Glifix 15 mg ve 30 mg, tip 2 şeker hastalığını (diyabet) tedavi etmek için kullanılan antidiyabetik bir ilaçtır. Antidiyabetikler, kandaki anormal derecede yüksek glikoz (şeker) seviyelerini düşürmeye çalışan ilaçlardır.

İçeriğinde bulunan pioglitazon HCl,vücudun insülin sinyallerini doğru kullanmasına yardımcı olur ve kan şekerini düşürür. Glifix Plus, yüksek kan şekerinin dengelenmesi amacıyla doktor tarafından reçete edilen ilaçtır.

GLİFİX Ne işe Yarar?

Glifix’in etken maddesi pioglitazon HCl vücudunuzun insüline uygun tepkisini geri kazanmasına yardımcı olur ve kan şekerinizi düşürür.

Yüksek kan şekerini kontrol etmek

 • Böbrek hasarı
 • Körlük
 • Sinir problemleri
 • Uzuv kayıpları
 • Cinsel fonksiyonlar

dahil bir çok olası sağık sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca Diyabetin uygun şekilde kontrol altına alınması kalp krizi veya inme riskinizi de azaltabilir.

Glifix kullananlar öncelikle dikkat etmesi gereken halihazırda başka bir diyabet ilacı ( metformin veya bir sülfonilüre gibi) alıp almadııdır.

Eski ilacı durdurmak/devam etmek ve bu ilaca başlamak için doktorunuzun talimatlarını dikkatlice dinleyin.

Glifix Kullananlarda Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Glifix Plus Kullananlar Yorumları - Diyabet İlacı
Glifix,  bilim ilaç firmasının tarafından üretilen diyabetik ilacıdır.

Glifix diğer şeker düşürücü ilaçlarla birlikte alındığında veya yüksek doz alındığında düşük kan şekerine sebep olabilir. Ayrıca Glifix, kan şekerine etki eden takviyeler(Krom pikolinat) gibi mineraller birlikte alınmamalı.

Düşük kan şekerinin belirtileri arasında ani terleme , titreme, hızlı kalp atışı, açlık , bulanık görme, baş dönmesi veya ellerde/ayaklarda karıncalanma yer alır.

Ek olarak Glifix kullanımı ile gözlenen diğer yan etkiler şunlardır:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Görme bozukluğu
 • Kemik kırığı
 • Uyuşukluk
 • Nefes darlığı
 • Kan şekerinde düşme (hipoglisemi)

Glifix hakkında yazılanlar Glifix ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır. Aynı şekilde Glifix kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Glifix ilacı alırken bulanık görme, görmede azalma veya görmede başka herhangi bir değişiklik olursa hemen doktorunuza danışın . Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoruna (göz doktoru) kontrol ettirmenizi isteyebilir. Bu ilaç kadınlarda kemik kırığı riskini artırabilir.

Glifix Muadili

ACTOS 15 mg 28 tablet
Yeni Firma [ Bilgileri Güncelleniyor ],8682758010016
104.17 TL28 Kas 2022
ACTOS 15 mg 28 tablet {Takeda} { 8699425010019 }
Takeda İlaçları ve Ticaret Ltd.Şti.,8699425010019
ACTOS 15 mg 28 tablet {Takeda} { 8699456010019 }
Takeda İlaçları ve Ticaret Ltd.Şti.,8699456010019
104.17 TL28 Kas 2022
ACTOS 30 mg 28 tablet {Takeda} { 8699425010026 }
Takeda İlaçları ve Ticaret Ltd.Şti.,8699425010026
ACTOS 30 mg 28 tablet {Takeda} { 8699456010026 }
Takeda İlaçları ve Ticaret Ltd.Şti.,8699456010026
145.10 TL28 Kas 2022

Glifix Kullanıcı Yorumları

Glifix kullananlarda yan etkiler kişiden kişiye değişmektedir. Glifix kullananlarda en çok görülen yan etki sus tutması ve baş dönmesi şeklindedir. Ayrıca, bir çok Glifix kullanıcı yorumu analiz edildiğinde kan şekerinde değişklik belirtilmiştir.

Glifix plus şeker ilacını 5-6 aydır kullanmaktayım. Ben herhangi bir yan etki yaratmadı ama 1-2 ay sonra doktora kontrollere gideceğim.Trigliserit yüksekliğine sebebiyle de doktorum reçete etmişti.

Glifix kullanan bir başka kullanıcı ise yan etki olarak baş dönmesi yaşadığını dile getiriyor.

Glifix kullandığımdan sonra bende aşırı baş dönmesi yarattı. İlacın prospektüsünü okuduğumda anladım. Yan etkilerden birisi de “baş dönmesi” yazıyor. Ben bu yan etkiden dolayı ilacı doktor kontrolünde bırakmak zorunda kaldım.

İlk ayımda kan şekerleri hedefin altında çıktı, bu gerçekten güzel. Normalde yüksek kan şekerim çıkar. Ben akşam kullanıyorum, öbür türlü gün içinde yorgun hissediyorum. Ayrıca bulanık görmede artış fark ettim. Bir sonraki ziyaretimde doktorla görüşeceğim, o zamana kadar reçete edildiği gibi almaya devam edeceğim.

Bu ilacı kullandıktan sonraki şimdiye kadar tek semptom, ilacı aldıktan yaklaşık 2 saat sonra mide bulantısı hissidir. Bunun dışında Glifix kullanmaya devam ediyorun, doktor kontrolünde kan şekerimi takip ediyoruz.

Glifix kullandığımdan itibaren bende aşırı su tutması meydana geldi. Bunun sebebi nedir?

Kan şekeri dengeleme ilaçları farklı kişilerde farklı etkiler yaratabilmektedir. Glifix kullanıcı yorumlarında genel olarak yüksek kan şekerini dengelediği söylenmektedir. Ek olarak, bulanık görme, aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de görülmektedir.

Glifix Zayıflatır Mı?

Glifix, diyet kan şekerini düzenler ve insülin duyarlılığını arttırır. Bu durum hücrelerin glikozu daha efektif olarak kullanmasını sağlar.

Sonuç

Şeker hastaları vücutlarında yeterince insülin üretemez veya olması gerektiği gibi kullanamaz

Yeterli insülin olmadığında veya hücreler insüline yanıt vermeyi durdurduğunda, kan dolaşımınızda çok fazla kan şekeri kalır. Bu da yüksek kan şekeri problemine zemin hazırlar. Zamanla bu, kalp hastalığı, görme kaybı ve böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

GLİFİX® 15 mg veya 30 mg ilaçlar yükselen kan şekerinin dengelenmesinde katalizör görevi görürler.

Genel olarak Glifix Plus kullanıcıları tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Tabi ki Glifix Plus yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Diğer makalelerimiz:

Etiketler: