Excipial Lipo Yüze Sürülür mü?
Excipial Lipo Yüze Sürülür mü?

Excipial Lipo, çeşitli cilt rahatsızlıkları için kullanılan etkisi uzun süre boyunca devam eden kremlerden birisidir. Özellikle egzama, kuru cilt, iktiyozis (balık pulu görünümündeki kuru cilt hastalığı) ve bazı hastalıklarda kullanılan etkili bir cilt ürünüdür.  Bu yazımızda Excipial lipo nedir, ne işe yarar, etken maddesi nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nedir, fiyatı ne kadar, muadili nedir, kullanıcı yorumları nasıldır gibi sorunların cevabını ele alacağız.

Excipial Lipo Nedir?

Cilt yüzeyinde çeşitli komplikasyonlara bağlı olarak görülen balık pulu görünümündeki cilt rahatsızlığı liktoyiz, kserodermalkserozis (kuru cilt), atopik egzama, asteatotik egzama gibi kronikleşen kuru cilt durumlarının neden olduğu durumları iyileştirmek için kullanılan ilaçtır.

Bu kremin nemlendirici etkisi vardır ve içeriğinde yer alan yağlar sayesinde cilt yüzeyini en iyi şekilde nemlendirir aynı zamanda da normale dönmesini sağlar. Kuru cildi yumuşatıp cildin elastikliğini ve direncini artırır.  Bu tür rahatsızlığın bulunduğu cilde sürülerek kullanılır.

Excipal %4 emilsiyon Lipo krem beyaz-turuncu kutu içinde eczanelerde satılmaktadır. Ağzı polietilen kilitli kapakla kapatılır 200 ml (195 gram) beyaz renkli emülsiyon içinde bulunur.

Bu krem halk arasında excipial lipo emülsüyon veya excipial emülsiyon krem olarak da adlandırılmaktadır. Yumuşatıcılar ve koruyucular şeklinde isimlendirilen ilaç grubuna dahil edilmiştir. Geniş cilt yüzeyinde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Lipo krem normal reçeteli bir ilaçtır, reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır. Reçete edilmesi durumunda da sigorta tarafından karşılanmaz.

Excipal Lipo içerisinde kortizon bulunmaz ve son derece etkili maddelerden oluşan bir üründür. Memnuniyet oranı son düzeyde yüksek olan bir ilaçtır. Tüm ciltlerin kullanımına uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Başka ilaçlarla da kullanılabilir. Nemlendirici olarak ya da herhangi bir şekilde günlük kullanımınında herhangi bir sakınca yoktur. Bu ilacın ruhsat sahibi EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama Anonim Şirketidir. Üretiminde ise PharmaVision Sanayi ve Ticaret A.ş’dir. Üretimi ise Topkapı-İstanbul söz sahibidir.

Excipial Lipo Ne İşe Yarar?

Excipial liponun kullanılma nedeni nemlendirici özelliği olmasıdır. Kuru cilde sahip olan herkes kullanabilir. Kuru cilde neden olan her türlü hastalıkta kullanılabilir. Aynı zamanda da cilt kalınlaşması olan bölgelerde de uzun süre boyunca kullanımda incelme sağlayacaktır. Excipial lipo’nun kullanılabileceği hastalıklar aşağıdaki gibidir;

 • Kuru cilt yüzeyini yumuşatır.
 • Cildin daha elastik olmasını sağlar aynı zamanda da direncini artırır.
 • Gül hastalığının tedavi edilmesinde kullanılır.
 • İsilik benzeri cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Nemlendirici şeklinde bir kullanıma sahiptir ve cildin kaybettiği nemi yerine koyar.
 • Pürüzlü cilt yüzeyini düzgün hale getirir.
 • Ciltte pullanma gibi benzeri sorunları ortadan kaldırır.
 • Ciltte oluşmaya başlayan sivilce izi ve lekelerin geçirilmesine yardımcı olur.
İlginizi Çekebilir:  Faydalarını AnlayaMEYANLAR kalmasın: Meyan Kökü

Excipial Lipo Nasıl Kullanılır?

Excipial Lipo %4 emilsiyon ne için kullanılır? Özelikle kuru cildin bulunduğu her bölgeye sürülebilir. Buna bağlı olarak bu kremin nasıl sürüleceği konusunda bu başlık altında bilgi vermekteyiz;

 • Excipal Lipo krem gün içinde en az 2-3 kere kullanılması gerekir. Hastalığa bağlı olarak günde 5-6 kereye kadar kullanılması gerekir. Önerilen miktardan daha fazla kullanılması herhangi bir yan etkiye neden olmayacaktır.
 • Kullanılmadan önce mutlaka çalkalanması önerilir.
 • Excipial lipo yalnızca cilt yüzeyine uygulanır. Göz, ağız gibi herhangi bir bölgeye sürülmemelidir.
 • Açık yaraya sürülmesi uygun görülmemektedir.

Excipial Lipo Yüze Sürülür mü?

Bir diğer merak edilen soru da Excipial Lipo yüze sürülür mü? Sorusudur. Kremin herhangi bir şekilde yüze sürülmesi tercih edilmez. Çünkü içerisinde yer alan % 4’lük üre miktarı yüz gibi hassas cilt için bir miktar fazla gelir. Buna bağlı olarak yüzde yanma, batma, kızarma gibi çeşitli yan etkiler doğurabilir. Bundan dolayı yüz için % 2 üre içinde bulunan “Excipial Hydro” gibi ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır.

Excipial Lipo Gebelikte Kullanılabilir mi?

Gebelik gibi durumlarda her ilacın belli bir kategorisi vardır. Excipial lipo içinde gebelik kategorisi C sınıfıdır. C kategorisi, hayvanlar ya da insanlarda zarar olup olmayacağına bağlı olarak ilgili yeterli çalışmanın olmadığını ifade etmektedir.

Özellikle kar ya da zarar oranına bağlı olarak doktor kontrolünde kullanılabilir. Fakat gebelik veya emzirme döneminde Excipial Lipo gibi bir ilaç yerine, vazelin gibi saf nemlendiricilerin kullanılması daha doğru olacaktır.

Excipial Lipo Emülsiyon Nelerde Kullanılmaz?

Excipal Lipo her ne kadar etkili bir ilaç olsa da bazı durumlarda kullanılması çeşitli komplikasyonlar doğurabilir. Bunlar;

 • Yara ve açık yaralarda
 • Göz, burun içi, ağız içinde
 • Hamilelerde (gebelerde)
 • 1 yaşından küçük kimselerde

Excipial Lipo ve Hydro Farkı?

Excipal Lipo ve Hydro farkına da bakacak olursak Lipo yağ anlamındadır, hydro ise suya denir. Excipial lipo da yağ içerikli olanıdır ve kuru ciltler için daha uygundur. Excipial Hydro da su içeriklidir daha çok karma ve yağlı cilt yüzeylerinde kullanılır.

Lipo krem daha az nemlendirecektir Excipal hydro krem ise daha yüksek nemlendirme sağlar. Arasındaki tüm fark tamamen budur. Yani her iki kremde benzer özelliklere sahiptir.