Travazol Uçuğa İyi Gelir Mi? – İşte Gerçekler

Uçuk, bir çoğumuzun yaşamında en az bir kez karşılaştığı, bazı durumlarda ise ömür boyu tekrarlayabilen bir deri ve cilt sorunudur. Bu rahatsızlık, genellikle dudak ve çevresi ile cinsel bölgelerde görülür ve bir çeşit virüsün etkisiyle oluşur.

Tedavi süreci, uçuk sorunu yaşayan kişinin sağlık durumu ve virüsün yayılma derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu durumda, kişiye özgü bir tedavi planı oluşturulması önemlidir.

Sağlık hizmetlerine başvuran kişilerin bir çoğu, genellikle doktorlarının tavsiye ettiği ilaç ve kremleri kullanır. Bu süreçte, Travazol gibi antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip kremler, uçuğun semptomlarını hafifletmek için yaygın olarak tercih edilir.

Bu yazımızda, Travizol uçuğa etkileri, uçuk nedir, neler yapılabilir ve dahası hakkında detaylı, bilimsel ve prospektüsten caymadan bilgiler vereceğiz. Ek olarak Travazol kullananların yorumlarını da sizler için derleyeceğiz.

Travazol Krem: Yüzeyel Mantar Enfeksiyonlarına Karşı İlaç

Travazol, derinin yüzeyel mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir kremdir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle ciddi iltihaplanma veya egzama ile birlikte görülür. Söz konusu durumlar özellikle eller, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde daha yaygın olabilir.

Travazol’un ana görevi, derinin yüzeyinde oluşan bu mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisine yardımcı olmaktır. Bu süreçte krem, iltihaplanmayı azaltma ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olma özelliği ile tercih edilir.

Bu noktada unutulmaması gereken, her ne kadar Travazol mantar enfeksiyonlarına karşı etkili bir çözüm sunsa da, tedavi sürecinde bir sağlık profesyonelinin rehberliği olmazsa olmazdır

Travazol Krem Kullanımında, Uçuğa İyi Gelir mi?

Eğer “Travazol uçuğa iyi gelir mi?” diye merak ediyorsanız, net bir yanıt verelim: Hayır, Travazol uçuğa iyi gelmez. Uçuklar, genellikle virüslerden kaynaklanırken, Travazol ise mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Bu yüzden uçuğunuz için en uygun tedaviyi bulmak adına bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmanız en sağlıklı adım olacaktır. Tedavi sürecinde uçuğun üzerine elle dokunmaktan veya koparmaktan kaçınmalı, bölgeyi temiz tutarak yayılmasını önlemeye çalışmalısınız. Bazen sadece beklemek bile uçuğun kendiliğinden geçmesine yardımcı olabilir. Bu önemli bir nokta ve unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Etrexin Jel Kullananlar Yorumları

Travazol Krem Kullanımı ve Uygulanmayacak Alanlar

Travazol krem pişik için kullanılır mı?

Travazol krem, genellikle cilt enfeksiyonlarıyla savaşmak için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı geniş bir yelpazede yer alır ve bu çerçevede, vajinal alan için de uygundur. Dolayısıyla, “Travazol krem vajina içine sürülür mü?” sorusuna evet yanıtı verilebilir. Kullanım şekli ve miktarı doktorunuzun reçetesi doğrultusunda olmalıdır.

Fakat Travazol krem, her bölgeye uygulanabilecek bir ilaç değildir. Özellikle gözler ve göz çevresi için kullanımı önerilmez. Yüzde kullanılacaksa, gözle temasından kaçınılmalıdır. Eğer daha önce göz tansiyonu (glokom) şikayetiniz olduysa, bu durumu doktorunuza bildirin.

Travazol kremin bir başka kullanımı olarak pişik tedavisi akla gelebilir. Ancak, “Travazol krem pişik için kullanılır mı?” sorusuna verilecek yanıt hayır olacaktır. Travazol krem genel olarak cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir fakat pişik tedavisinde uygun bir seçenek değildir. Pişik tedavisinde, doktorunuzun önerdiği uygun bir ilaç tercih edilmelidir.

Travazol Krem Kullananlar Yorumları

İşte forumlardan ve sözlüklerden, Travazol krem kullananların yorumlar.

 • Genital bölge kaşıntılarına mükemmel çözüm. Gece yatmadan uygulandığında rahatlama hissi sunuyor.
 • Sivilce problemleri için denenebilecek bir krem, fakat kaşıntıları kesmek konusunda başarısız. Diflukortolon valerat içeren bu krem, bir kortikosteroid olup sürekli kullanımında cildi inceltebilir ve lokal yan etkilere yol açabilir. Kontrolsüz ve sürekli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Sivilce ve sivilce izlerini tedavi etme amacıyla kullanırken, bu kremi kortizonlu bir mantar kremi olduğunu unutmamak gerekiyor.
 • Yüzde ve saç dibinde oluşan egzamalar için etkili bir çözüm. Kısa sürede kızarıklığı ve acıyı gideriyor, tam tedavi süreci ise birkaç gün sürüyor.
 • Mantar enfeksiyonlarına tek kullanımla etki gösteren krem. Düzenli kullanıldığında enfeksiyonu tamamen yok edebiliyor, fakat kullanımı sıklıkla yarım bırakılıyor. Düzenli kullanımın önemi büyük.
 • Antifungal özelliği sayesinde mantar enfeksiyonları için doktor önerisiyle kullanılan bir krem. Direnç gelişimini önlemek için doğru kullanım önemli.
 • Yaklaşık 1,5 yıldır burun altında oluşan egzama tedavisi için kullanılıyor. Acı ve sızı hissini gideriyor, kızarıklıkta ise tam bir çözüm sağlamıyor.
 • Doktor tavsiyesi üzerine mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bu krem, kısa sürede etkili sonuçlar veriyor.
İlginizi Çekebilir:  Hasta Yatağı ile İlgili Merak Edilenler

Uçuk Neden Olur?

Uçukların oluşumuna sebep olan faktörler çeşitlidir. Aşağıda bunların bazıları listelenmiştir:

SebepAçıklama
Herpes Simplex Virüsü (HSV)Uçukların temel sebebi, özellikle HSV tip 1’dir. Bu virüs genellikle çocuk yaşta kapılır ve vücutta ömür boyu kalır.
StresStres, bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücuttaki uyuyan herpes virüsünün aktif hale gelmesine sebep olabilir.
Yorgunluk ve UykusuzlukFiziksel yorgunluk ve uyku eksikliği de bağışıklık sistemini zayıflatır ve uçuk oluşumunu tetikler.
Hormonal DeğişikliklerÖzellikle kadınlarda, adet dönemlerindeki hormonal değişiklikler uçuk oluşumunu tetikleyebilir.
Güneş Işığı ve RüzgarGüneş ışığına ve rüzgara maruz kalmak, dudakları kurutur ve çatlar. Bu durum uçuk oluşumunu tetikler.
Bağışıklık Sisteminin ZayıflamasıHIV/AIDS gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar uçuk oluşumunu kolaylaştırır.

Bu sebeplerden dolayı, uçuk oluşumunu engellemek ve kontrol altına almak için yaşam tarzı değişiklikleri ve stres yönetimi tekniklerinin uygulanması önemlidir.

En İyi Uçuk Kremler Nelerdir?

Uçuk tedavisinde kullanılan krem ve ilaçlar, genellikle antiviral bileşenlere sahiptir. Bu antiviral bileşenler, uçuklara sebep olan virüslerin çoğalmasını engeller ve var olan uçukların iyileşme sürecini hızlandırır. 2023 yılı itibarıyla öne çıkan ve kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği uçuk kremleri aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Zovirax: Zovirax, antiviral bir krem olup, uçuk yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. İlk belirtiler görüldüğünde veya bir uçuk yarası mevcut olduğunda kullanılabilir.
 2. Acyclovir: Acyclovir, uçuk virüsünün çoğalmasını engellemekte ve uçukların hızla iyileşmesini sağlamaktadır.
 3. Famciclovir: Famciclovir de uçuk virüsünün çoğalmasını engelleyerek, uçukların hızla iyileşmesine yardımcı olan bir başka kremdir.
 4. Valacyclovir: Valacyclovir, uçukları tedavi etmek için kullanılan bir başka etkili antiviral kremdir.
 5. Asiklovir: Uçukların hızla iyileşmesine yardımcı olan Asiklovir, virüsün çoğalmasını engelleyerek, uçukların hızla iyileşmesine yardımcı olur.
İlginizi Çekebilir:  Mirena Kullananların Yorumları - Doğum Kontrolü

Tüm bu kremler reçete ile temin edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Anrecta Krem Kullananlar ve Yorumları

Uçuğa Doğal Yoldan Çözümler Nelerdir?

Uçuk tedavisi için kullanılan bazı doğal yöntemler aşağıdaki gibidir:

 1. Stres Yönetimi: Stres, uçukların en büyük tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle, stres yönetimi ve azaltma teknikleri uygulamak, uçuk oluşumunu kontrol altına alabilir. Meditasyon, yoga, derin nefes alma teknikleri ve hobi edinme gibi aktiviteler stresi azaltmada etkili olabilir.
 2. Dudakları Nemlendirmek: Güneş, rüzgar ve soğuk hava dudakları kurutur ve çatlatır. Bu da uçuk oluşumunu tetikleyebilir. Dudaklarınızı nemlendirmek için dudak kremi kullanın ve dudaklarınızın kurumasına izin vermeyin.
 3. Beslenme: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek, uçuk oluşumunu kontrol altına alabilir. C vitamini ve çinko bakımından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 4. Yeterli Uyku ve Dinlenme: Yeterli uyku almak ve dinlenmek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve uçuk oluşumunu önler.
 5. L-Lysine Takviyeleri: L-Lysine, bir tür amino asittir ve bazı araştırmalar, bu amino asidin uçuk tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Ancak, herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka bir sağlık profesyoneli ile konuşmalısınız.
 6. Propolis: Arı ürünü olan propolis, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için uçuk tedavisinde etkili olabilir.

Her zaman hatırlanmalıdır ki, bu yöntemlerin etkili olabilmesi için düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu yöntemler uçuk tedavisi için ilaçların yerine geçmez, ancak uçukların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirler.

TRAVAZOL Krem Muadilleri

 • ALBACORT 15 G KREM
 • COMPINAZOL %1 + %0,1 KREM (15 GRAM)
 • FUGGY %0,1 + %1 KREM 15 GR
 • FUNGOID %1 / %0,1 KREM (15 GRAM)
 • FUNOCORD 15 G KREM
 • MANTAZOL %1+%0.1 KREM (15 G)
 • TINAGEN 1 MG+10 MG/1 G DERI KREM

Sonuç

Travazol Uçuğa İyi Gelir Mi? sorusuna umarım yanıt bulabilmişizdir. Unutmayın, her ilaç. doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaç uçuğun aksine, ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

Yorum yapın