Otofaji nedir? Otofajinin faydaları nelerdir?

Otofaji nedir?

Otofaji nedir? Otofajjyi  kelime anlamı olarak “kendi kendini yemek” olarak çevirebiliriz.

Burada kendi kendini yemek derken kötü bir şeyden bahsetmiyoruz. Aslında hücrelerimiz için gerekli metabolik durumdan bahsediyoruz.

Otofaji sürecinde hücrenin tüm yapısı kontrollü parçalanır ve geri dönüştürülür. Bu sindirim esnasında bir zar oluşturulur ve lizozom organelinde sindirilir.

otofaji

Otofaji vücudumuzda sağlıklı bir şekilde yeni hücreler yaratabilmek için, hasar görmüş hücrelerin temizlenmesi enerji olarak kullanılma sürecine deriz.

Otofaji zamanla popüler hale gelmiştir ve otofaji evrimsel olarak hücrelerin korunması için elzemdir.

Otofajinin bilinen faydaları nelerdir?

otofaji toksinler

İş yaşlanma karşıtlığı olduğunda elimizde 21.yüzyılda pek çok yeni yöntem karşımıza çıkıyor.  Anti-aging sürecinde otofaji gerçekten de faydalıdır. Bir diğer anti-aging yöntemi

 • Toksinlerin temizlenmesine
 • Yeni ve daha güçlü hücrelerin oluşmasında
 • Mitokondrinin daha iyi çalışmasında
 • Cildimizin daha  güzel görünmesinde

Faydalarından bazılarıdır. Ek olarak:

İlginizi çekebilir: Aralıklı oruç tutanlar aynı zamanda gençleşiyor mu?

Otofaji ve yeni hücreler

otofaji yenilenme

Hücreler zaman eskimeye ve yapıların bozmaya başlar. Bunun yanında çevreden gelen toksinler ve hasar görmüş hücreler yaşlanma sürecini başlatan temel etmenlerden biridir. Yaşlılık bu hücrelerin artık yeteri kadar iyi çalışamamasından kaynaklı oluşan sıkıntılara bağlıdır.  Otofaji süreci bu noktada yaşlı ve hasar görmüş hücreleri temizleyerek yeni ve sağlıklı hücre üretimine destek sağlıyor.

Bunun yanında hücreler ne zaman strese girse kendini koruyabilmek için otofaji sürecini tetikliyor. Aralıklı oruç tutmanın otofaji sürecine olan faydaları da bu stresten geliyor.

Açlık hücrelerimiz için stres yarattığından ötürü otofaji süreci tetikleniyor ve eski hücreler yerlerine daha güçlü hücrelere devrediyor.

Otofajinin hücresel boyutta faydalar:

otofaji hücre

 • Toksin ve birikmiş proteinlerin vücuttan atılmasını destekliyor. Unutmayın ki bu birikmiş proteinler beyinde parkinson ve Alzheimer’s hastalığının sebeplerinden biri
 • Alerjen proteinler
 • Hücrelere yeterli enerji kaynağı sağlayarak onarım sürecini destekliyor.
 • Bütün vücudumuz için tonik olacak hücresel gençleşmeyi sağlıyor.

Otofaji özellikle batı dünyasında kanser tedavileri için ilham kaynağı olmaya başladı. Araştırmalar yeni ve taze olsa da bir umut olabilir.

Yaşlandıkça bazı önemli metabolik üreçleri ve besinleri üretmeyi azaltıyoruz. Bunlardan kolajen yazımızda anlattığımız gibi yaş ilerledikçe kolajen miktarında azalmayla birlikte Otofaji sürecinde de aksama meydana geliyor.

İlginizi çekebilir. Kolajen Rehberi

otofaji faydaları

kanser hücrelerinin çoğu anormal bir şekilde hasarlı hücrelerdir ve araştırmacılar bu hücrelerin bedenden otofaji yardımıyla temizlendiği belirtiyor.

Dediğimiz gibi bu konu üzerinde araştırmalar geliştikçe daha çok fikir sahibi olacağız.

Otofajiyi tetikleyen diyetler var mıdır?

otofaji diyet

Otofajinin kelime anlamını lütfen unutmayın. “Kendi kendini yemek”  en nihayetinde organizma belirli bir enerji ihtiyacı olduğunda daha çok ortaya çıkıyor. Otofaji için aralıklı oruç ve ketojenik diyet kombinasyonu gerçekten faydalı olabilir.

Bu ikili arasından oruç tutmak otofaji için en etkili yöntemdir. Aynı şekilde ketojenik diyette faydalıdır. Açlık esnasında artan ketonlar,  açlık sonucu keton kaynaklı otofajiyi tetikler ve bu gerçekten hücreler için çok önemlidir.

Bunun yanında aralıklı oruç esnasında artan kandaki glikoz, düşük insülin seviyesi ve yüksek glukagon otofaJiyi tetikleyici özelliği vardır.

Otofajiyi diyet dışında tetiklemek için egzersizden yararlanabiliriz. Otofajiden faydalanmak için  diyet zorunluluğu yoktur.

 • Kaslar
 • Karaciğer
 • Pankreas ve yağ hücreleri

Egzersiz yapmak otofajiyi bu bölgelerde arttırıyor.

SONUÇ OLARAK

otofaji oruç

Bu yazımızda otofaji nedir  sorusuna yanıt aradık.
Otofaji için kaç saat aç kalınmalı gibi soruların cevabını başka bir yazıda anlatacağız. Bu yazımızda otofajinin temel mantığını ve yararlarından bahsettik. Otofaji hakkında araştırmalar yeni olduğu için zamanla her şey netliğe oturacaktır.

Video önerisi: