Zoretanin, aktif bileşeni isotretinoin olan bir ilaçtır ve özellikle sivilce tedavisinde kullanılır. Zoretanin, ağır sivilceleri tedavi etmek için genellikle diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda veya yetersiz kaldığında kullanılır.

Isotretinoin, cildin yağ üretimini azaltarak sivilce oluşumunu önler ve var olan sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak, isotretinoinin bazı ciddi yan etkileri vardır, bu nedenle ilaç sadece sıkı bir hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.

Bu yazımızda gerçek Zoretanin kullananların forumlardan ve sözlüklerden derlediğimi gerçek yorumlarını sizlere aktaracağız.

Zoretanin Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Zoretanin Kullananlar

ZORETANİN’i kullananlar veya kullanma planı olarak lütfen aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız,
 • Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız,
 • Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız
 • Eğer karaciğer hastalığınız varsa,
 • Vücudunuzda çok yüksek A vitamini değerleriniz varsa (A hipervitaminozisi),
 • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız. Sadece ergenlik dönemine gelmiş 12
  yaşından büyük çocuklarda kullanmalısınız.
  Çok yüksek kan yağ değerleriniz varsa (örneğin; yüksek kolestrol veya trigliseridler),
 • Soya veya ZORETANİN’in içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjik
  (aşırı duyarlı) iseniz. Bu ilaç, izotretinoinin yanı sıra soya yağı da içermektedir. Bu
  nedenle, ZORETANİN soya alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.
 • Eğer tetrasiklinlerle (bir antibiyotik çeşidi) birlikte tedavi görüyorsanız.

Zoretanin Kullananlarda En Yaygın Görülen Yan Etkiler

Yaygın

 • Baş ağrısı
 • Kanda yüksek kolesterol seviyeleri
 • İdrarda protein veya kan
 • Beyaz kan hücre sayısında azalma (nötropeni) sonucu enfeksiyonlara yatkınlıkta artış – eğer beyaz kan hücreleri etkilenirse
 • Hafif burun kanamalarına sebep olan, burun içinde kuruma ve kabuklanma
 • Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar. Alerjik reaksiyonunuz varsa ZORETANİN
  kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.
 • Boğazda ve burunda yara ve iltihap

Yukarıdaki yan etkileri doktorunuza hemen bildirin.

Zoretanin Kaç Gün Sonra Etkisini Gösterir?

Zoretanin gibi izotretinoin içeren ilaçlar, genellikle 2-4 hafta içinde ciltte belirgin bir iyileşme sağlarlar. Ancak tam etkiyi göstermesi genellikle 2-3 ay sürebilir. Bu süreçte cilt daha önce olduğundan daha kuru ve hassas olabilir. İlacın etkisi, doza, tedavi süresine ve kişinin cilt tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, dermatologunuza danışmanız en doğru seçenek olacaktır.

Zoretanin Kullananlar Yorumları

Zoretanın kullanan bir kişi ciddi yan etkiler gördüğünü ve bu yan etkilerin rahatsız edici olduğunu söylemektedir. Sözlükte Zoretanın kullanıcı şunları ifade etmektedir:

Bir kullanıcı Zoretanın kullanımı sonucu cildinde olumlu değişikler gördüğünü şu cümlelerle aktarmış:

Ben esas olarak çok sivilceli bir yüze sahip değilim. Bunun yanında uzun zamandır geçmeyen sivilce izlerim için kullandım bu ilacı. Doktorum bana 6 ay kullanmamı ve ara vermemi söylemesine rağmen 5 ay kullandım ve o süre içerinde de birçok kez ara verdim ama bu sorumuzluğuma rağmen cildimde gözle görünür şekilde düzelme oldu.

Bunun dışında, 6 ay kullanım önerilse de, yan etkiler dolayısıyla doktor kontrolünde bırakanlarda mevcut.

Yaklaşık 3 yıl önce dermatologumun gözetiminde, her ay kan tahlili vererek 6 ay boyunca kullandığım ilaç, sivilcelerimden kurtulmak amacıyla idi. Ancak yan etkileri çok ciddi ve vahimdi. İntihara teşebbüs, depresyon, ciltte alerjik reaksiyonlar ve hatta organlarda hasarlara bile neden olabiliyordu. İlaç sivilcelerimi geçirse de, dayanamayıp bırakmıştım çünkü kendimde ruhsal farklılıklar hissetmiştim. Benim önerim, cildimize iyi bakmalı, hormonal bir sorun değilse doktorun önerisi dışında ürün kullanmamalıyız. Sivilcelerimizi doğal akışına bırakmalı ve beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Bir başka sözlük kullanıcı ise Zoretanin kullanımında ciddi yan etkiler gördüğünü belirmiştir

Birkaç yıl önce, sırtımda birçok sivilce lekesi vardı ve bunların neden olduğu görünüşü sevmediğim için dermatologumun önerisiyle Zoretanin adlı ilaca başladım. İlaç, sivilcelerimi tedavi etti ancak çok ciddi yan etkilere sahipti. Özellikle intihar girişimi ve depresyon gibi etkileri olduğu için halk arasında yasaklanması bile gündeme gelmişti. Ben de sonunda bu yan etkileri göze alarak ilaca başladım ve 5 ay boyunca kullandım. Ancak son ayımda bipolar bozukluk atakları yaşamaya başladım. Bunun sonrasında da başka ilaçlar kullanmaya başladım ve yüzümdeki sivilceler tekrar çıkmaya başladı. Tekrar Zoretanin kullanmaya karar verdim ama sonuç olarak yine manik ataklar yaşadım ve ilacın bu atakları tetiklediğini anladım.

Zoretanin kullanan bir kişi ise çok ciddi yan etkiler görmediğini belirmiş

Cildim yağlı olduğu için gözeneklerim genişti ve sivilce sorunum yoktu. Ancak aşırı yağlı saçlarım ve dekoltemdeki siyah noktalar canımı sıkıyordu. Doktorum, regl öncesinde çıkan küçük sivilceler dışında pek sorun olmadığını söyledi. Boynumda çıkan iltihaplı sivilceler için farklı ilaçlar denemiştim ancak sonuç alamamıştım. Doktorum sonunda Zoretanin adlı ilacı önerdi. Günde 30mg başladım ve 6 ay kullandım. İlk haftalarda sadece dudaklarımın kuruduğunu fark ettim. Ellerim, saç diplerim ve dudaklarım aşırı derecede kurudu ve güneşe karşı hassaslaştım. Banyo sonrasında yüzüm soyuldu ve derim inceldi. Psikolojik etkileri görmedim. İlacı bıraktıktan sonra saçlarım yağlandı ve sivilcelerim geri geldi. Doktorum, bir sene boyunca devam etme seçeneği sundu ancak başlamadım çünkü değmeyeceğini düşündüm. Sonuç olarak, sadece yağlanmayan saçlarım haricinde pek memnun kalmadım. Herkeste etkisi farklıdır, bunlar benim kişisel deneyimlerim.

Yaklaşık 6 sene önce Roaccutane muadili bir ilaç kullandım. Lise yıllarımda çok sivilce problemim olmuştu, ilacı üniversite sonlarına doğru kullandım. İnanılmaz sonuç aldım ve cildim çok düzeldi. Neden bu kadar bekledim hala bilmiyorum.

Bir başka kullanıcı ise cildindeki hassaslığı şöyle dile getirmiş:

Doktora sivilce izleriyle ilgili sorunumu söyledim ve bana Zoretanin önerdi. Kararsızdım çünkü çok fazla sivilcem yoktu ama denemeye karar verdim. İlacı 2 gün önce kullanmaya başladım ve doktorun yüzüme ağda yapmamam gerektiğini söylediği halde dudak üstümü ağda ile aldırdım ve cildim soyuldu. Bu nedenle Zoretanin kullanırken yüzünüze ağda uygulamamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

İlacı kullanımında görülen yan etkiler sebebiyle tereddüt içerisinde kalanlarda da mevcut

Yüzümde çok sivilce çıkmasa da, aşırı derece de siyah nokta var. Doktorum, bu ilacı kullanmamı söyledi. Korkumdan başlayamadım, kullananların yorumlarında yan etkilerin ağır bastığı yönünde

Diğer yorumlar ise şöyledir:

Bu ilacı kullanacak olanlar mutlaka dudak nemlendiricisini yanında taşımayı alışkanlık edinmeli. Çünkü tedavi boyunca cildiniz inanılmaz kuruyor ve beni en çok zora sokan şey dudaklarımın kurumasıydı. Ayrıca ilaç beni epey depresif bir ruh haline bürüdü. Tedavi bitene kadar ne zorluklar çektim bir ben bir de Allah biliyor.

Sonuç

Zoretanin ilacı, kontrolsüz kullanımı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Zotretinoin, yağ bezlerinin boyutunu küçülterek çalışarak ciltte sebum üretimini azaltır. Sebum, cilt gözeneklerini tıkayarak akneye neden olabilen yağdır. Sebum üretimi kontrol altına alındığında, sivilceler de azalır veya durur.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Birbirimizi Ne Kadar Tanıyoruz Soruları

Yukarıdaki Zoretanin ilacı kullanıcı yorumları kişilerin öznel ve kendi deneyimleri sonucunda, forumlardan ve sözlüklerden alınmıştır. Herhangi bir öneri niteliği taşımaz. İlaç hakkındaki bilgiler ise ilaç prospektüsünden alınmıştır.

Diğer Makaleler: