Rantudil Kullananlar Neler Diyor? (Anti-inflamatuvar)

Vücudumuzdaki ağrıların ve iltihabın azaltılmasında anti-inflamatuar ilaçlar önemli rol oynar. Rantudil içeriğinde asemetazin etken maddesi içeren steroid olmayan anti-inflamatuvar bir ilaç grubuna dahildir ve vücuttaki iltihabın azaltılmasında etkilir.

İlaç bilgilerinde yazıldığına göre Rantudil kullananlar genel olarak romatoid artrit, osteoartrit ve bel ağrısında ağrı ve iltihabın giderilmesi ve ameliyat sonrası ağrı ve iltihaplanma için kullanılır.

Rantudil ve diğer streoid olmayan ilaçlar, yaralanma veya hasar bölgelerinde üretilen ‘prostaglandinler‘ adı verilen kimyasalların üretimini inhibe ederek iltihabı hafifletir.

Rantudil Forte Etkisi Nedir?

Rantudil resmi prospestüsündeki açıkalamalarda şu etkiler görülmektedir:

 • Kireçlenmelerde
 • Romatizmal hastalıklar
 • Omurga eklemlerinde problemler
 • Cerrahi işlemler sonucu oluşan iltihabın azaltılması ve yönetilmesi

Randutil, vücuttaki iltihabın azaltılmasında etkili olan ve bu sayede enfeksiyon(iltihap) azaltan bir ilaçtır.

Rantudil Kullananların Yorumları Nelerdir?

Rantudil Kullananlar Yorumları
Rantudil, streoid olmayan bir anti-inflamatuar ilaç (NSAID) veya sadece “anti-inflamatuar” olarak da adlandırılan asemetasin aktif bileşenini içerir. Rantudil kullananlar genellikle kasları, kemikleri ve eklemleri etkileyen durumların ağrısını, sertliğini ve iltihaplanmasını hafifletmek için tercih edilir.

Randutil kullanıcısı, yan etki olarak “mide bulantısı” gördüğünü dile getirmiş.

Rantudil mide bulantısı gibi bir yan etki yarattı bende. Bunun dışında iştah kapatması oldu.

Bunun dışında, rantudil kullanan bir forumdaki kullanıcısı diz ağrılarından rantudil’in etki sağladığını söylüyor.

Ağır koşu antrenmanlarım sonrası “diz ağrılarım” için doktor reçete etti. Bende etkisi oldu, ağrılar azaldı lakin midemde bir bulantı oluştu. Bundan dolayı tok alıyorum.

Rantudil kullanan bir başka kişi:

Bende yan etki “uyku” yaratan ilaç. Bu sebeple akşamları kullanıyorum.Yan etkisini okuduğumda bu durumda varmış

Sırt bölgemdeki ağrı ve kasılmalarda etkili olduğu düşünüyorum.

Bel romatizması nedeniyle bir süredir kullanıyorum. Bende ağrıların azaltılmasında gayet etkili olduğunu söyleyebilirim.

Amansız baş ağrılarımı azaltmak amacıyla Rantudil 90mg kapsül kullananlardanım. Bağırsaklarımı çok bozdu ve sürekli ishal oldum. Bu sebeple baş ağrımı bile unuttum.

Yan etkiler gerçekleşti ama ben gene etkisini gördüm. Özellikle iltihabın yönetiminde etkili. Kısa süreli kullandım.

Görüldüğü gibi Rantiduil forte kullananlar, en çok mide ağrıları ve ishal gibi yan etkiler görmektedir. Bunun dışında diş iltihapları, sırf ağrıları ve diğer ağrılarda da doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Rantudil Kullananların Gördüğü Yan Etkileri Nelerdir?

Rantudil kullananların en sık karşılaştığı yan etkiler:

 • Mide Bulantısı
 • Kusma
 • Karın Ağrısı
 • İshal
 • Hazımsızlık
 • Döküntü,
 • Kaşıntı
 • Çabuk sinirlenme hali
 • Baş ağrısı ve uyku hali
 • Spazm
 • Sersemlik hissi
 • Kasılma
 • Yüksek tansiyon
İlginizi Çekebilir:  Combo 100 mg Yorumlar - Ereksiyon Problemlerinde

Rantudil kullanımında bu yan etkileri hissettiğinizde doktorunuza danışın.

Bunun dışında yan etkilerden “kilo alma” konusunda korkulmasına gerek yoktur. Rantudil, iltihabı azaltacak asemetazin içermektedir. Kilo alımı ile ilgili bir ilaç değildir.

Rantudil bağımlılık gibi etkiler yapar mı?

Hayır, rantudil içerisinde bağımlılık etkisi gösterecek etken madde yoktur. Vücuttaki enfeksiyonu(diş dahil) azaltmaya destek olur.

Rantudil ne kadar süre boyunca kullanılır?

Vücuttaki iltihabın boyutu, yaş, ilaç geçmişi, kronik sağlık geçmişi gibi durumlar ilacın etkinliğini değiştirebilmektedir. Rantudil ilacının kullanımı konusundaki süreyi doktorunuz size özel olarak belirtecektir.

Rantudil Muadili İlaçlar Nelerdir?

Piyasada bir çok Rantudil ilacına alternatif iltihap azaltıcı etkileri olan ilaçlar bulunmaktadır. Bunun dışında Rantudil etken maddesi asemetazin içeren rantudil alternatifleri olarak “Acetudil” ve “Romactil forte” bulunmaktadır. Rantudil muadillerini doktor kontrolünde olmadan kullanmayın

Sonuç

Kas ve doku ağrılarının azaltılmasında “streoid olmayan” iltihap azaltıcı bir ilaçtır. Doktor kontrolünde reçete edilir. Ayrıca, bu ilacı kullananlarda yaygın yan etkilerden birisi de “mide bulantısı” şeklinde olabilmektedir.

Mide ağrısını azaltmak istiyorsanız tok karna alınması prospektüste önerilir. Bu durum hazımsızlık ve sindirim sorunlarının önüne geçer

Rantudil Forte hakkında yazılanlar Rantudil’ın resmi ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır. Aynı şekilde Rantudil kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Diğer Makalelerimiz:

Yorum yapın