Duphaston Kullananların Yorumları – Adet Dönemi

Duphaston, 10 mg didrogesteron içeren ve adet düzensizliklerinde reçete edilen bir ilaçtır. Bu ilacı kullanan insanların yorumlarına bakıldığında, çoğu kişinin bu ilaç sayesinde adetlerinin düzenli hale geldiği ve bu nedenle rahatlama yaşadığı görülmektedir. Bunun dışında, bazı kullanıcılar tarafından yan etkiler olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve kilo alımı gibi etkiler raporlanmıştır

Bu yazımızda Duphaston kullananların yorumları sizler için derledik.

Sizde Duphaston kullanıyorsanız, kullanım deneyiminizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede başkaları da Duphaston kullanımı sonucu etkisini daha iyi anlayabilir.

DUPHASTON Nedir?

Duphaston, adet döngüsünde progesteron hormonunun eksikliği gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Östrojen hormonu ile birlikte kullanıldığında, adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur ve adet bozukluklarını giderir.

İlacın kullanım alanları şunlardır:

  • Düzensiz adet dönemlerinin kontrolü
  • Endometriyozis (rahim içindeki dokuun rahim dışında gelişmesi)
  • Ağrılı adet dönemleri
  • Düşük seviyede progesteron nedeniyle ortaya çıkan infertilite (kısırlık)
  • İnfertilite (kısırlık) tedavilerinde luteal destek olarak
  • Geçmişte tekrarlayan düşüklerden korunma amacıyla veya düşük tehdidi riskini azaltmak için
  • Pre-menstrual sendrom (PMS) (adet öncesi oluşan rahatsızlık verici belirtilerin tedavisinde)

Sonuç olarak Duphaston kulananlar, düzensiz adet dönemlerini kontrol etmek, endometriyozis tedavisinde, ağrılı adet dönemlerinde, infertilite (kısırlık) tedavisinde, düşük tehdidi riskini azaltmak ve PMS (adet öncesi oluşan rahatsızlık verici belirtiler) tedavisinde tercih eder.

Duphaston Nasıl Kullanılır?

“Duphaston kullananlar yorumları”na göre, bu ilaç adet döngüsünü düzenleme, endometriyozis tedavisi ve adet ağrılarını azaltma gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

Adet döngüsünün düzenlenmesi için:

  • Günde 1 tablet şeklinde
  • Aadet döngünüzün ikinci yarısından bir sonraki adet döngünüzün ilk gününe kadar alınız.

Başlama günü ve tabletlerinizi alacağınız günlerin sayısı, adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olacaktır.

Duphaston Kullananların Yorumları

duphaston kullananlar
Duphaston Kullananların Yorumları

Duphaston kullananlar genellikle etkili olduğu belirmektedir. Sözlüklerden ve forumlardan duphasyon kullananların deneyimleri ve yorumlarını sizlere sunuyoruz.

Duphaston kullanıcı kullandığında “memede hassaslaşma” gibi yan etkiler yaşadığını belirtmiş. Gerçekten de Duphaston, memelerde hassaslaşma yaratabilir. Hormon olduğu için etkisi yüksektir.

Kullandığım ilaç, adet düzenlemesi için doktorum tarafından verildi. Ancak kullanım süresince, memelerimde sürekli bir ağrı hissettim. Bu bildiğimiz adet ağrısı değildi, çok daha şiddetli bir hassaslık yaşadım. Yatarken ve yürürken bile dokunamıyordum. Bu ilaç kullanımında bu etkiler rahatsız ediciydi.

Bende etki etmedi. Bunu Duphaston kullananların yorumlarına bakınca şaşırıyorum. Ben bunu kullanmak yerine “Tarlusal” kullanırım daha iyi. Bu ilaç bende adet söktürme anlamında etki etmedi halen.

Duphaston kullananlar arasında mide bulantısı yapabileceği bildirilmiştir.

Duphaston ilacını kullandığımda mide bulantısı yaşadım, ancak doktor tarafından verildiği için kullanmaya devam ettim. Doktor ilacın son dozunu aldıktan sonra 10 gün içinde adet olmamı beklemişti, ancak ben ilacın son dozunu aldığımda kanama başlamıştı.

Duphaston ilacını 10 gün boyunca kullandım ve ilacın bitimiyle birlikte 3 gün içinde adet oldum. Yan etki gibi bir sorun yaşamadım, duygu değişimi gibi bir problem de olmadı. Genel olarak ilacın etkisi memnun ediciydi.

Bu ilaç bende yan etki olarak büyük sivilcelenme yaptı. Özellikle 2-3 tane. Ben bu sebeple 10 güne gelmekte zorlandım. Ayrıca adet söktürücü olarak tarlusal bence daha etkili. Doktorum, reçetesinde ve önerisinde ikisinden birini kullanabilirsin demişti.

Kadınlık hormonu olan “progesteron” içerdiği için dikkatli kullanılmalıdır arkadaşlar…Ağrılı adet dönemlerinde ben kullandım ve etkiliydi. Ha, eğer “sık baş ağrısı” dediğimiz bir durum varsa yan etki olarak başınız ağrıyabilir.

Duphaston Kullananların Yorumları incelendiğinde yan etki olarak mide bulantısı yaratabiliyor. Bunun dışında, ilacın kullanım süresi 10 gün olduğunu unutmayın. Bazı kullanıcılar, ilacın bitiminden hemen sonra adet olabilmektedir. Ayrıca yukarıdaki yan etkiler, herkes olmayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Coledan D3 Kullananların Yorumu - Coledan D3 Vs. Devit-3

Duphaston Yan Etkileri

Kullanıcı yorumlarına göre, Duphaston etkili bir ilaç olmasına rağmen bazı kişilerde yan etki olarak bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve kabızlık gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu nedenle, ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve talimatlarına uymanız önemlidir.

Duphaston reçetesiz alınmaz ve reçetesiz kullanımı problemler yaratır.

Duphaston Kilo Aldırır Mı?

Duphaston kullanımın sebebi adet döngüsünün düzenlenmesi ve endometriyozis (rahim iç dokusunun rahim dışına gelişmesi) gibi semptomların azaltılmasıdır. Bu ilacın prospektüsünde yan etkileri arasında kilo alımı da yer almaktadır. Bu yan etkinin oluşma olasılığı, kişiden kişiye değişebilmektedir ve bazı kullanıcılar kilo aldıklarını iddia etmişlerdir.

Ancak, bu yan etki genellikle hafif olup, ilacın kullanımı sonrasında ortaya çıkan kilo artışı genellikle çok fazla değildir. Ancak, bu ilacın kullanımından kaynaklı kilo artışının şiddeti ve sıklığı, kişiden kişiye değişebilmektedir.

DUPHASTON uyku yapar mı?

İlaç prospektüsünü incelediğimizde yan etkiler arasında sersemlik ve uyku hali görülüyor Aynı şekilde Duphaston kullananların yorumlarında da uyku hali yaratabileceği belirtiliyor. Bu etkiler genellikle kişiden kişiye değişmektedir.

Sonuç

Duphaston, progesteron hormonunun etkisini taklit eden didrogesteron içerir. Bu ilaç, adet döngüsünü düzenlerken östrojen hormonu ile birlikte kullanılır. Duphaston kullananların yorumlarını incelediğimizde, bu ilaç genellikle etkili bir seçenek olarak görülmektedir.

Duphaston hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Diğer makaleler:

Yorum yapın