COLİDUR, 12 adet pembe renkli, konveks(dış bükey) yüzlü, yuvarlak film kaplı tablet içeren blister ambalajda sunulmaktadır. Her bir film tablet, 200 mg rifaksimin içerir

Colidur içeriğindeki etken madde risafsimin, Escherichia coli adlı bir bakterinin neden olduğu ishali tedavi etmek için kullanılır. Karaciğeriniz normal çalışmadığında ortaya çıkan bir durum olan hepatik ensefalopatiyi önlemek için de kullanılır. Bu ilaç ayrıca ishalli irritabl bağırsak sendromunu tedavi etmek için de kullanılır.

Colidur kullananlar ortalama 3 gün içerisinde semptomlarında iyileşme gördüklerini dile getirmekle birlikte, bazı durumlarda bu süre uzayabilir.

Colidur Nedir?

Bağırsaktaki iltihaplanma tedavi edilmezse büyük sorunlar yaratabilir. Bunların en büyük başında bağırsak florasında dengesizlik gelir ve bu ishal gibi hastalıklar yaratır.

Turist ishali olan adlandırılan ve şiddetli mide-bağırsak iltihaplanmalarına sebep olan bakteriyel enfeksiyonun yarattığı semptomların tedavisinde Colidur antibiyotik kullanılır. Bunu yanında

Son araştırmalarda Colidurun içeriğinde Risafsimin:

 • Geniş antimikrobiyal spekturum
 • Az yan etkisi
 • Diğer ilaçlarla az etkileşim

Gibi sebeplerden tercih edilen bir antibiyotiktir.

Colidur nasıl kullanılır?

COLİDUR 200 mg ve 550 mg dozları bulunmaktadır. Doktorounuz uygun dozu hastalığın durumuna göre reçete edecektir.

Colidur, yiyecekle birlikte veya yemeksiz ağızdan alınacak bir tablet olarak alınır. Bol suyla alınmalıdır ve dışkının rengini değiştirebilir. Colidur, kısa sürece etki edecek bir mekanizmaya sahiptir ve ortalama 3 gün içerisinde etkisini gösterir.

Fakat 3 günlük tedaviden sonra belirtileriniz devam ederse veya tekrar ortaya çıkarsa, COLİDUR’ u ikinci defa kullanmayınız ve doktorunuza danışınız.

Colidur kullanmaya başladıktan sonra bağırsak iltihabının azalmaya başladığını görseniz bile, bu ilacı çok erken almayı bırakmayın çünkü enfeksiyonunuz geri dönebilir.

Colidur Yan Etkileri Nedir?

Antibiyotikler yanlış kullanıldığında bir çok yan etkilere sebebiyet verebilir. Aşırı kullanımlarında ise bağırdaki faydalı probiyotik bakterilere de zarar verir.

En yaygın yan etkileri arasında:

 • Bağ ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Gaz
 • Karında şişkinlik
 • Kabızlık
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Tuvalet ihtiyacı(Acil)
 • Bulantı

Bu semptomlar antibiyotik kullananlarda genelde sıkça görülen yan etkilerdir. Colidur güçlü bir antibiyotik olduğu için reçetesiz alamazsınız

Colidur Kullananların Yorumları

colidur-kulananlar
Coldur bağırsakta enfeksiyona sebep olan bakterilerle savaşır

Bir Colidur kullanıcısı, gaz ve bağırsak şişkinliğinin azaldığını belirmektedir.

Doktorum tavsiye ettiği dozdan sonra karın spazm ve şişkinliğim %90 oranınad azaldığını söyleyebilirim. İlacın bitiminden 10 hafta gibi bir süre geçmesi gerektiğini de belirtti doktorum. Bu bağırsaktaki floraının yeniden tamiri için herhalde. Bu süreçte bol bol evde yapılmış doğal yoğurt yememi söyledi

SIBO için(bağırsaktaki aşırı bakteri artışı) için kullanan bir kullanıcı ise “bulantı” gibi yan etkiler gördüğünü belirmektedir.

SIBO’yu tedavi etmek için Rifaximin etken maddeli antibiyotik aldım. Baş ağrıları ve mide bulantısı haftalarca daha devam etti ve midem kötü.

Ayrıca bir kullanıcı amonyumun verdiği toksik etkiyi azaltmak için kullandığını ve etki aldığını söylemektedir.

Yüksek amonyak seviyelerimi kontrol etmek için kullanıldı, ve etkili”

Genel olarak bağırsakta ishale neden olan zararlı bakterilere karşı etkili olmaktadır. Colidur kullanımlarda etkili olduğu belirtiliyor. Ama uzun süreli antibiyotik kullanımlarına dikkat etmekte fayda var, çünkü tam tersi etki yaratabilir ve zararlı bakterilerin yanında faydalı bakterileri de öldürebilir.

Colidur İshal Yapar Mı

Evet, Colidur güçlü bir antibiyotiktir ve bağırsak florasına etki eder. Ishal en sık görülen yan etkileri arasında bulunmaktadır ve bu beklenen bir şeydir. Bağırsaktaki zararlı ve yararlı bakteriler Colidur etkisiyle değişiklik gösterebilir.

Sonuç

Bağırsak iltihaplanmaların gıda zehirlenmeleri, hatalı beslenme veya çevresel uyumsuzluk gibi bir çok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Bağırsaklarımızda bulunan faydalı ve zararlı bakteri nüfusu, iltihaplanmada önemli rol oynar.

Zararlı bakteriler çoğaldığı zaman bu durum enfeksiyonları arttır ve sindirim sistemimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bundan dolay faydalı probiyotik bakteriler açısından iyi beslenmek, sağlıklı fermente sebzeler tüketmek ve iyi uyku bağırsak florasını desteklemek için önemlidir.

Colidur, zararlı bakterilerin sebep olduğu bağırsak enfeksiyonlarını azaltmak için doktor tarafından reçete edilen bir antibiyotiktir. İçerisinde bulunan rifaksimin etken maddesi mide-bağırsak rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılır.

Diğer Makalelerimiz:

Etiketler: