Fonksera Kullananlar Yorumlar

Vortioksetin içeren FONKSERA, antidepresan ilaç kategorisine dahil edilmektedir. Özellikle erişkinlerde majör depresif olayların tedavisinde etkin bir rol oynamaktadır. Üzüntü, içsel gerilim, uyuma zorluğu, azalan iştah, konsantrasyon eksikliği, değersizlik hissi, hobilerden uzaklaşma ve yavaşlama hissi gibi depresyon belirtilerini hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Etken bileşeni vortioksetin olan bu ilaç, 2020 yılına kadar Britellix markası altında piyasada bulunuyordu; fakat bir yıl önce isim değişikliğiyle Fonksera olarak değiştirildi.

Ana Noktalar:

 • Fonksera, vortioksetin içerir ve depresyonla mücadelede kullanılır.
 • Vortioksetin beyindeki serotonin seviyelerini dengeleyerek depresyon semptomlarını azaltmayı amaçlar.
 • Fonksera’nın etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

FONKSERA’nın kullandığı bu önemli bilgilere dikkat edin:

 • İlaçla ilgili bilgilendirme için bu kılavuzu mutlaka saklayın.
 • Sorularınız varsa doktor ya da eczacınıza başvurun.
 • FONKSERA, sadece sizin için reçete edildi. Başkalarına vermeyin.
 • Bir doktor ya da hastane ziyaretinizde, FONKSERA kullandığınızdan bahsedin.
 • Önerilen doz dışında kullanmayın.
 • FONKSERA 10 mg, sarı ve badem şeklinde, bir yüzünde “TL”, diğerinde “10” yazılıdır.
 • İlacın piyasada 28 ve 56 tabletlik paketleri bulunmaktadır, fakat tüm paket boyutları her zaman mevcut olmayabilir.

Fonksera’nın Olası Yan Etkileri

fonksera kullananlar yorumlar

Fonksera’nın kullanımı bazen yan etkilere yol açabilir. Herkes için aynı olmayabilecek bu yan etkiler şunlardır:

 • Bulantı, kusma ve karın ağrısı
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Ağızda kuruluk ve ishal
 • Yorgunluk ve uykusuzluk
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Terlemede artış
 • Mide rahatsızlıkları
 • Sindirim sorunları
 • İştah değişiklikleri
 • Ajitasyon ve anksiyete
 • Titreme ve sinirlilik
 • Cilt döküntüleri
 • Uyuşukluk ve unutkanlık
 • İdrar yapmada zorluk

Fark edilen yan etkiler konusunda doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, nadir görülen yine de ciddi etkiler arasında serotonin sendromu, manik ataklar, intihar eğilimleri, alerjik tepkiler ve karaciğer problemleri bulunmaktadır. Bu tür belirtilerle karşılaşırsanız, acil yardım alın.

Fonksera’nın Diğer İlaçlarla Etkileşimi

Fonksera bazı ilaçlarla etkileşime girebiliyor. İlacın etkinliği ve yan etkileri bu etkileşimlerle değişebilir. Fonksera alırken diğer ilaçlarınızı ve takviyelerinizi doktorunuza bildirin. Etkileşim gösterebileceği ilaçlardan bazıları:

 • Monoamin Oksidaz İnhibitörleri
 • Selektif Serotonin ve Serotonin-Noradrenalin Geri Alım İnhibitörleri
 • Kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar
 • Antipsikotikler
 • Benzodiazepinler
 • İnhibitörler ve İndüktörler

Bu sadece etkileşime girebilecek ilaçların kısa bir listesidir.

Fonksera Çarpıntı Yapar mı?

Fonksera, vortioksetin içeren bir antidepresandır ve majör depresif bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Yaygın yan etkileri arasında istemsiz kasılmalar, kalp hızının artışı, tansiyonun yükselmesi, ateş, bulantı ve ishal görülebilir.

Fonksera Kırmızı Reçete mi?

Vortioksetin adlı etkin maddeyi içeren bir antidepresan olan Fonksera kırmızı reçete uygulamasına tabi değildir

Fonksera 10 mg Reçetesiz Alınır mı?

Hayır, Fonksera, reçetesiz verilmez. Eczanelerden Fonksera ilacı sadece reçete ile alınabilmektedir. Fonksera reçete ile alındığından dolayı SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır. Bu ilacın kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. 

Fonksera kaç Ay Kullanılır?

Antidepresanların doğru bir tedavi ile etkili olabilmesi için en az 2 hafta gereklidir. Bunun dışında, 6 ay gibi sürelerde etkiler daha görünür olmakta ve tedavide sonuçlar alınmaya başlanmaktadır.

Fonksera Kullananlar Yorumlar

Şimdi sizlere forumlardan ve sözlüklerden Fonksera kullananların yorumlarından örnekler gösterelim. ifdiyeti.com olarak buradaki yorumları özenle seçtik.

 1. 28 gün boyunca düzenli olarak kullandım fakat ne yan etkisini ne de faydasını gördüm. Başta oldukça umutlu olsam da beklentimi karşılamadı. İlerleyen günlerde doktorumu ziyaret etmeyi planlıyorum. Başarılı sonuçlar alanları duymak beni mutlu ediyor. Sağlıklı günler dilerim.
 2. Brintellix’in yeni ismidir bu ilaç. İçerikleri neredeyse aynı; sadece renkte farklılık var. Vortioksetin etken maddesini barındırır. Bu yeni nesil antidepresanın eski ilaçlara göre daha az yan etkisi olduğunu deneyimledim.
 3. 10 mg dozda, bir ay boyunca kullanıldığında bana pek bir faydasını göremedim. İşe yarayan birçok kişi olması beni sevindiriyor. İlerleyen günlerde doktorumu ziyaret etmeyi umuyorum. Herkese iyi günler.
 4. Bu ilaç beni aşırı uykulu yaptı. Daha önce kullandığım Brintellix böyle bir etki yapmamıştı.
 5. Psikiyatristimin önerisiyle başladım bu ilaca. İlk 15 gün olumlu sonuçlar gözlemledim. Olumlu yanları; uyuma düzenim, takıntılarımda azalma, sigara isteğimin azalması. Negatif yanı; sürekli bir kaşıntı hissi.
 6. Kullandığım ilk günlerde yan etkileri ağır oldu. Uyandığımda kabuslar görmekteyim. Kullanımın nedeni; enerji eksikliği ve sürekli bir isteksizlik. Umarım enerjim geri gelir.
 7. İki yıldır bu ilacı kullanıyorum. İlk 6 ayda harika sonuçlar aldım. Ancak sonrasında etkisi azaldı. İlacı bırakmanın etkilerini gözlemleyeceğim. Önerim; bu tür ilaçlara dikkatli yaklaşmanız.
 8. İlk gününde hiçbir yan etkisini hissetmedim. Ancak ilacın tam etkisini görmem için daha fazla zamana ihtiyacım var.
İlginizi Çekebilir:  Vegan Keto Diyeti: Bilmeniz Gereken Her Şey

Ekşi sözlük ve diğer sözlüklerde bir kullanıcı ise bu ilaç kullanımında şöyle bir etki görmüş:

Dört kutu kullanımımın ardından dozumu ikinci ayda 20mg’a yükselttim. İlk başta mide sorunları, birkaç korkulu rüya ve hafif kaşıntı yaşadım, fakat zamanla bu etkiler azaldı. İlaçtan olumlu etkiler aldığımı düşünüyorum; konsantrasyonum arttı, olumsuz duyguları daha hızlı atlatıyorum. Kendi üzerimde çalışmaya devam ettiğim sürece daha iyi hissediyorum. Bu ilaç beni dengede tutuyor. Uzun süreli depresyon ve mevcut ekonomik zorluklarla başa çıkmamda yardımcı oldu.

İlaç: Fonksera.

Görüldüğü üzere kullanıcı, Fonksera ilacını dört kutu boyunca kullanmış ve başlangıçta bazı yan etkiler yaşamış. Sonrasında ise bu etkilerin zamanla azaldığını ve ilacın genel olarak olumlu etkiler yarattığını belirtmiş. İlacın, kullanıcının konsantrasyonunu artırma, olumsuz duygularla başa çıkma yeteneğini geliştirme ve genel yaşam kalitesini iyileştirme gibi faydaları olduğunu ifade etmiş.

Bir başka yorumda ise sözlük kullanıcısı şunları ifade etmiş:

Beynimdeki sisin dağıldığını hissediyorum. Olaylara daha dengeli bir bakış açısıyla yaklaşabiliyorum. Kullanmaya başladığımdan bu yana yaşantımda olumlu değişiklikler meydana geldi, daha olgunlaştım. Ancak ilacın etkisiyle değil, aynı zamanda devam ettiğim terapi süreciyle birlikte bu olumlu değişimi yaşadım. İlaç sayesinde zihnim açıldı ve terapimle daha yapıcı bir yol izlemeye başladım. Kendime olan öfkeyi geride bıraktım. İlacın etkisiyle oluşan bu iyi hisse, kendi çabalarımla da katkıda bulundum. Umarım herkes bu huzurlu hissi yaşar. Not: Kilo değişikliği olmadı, sadece hafif bir kaşıntı problemi yaşadım fakat bu kontrol edilebilir bir durum.

Kullanıcı, Fonksera isimli ilaçla zihinsel açıdan berraklık kazandığını ifade söylüyor. İlaç sayesinde olayları daha objektif değerlendirebildiğini, yaşamında ve karakterinde olumlu değişimler olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda, bu olumlu değişimde sadece ilacın değil, devam etmekte olduğu terapinin de rolü olduğunu vurgulamıştır.(bu detay önemli!).

Bir başka kullanıcı deneyimi ise şu şekildedir:

Fonksera isimli ilacı iki yıldır kullanmakta ve bu ilaç sayesinde sürekli duygusal düşüklüğünü kontrol altına aldığını ifade etmiştir. Önceki ilaç olan Cipralex’e kıyasla bu ilaçta bazı yan etkileri deneyimlemediğini belirtmiştir.

Yaklaşık iki yıldır “sürekli duygusal düşüklük”ümü kontrol altına almayı başardığım ilaç bu. Daha önce kullandığım cipralex’ten farklı olarak, bu ilaçta iştah artışı ya da sürekli esneme gibi yan etkileri deneyimlemedim. AMA sanırım bu ilacın etkisiyle her gece yoğun rüyalar görüyorum. Bu rüyaların bazıları o kadar rahatsız edici ki, sabahları yorgun ve moralsiz hissediyorum. Fakat hayata daha olumlu bir perspektifle bakmamı sağladığı için bu ilaçla bir süre daha devam etmeyi planlıyorum.

Fonksera Muadilleri

Aynı etken maddelere sahip Fonksera muadilleri:

 • BRINTELLIX 5 mg 28 film kaplı tablet
 • BRINTELLIX 10 mg 28 film kaplı tablet

Fonksera Libido Düşürür Mü?

Fonksera’nın etken maddesi olan vortioksetin, serotonin düzeylerini etkileyen bir antidepresandır. Serotonin, beyinde bulunan ve ruh hali, iştah ve uyku gibi birçok fonksiyonda rol oynayan bir nörotransmitterdir. Serotonergik antidepresanların (SSRI ve SNRI gibi) yan etkileri arasında cinsel işlev bozuklukları yer alabilir. Bu tür yan etkiler arasında libido kaybı (cinsel istekte azalma), orgazm sorunları ve erkeklerde ereksiyon problemleri bulunmaktadır. Fonksera (vortioksetin) da bu kategoride değerlendirilse de, diğer antidepresanlara göre cinsel yan etkileri daha az olabilir. Yine de, her birey ilaçlara farklı tepkiler verebilir ve bazı kullanıcılarda cinsel yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sonuç

Beyin kimyasalları duygu durumumuz üzerinde etilere sahiptir. Fonksera 5 mg, 10 mg ve diğer dozları, beyindeki serotonin miktarına etki ederek depresif semtpomların azaltılmasında doktor tarafından reçete edilir. Aksi kullanımlar, beyin kimsayallarda bozulma, depresif semptomların daha da akötü gitmesi gibi istenmeyen etkiler yaratır. bu sebele, buradaki yorumları baz alarak işlem gerçekleştirmieyinz. FONKSERA 10 mg film kaplı tablet, 10 mg vortioksetine eşdeğer 12,71 mg vortioksetin hidrobromür içerir. Bu durumda bu etken maddenin etkisi, diğerlerine oranla daha farkı olabileceğini ve dozu uygun almak gerektiğini de unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Anksiyete için Citoles Kullananlar