Kara Merhem Kullananlar

Bu yazımıda kara merhem kullananların yorumları hakkında derleme yaptık.

Kara merhem; ciltte oluşan iltihaplı sorunların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç tıp dilinde ihtiyol merhem olarak da bilinmektedir.

İçerisindeki antiseptik bileşenler sayesinde ciltteki enfeksiyonları yok ederek iltihaplanmayı azaltır. İsim, siyah renginden geldiği için halk arasında bu isimle anılır

Kara Merhem Ne İçin Kullanılır?

Kara merhem kullananlar:

 • Akne gibi cilt sorunlarını azaltılmasında
 • Ciltte ortaya çıkan iltihaplarların kurulmasında
 • Hemoroid ya da basur tedavisinde de
 • Çıban tedavisinde

Kara merhem kullanılmaktadır. Kara merhem kullananlar temel etki “İktiyol” sayesinde yaşamaktadır. Bu ilaç, antiseptik özelliği sayesinde ciltteki enfeksiyonları yok ederek iltihaplanmayı azaltır. Kronik cilt rahatsızlıklarının birçok türüne karşı etkilidir ve ayrıca egzama, apse ve çıban gibi sorunların tedavisinde de kullanılır.”

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Merhem kullanırken iltihaplanmış bölgeye zarar vermemek için bastırılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ilacın etkisi artırmak adına uygulandıktan sonra bezle sarılabilir. Böylece cilt nefes alamayacak ve merhem daha etkili bir şekilde çalışabilecektir. Bu pratik yöntem, merhem kullanımını kolaylaştıracaktır.

Kara Merhem Yan Etkileri Nelerdir?

Kara merhem kullanımı sırasında bazı yan etkiler gözlenebilir. Örneğin:

 • Ciltte irritasyon ve kaşıntı gözlenebilir.
 • Ciltte kızarıklık ve ödem oluşumu meydana gelebilir.
 • İlaç alerjisi olan kişilerde ciltte alerjik reaksiyonlar gözlenebilir.
 • Nadir de olsa alerji olan kişide baş dönmesi, kulak çınlaması ve mide bulantısı gibi şikayetler oluşabilir.

Bu yan etkiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve ilacın doktor tarafından reçete edildiği dozajda kullanıldığı takdirde çok nadir görülür. Ancak bu yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali nedeniyle kara merhem kullanımından önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Kara Merhem Kullananların Yorumları

kara merhem kullananlar
Kara merhem kullananların yorumları nelerdir?

Kara Merhem, kullananlar tarafından övgüyle bahsedilen bir ürün. Özellikle cilt sorunlarına karşı etkili olduğu ve kullanımı kolay olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Ancak bazı kullanıcıların yorumlarında, Kara Merhem’in bazı yan etkilerinin olabilmesi de belirtiliyor. Sözlüklerden, Forumlardan ve Yabancı kaynaklardan Kara Merhem Kullananların yorumları nelerdir bir göz atalım.

Kara merhem kullananların yorumlarını aşağıdaki paragrafta inceleyeceğiz.

Cenemde çıkan devasa bir sivilceyi, bir gecede puskurterek “üst seviye” bir sivilce ilacı olduğunu göstermiştir.

Halk arasında çıbanları hemen patlattığı için sempati kazanan bu krem, o büyüleyici “patlamadan” sonra, iyileşmeyecek, hatta estetik cerrahinin bile zor üstesinden geleceği izler bırakır. Şimdi, eğer sırtınızda çıkan bir çıbana sürdüğünüzde iltihap öylesine hızlı bir biçimde dışarı akar ki akciğerlerinizi görebilirsiniz. Benden söylemesi

Efsane bir üründür. Köpeğimin 6 yerinde birden çıkan yumruk büyüklüğündeki iltihapları patlatıp ertesi gün musluk gibi dokulmelerini sağlamış, hiçbir şekilde iz bırakmamıştır.

Kara Merham kullanan bir kişi bakın nasıl anlatıyor:

Sabah uyandığımda, sağ karın bölgemdeki şişliğin bir iltihaplanma olduğunu anladığım günde, ilacı sürdüm. 3-4 gün sonra o iltihabı yanardağ gibi akıttı. Açtığı yer her ne kadar bıçakla delinmiş gibi gözükse de, çektiğim acıları dindirdiği için minnettarım. Daha önce de 18 yaşlarındayken sırtımda çıkan bir şişliğe de iyi gelmişti.

Alnımda tuhaf anlamsız bir cıban çıktığı için eczacının verdiği merhemi dün sürdüm. Önce alnımda yayılan sertliği toplayıp cıbana dönüştürdü, bugün ise tüm iltihabı akıttı. Eczacı, daha sonra antibiyotikli bir merhem kullanmamı önerdi. Umarım yüzümde iz bırakmaz.

Bunun dışında Kara Merhem kullananlarda bazı yan etkilerde görülüyor.

Bacağımda oluşan bir iltihabı tamamen söküp atma potansiyeline sahip olan bir merhem, maalesef oradaki deriyi de bir daha normale dönmeyecek şekilde deforme etmiş. Bu yüzden, bu merhemi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm ve yan etkilerini göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde kullanmanız gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar, kara merhemin kokusu nedir böyle ya? burnumun direği sızladı. Bu kadar yoğun koku nasıl olabilir anlamış değilim. Çıban tedavisinde vb kullanıyoruz da, kokusundan çıban olduk.

Birkaç günde aylarca geçmeyen ve artık kalıcı olarak kalacağını düşündüğüm sivilcemsi kitleyi halletti. Acaba içerideki iltihapları da halledebilecek mi diye düşündüren bir ilaç.

Yukarıda yer alan Kara merhem kullananların yorumları, tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu nedenle tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Burada yer alan yorumlar, tamamen kişisel deneyimlerden ibarettir.

İlginizi Çekebilir:  Kreatin Nedir? Kreatin Ne işe Yarar?

Çıban Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Çıbanlar, cilt altındaki enfeksiyonlardan kaynaklanan acı verici şişliklerdir. Bu sorunu tedavi etmenin en iyi yolları şunlardır:

Evde Küçük Çıban Tedavisi:

 1. Doğal Sürecini Bekleyin: Çıbanı asla sıkmayın. Enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
 2. Ilık Kompres: Çıbanın üzerine ılık, nemli bir bez koyarak doğal patlama sürecini hızlandırabilirsiniz.
 3. Temiz Kapama: Eğer çıban kendi kendine patlarsa, temiz bir bandajla kapatın ve enfeksiyonun başka alanlara sıçramasını engelleyin.
 4. El Hijyeni: Çıban tedavisi sırasında ellerinizi sık sık ve temiz bir şekilde yıkayın.

Büyük Çıban Durumunda:

 1. Profesyonel Yardım: Büyük çıban durumlarında profesyonel bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.
 2. Güvenli Drenaj: Bu tip çıbanları sadece bir sağlık profesyoneli güvenli bir şekilde boşaltabilir.
 3. Antibiyotik Tedavisi: Bazı durumlarda, enfeksiyonun temizlenmesi için antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Çıban Patladıktan Sonra Kara Merhem Sürülür Mü?

Çıban, cilt yüzeyinde oluşan iltihaplı bir kitle olup, patladığında yara izi bırakabilir. Patlama sonrasında cildin doğru bir şekilde temizlenmesi ve bakımının yapılması büyük önem taşır. Pek çok kişi, bu süreçte kara merhem gibi geleneksel tedavi yöntemlerine başvurur. Kara merhem kullanıcıların yorumlarında, epidermisin hızla onarılmasını sağlamak için tercih edilmiş.

Kara Merhem iltihabı Söker Mi?

Antiseptik özellikleri sebebiyle dikkat çeken bu merhem iltihabın azaltılmasında etkili olabilmektedir. Özellikle ciltte meydana gelen çıban, sivilce yaraları ve diğer iltihaplı durumda kullanılabilir.

Sonuç

Çıban tedavisinde kara merhem gibi geleneksel yöntemlerin yeri tartışmasız büyüktür. Ancak her cilt yapısı, her tedaviye aynı şekilde yanıt vermeyebilir. Bu nedenle, cilt sağlığı konusundaki seçimlerinizde dikkatli olmanızda fayda var. Kara merhem kullananlar arasında olumlu deneyimler kadar dikkat edilmesi gereken unsurlar da bulunmaktadır. ifdiyeti.com olarak, her konuyu derinlemesine ele alarak, doğru bilginin adresi olma görevimize devam ediyoruz. “Türkiye’nin En Güvenilir Sağlık Platformu” unvanıyla, siz değerli okuyucularımıza bilimsel ve nesnel bilgiler sunmayı misyon edindik.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Deneyimlerinizi ve değerli yorumlarınızı sitemizin alt bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer Makaleler:

Kategori:

Etiketler: