını görmeye başladığımı hissediyorum. Bacaklarımdaki hafif selülit probleminde azalma olduğunu gözlemliyorum. Pasif jimnastiğin etkisiyle cildim daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm kazanmaya başladı. İlk iki seanstan sonra bile olumlu sonuçlar almaya başlamak beni gerçekten mutlu etti. Diğer seanslara da devam edeceğim. Umarım tam bir sonuç elde ederim.
 • Basen bölgemde sorunlar yaşıyordum ve ne kadar uğraşsam da kilo veremiyordum ve selülitlerimden kurtulamıyordum. Bir süre önce bir arkadaşım, yeni nesil bir pasif jimnastik yönteminden bahsetti. Çok etkili olduğunu söyledi ve ben de denemeye karar verdim. Birkaç seans gittim ve şu ana kadar çok memnunum.

Elbette pasif jimnastik yaptıranların yorumları kişisel deneyimlere özeldir. Yani net bilgiler değildir ve her insanda aynı etkiyi yaratmayacaktır. Bu nedenle pasif jimnastik yaptıranların yorumları sadece bilgi edinmeniz açısından paylaşılmıştır.

Diğer makaleler: