Glukozamin, Kondroitin ve MSM Hakkında Detaylı İnceleme

Glukozamin ve kondroitin, eklem ağrısını yönetmeye yardımcı olduğu söylenen iki takviyedir. Glukozamin kıkırdağı korumaya yardımcı olurken, kondroitin sağlıklı eklemleri oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu takviyeleri eklem ağrısı için etkili tedaviler olarak destekleyen çok az kanıt vardır.

Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edilen bir takviyedir, kondroitin ise kıkırdak dokusundan elde edilen bir maddedir. Eklemler üzerinde tamamlayıcı etkileri olduğu için tipik olarak birlikte alınırlar.

Glukozamin ve kondroitin takviyeleri, iltihabı azaltarak, eklem hareketliliğini artırarak ve eklemlerinizdeki kıkırdağı güçlendirerek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Osteoartrit, dünyadaki birçok insanı etkileyen ağrılı bir durumdur. Bununla ilişkili semptomları iyileştirmek için birçok piyasada bir çok takviye mevcuttur.

Glucosamine

Glukozamin, hayvanların ve bitkilerin vücutlarında bulunan bir polisakkarittir Ayrıca böcekler ve kabuklular gibi kitin içermeyen hayvanlara özgüdür. Glukozamin, sağlıklı bir yapı sağlamaya yardımcı olan kolajen için bir yapı taşı olmak da dahil olmak üzere vücutta çeşitli işlevlere sahiptir.

Glukozamin takviyeleri genellikle ağrı ve iltihabı azaltmak için osteoartritten muzdarip kişiler tarafından alınır. Bir 2017 analizi, kalça veya diz osteoartriti olan kişilerde bu takviyenin etkinliğini inceledi ve bir plaseboya kıyasla önemli bir gelişme bulamadı.

Bir başka 2018 araştırmasında, düzenli glukozamin sülfat (GS) kullanımının diz osteoartritinin ağrısını iyileştirebileceğini gösterdi. Journal of Clinical Rheumatology’de yayınlanan yeni bir çalışma, 2 yıl boyunca günde 1.500 mg kristal glukozamin almanın, anti-inflamatuar ilaç kullanımında %36’lık bir azalma ile sonuçlandığını buldu.

Diz osteoartriti olan yaklaşık 4.000 kişiyi içeren sekiz çalışmanın 2022 tarihli bir meta analizi, glukozamin ve kondroitin takviyesinin diz ve kelem için kna edici bir kanıdı bulunamadı. Bunun yanında, çoğu araştırmacı, eklem sorunlarını önlediklerini ve eklem sağlığının korunmasına yardımcı olduklarını destekleyen bazı araştırmaları gösteriyordu.

Sonuç olarak Glukozamin sülfat, osteoartrit riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilecek bir takviyedir. Kemikler arasındaki kıkırdağın parçalanması ile karakterize edilen osteoartrit, diz ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir ve tedavi edilmezse kalıcı hasara yol açabilir.

Glukozamin, eklemlerde, kaslarda ve tendonlarda bulunan en yaygın bileşendir. İnsan vücudunda gerekli bir besindir ve güçlü bir bağ dokusu sağlayarak sağlıklı bir eklemin önemli bir parçasını oluşturur. Kıkırdağın önemli bir bileşeni olmasının yanı sıra bağ dokularının esnek ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Chondroitin

Kondroitin, köpekbalıkları, vatozların vücutlarında bulunan bir kıkırdak türüdür. Ayrıca incelenen 10 memeliden 9’unun vücudunda bulunur. Bu moleküller eklem sağlığına, kas oluşumuna ve doku büyümesine yardımcı olur.

Kıkırdak kalitesini artırarak eklem ağrısı ve iltihabını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ağrı ve sertliğin giderilmesinde faydalı olabilecek çeşitli kalsiyum ve kükürt bileşikleri içerir. Bununla birlikte, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından 2014 yılında yapılan bir inceleme, şu anda osteoartrit tedavisi olarak kondroitinin kullanımını destekleyen hiçbir kanıt bulunmadığını buldu.

Ayrıca takviyenin, bir plaseboya kıyasla eklem hareketliliğini veya işlevini iyileştirme üzerinde hiçbir yararlı etkisinin olmadığı bulundu.

MSM (Methylsulfonylmethane)

MSM, eklem veya kas ağrısını hafifletmek için MSM kullanmanın en popüler kullanımlarından biridir.

Dizlerde, sırtta, ellerde ve kalçalarda yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara fayda sağladığı gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Dizler için Bamya Tohumu Kullananların Yorumları

MSM’nin vücudunuzdaki iltihabı önemli ölçüde azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır, bu da kıkırdağın bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca eklemlerinizi ve kemiklerinizi korur ve hatta eklem ağrısını azaltabilir.

Metilsülfonilmetan (MSM) içeren takviyeler, artrit hastalarında 12 hafta boyunca ağrıyı, sertliği ve şişliği azaltabildi. Sarımsak, çilek ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunur.

Takviyeyi alan grup, hem genel yaşam kalitelerinde hem de yürüme ve yataktan kalkma sıklığında bir iyileşme bildirdi.

1- Glutatyon Artışı

Sitokinler, hücreler tarafından salgılanan ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan proteinlerdir. Kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet, oto-bağışıklık bozuklukları ve daha fazlası gibi kronik durumlara yol açabilen vücuttaki iltihabı artırabilirler.

Glutatyon, vücudunuzun ürettiği, oksidatif stresle, sitokinlerle savaşmaya ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan bir maddedir. MSM, daha etkili bir detoksifikasyon sürecine izin vererek glutatyon seviyelerini artırabilir.

MSM, TNF-ɑ ve IL-6 dahil olmak üzere inflamatuar sitokinlerin salınımını baskılayarak iltihaplanmaya yardımcı olduğu bildirilen metilsülfonilmetan içeren bir takviyedir. Yedi gün boyunca MSM ile takviye edilen fareler, iltihaplanmada önemli azalmalar ve mide tarafından salgılanan koruyucu bir protein olan g seviyelerinde önemli ölçüde artış yaşadı.(kaynak)

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi İnsan Beslenmesi Bölümü’nden araştırmacılar, sıkı bir egzersizden önce alınan 3 gramın MSM’min inflamatuar sitokinleri azalttığını buldular.

Glutatyon Sağladığı Yararlar Arasında:

 • Glutatyon çok güçlü bir antioksidandır, kısmen vücuttaki her hücrede yüksek konsantrasyonlar bulunabilir. Azaldığında hücreler kendini zararları etmenlere karşı savunamaz ve ağır metaller birikir.
 • Bazı araştırmalar glutatyonun kanserin ilerlemesini önlemede rolü olduğunu göstermektedir.
 • Otizmli çocukların, nörotipik çocuklardan veya otizmi olmayanlardan daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğuna dair bazı kanıtlar var. Bunun temel sebebi ise glutatyon beyin bariyerini koruyarak zararlı hücrelerin girişini engellemesidir. Eğer beyin bariyeri hasar görürse zararlı toksinler beyne girebilir. Glutatyon bu konuda koruyu etki sağlar

Glutatyonu arttırmak için glutatyon takviye almak yerine deve dikeni, N Asetil Sistein (NAC), Sülfür içerikli beslenmek ve iyi uyku (melatonin) fayda sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: NAC Faydaları Nelerdir ve Glutatyon Artışındaki Rolü

2- Daha Az Kas Ağrısı

18 erkekte yapılan bir araştırma, 10 gün boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg MSM tozu almanın egzersize bağlı kas hasarını önemli ölçüde azalttığını ve 14 km koşunun ardından antioksidan aktiviteyi arttırdığını gösterdi. Takviyenin kas ağrısını azalttığı ve egzersize bağlı kas hasarından daha iyi iyileşme sağladığı düşünülmektedir.

Bir çalışmada, 22 sağlıklı kadın, üç hafta boyunca günde 3 gram MSM aldı. İki grup, yarı maratonun ardından, MSM grubu, plasebo grubuna göre daha az kas ağrısı ve eklem ağrısı bildirdi. (kaynak)

Kas Ağrısını Azalmak İçin Diğer yöntemler

 • Omega-3 takviyeleri, egzersiz sonrası kas ağrısını azaltabilir. Araştırmalarda yüksek oranda omega-3 takviyesi almanın egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Ayrıca omega-3 yağları kadınlarda anti-katabolik etki yarattığına dair kanıtlarda vardır.
 • Kaliteli Uyku: En Derin uykuolarak adlandırılan (NREM) uykusu, Sports Medicine dergisindeki bir incelemeye göre, hasarlı kasları onarmak için gerekli olan protein sentezini (yeni proteinlerin oluşturulması) artırır. NREM uykusuna vücut delta beyin dalgasına ulaşarak geçmektedir ve bu durumda en yüksek onarım ve büyüme hormonu salgılanır.
 • Derin uyku uyumak ve büyüme hormonunu optimize etmek için meditasyon yapmak, serotonin arttırmak, yeterli miktarda beyin kimyasalı GABA’yı optimize etmek, saat 9’dan sonra mavi ışıkten uzak durmak gibi yöntemler kullanılabilir. Araştırmalarda 5-HTP ile GABA almanın uykuya dalış ve uyku derinliğinde artış gözlemlemiş. Bunun dışında uyku kalitesini arttırmak için 5-HTP kullamı doktor kontrolde yapılmalıdır çünkü aşırı 5-HTP kullanımı vücutta motivasyon ve ödül ile bağlantılı dopamin miktarında azalma yaratabilir.
İlginizi Çekebilir:  MCT Yağının Faydaları Keşfedin

3- Bağışıklık Sistemi

En yaygın kükürt bileşiklerinden biri MSM’dir. MSM alımınızı artırmanın, örneğin astım ve fazla kilolu olmak gibi birçok sağlık sorunuyla mücadelede yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bunun yanında, yeterli düzeyde glutatyona sahip olmak, bağışıklık sisteminizin genel sağlığı ve işlevi için gereklidir. Glukosamin ve Kondritin ile birlikte genellikle kombine halde bunulunan MSM glutatyon üretiminde destek olur. ( Sülfür içerdiğinden dolayı ).

MSM, HIV proteinleri ile bağışıklık sistemi zayıflatılmış fare hücrelerinde glutatyon seviyelerini geri kazanmada ve inflamatuar belirteçleri azaltmada etkili olduğunu bulan bir araştırma çalışması yayınlandı.

Bunun yanında test tüpü çalışmaları, MSM’nin mide, yemek borusu, karaciğer, kolon ve mesane kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir.

MSM takviyesinin faydası, kondritin ve glukozamine göre daha fazladır.

Glukozamine ve Kondritin birlikte kullanımı

Glukozamin ve kondroitin, eklem sağlığı için sıklıkla birlikte kullanılan iki takviyedir. Bu yazıda, bu takviyeleri birlikte kullanmanın yararlarını, olası yan etkilerini ve diğer takviyelerle etkileşimini tartışacağız.

Glukozamin ve kondroitin takviyeleri genellikle ortak sağlık yararlarından faydalanmak için tercih edilir. Bu kombinasyonun, son çalışmalarda tek başına takviyeden daha etkili olduğu gösterilmiştir. Ek olarak Omega-3 yağ asitleri, Krill Yağları veya balık yağı kapsülleri gibi diğer takviyelerle birlikte kullanımı da güvenlidir.

İsimleri tek bir etken madde gibi görünse de glukozamin ve kondroitin farklı etki mekanizmalarına sahiptir ve doktor gözetimi olmadan aynı anda alınmamalıdır.

Çalışma California Üniversitesi, San Francisco (UCSF) ve Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı.

2015 yılında randomize bir çalışmada, California Üniversitesi, San Francisco (UCSF) ve Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, eklem ağrıları ve kıkırdak daralması noktasında plaseboya oranla hiçbir fark olmadığını bulamadılar.

Çalışmada ayrıca yapay diz eklemi ile ameliyat olanlar ile yaptırmayanlar arasında hasta memnuniyeti açısından bir fark olmadığını buldu.(kaynak)

2018’de araştırmacılar, takviyeleri 12 hafta boyunca birlikte almanın ağrı puanlarında önemli gelişmelere yol açtığını buldu. Öte yandan, başka bir 2018 analizi, glukozamin ve kondroitin birlikte alındığında ağrı puanlarında önemli bir iyileşme gözlemlerken, dizlerdeki katılığın azaldığı bildirildi.

2015’te yapılan bir araştırma, glukozamin ve kondroitin kullanımın, artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan selekoksib kadar eşit derecede etkili olduğunu buldu.(kaynak)

Glukozamin, Kondroitin ve MSM Nasıl Kullanılır?

Glukozamin sülfat ve kondroitin sülfat için tipik dozaj, günde bir kez alınan 1500 mg ve 1200 mg’dır. 70 kilonun altındaki vücut ağırlığı için, doz genellikle glukozamin sülfat için 1000 mg’a düşürülür. Kullanıcılar genellikle tedaviye başladıktan 3-8 hafta sonra iyileşme (örneğin ağrılı semptomlarda azalma) bildirirler. Eğer 2 ay kullanım sonucunda hiç bir etki yoksa, mucize bir etki beklemeyin.

Glukozamin yemeklerden kullanımı önerilmektedir. Diz, eklem ağrıları için MSM ile birlikte almak daha faydalı ve etkilidir.

Glukozamin, kondroitin ve MSM, eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılan üç yaygın takviyedir. Bu takviyelerin üç kombinasyonun, Glukozamin ve kondroitinin en yaygın kullanımlarından biri ağrıyı azaltmaktır. MSM, sinir liflerindeki ağrı uyarılarını beyne ulaşmadan bloke ederek yaparlar.

Bu sebepten fiziksel işlevi iyileştirebilir ve iltihabı azaltabilirler. Glukozamin ve kondroitin takviyelerinin faydalarından bazıları, eklemlerin artan elastikiyetini ve daha az ağrıyı içerir. Ayrıca glukozamin, özellikle kemik bozukluğu olan hastalarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Bazıları glukozamin sülfatın glukozamin hidroklorürden daha iyi olduğunu gösterirken, araştırmaların bazıları önemli bir fark bulamadı. Bununla birlikte, birkaç araştırma, glukozamin sülfiratın glukozamin hidroklorürlerden daha güvenli olduğu sonucuna varmıştır. MSM ise bazı kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir, bu nedenle uzun süre kullanımlarda düşük dozlarda önerilir.

İlginizi Çekebilir:  1 Tane Kortizon İğnesinden Sonra Kaç Gün Tuzsuz Yenir?

Glukozamin ve kondroitin sülfat genellikle eklem ağrısı için reçete edilir, ancak etkinlikleri konusunda bazı şüpheler vardır. İki bileşik ağrıyı azaltmada birbirinden üstün değildir ve birbirlerinden daha iyi olduklarına dair hiçbir kanıt yoktur. 2015 yılında sponsorlu bir çalışma, diz osteoartritini tedavi etmek için 1.500 mg glukozamin ve kondroitin nitratın selekoksib ile eşdeğer olduğunu bildirdi.

Kollajen Cilt ve Eklemlere Fayda Sağlar

 • Kolajen, vücudunuzun proteinlerinin en yaygın ve bol olanıdır; çeşitli dokularınız için doku bütünlüğünü korurken eklem sağlığını destekler.
 • Kolajen takviyeleri hidrolize edilir ve küçük parçalara ayrılarak belirli peptitlerin sindirim sisteminizdeki bileşenlerine ayrılmadan önce kan dolaşımınıza bozulmadan girmesine izin verir, böylece vücudunuzdaki bağ dokularından yararlanır.
 • Özellikle cilt sağlığı ve onarımında rol oynayan prolil-hidroksiprolin olarak bilinen bir peptidin kan dolaşımına bozulmadan girdiği gösterilmiştir.
 • Takviye olarak alınan kaliteli ve mesh değeri düşük kolajenin, yaşlı kadınların dermisinde cilt elastikiyetini, hidrasyonu ve kolajen yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir.
 • Kollajen ayrıca eklem ağrısını azaltmaya, yara iyileşmesini iyileştirmeye, kan basıncını iyileştirmeye ve kardiyovasküler hasarı azaltmaya, glikoz toleransını iyileştirmeye, kemikleri güçlendirmeye ve osteoporozu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kolajen emilimi arttırmak ve vücudun bağışıklık sistemini geliştirmek için C vitamini yeterli aldığınızdan emin olun.

Riskli Faktörler

Glukozamin herkes için uygun değildir ve aşağıdakilerle mücadele edenler için güvenli olmayabilir:

Hamilelik ve Emzirme: Glukozaminin hamilelik sırasında ağrının giderilmesinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır ve güvenlik konusunda bazı endişeler dile getirilmiştir.

Kanser tedavisi görürken, takviyeleri kullanmak hakkında önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bazı takviyeler kanser tedavisinin etkinliğini azaltabilir ve süreci sizin için zorlaştırabilir! Glukozaminin artrit tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir, ancak önce bir doktorla konuşmadan denenmemelidir.

Diğer takviyelerin vücudunuzdaki glikoz seviyelerini etkileyip etkilemediğini öğrenin. Bu sebepten, diyabet hastaları için glukozamin kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kardiyovasküler: 2004 yılında yapılan bir araştırma, glukozamin takviyesinin kronik konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde kan basıncını, kalp atış hızını ve kalp krizi olayları riskini artırdığını bulmuştur.

Bilişsel işlev: 2011 yılında yapılan bir hayvan deneyi, yüksek dozlarda glukozamin farelerin çalışma belleği performansını bozduğunu buldu.

Bazı insanlar, kabuklu deniz ürünleri yediklerinde alerjik reaksiyonlar yaşadılar. Bir örnek, alerjik bir yanıtı tetikleyebilen glukozamindir.

Glukozaminin, kan dolaşımı sorunu olan kişilerin de dikkatli olması gerekir.

Varfarin (Coumadin) ve diğer kan sulandırıcılarla birlikte glukozamin kullanmaktan kaçındığınızdan emin olun.

 • Glukozamin Kondroitin Ne işe Yarar?

  Glukozamin ve kondroitin, eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılan en yaygın iki takviye türüdür. Bu bileşikler vücutta doğal olarak bulunur ancak eklemlere yük bindiğinde ve artan aktiviteleriniz için koruyucu olarak kullanımı yaygındır. Bunun yanında, MSM ile birlikte alınması daha faydalıdır.

 • Glukozamin Kireçlenmeye iyi Gelir mi?

  Glukozamin, osteoartritli hastalar tarafından yaygın olarak kullanılan bir takviyedir. Bununla birlikte, glukozaminin etkinliğini ve kireçlenmeye faydalarını doğrulamak için kesin bir kanıt yoktur. Kireçlenme için hafif antrenmanlar, omega-3, MSM, kolajen, özellikle en önemlisi K2, magnezyum gibi bileşenler kullanılabilir.

 • MSM Eklem için Faydalı mıdır?

  MSM, eklem sağlığını iyileştirmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye yardımcı olabilir. Osteoartritli kişilerde kollajen sentezini arttırdığı ve eklem fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. MSM ayrıca eklemlerdeki yağlama ve sağlıklı hareketin sürdürülmesi için önemli olan eklemlerdeki sinovyal sıvının viskozitesini de arttırır.

Yorum yapın