Lercadip 20 mg Kullananlar Yorumları Nelerdir? – Tansiyon

Lerkanidipin hidroklorür etkin maddesi içeren Lercadip 20 mg, pembe renkli ve bir yüzü çentikli bir ilaçtır. Film kaplı tabletler halinde satılan Lercadip 20 mg, hipertansiyon tedavisinde kullanılır.

Lercadip 20 mg kullananlar yorumları da ilacın bu amaçla reçete edildiği ifade etmektedir. Gelin, ilaç hakkında daha fazla bilgiye göz atalım.

Sizde eğer Lercadip 20 mg kullanıyorsanız, kullanım deneyiminizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede başkaları da Lercadip’ın etkisini daha iyi anlayabilir.

Lercadip 20 mg Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Kalsiyumun hücre zarından ve kalp kası ile düz kas hücrelerinin içine akımını durduran Lercadip 20 mg, kan basıncını azaltmaya yaramaktadır.

Bu nedenle yüksek kan basıncı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak Lercadip 20 mg, 18 yaş altındaki hastalara önerilmez. Yani ilacı sadece yetişkinler kullanabilir.

Lercadip 20 mg Nasıl Kullanılır?

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Lercadip 20 mg, yağlı bir öğün ile tüketildiğinde etkisi büyük ölçüde artan bir ilaçtır. Bu etki, alkol ile alındığında da artmaktadır. Bu nedenle bu iki durumda Lercadip 20 mg alımı tavsiye edilmemektedir. Ek olarak Lercadip 20 mg isimli ilacın greyfurt veya greyfurt suyu ile kullanılması da tavsiye edilmemektedir.

Zira greyfurt veya greyfurt suyu, tansiyon düşürücü etkiye sahip olabilmektedir. Bu durumda ilaç istenmeyen etkilere neden olabilir.

Lercadip 20 mg isimli ilacın dozunu doktorunuz sizler için özel olarak ayarlayacaktır. Bu dozun dışında ilaç alımı önerilmez. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği doz alımının dışına çıkmamanız gerekmektedir. Eğer gerekenden fazla Lercadip 20 mg alırsanız mutlaka doktorunuz ile temasa geçin. Çünkü yüksek doz Lercadip 20 mg alımı kan basıncının düşmesine ve kalp atımının düzensizleşmesine neden olabilir.

Ek olarak Lercadip 20 mg kullananlar yorumları, ilacın bir anda bırakılmaması gerektiği konusunda hemfikirdir. Zira hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilacın alımını durdurmak, tansiyonun tekrar yükselmesine neden olabilir.

Lercadip Yan Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Lercadip 20 mg en sık görülen yan etkileri şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Ayak bileğinde şişkinlik
 • Yüzde, boyunda veya göğüs üst bölgesinde kızarma
 • Kalbin hızlı atması (taşikardi)
 • Kalp atışının hissedilmesi (diğer adıyla çarpıntı)

Yukarıdaki yan etkiler özellikle tedavinin başlangıcında sıklıkla görülebilmektedir.

Lercadip 20 mg isimli ilacın yaygın olmayan yan etkileri ise şöyle

 • Bulantı ve kusma
 • Mide ağrısı
 • Kaşıntı ve deri döküntüsü
 • Kas ağrısı
 • İdrar oranında artış
 • Kan basıncında anormal düşüklük
 • Yorgun veya güçsüz hissetme
İlginizi Çekebilir:  Anksiyete için Citoles Kullananlar

Lercadip Sabah mı Akşam mı?

Lercadip kullananlar genellikle sabah almakla beraber ilacın hangi zaman diliminde kaç doz alınacağını doktorunuz belirler. Bu nedenle ilacın tedavisine başlarken mevcut diyet listeniz hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekebilir. Duruma göre doktorunuz ilacın kaç doz alınacağını sizlere anlatacaktır.

Eğer Lercadip 20 mg kullanırken baş dönmesi veya halsizlik yaşarsanız araç ve makine kullanmayın. Bu yan etkiler (yaygın olmasa da) Lercadip 20 mg kullananlar yorumları tarafından da rapor edilmiştir.

Lercadip 20 Mg Kullananlar Yorumları

Lercadip 20 mg Kullananlar Yorumları
LERCADIP 20 mg yüksek kan basıncınızı (hafif ila orta şiddetli hipertansiyonunuzu) tedavi etmek için kullanılır. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

Gelin şimdi de Lercadip 20 mg kullananlar yorumları hakkında detaylı bilgiler verelim:

 • Hafif veya orta şiddetli yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçtır. Doktorunuzun önerdiği dozu aşmadan kullanmanız oldukça önemlidir. Aksi halde çeşitli yan etkiler baş göstermektedir.
 • Tansiyon düşürücü bir ilaçtır. Kullandığım süre boyunca halsiz hissetmeme neden olmuştur. Özellikle ilk kullandığım sıralarda pek çok yan etkisini gördüm. Ancak zaman içerisinde yan etkileri azaldı.
 • Yüksek tansiyonu tedavi ederken vücudu yoran bir ilaç çeşididir. Antihipertansif grubu ilaçlar arasında yer almaktadır. Eğer kullanmanız önerildiyse yan etkileri için şimdiden hazır olmanız gerekmektedir.
 • Hayat boyu kullanılması gereken bir tansiyon düşürücüdür. Alınmadığı durumlarda tansiyon birden fırlayabilir. Bu nedenle dozu aksatmadan kullanmanız gerekiyor.

Lercadip 20 mg kullanımında sözlük kullanıcıları:

Lerkanidipin kan basıncınızı düşürür, doğru. Ama yan etkisi de var. Bazı insanlarda Coenzim Q10 gibi eksiklikler yaratabilir arkadaşlar. Bana doktorum Koenzim kullanmamı söyledi. Bunun dışında bazen sersermlik hissi yaratıyor.

Lercadip 20 mg kullananlar yorumları tamamen hastaların bireysel görüşlerinden oluşur. Bu nedenle tıbbi tavsiye niteliğinde değildir ve doktor önerisi yerine geçmez.

Tansiyon neden yükselir?

Hareketsiz bir yaşam tarzı yüksek tansiyon riskini artırabilir. Sık ve fazla alkol tüketimi de yüksek tansiyon görülme sıklığını arttırır. Stres de yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu faktörleri ele alarak sağlıklı alışkanlıklar edinmek, örneğin düzenli fiziksel aktivite yapmak, alkol tüketimini sınırlandırmak ve stres yönetimi tekniklerini kullanmak yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olur ve genel sağlık ve iyi olma durumunu korur.

Lercadip Muaili İlaçlar

Lerkanidipin etken maddeli Lercadip ilaç muadilleri ise şu şekildedir:

 • LAMART
 • LERCADIP
 • LERCIX

Sonuç

Lercadip kullananların yorumlarına bakıldığında yüksek tansiyonu azalttığı görülmektedir. Fakat, lercadip kullananlar her zaman olumlu etkiler görmemiştir. Bazıları doza bağımlı yan etkiler görilmektedir.

Lercadip 20 mg hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın