Avelox Kullananların Yorumları

Avelox kullananların yorumları nelerdir? Avelox tıp dünyasının en bilinen ilaçlarından birisi olup Avelox kullananların yorumları herkes tarafından merak edilmektedir. Bu yazımız bu ilacı kullanan kişilerin yaptığı geri dönüşleri ele alan bir konu başlığıdır. Avelox, antibiyotik ilaç olup vücutta bulunan bakteri ve mikroplara karşı savaşarak enfeksiyonları gidermek amacıyla kullanılır.

Avelox Nedir?

Avelox ilacı kırmızı renkli oval şekilli olan bir ilaçtır. Etken maddesi ise içinde moksifloksasin olan ilaç 4. kuşak kinolon grubunda antibiyotik olarak yer almaktadır. Dirençli bakteriler karşısında etki edebilen ağır bir ilaçtır. Aynı zamanda da kinolon grubunun diğer fertlerine benzer bir şekilde etki alanı oldukça geniş olduğu için birden çok enfeksiyona da iyi gelmektedir.

Bazen moksifloksasin bakterilerin DNA yapısını bozar ve bir şekilde de etkisini gösterir. Bunun iki farklı sonucu bulunur. İlkinde bakteri çoğalmasında gerekli olan kendi DNA’sını sentezlemez. DNA sentezi bulunmadığı zaman bakteri çoğalamaz. Böylece vücut savunma hücreleri ile olan savaşında geriye düşmeye başlar.

İkinci faktörde ise DNA yapısını bozduğu için yaşaması için gerekli bütün enzimleri sentezleyemezler. Böylece bakteriler kendiliğinden ölmeye başlar.

Avelox 400 mg Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

Avelox 400 mg kırmızı renkli olup tablet şeklindedir. Ağızdan alınan bir haptır. Bir bardak su kullanarak yutulması gerekmektedir. Sadece su ile yutulur. Bunun dışında başka bir sıvı kullanılmamalıdır. İlacın kullanımı hakkında genel bazı bilgiler de şu şekildedir:

 • Aç ve tok karnına alınır.
 • İlacın içilmesinden yaklaşık 2 saat sonra kanda etkisini göstereceği seviyeye gelmektedir.
 • Klinik deneyler sonucu maksimum doz 40 gram şeklinde gösterilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta Avelox 65 yaşından büyük kişilerde doz ayarlamasına gerek kalmadan yetişkinlerdeki dozla kullanabilirler. Böbrek yetmezliği bulunan kişilerde doz ayarlamasına herhangi bir şekilde gerek yoktur.

Karaciğer yetmezliği yaşayan kişilerde doz ayarlaması yapmak için de yeterli çalışma yoktur. Tüm bu kişiler kendilerine reçetelenen şekilde kullanabilirler.

Avelox 400 mg Ne İçin Kullanılır?

Avelox 400 mg bakteriden kaynaklanmış olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Dirençli bakterilere karşı etki gösterecek denli güçlü etkisi ve etki ettiği bakterilerin genişliği en büyük avantajı arasında yer alır. İlacın yan etkisinin çok yüksek düzeyde olması en olumsuz özelliğidir. Kullanıldığı hastalıklar şu şekildedir;

Kronik Bronşit

Tekrarlamakta olan enfeksiyonların sonunda hastalık yapan birçok bakteri antibiyotiklere karşı belirgin bir şekilde direnç kazanmıştır. Bu gibi enfeksiyonların tedavisinde kinolon grupları kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyacınız Olan Tek Glutatyon Rehberi

Zatürre

İlacın kullanılabileceği bir diğer hastalık ise zatürredir. Özellikle zatürre tedavisinde son sıralarda alınması gereken bir ilaçtır. Bu ilaç hastalık yapan etkenin diğer basit antibiyotiklere karşı direncinin gelişmesi, Zatürrenin dışında herhangi başka rahatsızlığın olması ya da durumunu olumsuz etkileyebilecek durumların varlığında ve diğer antibiyotik tedavilerinin olumsuz sonuçlandığı anlarda kullanılır.

Akut Sinüzit

Akut sinüzit tedavisinde de kullanılır.  Bu hastalıkta geçmişte çok sayıda sinüzit geçirmiş hatta tekrardan akut sinüzit geçirmelerinden dolayı ilk tercih olarak kullanabilir. Aynı zamanda diğer bağışıklık azaltıcı hastalıklar ya da aktif olan başka bir enfeksiyon bulunuyorsa da bu ilaç kullanılabilir.

Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu

Avelox enfeksiyonun oluşma durumuna ve etkene göre tedavide birden fazla alternatif olsa da Avelox en etkili ilaçlardan birisidir. Komplike halinde görünmeyen yüzeysel enfeksiyonlarda da günde bir doz 400 mg ile 7 günün sonunda tedavi olması beklenmektedir.

Avelox Yan Etkileri Nelerdir?

Avelox ilacı yan etkileri olabilecek ilaçlardan birisidir. Burada vermiş olduğumuz yan etkilerden herhangi birinin sizde bulunduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir. Aşağıda bazı yan etkiler verilmiştir.

 • Baş ağrısı
 • Terleme
 • Hipoglisemi (Kanda şeker düzeyinin düşmesi)
 • Uyku
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Sinirlilik
 • Titreme
 • El, ayak ve kollarda uyuşma ve karıncalanma
 • El ve ayaklarda yanma hissi
 • Hafıza sorunları
 • Halsizlik
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • İntihar düşüncesi ve intihara meyilli davranışlar göstermek
 • Eklemlerde morarma
 • Eklemlerde hassasiyet
 • Eklem bölgelerinde şişlik
 • Tendinit

Enfeksiyon sorunlarını kökünden gideren ilaç olmasa da etkisi uzun sürelidir, genelde doktor tarafından önerilen bu ilacın kullanım talimatlarına göre kullanılması gerekir.

Avelox 400 mg Fiyat Ne Kadar?

Eczanelerde alınan bilgilere göre Avelox 400 mg fiyatı 165,47 TL olarak satılmaktadır. SGK tarafından ödeme işleminden sonra fiyat yaklaşık 42 TL olur.

Avelox 400 Mg Kullananların Yorumları

Gelin birlikte “Avelox 400 Mg Kullananların Yorumları” bir göz atalım.

İlacı uzun zamandır kullanan birisiyim sinüzit sorunumu bitirdi resmen, yaşadığım rahatsızlığı hızlı bir şekilde gideren uzun süre boyunca kullanınca etkili sonuçlar veren bir ilaç

Önceden bronşit vardı bende doktora gittim bu antibiyotiği verdi düzenli bir şekilde kullandım çok iyi geldi. Etkili bir antibiyotik.

Doktorum tarafından reçete etmişti onun önerisi sonucu alıp kullandım bu sayede öksürük ve enfeksiyon sorunlarım ortadan kalktı.

Sonuç

Görüldüğü gibi Avelox kullananlar sinuzit probleminde etki ettiğini dile getirmiş. Bu noktada, sinüit problemiyle mücade de doktor kontrolünde kullanımı tercih edilir.

“Avelox Kullananların Yorumları” üzerine 3 yorum
 1. bende bugün başladım öksürük göğüs ağrısı nefes almakta yorgunluk gibi şikayetlerim var doktor bana avelox 400mg verdi .korkarak içtim yan etkileri beni huzur suz etmişti ..çok şükür bende yan etki yapmadı biraz baş dönmesi oldu 1saat içinde geçti şimdilik gayet iyiyim ilerleyen zamanda tekrar sizlerle paylaşırım.

  Yanıtla
Yorum yapın