Alfa Lipoik Asidin Büyüleyici Etkileri

Antioksidanlar sağlığınız için önemlidir. Alfa Lipoik Asit, sizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan doğal bir antioksidandır. Ayrıca enerji seviyenizi korumaya, mitokondriyi desteklemeye yardımcı olur, kalbinizi ve beyninizi korur.

Bir çok araştırmaya göre Alfa-lipoik asit (ALA), kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek hayati bir anti oksidandır.

ALA, meyve ve sebzelerde kolayca bulunabilen son derece önemli bir besindir, ancak Türkiye’de yüksek fiyatı nedeniyle sağlıklı gıda mağazalarında ve takviye mağazalarında bulunması nispeten zordur.

Alfa-Lipoik Asit, kanın oksijen taşıma yeteneğini uyararak çalışır.

Alfa-Lipoik Asit (ALA)

Antioksidanlar, hücreleri koruyuyucu, anti-inflamatuar ve anti-kanserojen maddelerdir.

ALA, hücrelerin güç merkezi olarak da bilinen mitokondrilerde sentezlenir. ALA, tükettiğimiz besinlerin enzimler yardımıyla enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. ALA, hem yağda hem suda çözünebilir.

Şu an bilimde yaşlanma, kanser, kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer gibi birçok hastalığa yol açan oksidatif stresteki artışla karakterizedir.

ALA, iltihabı ve yaşa bağlı hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek çok güçlü bir antioksidandır. Ayrıca bazı durumlarda kilo vermeye ve diğer sağlık yararlarına yardımcı olabilir. Genel olarak ALA, kırmızı et ve sakatat gibi hayvansal ürünlerde bulunur ve bitkisel olarak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel gıdalar da alfa-lipoik asit içerir.

Bitkisel olarak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel gıdalar da alfa-lipoik asit içerir.

1- Kilo Yönetimi

Fazla kilo, dünyada 2 milyardan fazla insanı etkileyen bir durumdur. Egzersiz, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Araştırmalar, alfa-lipoit asidin, kilo yönetimi konusunda faydalı olabileceğini söylüyor.

Alfa-lipoik asit (ALA), kilo kaybı için etkili olduğu gösterilen güçlü bir antioksidandır. Bir dergide hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, ALA’nın sadece bir hafta içinde metabolizmayı olumlu etkilediği görülüyor. (kaynak)

Denek hayvanlar üzerinde, açlık hissiyle bağlantılı olan AMP-activated protein kinase (AMPK ) etkisini azaltıyor. (kaynak) Alfa-lipoik asidin insanlar üzerinde kilo vermeye etkisi çok azdır. Gene de, kan şekerine olan olumlu etkileri sebebiyle tercih edilir.

Alfa-lipoik asit, potansiyel olarak kilo vermek için faydalı olabileceği yönünden iddialar bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinden bu etki görülmekle birlikte, insanlar üzerinde daha çok araştırma gerekmektedir

2- Kan Şekeri

Diyabet, vücudun kan şekeri düzeylerini kontrol etme yeteneğini etkileyen kronik bir hastalıktır. Türkiye’de önde gelen ölüm nedenidir ve aynı zamanda dünya çapında birçok insan için ciddi bir sağlık sorunudur.

Diyabet önlenebilir ve kontrol altına alınabilir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, aralıklı oruç, stres yönetimi ve iyi uyku dahil olmak üzere diyabeti önlemenin birkaç yolu vardır.

Diyabeti önlemek için ideal diyet, düşük karbonhidratlı bir diyettir (karbonhidratlar minimumda tutulmalıdır). Bu diyet kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye ve diyabetin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bunun dışında bazı sağlıklı takviyeler ve alışkanlıkları da diyetimize ekleyebiliriz.

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterildiğinden, diyabet için potansiyel bir yardımcı olarak popüler hale geldi. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda alfa-lipoid asidin yüksek kan şekerini %60 ile 64 arası düşürdüğü görüldü. (kaynak)

Diyabet gibi hastalıkları olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini azaltabileceğini ve açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir.

Alfa-lipoik asidin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, diyabet için tam bir tedavi olarak kabul edilmez. Şeker hastaları için, doktor kontrolü olmadan alfa-lipoik asit kullanmaktan kaçınılmalıdır, kan şekerini düşürdüğü için ilaçlarla etkileşime girebilir.

3- Cilt Sağlığı

Birçok insan, cilt sağlığı hakkında yeterli bilgiye sahip değil.

Cilt hastalıkları ve belirtileri söz konusu olduğunda, uzmanlar bunları nasıl teşhis edeceklerini veya günlük yaşamda hangi hastalıkların gözle görülür cilt değişikliklerine neden olduğunu bilmiyorlar. Bunun nedeni, tüm cilt hastalıkları veya anormallikleri için evrensel bir teşhis yönteminin olmamasıdır. Sonuç olarak, birçok insan birkaç yıl boyunca bilmeden cilt hastalıklarından muzdariptir.

Cilt sağlığı, genel olarak iç sağlıkla doğru orantılı olduğuna dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Bunun neticesinde bazı antioksidanların kullanımı yaygın hale gelmiştir.

Alfa-lipoik Asit, ciltte yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Cilt yaşlanmasının ilerlemesini yavaşlattığı ve hatta kırışıklıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

ALA içeren bir krem üzerinde yapılan araştırmada, ciltteki kuruluğu ve ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve pürüzleri azaltmaya yardımcı olduğu görülmüş.

ALA, Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan glutatyon sentezini arttırabilir.(kaynak)

İlginizi çekebilir: Glutatyon Hakkında Bildiklerinizi Unutun

4- Beyin Sağlığı

Herkesin sağlıklı bir beyne ihtiyacı var. Bilişsel olarak yeterli aktiviteleri yapabilmek için beynimize iyi bakmalıyız.

İnsanlar, beyin sağlığının önemini es geçmekte ve yeterli önem vermemektedir. Omega-3 yönünden zayıf beslenme, yetersiz uyku, hareketsiz yaşam, yüksek oranla alkol tüketimi gibi alışkanlıklar orta ve uzun vadede beyin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Beyin sağlığını geliştirmek için yapabileceğimiz bazı stratejiler vardır.

Alfa lipoik asit (ALA), çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan güçlü bir antioksidandır. Bu duruma beyin sağlığı da dahildir. Hem hayvan hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ALA, Alzheimer’s hastalığına sebep olan serbest radikallerin verdiği etkileri yavaşlattığı belirtiliyor. (kaynak)

Beyin sağlığı ile bedende ki iltihap doğru orantılıdır. Alfa-lipoik asidin çeşitli iltihap göstergelerini azalttığı gösterilmiştir. Örneğin: bilimsel olarak yapılan 11 araştırmanın sonucu, alfa-lipoik asit, yüksek CRP seviyelerine sahip yetişkinlerde inflamatuar belirteç C-reaktif proteinin (CRP) seviyelerini önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. (kaynak) Bazı çalışmalarda alfa-lipoik asit, NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 ve IL-6 dahil olmak üzere bir çok konuda olumlu etkiler sağlar.

Alfa-lipoik asit, iltihabı azaltıp ve sağlıklı sinir fonksiyonlarını destekleyen antioksidandır.

Yan Etkileri

Alfa-lipoik asit genellikle güvenli kabul edilir ama bilinmesi gereken detaylar vardır ALA kullandıktan sonra, mide bulantısı, baş ağrısı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Güzel haber, yetişkinlerin zararlı yan etkiler olmaksızın 2.400 mg’a kadar alabildiğini göstermektedir (kaynak) Daha çok fayda için, daha yüksek alımı söz konusu değildir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yüksek ALA tüketiminin karaciğer üzerinde olumsuz etkiler yarattığı görülüyor. Hamileler ve çocuklar üzerinde ALA’nın güvenli olup olmadığı hakkında yeterli güvenilir kaynakta yok.

Şeker hastalığınız varsa, şeker ilaçlarıyla etkileşime girip kan şekerinin fazla düşmesine sebep olabilir. Alfa-lipoik asit almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bazı uzmanlar ise, ağızlarında dolgu olan ( amalgam ) insanların, ALA kullanmamasını gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi, vücutta detoks işlemi agresif bir şekilde gerçekleşip, yan etkilere sebebiyet verebilir kaygısı.

Alfa-lipoik İçeren Kaynaklar

Alfa-lipoik asit, doğal olarak bir çok gıdada bulunur

  • Hayvansal Et
  • Karaciğer, Kalp vb.
  • Brokoli
  • Ispanak
  • Domates
  • Brüksel lahanası
  • Patates
  • Bezelye
  • Pirinç

Sağlıklı beslenmek için, en iyi kaynak besinlerdir. Besinlerden alınan ALA, hem en etkilidir hem de en yararlıdır. Bazı spesifik durumlarda, besinlerden karşılayamazsak takviye formunda da seçenekler vardır.

Alfa Lipoik Takviyeleri Ne Zaman Alınır_

Alfa-lipoik, takviye olarak aç karna önerilmektedir. Bazı gıdalar, ALA’nın biyoyararlanımını azaltabilir.

Sonuç

Alfa-lipoik asit, antioksidan özelliklere sahip organik bir asittir. Vücudumuz az miktarda üretse de, büyük çoğunluğunu gıdalardan karşılarız. Araştırmalar, Diyabet, cilt yaşlanması, hafıza, kalp sağlığı ve kilo kaybına fayda sağlayabileceğini belirtiyor. Bunu dışında, ağır metallerin vücuttan atılması gibi spesifik durumlarda da kullanılıyor.

ALA besin takviyesi alma kararınız varsa, 300-600 mg’lık dozlar, ciddi yan etkiler olmaksızın etkili ve güvenli görünmektedir. Daha yüksek dozlarda, yan etki artmakla, günlük sağlığımızı arttırmak için diğer yöntemlerle kombine edilmesi faydalıdır.

Alfa Lipoik Asit Alerji Yapar mı?

Alfa Lipoik Asit (ALA), vücudun yiyeceklerden enerji üretmesine yardımcı olan vitamin benzeri bir besindir. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır. Bazı insanlar ALA, nefes almakta zorluk, terleme, baş ağrısı gibi yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Böyle durumlarda dozu düşürüp, uzmana danışılmalıdır.

Alfa Lipoik Asit Baş Ağrısı Yapar mı?

Alfa lipoik asit güçlü bir antioksidandır. Vücutta, zararlı ağır metallerin kandan uzaklaştırılasına yardımcı olur. Bazı insanlarda, ALA baş ağrısı yapabilir. Bu genelde vücudun toksinleri arındırma süreci olarak adlandırılsa da, çok uzun süreler olması halinde kullanımı bırakılmalıdır.

Alfa Lipoik Asit Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Hamilelerin, Alfa Lipoik Asit kullanıp kullanmaması üzerinde yeterli bilimsel çalışma yoktur. Herhangi bir yan etki olması riskini azaltmak için, uzmanından yardım almak gereklidir.

Alfa Lipoik Asit ve Koenzim Q10 Birlikte Alınır mı?

Koenzim Q10, çeşitli vücut parçalarının ve organlarının metabolizmasında hayati bir rol oynayan organik bir moleküldür. Aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımının, oksijen alımının ve enerji üretiminin korunmasına yardımcı olur. Hücrelere enerji sağlamada merkezi bir rol oynar ve sağlıklı cildi korur. Alfa lipoik asit ile birlikte kullanımı hakkında zararlı bir etki belirtilmemiş.

Alfa Lipoik Asit Yüze Sürülür mü?

Alfa Lipoik Asit cilt için güçlü bir antioksidandır. ALA kremleri üzerinde yapılan araştırmalar, cilt için faydalı olabileceğini ve cilt kırışıklığına olumlu faydaları sağlayacağını belirtiliyor.