Bricanyl Şurup Kullananların Yorumları Nelerdir?

5 mL içeren her ölçekte 66,5 mg guaifenesin ve 1,5 mg terbütalin sülfat içeren Bricanyl şurup, ağız yoluyla kullanılan bir çözeltidir. 100 ml içeren renkli cam şişe içerisinde bulunur. İçerisinde 5 ml’lik kaşık bulunmaktadır.

Çözelti renksiz ve berrak bir yapıdadır. Bricanyl şurup kullananlar, ilacı solunum yolunu gevşettiği ve nefes almayı kolaylaştırdığı için almaktadır. Gelin, şurup hakkında merak edilen diğer tüm detaylara birlikte göz atalım.

Bricanyl Şurup Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

100 ml’lik şişelerde satılan Bricanyl şurup, solunum sorunlarının tedavisinde kullanılan bir çözeltidir. Astım hastalarında ve nefes daralması belirtisi gösteren diğer hastalar için önerilir. Solunum yollarında biriken balgamın yumuşamasını ve rahat bir şekilde atılmasını sağlar. Bu nedenle balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Bricanlyl şurup, başlamış olan akut astım atıklarının rahatlatılmasını sağlamamaktadır. Ek olarak hamile olanlar veya hamile olmayı düşünenler Bricanyl şurup kullanmamalıdır. Eğer şeker hastası iseniz, ilacı kullanmaya başladıktan sonra kan şekeri değerinizi daha sık ölçtürmeniz önerilmektedir.

Bricanyl Şurup Nasıl Kullanılır?

İlaç astım kontrolü ve bronşit nedeniyle reçete edilebilir. Bu nedenle ek ilaçla tedavi yöntemi doktorunuz tarafından önerilebilir. İlacın kullanım dozu ve süresi ise doktorunuzun söylediği şekilde olacaktır. Yani doktorunuzun talimatlarına uyarak bu talimatların dışına çıkmamanız gerekmektedir. Örneğin doktorunuz söylemeden ilacı bırakmamalı veya doz artışına gitmemelisiniz. Bricanyl şurup kullananlar tarafından bu uyarılar azami surette dikkate alınmalıdır.

İlacın önerilen dozu yetişkinlerde 24 saatte 3 kez 10 ila 15 mg arasıdır. 6 ve 12 yaş arası çocuklarda ise vücut ağırlığına göre doz ayarlaması yapılmaktadır. Bu nedenle en iyi dozajı doktorunuz sizlerle paylaşacaktır.

Eğer Bricanyl şurup içerisinde yer alan etken maddelere veya yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa, ilacı kullanmamanız gerekmektedir.

Bricanyl Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?

İlacın kullanım dozu yaş aralıklarına göre değişmektedir. Doktor reçetesi bu konuda en net bilgileri vermektedir. Ancak Bricanyl şurup 6 yaş altındaki çocuklar için kullanılmaz. Eğer yaş gruplarına göre önerilen dozun fazlasını alırsanız çeşitli yan etkilerin baş göstermesi muhtemeldir. Şu yan etkiler, yüksek dozda Bricanyl şurup aldığınızın işareti olabilir:

  • Baş dönmesi ve yoğun sersemlik hali
  • Hızlı ve aynı zamanda düzensiz kalp atışları
  • Nefes alıp vermede zorluk çekme
  • Kas krampları
  • Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı

Eğer gereğinden fazla Bricanyl şurup aldıysanız böbrek taşı gelişme riski de artış gösterecektir. Bu nedenle yukarıdaki belirtileri bir süredir görüyorsanız mutlaka doktorunuza iletişime geçin. Bricanyl şurup kullananlar açısından bu yan etkiler uzun vadede istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Bricanyl Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en sık yan etkileri titreme ve baş ağrısıdır. Bu yan etkiler her on kişiden birinde görülebilmektedir. İlacın yaygın yan etkileri (1/100) ise şöyle:

  • Taşikardi (hızlı kalp atımı)
  • Kalp çarpıntısı
  • Kas krampları
  • Potasyum değerlerinde düşüş (Kas güçsüzlüğü ve karıncalanma en yaygın belirtileridir.)
İlginizi Çekebilir:  Combo 100 mg Yorumlar - Ereksiyon Problemlerinde

Sıklığı tam olarak bilinmese de Bricanyl şurup kullananlar şu yan etkileri de görebilirler:

  • Gerginlik ve huzursuzluk
  • Sersemlik hali
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Döküntü ve kaşıntı
  • Göğüs ağrısı

Bricanyl Şurup Öksürüğü Artırır mı?

Özellikle astımlı hastalar tarafından kullanılan Bricanyl şurup, nefes daralması ve benzeri belirtileri azaltır. Bu sayede solunum yolundaki balgamı yumuşatır ve öksürük yoluyla atılmasını kolaylaştırır. Yan etkileri arasında ise öksürükte artış yer almamaktadır. Bricanyl şurup kullananlar da bu konuda herhangi bir yan etkinin olduğunu işaret etmemiştir. Bu nedenle Bricanyl şurup öksürüğü artırır demek pek doğru olmayacaktır. Ancak ilacı kullanmaya başladıktan sonra sizi rahatsız edecek seviyede bir yan etkiye maruz kalırsanız bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz en doğrusu olacaktır.

Bricanyl Şurup Kullananlar Yorumları

Bricanyl Şurup Kullananlar
Bricanyl Şurup Kullananlar Yorumları

İlaç hakkındaki tüm bu nesnel bilgilerden sonra bir de bireysel kullanıcı yorumlarına göz atalım. Bu sayede Bricanyl şurup kullananlar ne gibi deneyimler yaşamışlar daha net görebiliriz:

  • Astım ve bronşit ilacıdır. Tadı ne yazık ki güzel değil hatta iğrenç denebilir. Tabii bronşları açması ve rahat nefes almamı sağlaması nedeniyle bu detaya pek takılmıyorum.
  • Astım krizi sırasında kullanılan ilaçtır. Bazı insanlarda çarpıntıya neden olduğu söylenmekte. Bu nedenle doktorlar tarafından pek yazılmıyor.
  • Özellikle ellerimde ve çenemde inanılmaz titremelere neden olan şuruptur. İlacı kullanmaya başladıktan sonra huzursuzluk ve sabırsızlık seviyem altüst oldu. Bir tek bende var zannediyordum ama yan etkilerinde yaygın olarak görülüyormuş.
  • Uzun yıllardır yanımda taşıdığım ilaç. Ben nereye o oraya. Ömür boyu nefes alamama korkusuyla yaşamaktansa bunu taşımak iyi bir opsiyon. Elbette bazı yan etkileri görmezden gelinecek düzeyde değil ancak zamanla alışkanlık mı oluşuyor nedir pek görülmüyor.

Bir başka Bricanly şurup kullanıcı yorumu ise şöyledir:

İçerinde güçlü etkiler bulunduran bileşenler var olduğun duydum, demekki bende bu sayede solunum yolundaki balgamı yumuşattı çünkü balgam atıyorum.

Bir başka kullanıcı ise

Bu şurubu kullandığım 4.gününde öksürüklerim arttı, baktım forumları ve sözlükleri araştırdım. Meğersem normalmiş, kullandıktan sonra vücut öksürükleri bu şekilde atıyormuş.

Görüldüğü üzere Bricanyl şurup kullananlar yorumları ilacın çeşitli yan etkilerine vurgu yapmaktadır. Özellikle titreme ve baş ağrısı gibi yan etkiler her 10 kişiden birinde görülmektedir. Sonuç olarak bu yan etkilerin her insanda görülebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bricanyl şurup kullananlar yorumları ise tamamen kullanıcı deneyimidir ve hiçbir şekilde doktor tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır.

Sonuç

Yorum yapın