Balgam söktürmede destek olan ve içerisinde “asetilsistein” bulunan Asist şurup yazımıza hoşgeldiniz. Asit şurup kullananların yorumlarını derlediğimiz bu yazımızda özellikle “gerçek” kullanıcı yorumları sizlere sunuyoruz.

Sizde Asist şurup kullanıyorsanız, kullanım deneyiminizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede başkaları da Asist şurubu kullanımı sonucu etkisini daha iyi anlayabilir.

Asist Şurup Nedir?

 • Asist şurup, balgam sorunu olan insanlar için etkili bir ilaçtır
 • Eczanelerden reçeteli veya reçetesiz olarak bulunur.
 • Asist şurup kullananlar yorumlarında insanların ilaçtan memnun kaldığı görülmektedir. Bazı kişilerde ufak yan etiler görülmektedir. Asist şurup kullananlar özellikle tat ile ilgil yorum yapmaktadır.
 • Karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde de tavsiye edilir
 • Aşırı dozda parasetamol kullanımında zehirlenmelerde de kullanılır

ASİST, asetilsistein adı verilen bir amino asit türevini içeren bir ilaçtır. Bu ajan, balgam söktürücü özelliğe sahiptir ve yoğun kıvamlı balgamın atılmasını, azaltılmasını, yoğunluğunun düzenlenmesini ve ekspektorasyonun (balgamın atılabilmesi) kolaylaştırılması gereken durumlarda kullanılır.

Ayrıca bronşit (solunum yollarının iltihaplanması) ve bronkopulmoner (bronş ve akciğer) hastalıklarının tedavisinde mukolitik (balgamı, mukusu parçalayan) bir ilaç olarak da kullanılır.

Asist kullananlar ek olarak ayrıca yüksek doz parasetamol alımı sonucu ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde de kullanılır. Asist kullananların yorumlarında özellikle soğuk algınlığı ve solunum yolları iltihaplarının (bronşit) tedavisinde oluşan balgamı azaltarak öksürükle atılmasını kolaylaştırdığı söylenmektedir.

Asist Şurup Antibiyotik mi?

Hayır. Asist şurup, antibiyotik değildir. Asist şurup, genel olarak mukolitik bir ilaçtır ve solunum yollarının iltihaplanması gibi durumlarda balgamın atılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Asetilsistein adı verilen aktif maddesi, bir amino asit türevi olan sistein türevidir ve balgam söktürücü etkiye sahiptir

Asist Şurup Bebeklerde Kullanımı

 • Solunum sistemini sağlıklı tutar ve boğazdaki gıcık oluşumunu ortadan kaldırmada kullanılır.
 • Soğuk algınlığı ve solunum yolları iltihaplanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır
 • 2 yaşın altındaki çocuklara doktor kontrolü altında verilir

Asist Şurup Kaç Aylık Bebeklere Verilir?

 • Genellikle 2 yaşın altındaki çocuklara doktor kontrolü altında verilir
 • 1 yaşın altındaki çocuklara yalnızca hayati tehlikesi olduğu zaman verilir

Asist Şurup Kullananlar Yorumları

asist şurup kullananlar
Asist Şurup Kullananlar Yorumları

Asist şurup içerisinde asetilsistein içermektedir. Asetilsistein, vücuttaki glutatyon(antioksidan) oranını arttır ve toksinlerin atılımı sağlar ve balgam dahil bir çok durumda temizleme görevi görür. Asist Şurup kullananların yorumları ise şu şekildedir:

Bu ilaçları kullandıktan sonra öksürükte artış olabiliyormuş arkadaşlar haberiniz olsun. Ben asist kulllandıktan sonra öksürük artışı oldu. Bunlar temizleme olayıymış.

Bir başka çocuğuna asist şurup kullandırtan bir anne:

Arkadaşlar Asist, soğuk algınlığı ve solunum yolu iltihapları (bronşit) durumlarında, oluşan balgamı azaltır. Bu ayrıca öksürükle atılmasını kolaylaştırır. Bu ilaç, doktor kontrolünde çocuğumda kullandık. Öksürük olması doğal. Ben C vitamini ile destekliyorum ve sebze tükettiyorum ki vücudu güçlensin.

Balgam atımı kolaylaştırıcı bir şurup. Ama bende 1 hafta sonrasında etki etmeye başladı.

Sigara içen ben büyük balgam oluştu. Doktor bana bunu önerdi. 6 gündeyim, öksürüklerim arttı. Asetilsistein içerdiği için tadı öyle süper felan şurupta değil. Neyse, akciğerleri temizlemede etkili. Antioksidan özelliği olan bir amino asit olduğunu duydum. Hatta NAC ilacının etken maddesi.

Bir başka asist şurup kullanıcı ise aç karna alınmasını önermiyor.

Ben aç karna aldım, almaz olaydım. Midem yandı ama zaten bende reflü var. Bundan dolayı olabilir.

Asist şurubu kullanmadan önce çalkalamanız gerekiyor. Yoksa katmanlar karışmıyor. Benim küçük kızımda doktor kontrolünde kullandık. Öksürük azaltıyor. Açıldıkan 15 gün içinde tüketilmesi gerekir bu şurubun. Yemeklerden sonra alın.

Bir başka sözlük kullanıcı:

Asist şurubununda özellikle boğazınız yanarken ve uykuya dalamadığınızda size yardımcı olur. Öksürüğü azaltır ve balgamı da söker. Hem ucuzdur ve hem de eczanelerde kolaylıkla bulunur. Bir süre bağımlılık yapabilir ve zamanla sürekli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Askerlik dönemimde hayat kurtaran bir ilaç olarak kullandığım bir ilaçtır.

Asist şurup kullananların yorum genel olarak bu şekildir.

İlginizi Çekebilir:  Lifta Kullananların Yorumları - Ereksiyon Bozukluğu

Asist Şurup Kaç Günde Etkisini Gösterir

Asist şurup, içildiği anda kana karışır ve etkileri başlar. Ancak, solunum yollarının açılması ve balgamın atılmasını sağlaması için birkaç gün sürebilir. Bu süre, kişinin hastalık durumuna ve balgam miktarına göre değişebilir.

Asist şurup kullanan anneler, genellikle 5.dozdan sonra temizlenmeye başladığını dile getiriyor.

Önemli olan, doktorunuz tarafından önerilen dozajı ve süreyi kullanarak tedaviye devam etmektir.

Asist Şurup Öksürüğü Keser Mi?

Asist şurup kullanımında temel görev balgam sökülmesidir. Asit, balgamı sulandırarak öksürükle atılmasını kolaylaştırarak öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak her kişi için etkinliği farklı olabilir ve öksürük çeşitlerine göre değişebilir. Asist kullananların yorumlarında, ilk başlarda “öksürük” sayılarında artış görülmüştür.

Asist Şurup Yan Etkileri

 • Mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir
 • Yüzde şişme, halsizlik ve nefes darlığı gibi yan etkiler de görülebilir
 • Eğer bu yan etkiler görülürse doktor veya eczacıya danışılması önerilir

Asist ile antibiyotik kullanılır mı?

Asist Şurup Muadili

 • XPECTO PLUS
 • TRAKTUS
 • SISTECS
 • OXXA
 • NACOSEL
 • NAC
 • MUKOZERO

Asist ile antibiyotik kullanılır mı?

Zorunlu olmadıkça Asist şurup, antibiyotikler ile birlikte kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Sefaleksin, sefuroksim, sefadroksil, sefaklor ve seftriakson gibi antibiyotikler ile birlikte kullanmak zorundaysanız, en az 2 saat aralık olması önerilir.

Sonuç

Asist şurup kullananların yorumlarına baktığımızda etkili olduğu görülmektedir. Genellikle yan etki olarak mide bulantısı, kusma ve ishal gibi etkiler görülür. Asist şurup kullananlar, bu yan etkiyi aç karna aldıklarında görmektedir.

Asist şurup ayrıca ilk başlarda öksürük artışı yapabilir. Bu doğaldır ve balgamın atılması işlemidir.

Asist şurup hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Diğer makaleler:

Etiketler: