Lugol İyot Kullananların Yorumları – Tiroid Hormonu

İyot mineralimi enerji metabolizmasında ve zihinsel sağlıkta önemli olan tiroid hormonu üretiminde önemlidir. Ayrıca vücudun metabolizmasını ve diğer birçok önemli işlevi kontrol eder. İyot eksikliği hamileler için büyük risk oluşturmak birlikte bebeklik döneminde uygun kemik ve beyin gelişimi için tiroid hormonlarına ihtiyaç duyar.

Bu yazımızda Lugol iyot nedir, Lugol iyot kullananların yorumları ve etkileri hakkında yazı hazırladık.

Lugol İyot Ne Amaçla Kullanılabilir?

Lugol solüsyon, iyot içeren bir sıvıdır ve iyot desteği sağlamak için kullanılır.

İyot eksikliği ciddi belirtilere neden olabilir. Bunlar:

  • Kilo alımı
  • Öğrenme güçlüğü
  • Boyun şişliği
  • Hipotiroidizm veya düşük tiroid hormonları

İyot vücut için ne yapar?

Lugol iyot kullananlar, iyot eksikliğinin önlenmesi veya giderilmesi için kullanırlar.

Lugol İyot Kullananlar Yorumları

Lugol İyot Kullananlar Yorumları
İyot ayrıca protein sentezi ve beynimizdeki motor işlevlerin kontrolünde çok önemli rol almaktadır. Güçlü bir antiviral/antibakteriyel/antifungal özellikleri de vardır.

Dünya çapında iyot eksikliği, tiroid büyümesi ve guatrın en yaygın nedeni olarak gösterilmektedir. Sözlüklerden ve forumlardan Lugol iyot kullananların yorumları şöyledir:

Benim teyzem ve annem Lugol İyot kullanmaya başladı. Annemde görülen en belirgin belirti ise saç dökülmesinin azalması oldu. Sabahları ise daha enerjik ve dinç kalktığını dile getirdi. Lugol iyot kullananlarda böyle etkiler oldu mu bilemedim ama bizde böyle oldu. Doktor kontrolünde iyot eksikliği tespit edilip doktor kontrolünde kullanmaya başladı.

Lugol iyot kullananlardan birisi ise Guatr semptomlarında etki gördüğünü belirtmiş.

Ben, Potasyum iyodur damlalarını Guatr başlangıcı olduğunda doktor kontrolünde başladım. Kendimi daha iyi hissetmekle beraber, enerjide artış gözlemledim. Ayrıca depresif semptomlarımda da azalma gördüm. İyot damlasından sonra kandtesti yaptırmaya gittim ve gene düşük çıktı. Ben belirli bir süre daha iyot damlalarını kullanadığım doktor gözetiminde. Kan değerlerim normal çıktığında bırakacağım

Bir başka iyot damlaları kullanıcı ise:

Bende İyot/yosun damlası alıyorum. Günde sadece bir damla suya alıyorum, 3 gün boyunca içtim, çok daha fazla enerjim arttı sanki. Bu plasebo etkisi de olabilir, iyot olup olmadığından emin değilim.

Bunun yanında doktor kontrolünde iyot damlaları kullananlarda mevcut:

Uzun zamandır tiroid hormon replasmanı alıyorum ama yine de sürekli yorgunluk yaşıyorum. Doktorum bana moleküler iyot ve potasyum iyodür içeren bir takviye verdi. İyot kullandığımdan beri ve ilk günden itibaren farklı hissettim.

İyot damla kullananlarda en çok görülen yan etki ise tansiyon ilaçları ile etkileşimi. Eğer tansiyon ilacı kullanıyorsanız, Lugol iyot damlasını doktora danışmadan kullanmayınız.

İlginizi Çekebilir:  Cedrina 50 mg Kullananların Yorumları

İyot eksikliği yoksa Lugol iyot damlasını kullanmak yerine, doğal iyot kaynakları tüketerek te tiroid bezine destek olabilirsiniz.

Doğal İyot Kaynakları Nelerdir?

Lugol İyot damlası dışında doğal kaynaklardan da iyot alabilirsiniz. Başlıca yüksek iyotlu besinler:

  • Deniz yosunu
  • Balık, kabuklu deniz ürünleri (morina, konserve ton balığı, istiridye, karides)
  • “İyotlu” etiketli sofra tuzları
  • Süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt)
  • Yumurtalar
  • Sığır karaciğeri

Türkiye’deki iyot tüketimin büyük bir kısmı “iyotlu tuzlar” tarafından karşılanmaktadır.

Sonuç

İyot damlaları, İyot eksikliğini ve guatr ve bazı tiroid bozukluklarını önlemek ve tedavi etmek için ağızdan alınır.

Aşırı iyot fazlalığı Ağız veya boğaz yanması, baş ağrıları, Metalik tat, diş ve diş etlerinde ağrı gibi semptomlar yarattığı için Lugol iyot damlasını dikkatli kullanmalıyız.

Genel olarak Lugol iyot damlası kullananlar tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Tabi ki Lugol iyot damlası yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Diğer makaleler:

Yorum yapın