Lahana Çorbası Diyeti: Denemeye Değer mi?

Lahana çorbası, K ve C vitaminlerinin yanı sıra folat, lif ve manganez gibi şeyler için iyi bir kaynaktır. Enflamasyonu azaltmaya, sindirime desteklemeye, kolesterolü düşürmeye ve daha fazlasına yardımcı olabilir.

Lahana çorbası diyeti, 7 gün boyunca öncelikle lahana çorbası yediğiniz kısa süreli hızlı kilo verme diyetidir. Bu diyeti destekleyenler, diyet boyunca 7 ila 10 kilo vücut ağırlığı kaybettiğini iddia ediyor.

“Lahana Çorbası diyeti gerçekten işe yarıyor mu?” Bu konuda hakkında derleme yaptık.

Hap Özet Bilgiler:

 • Lahana çorbası diyeti, aşırı kiloya kısa vadeli bir çözüm arayan kişiler için tasarlanmıştır – bu durumda diyet sadece bir hafta sürer.
 • Lahana çorbası diyeti, optimal sağlık ve sağlıklı bir vücut ağırlığı için gerekli olan diyet yağı ve proteinden yoksundur. Lahana çorbası diyetinden kısa süreli ciddi bir kalori kısıtlaması, hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak kaybettiğiniz kas kütlesi de olabilir.
 • Lahana çorbası diyetinin sağlıklı kilo vermeye uygunluğunu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Başlangıçta kilo kaybına yol açabilse de, çoğu insan diyeti bıraktıktan sonra bu kiloyu hızla geri alır. İnsülin duyarlılığı arttırmak kalıcı kilo vermede daha etkilidir. (Ketojenik diyet, Aralıklı Oruç veya Düşük Karbonhidrat diyeti)
 • Kilo olarak çoğunlukla su ağırlığını kaybedersiniz.

Lahana çorbası diyeti gibi şok diyetler başlangıçta kilo kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, çoğu insan diyeti uygulamayı bıraktıktan sonra kilolarını geri alır.

Uzmanlara göre “Lahana çorbası diyeti hızlı kilo vermeyi vaat ediyor, ancak uzmanlar bunun sürdürülebilir bir seçenek olmadığı konusunda hemfikir. Protein ve sebzeler odak noktasıdır, ancak verilen kiloların geri alınması muhtemeldir. Ayrıca, besin gruplarını kesmek besin dengesizliklerine yol açabilir.”

— Leyla Shamayeva, MS, RD

Lahana Çorbası Diyet: 7 Günlük Diyet Planı

Lahana, düşük kalorili sağlıklı bir sebze olmasına rağmen, popüler “lahana çorbası diyeti” nedeniyle birçok insan onu kilo vermeyle ilişkilendirmeye başladı. Güzel bir pazarlama stratejisi olabilir mi?

Bu diyetin konsepti, gün boyunca öğünlerinizin çoğunda (en az 2 ila 3 öğün) lahana çorbası tüketmek ve belirli günlerde izin verilen diğer bazı yiyeceklerdir. 

İlginizi Çekebilir:  Kolon Hidroterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Lahana çorbası tarifinin birçok farklı versiyonu vardır, ancak çoğunlukla yağsızdır ve lahana, diğer sebzeler, otlar, baharatlar ve et suyundan oluşur.

Lahana çorbası diyeti için zamanlama kuralları yoktur ve kalorili bütün içecekler kısıtlanır. Örnek lahana çorbası menüsü:

 • 1. Gün : Lahana çorbası ve çiğ meyve (muz hariç)
 • 2. Gün : Lahana çorbası ve taze, çiğ veya pişmiş sebze (kuru fasulye, bezelye ve mısır hariç); akşam yemeği için tereyağlı büyük fırınlanmış patates
 • 3. Gün : Lahana çorbası ve meyve (muz hariç) ve sebzeler
 • 4. Gün : Lahana çorbası ve sekiz adede kadar muz ve sınırsız yağsız süt
 • 5. Gün : Lahana çorbası, altı domates ve 250-500 gram dana eti (veya tavuk ve balık sığır eti yerine) yiyin.
 • 6. Gün : Lahana çorbası ve sığır eti ve sebze
 • 7. Gün : Lahana çorbası ve sınırsız esmer pirinç, şekersiz meyve suyu ve sebzeler

Lahana çorbası diyet tarifleri değişiklik gösterdiğinden, lahana çorbası için standart bir beslenme gerçeği seti yoktur, ancak ortalama olarak bir kasede yaklaşık 50 ila 100 kalori vardır. 

Lahana çorbası diyeti, su ve şekersiz çay gibi sınırsız sıfır kalorili içeceklere izin verir.

 • Ne yiyebilirsin: 7 gün boyunca her gün ev yapımı lahana çorbası tüketilir. Ayrıca, belirli günlerde çoğunlukla düşük kalorili, ancak biraz besleyici olan ek bir yiyecek veya yiyecek ve içecek grubu yemenize izin verilir .
 • Ne Yiyemezsin: 7 günlük lahana çorbası yemek planında yer almayan hiçbir yiyecek veya içeceği yiyemezsiniz (veya içemezsiniz). Buna alkol, çoğu tahıl ve ekmek ürünleri, şekerli içecekler ve meyve suları ve yüksek yağlı yiyecekler dahildir.

Lahana, belirli kanser riskinizi azaltmak için antioksidan görevi gören bitkisel besinler içerir. Bununla birlikte, çok miktarda lahana yemek, gaz, ishal, ilaç etkileşimleri ve hipotiroidizm gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir

Lahana Çorbası Diyeti: Kilo Vermede Etkili Midir yoksa Pazarla mı?

İddialara göre lahana çorbası diyetini uygulayan kişilerin haftada 10 kilo veya daha fazla kaybedebileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  Stent Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Diyeti sıkı bir şekilde takip eden kişiler muhtemelen bir miktar kilo, potansiyel olarak haftada 10 kilo veya daha fazla kaybedeceklerdir. Bunun nedeni, her gün çok az kalori açığı oluşturmalarıdır.

Bununla birlikte, çoğu durumda, insanlar normal diyetlerine döndüklerinde bu verdikleri kiloları hızla geri alırlar. (kaynak)

 • Lahana çorbası diyetini savunanlar da insanları bu diyeti uygularken egzersiz yapmamaya teşvik ediyor. Bununla birlikte, yeterli egzersiz yapmak genel olarak sağlık için çok önemlidir. Düzenli egzersizin ayrıca anlamlı, uzun vadeli kilo kaybına yol açması çok daha olasıdır.
 • Şok diyetleri aynı zamanda kişinin metabolizma hızını düşürebilir, bu da kilo alımına neden olabilir veya kilo kaybını önleyebilir. Ayrıca istenmeyen yan etkiler yaratabilir.
 • Kalori eksikliği olduğunda vücut enerji için kasları parçalamak zorundadır. Kas kütlesi ne kadar düşükse, metabolizma o kadar yavaştır, çünkü kas dinlenme sırasında yağdan daha fazla kalori harcar.

Lahana çorbası diyetinin kilo kaybı için güvenli veya etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Hiçbir sağlık otoritesi diyete uyulmasını önermez.(kaynak)

Bazı durumlarda lahana çorbası diyeti geçici olarak birkaç kilo kaybına neden olabilir, ancak bu kilo kaybının hem geçici hem de sağlıksız olması muhtemeldir.

Dikkat: Aşırı düşük kalori tüketmek “Açlık Hormonu” ghrelin salınımı arttır. Bu da aşırı aç hissetmeye sebep olur. Kilo vermek için ghrelin hormonunu azaltmak önemlidir.

İlginizi çekebilir: Ghrelin: Açlık Hormonu Hakkında Her Şey

Lahana Çorbası Diyetinin Artıları

Lahana çorbası diyeti gibi çok kısıtlayıcı, kısa süreli diyetler ilk kilo kaybını sağlayabilir. Ancak, sürdürülebilir değildir ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabilir. Bununla birlikte, diyetin savunucuları, diyetin bazı artılarını not eder. Bunlar şunları içerir:

 • Kolay takip : “İzin verilenler” listesindeki birkaç yiyecekle, ne yiyip yiyemeyeceğinizi hatırlamak kolaydır. Ayrıca, açlık hissini önlemeye yardımcı olan sınırsız lahana çorbası yiyebilirsiniz.
 • Kısa sürede etki: Lahana çorbası diyeti sadece 7 gün boyunca tavsiye edilir, bu da bazı insanların taahhüt etmesini kolaylaştırır. Yiyecekleri çok daha uzun süre kısıtlamak büyük bir görev gibi gelebilir ve çoğu zaman diyeti erken durdurmaya yol açar.
 • Hızlı Kilo Verme : Hızlı kilo verme fikri çoğu insanlara cazip geliyor. Lahana çorbası diyetini uygularken 1 haftada 10 kilo verebileceğiniz iddia ediliyor, ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok. Bilimsel açlışmalar henüz özel olarak lahana çorbası diyetinin etkilerini incelemediler, ancak çok düşük kalorili bir diyet olduğu için bu konuda araştırma yapılabilir. Araştırmalar, düşük kalorili diyetlerin kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 
İlginizi Çekebilir:  Derin ve Rahat Uyumanın Bilinmeyen Sırları Ortaya Çıktı!

Lahana Çorbası Diyetinin Eksileri

Lahana çorbası diyetinin, kısıtlayıcı olması ve hızlı kilo kaybının sürdürülememesi gibi bir takım dezavantajları vardır. İşte lahana çorbası diyetinin bazı eksileri:

 • Besin eksikliği: Lahana çorbası diyeti çok katı olduğu için, çeşitliliğe gerçekten azdır. İnsanlar, özellikle 7 gün boyunca lahana çorbası yedikten sonra, genellikle lahana çorbası diyetinden sıkılırlar.
 • Yüksek Kalori Açığı: Etkili kilo kaybı, ciddi kısıtlamalar veya beslenme abartıları olmadan besleyici, dengeli bir diyet yemekten geçer. Düşük karbonhidratlı beslenmek sürdürülmesi en kolay ve etkili yöntemlerden biridir. Lahana çorbası diyeti, kalorileri sağlıklı kilo kaybı için önerilen minimum miktar olan günde 1.200 kalorinin altına düşürür ve çeşitli yiyecek ve yiyecek gruplarını kısıtlar Günde 1.200 kaloriden az yemek yemek ciddi şekilde kısıtlanmış olarak kabul edilir ve bu da yeme bozukluklarına ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Ayrıca stres hormonu kortizol salınımı da arttırabilir.
 • Bilimsel Değil: Anekdotsal kanıtlara bakılmaksızın, lahana çorbası diyetinin iddialarını destekleyen hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Lahana veya lahana çorbası, sahip olduğu iddia edilen herhangi bir abartılı yağ yakma özelliği sunmaz.
 • Sürdüremezsiniz: Lahana çorbası diyeti, kilo verme veya kilo yönetimi için uzun vadeli bir çözüm değildir ve diyeti kullanmayı en iyi şekilde nasıl bırakacağınız konusunda tavsiye sunmaz. Bu, diyeti bıraktığınızda, eski alışkanlıklarınıza geri dönüp kilo almanız muhtemeldir.

Genel olarak, hiç kimse doktor kontrolü olmadan 1.200 kalorinin altında bir diyet planı uygulamamalıdır.

Bu kadar az kalori sağlayan herhangi bir diyet planından kaçınılmalıdır. Bunu yapmak ciddi sağlık sorunlarına ve besin eksikliklerine yol açabilir

Türkiye’nin En Güvenilir Sağlık Sitesi – İFDİYETİ.COM

Kaynak:https://www.verywellfit.com/what-is-a-very-low-calorie-diet-3496286