Sürekli Birini Düşünmek Karşılıklı mıdır? Bilimsel Cevap

İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel özellik mantıksal düşünebilmektir. Diğer canlılara kıyasla insanlar, üstbilişsel düşünme yetisine sahiptir. Bu sayede; analiz, sentez ve değerlendirme yapabilmekteyiz. Ancak bu durum, söz konusu aşk ya da nefret gibi duygular olduğunda bizi yorabilir. Birini sürekli düşünebilir ve aklımızdan bir türlü çıkaramayabiliriz. Peki, sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır? Bilimsel olarak bu soruya çeşitli yönlerden cevaplar sunacağız. Böylece, overthinking dediğimiz durumun psikolojik nedenlerine yakın bir bakış atmış olacağız.

Neden Birini Sürekli Düşünürüz?

Düşünmek, oldukça karmaşık bir süreçtir. Sayısız parametre, düşünce havuzundan çıkar ve mantık süzgecinden geçerek değerlendirilir. Bunu her gün sayısız kez yaparız. Fakat birini sürekli düşünmek, basit bir duruma işaret edebileceği gibi bir rahatsızlığın nedeni de olabilir. Özellikle obsesyon ya da paranoya durumlarında birini ve yaptıklarını ya da dediklerini tekrar tekrar düşünebiliriz. Bu durum, yemek yememizi ve uyumamızı baskılayabilir. Hatta daha ciddi durumlarda hayattan ve sosyal dinamiklerden uzaklaşmamıza neden olabilir. Bu durumda insanlar günlük yaşam görevlerini yerine getiremeyecek hale gelebilir.

Eğer yukarıdaki tanımda kendinizden bir parça buluyorsanız, birini istemsizce ve sürekli düşünüyor olabilirsiniz. Peki neden birini sürekli düşünürüz? Bu sorunun en basit cevabı, psikolojide yatmaktadır. Bu sorudan sonra, sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel cevabına göz atacağız.

Zeigarnik Etkisi Özelinde Birini Sürekli Düşünmek

Eğer birini sürekli düşünüyorsanız, muhtemelen şu nedenlerden dolayıdır:

 • O kişiyle yarım kalan bir hesabınız olabilir.
 • Son görüşmeniz istediğiniz gibi geçmemiş olabilir.
 • Son sözler söylenmeden yani ilişkinin sonlandırma süreci yapılandırılmadan ilişki bitirilmiş olabilir.
 • Karşılıksız olarak duygular besliyor olabilirsiniz.
 • Kendisinden intikam almak istiyor olabilirsiniz.
 • Canınızı sıkacak bir söz ya da davranışa maruz kalmış olabilirsiniz.

Bu durumda, Zeigarnik etkisinden bahsetmek gerekir. Bu etki, bize şunu söylüyor:

 • Eğer biriyle yarım kalmış ve tamamlanmamış bir meseleniz varsa, onu hatırlamak geri kalan olayları hatırlamaktan daha kolay olacaktır.
 • Örneğin biriyle son kez olduğunu bilmeden son kez görüşmek, ileri süreçte onu daha fazla düşünmenize neden olabilir. Zira yarım kalan işler, hatırlanmaya daha müsaittir.
 • Diyelim ki karşılıksız sevgi beslediğiniz birine açıldınız ve olumsuz bir yanıt aldınız. Bu durumda onunla isteyip de yaşayamadıklarınız sürekli zihninizi kurcalar. Bu durum, düşündükçe içinden çıkılması oldukça güç bir hal yaratır. En sonunda, peak noktaya ulaşan bir düşünme süreci, yavaş yavaş azalmaya başlar. Fakat bu süreçte günlük yaşam görevlerinize yeteri kadar ilgi gösteremeyebilir ve uyku düzeninizden olabilirsiniz. Bu nedenle psikolojik destek almanız daha sağlıklı olabilir.

Birini Çok Fazla Düşünmek Ne Anlama Gelir?

Yukarıdaki olaylardan bağımsız olarak, birini çok fazla düşünmek bilinçdışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Sadece yarım kalmayan işler değil, pek çok bilinmeyen nedenden ötürü birini çok düşünebilirsiniz. Hatta bu durum, rüyalarınıza da taşınmaya başlar. Birini sürekli rüyanızda görmeye başlayabilirsiniz.

Bunun nedenleri kişiye göre değişebilir. Yani sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel cevabı, pek çok kişisel unsura bağlı değişir. En temel nedeni, yarım kalan işler yani tatmin edilemeyen arzulardır. Bu nedenle sürekli birini düşünmek karşılık mıdır sorusuna hem evet hem hayır denebilir. Ancak detaylarıyla bu soruya göz atmakta fayda var.

Birini Sürekli Düşünmek Onun Da Seni Düşündüğü Anlamına Gelir mi?

Telepati, bilimsel olarak gerçekliği son derece sorgulanan bir olaydır. Bir insan, beynini kullanarak bir insanın zihnini etkileyemez veya okuyamaz. Yani birini düşünmeniz, o kişinin sizi düşünüp düşünmeme eylemini etkileyemez. Bu nedenle birini düşünmek, o kişide herhangi bir etki uyandırmayacaktır. Fakat birini düşünmek, aynı zamanda etkileşim sonucu meydana gelebilecek bir olaydır. Yani, hayatınıza hiç girmemiş bir insanı düşünemezsiniz. Bu durum, karşı tarafın da sizi düşünebilme “ihtimaline” çıkar. Ancak durum platonik aşktan ibaretse, birini düşünmeniz onun da sizi düşündüğü anlamına gelmeyebilir. Bunu anlamanın oldukça basit yolları bulunmaktadır. Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır merak ediyorsanız bu yöntemlere göz atın:

 • Eğer sosyal medya üzerinde etkileşiminiz varsa, sadece onun görebileceği ve mutlaka cevap verebileceği bir hikaye paylaşın. Örneğin geçmiş zamanlardan kalma bir hastane fotoğrafı ya da hasta olduğunuzu işaret eden bir fotoğraf olabilir. Bu durumda geçmiş olsun dileklerini iletirse, sizi düşündüğü çıkarımını yapabilirsiniz.
 • Eğer ortak arkadaşlarınız varsa ve o arkadaşlarınıza gerçekten yakınsanız ufak bir ricada bulunabilirsiniz. Mesela bir sonraki buluşmalarında o kişiye sizden bahsetmelerini talep edebilirsiniz. Elbette direkt konusunun açılması abes kaçar fakat laf arasında sizin konunuzun açılması, o kişinin konuya ilgisini ölçmeyi sağlar. Böylece o kişinin sizi düşünüp düşünmediğini arkadaşlarınız sayesinde anlayabilirsiniz.
 • O kişiyi “yanlışlıkla” arayabilirsiniz. Başta saçma bir fikir gibi gelse de, bu ufak yanlışlık sohbetin başlamasına neden olabilir. Eğer o kişi sizi düşünmüyorsa muhtemelen “önemli değil” diye geçiştirecektir. Fakat düşüncelerinde siz de varsanız en azından bir hal hatır soracaktır.
 • Yine “yanlışlıkla” onda bir eşyanızı unutabilirsiniz. Eğer aynı ortamı paylaşma gibi bir şansınız yoksa, onda unutabileceğiniz herhangi bir nesne de size yardımcı olur. Mesela çakmağınızı, ceketinizi ya da kitabınızı ona ödünç vererek daha sonrasında unutmuş gibi yapabilirsiniz. Sizde kalacak olan eşyası, sizi daha çok hatırlamanızı sağlar. Bu konu hakkında “Benjamin Franklin Etkisi”ni de araştırmanızı tavsiye ederiz.
 • Birinin sizi daha fazla düşünmesini sağlamak adına ilişkinin durağan seyrini değiştirebilirsiniz. Örneğin ortada sebep yokken soğuk davranabilir ve “kaçan kovalanır” yöntemini deneyebilirsiniz. Buna ek olarak bir anda üzerine düşüp sonra kendinizi geri çekebilirsiniz. Bu gibi dalgalanmalar, kişinin sizi daha fazla düşünmesine neden olabilir. Ancak bu durum sadece olayların sebebini anlamaya yönelik olacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Fito Krem Basura iyi Gelir mi?

Bu gibi yöntemler artırılabilir. Fakat sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır sorumuzun temel cevabı “evet” olmayacaktır. Sürekli birini düşünmek, o kişinin sizi düşünme ihtimaline etki etmez. Bu nedenle sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel cevabı hem evet hem de hayır olabilir. Bunu anlamak için bu yöntemleri mutlaka deneyin.

Birini Sürekli Düşünmek Aşk mıdır?

“Hakkında her şeyi duymak istiyorum, bu aşk değil de nedir? Aklımda hep yine görmek, yine öpmek filan” sözleri bir miktar bilimsellik barındırmaktadır. Çünkü aşktaki temel unsurlar arasında; ilgi (merak), arzular ve tutkular yer almaktadır. İlgi duymadığınız ve hakkında her şeyi merak etmediğiniz birine aşık değilsiniz demektir. Onunla ilgili her ayrıntıyı düşünmek, aşık olduğunuza işarettir. Bu nedenle birini sürekli düşünmek, diğer pek çok sebebin dışında aşka işaret edebilir. Fakat nefret ettiğimiz birini de sürekli düşünebiliriz. Ya da Zeigarnik etkisinden bahsetmiştik, bu durumda da birini sürekli düşünebilirsiniz. Bir garsona teşekkür etmeyi unutabilir, bir arkadaşınızla ayarladığınız buluşmayı iptal etmek zorunda kalabilir ya da birinden borç almış olabilirsiniz. Bu gibi durumlar da istemsiz olarak o kişiyi pek çok kez düşünmenize neden olabilir. Yani her düşündüğünüz kişiye aşık değilsiniz fakat aşık olduğunuz kişi de aklınızı sürekli meşgul eder.

Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel olarak bu şekilde cevaplanabilir. Gelin yazımızı birkaç cümle ile özetleyelim.

Sürekli Birini Düşünmek Karşılıklı mıdır? Sonuç

Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel cevapları genel olarak bu şekildedir. Birini düşünmek karşılıklı olabileceği gibi tek taraflı da olabilir. Ne yazık ki tatmin edici yalanlardan ziyade acı verici bilimsel gerçekleri bu yazımızda ön planda tuttuk. Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel olarak bu şekildedir. Yazımızı özetleyecek olursak;

 • Sürekli birini düşünmek, o kişiye aşık olduğunuzun bir işaretidir.
 • Birinin sizi düşünüp düşünmediğini zihinsel olarak tespit edemezsiniz, yukarıdaki yöntemler işe yarayacaktır.
 • Birini sürekli düşünmek, eğer o kişi de size aşıksa karşılıklıdır.

Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır bilimsel cevapları hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

Diğer makaleler: