Levotiroksin sodyum etkin maddesini içeren Euthyrox, 50 tabletlik blisterde satılan bir ilaçtır. İçerisinde yer alan etkin madde, tiroit bezi hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Bu nedenle guatr hastaları için reçete edilmektedir.

Tiroit ilacı  Euthyrox kullananlar da ilacı tiroit bezinin işlevsel bozuklukları için reçete edildiğini ifade etmektedir. Gelin, Euthyrox isimli ilacın detaylı bilgilerine göz atalım.

Sizde eğer Euthyrox kullanıyorsanız, kullanım deneyiminizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede başkaları da Euthyrox’ın etkisini daha iyi anlayabilir.

Tiroit İlacı Euthyrox Nedir?

Euthyrox, tiroit bezinin işlevsel bozukluğu durumunda kullanılan bir ilaçtır. Aşağıdaki özel durumlarda reçete edilir:

 • İyi huylu guatr tedavisi
 • Cerrahi müdahale sonrası guatr nüksetmesinin önlenmesi
 • Tiroit bezinin yeterli düzeyde çalışmaması
 • Tiroit kanseri hastalarında tümör büyümesinin engellenmesi

Yukarıdaki durumlarda tiroit ilacı  Euthyrox kullanılmaktadır. İlacın içerisinde yer alan etkin maddenin fonksiyonu, tiroit bezinin salgıladığı doğal hormonlar ile aynıdır.

Tiroit İlacı Euthyrox Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanım dozu, doktorunuz tarafından size özel bir şekilde ayarlanmaktadır. Doz genel olarak hastalığın durumuna ve çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin iyi huylu guatr tedavisinde önerilen doz 75 ila 200 mikrogram arasındadır. Tiroit kanseri hastalarında ise önerilen doz 150 ila 300 mikrogram arasındadır. Bu aralığı en iyi bilecek olan kişi, tedaviyi gerçekleştiren doktorunuz olacaktır.

Tiroit ilacı Euthyrox kullananlar tarafından raporlanan dozlar da farklılık göstermektedir. Zira çeşitli durumlara ve yaşa göre doz ayarlaması doktorunuz tarafından yapılabilir.

Tiroit ilacı Euthyrox kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar ise şöyledir:

 • Euthyrox, doktor onayıyla hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir. Emzirme döneminde ilaç anne sütüne geçmektedir. Ancak bu oran bebeği etkileyecek seviyede değildir.
 • İlaç laktoz içermektedir. Bu nedenle laktoz intoleransı olan kişiler doktorları ile iletişime geçmelidir.
 • Soyalı besinler tüketmek, ilacın etkisini azaltabilir. Bu nedenle diyetiniz hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Eğer ani diyet değişiklikleri yaparsanız doktorunuza haber verin.
 • Eğer akut kalp hastalığınız, tedavi edilmemiş böbrek üstü bezi veya hipofiz bezi bozukluğunuz varsa ilacı kullanmanız önerilmez.

Yukarıdaki durumlardan da anlaşılacağı üzere, tiroit ilacı Euthyrox kullananlar mutlaka doktorlarına düzenli bir şekilde bilgi vermelidir. Aksi halde eksik veya fazla doz alımı çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Tiroit İlacı Euthyrox Yan Etkileri Nelerdir?

Euthyrox, tedavinin başlangıcında çeşitli yan etkiler gösterebilir. Sıklığı bilinmeyen bu yan etkiler şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • İshal
 • Ateş ve sıcak basması
 • Kas zayıflığı veya kas krampları
 • Çarpıntı veya kalp sıkışması
 • Uyku sorunları
 • Huzursuzluk
 • Adet bozukluğu
 • Hipertiroidizm
 • Kilo kaybı
İlginizi Çekebilir:  OMAD Diyeti: Tek Öğünle Zinde Kalmanın Yolu

Yukarıdaki durumlar, tiroit ilacı Euthyrox kullananlar tarafından da raporlanmış muhtelif yan etkilerdir. Eğer tedavi başında bu yan etkilerden birini yaşarsanız doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Tiroit İlacı Euthyrox Kilo Aldırır mı?

Euthyrox, tiroit bezinin doğal fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı bir ilaçtır. İlaç metabolizmayı düzenleyerek kilo alımının önüne geçmektedir. Yan etkilerinde de kilo kaybı olduğu raporlanmıştır. Bu nedenle tiroit ilacı Euthyrox kilo aldırmaz, aksine kilo kaybettirebilir.

Tiroid ilacı yemekten sonra alırsam ne olur?

Levotiroksin, kalsiyum, demir ve bazı gıdalarla birlikte alındığında bağırsakta emilimini azaltabilir. Bu nedenle, hastalara genellikle yemek yemeden 30-60 dakika önce aç karnına levotiroksin almaları önerilir. Bu, hormonun düzensiz emilimini önlemek için yapılır.

Tiroit İlacı Euthyrox Kullananlar Yorumları

Tiroit İlacı Euthyrox Kullananlar
EUTHYROX, tiroid bezinin hastalıkları ve işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan levotiroksin etken maddesi, sentetik bir tiroid hormonudur ve tiroid tarafından salgılanan doğal hormonlarla aynı etkiye sahiptir.

Gelin bir de tiroit ilacı Euthyrox kullananlar neler demiş onlara göz atalım:

 • Tiroit hormonu eksikliği veya yokluğunda kullanılan bir ilaçtır. Genellikle ömür boyu kullanılmaktadır. 25 ve 50 mg versiyonları bulunmaktadır.
 • Mide bulantısı, kusma ve ateş gibi yan etkilerini gördüğüm ilaçtır. Aynı zamanda ağızda garip bir tat bırakmaktadır. 6 aydır kullanmama rağmen yan etkileri hala ara sıra kendini göstermektedir.
 • Dozajının kritik bir değere sahip olduğu bilinen bir tiroit ilacıdır. Fazlası bin tane yan etkiye neden olurken tam dozu hayat kurtarır. Bu nedenle doktorunuzun söylediğinin milim dışına çıkmamanız gerekmektedir.
 • Tıbbın mucizeleri arasında yer alan bir ilaçtır. Bir dozunu bile kaçırsam bünyem altüst oluyor. Bu nedenle yaklaşık 10 yıldır aksatmadan kullanmaya çalışıyorum

Bunun yanında Troit ilacı Euthyrox kullananların diğer yorumlarına bakıldığında yan etkiler görenlerde mevcuttur.

Düşük tiroid seviyesi teşhisi kondu ve 75 mg Euthyrox (levoksin etken maddesi) tableti kullanmaya başladım. Bu ilaç benim için yeterli olmaktan daha az etkiliydi ve tiroid seviyelerim olması gereken seviyeye gelemedi. Yan etkileri korkunçtu. Özellikle sıcak basmaları beni zorladı.

Bazı ilaçlar bende ciddi yan etkiler yaratıyordu. Bu yüzden kesinlikle doktor görmedikçe kullanmıyorum. Ocak ayında levotiroksin ile başladım ve hiçbir yan etkisi olmadığı için mutluyum. TSH seviyelerim artık normal aralıkta bu arada.

Gördülüğü gibi bünyeden bünyeye Euthyrox kullananların yorumları değişmektedir.

Yukarıda yer alan tiroit ilacı Euthyrox kullananlar tarafından yapılan yorumlar, hasta deneyimini göstermektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi değildir ve tıbbi amaçla değerlendirilmemelidir.

Sonuç

Tiroit ilacı Euthyrox kullananların yorumlarına baktığımızda genel olarak yan etkisinin az olduğu görülüyor. Tiroid bezinin düzgün çalışmaması, zihinsel fonksiyonlar dahil bir çok noktada problemler yaratabilir.

Tiroit ilacı Euthyrox hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Etiketler: