Nurofen Cold Flu: Soğuk Algınlığı ve Grip Semptomlarını Kontrol Altına Alın

Nurofen Cold Flu, kış aylarının kaçınılmaz belirtileri olan baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş ve vücut ağrılarının hafifletilmesinde önemli bir rol oynar. Bu ilaç, sinüzit, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların semptomlarına karşı etkilidir.

Birçok kişi, bu ilacın sağladığı rahatlama nedeniyle ona güvenmektedir. İlacın kullanımı, sizin ve ailenizin bu rahatsızlıkların etkisini azaltmasına yardımcı olabilir.

Peki, Nurofen Cold Flu ne için kullanılır? Basitçe, bu ilaç baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş ve vücut ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Bu semptomlar genellikle sinüzit, grip ve soğuk algınlığı ile ilişkilidir. Peki, Nurofen, boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Cevap: Evet, Nurofen boğaz ağrısına iyi gelebilir. Nurofen, aktif bileşen olarak ibuprofen içerir ve bu bileşen Non-Steroidal Anti-Inflamatuar İlaçlar (NSAID’ler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Bu ilaçlar, vücudun ağrı ve ateşe nasıl tepki verdiğini değiştirerek rahatlama sağlar

Nurofen (ibuprofen) Nedir?

Nurofen, sadece bir ağrı kesici değil, aynı zamanda ateşi düşürücü ve soğuk algınlığı ile grip belirtilerini hafifletici özelliğe sahip bir ilaçtır. Özellikle önerilen dozaj doğrultusunda, günde üç defa ve her seferinde en az dört saat ara ile aç karnına tüketilir.

Bu ilaç hafif yan etkiler gösterebilir, ki bunlar arasında hazımsızlık, mide yanması ve şişkinlik yer alır. Etkin maddesi olan ibuprofen veya yardımcı maddelerinden biri olan soya alerjisi olanlar, Nurofen’i kullanmaktan kaçınmalıdır.

Daha önce mide ülseri, felç veya kalp krizi geçirmiş olanların, Nurofen’i kullanırken daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu ilaç genellikle kısa süreli tedavilerde tercih edilir. Doktorunuzun bilgisi dışında uzun süreli kullanımı, ciddi sağlık problemlarına yol açabilir.

12 yaşından küçük çocukların Nurofen kullanması uygun değildir. Diğer ağrı kesicilerle beraber kullanımı da önerilmez.

Nurofen Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Evet, Nurofen baş ağrısına iyi gelebilir. Nurofen, aktif bileşen olarak ibuprofen içerir ve bu bileşen Non-Steroidal Anti-Inflamatuar İlaçlar (NSAID’ler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Bu ilaçlar, vücudun ağrı ve ateşe nasıl tepki verdiğini değiştirerek rahatlama sağlar. 

Nurofen Cold Flu Nedir?

Piyasa AdıNurofen Cold Flu
Etken Maddesiİbrufen / Psödoefedrin Hidroklorür
GrubuNSAİİ
Reçete TürüNormal
Gebelik Kategorisi1. ve 2. Trimestrda “B”, 3. Trimestrda “X”
İlaç FormlarıTablet, Süspansiyon
Kullanım AlanıSoğuk Algınlığı
Fiyatı94.37 TL

Nurofen kullananlarda genelikle hastalık veya kaza gibi yaralanmalar nedeniyle vücudun ürettiği prostaglandin maddesinin salınımını engellemek için ve ağrıları ve iltihabı azaltığı için kullanılmaktadır.

Nurofen’in Kullanım Alanları Şöyledir:

Nurofen Kullanım AlanlarıAçıklama
Baş ağrısı veya migrenSinir sistemini etkileyen ağrıları hafifletir.
Sırt ağrısıKas ve kemik yapısındaki ağrıları giderir.
Kas-iskelet ağrısıİskelet ve kas sistemini etkileyen ağrıları azaltır.
Diş ağrısıDiş ve diş eti ağrılarını hafifletir.
Adet sancılarıAdet döngüsü sırasında ortaya çıkan sancıları azaltır.
NevraljiSinir köklerinde oluşan ağrıyı hafifletir.
Romatizmal ağrılarRomatizma kaynaklı ağrı ve iltihapları azaltır.
Yaralanma sonrası ağrıFiziksel yaralanma veya kaza sonucu oluşan ağrıları hafifletir.
Ameliyat ağrılarıCerrahi müdahale sonrası oluşan ağrıları giderir.
Romatoid artrit, osteoartrit, gutİltihaplı eklem rahatsızlıklarında ağrı ve iltihabı azaltır.
Grip veya soğuk algınlığı belirtileriGrip veya soğuk algınlığının semptomlarını hafifletir.
Ibuprofen, yaklaşık 8 saat süren ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri ile bilinirken, Psödoefedrin hidroklorür ise genellikle nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde tercih edilir.

Nurofen Kullananların Yorumları

Sözlüklerden ve forumlardan, Nurofen kullananların yorumları sizlerledir. Nurofen kullananların yorumları kesinlikle bir öneri niteliği taşımamakla birlikte, internetteki kişilerin yorumlarından derlenmiştir.

 • 1- “Soğuk algınlığı ve hafif grip belirtileri ile başa çıkmamı sağlayan mucizevi bir ilaç Nurofen. Uyku hali, sersemlik gibi yan etkileri yok. Akşam kullanmamam gerektiğini fark ettim çünkü uykumu kaçırıyor. Yine de, bu bir doktor reçetesine tabi bir ilaç, bu yüzden doktorunuza danışın.”
 • 2- “Nurofen, soğuk algınlığı belirtilerini hızlıca hafifleten bir ilaç. Ancak, bu tür ilaçlar belirtileri hafifletir, hastalığı iyileştirmez. Benzer ilaçlar bulmak zor olabilir, bu yüzden Nurofen’i bulduğumda mutlu oluyorum.”
 • 3- “Hasta hissettiğimde, Nurofen’i 3 gün boyunca düzenli olarak kullanıyorum. Bu, belirtileri hızlıca hafifletiyor ve beni ayağa kaldırıyor.”
 • 4- “Boğaz ağrım başladığında Nurofen aldım ve bugün kendimi çok daha iyi hissediyorum.”
 • 5- “Nurofen, işe ya da okula gitmek zorunda kaldığımda grip belirtilerini hafifletir. Ancak, kalp hastası olan bir arkadaşımın çarpıntısı olduğu için, bu ilaç herkes için uygun olmayabilir.”
İlginizi Çekebilir:  Anksiyete için Citoles Kullananlar

Nurofen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken İlaçlar ve Gıdalar

Nurofen, yan etkilerini potansiyel olarak artırabileceğinden dolayı Aspirin ve NSAİİ grubu ağrı kesicilerle bir arada kullanılmamalıdır. Bu grubun içerisinde:

 1. Aspirin: Olası yan etkilerini artırabilir.
 2. Naproksen (Örneğin; Apranax veya Aprol gibi markalar): Nurofen ile birlikte kullanıldığında yan etkileri potansiyel olarak artabilir.
 3. Selekoksib (Örneğin; Celebrex): Nurofen ile etkileşime geçebilir.
 4. Nimesulid (Nimes): Nurofen ile birlikte kullanılmamalıdır.
 5. Diklofenak (Cataflam, Voltaren, Dolorex, Dicloflam gibi markalar): Nurofen ile birlikte kullanımı önerilmez.
 6. Deksketoprofen (Örneğin; Arveles): Nurofen ile birlikte kullanımı uygun değildir.
 7. İbuprofen (Advil, Motrin): Nurofen ile birlikte kullanımı yan etkileri artırabilir.
 8. Ekseden (Eksed): Nurofen ile etkileşime geçebilir.

Bu liste, Nurofen’in etkileşime geçebileceği bazı ilaçları içerir. İlaçlarınızın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için doktorunuza bu ilaçları kullanıp kullanmadığınızı bildirmeniz önemlidir.

Nurofen’in Potansiyel Yan Etkileri

Nurofen kullanımı sırasında çeşitli yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. En yaygın olanları:

 1. Öfke
 2. Uyku hali ya da uykusuzluk
 3. Baş dönmesi ya da sersemlik
 4. Bulantı ve kusma
 5. Ağız kuruluğu

Bununla birlikte, belirli belirtiler acil tıbbi yardım gerektirebilir. Eğer aşağıdakilerden herhangi birini deneyimlerseniz, hemen ilacı bırakıp sağlık kuruluşuna başvurun:

 1. Aşırı duyarlılık veya alerjik reaksiyonlar
 2. Kalp atışında değişim, çarpıntı, tansiyon yükselmesi
 3. Şiddetli karın ağrısı ya da sindirim sisteminde anormal durumlar
 4. Burun veya diş eti kanamaları, deride morluklar
 5. Deride soyulma, şişme, kabarcıklar ya da döküntü
 6. His kaybı, kaslarda ani güç kaybı, görme kaybı ya da bozukluklar

Dikkat: Yukarıdaki yan etkiler sadece bir rehberdir ve herkesin deneyimi farklı olabilir. İlaçla ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda, her zaman bir sağlık profesyoneli ile konuşun.

Nurofen’in Eşdeğer ilaçlar (Muadiller):

Eşdeğer ilaçlar (Muadiller):

 1. Nurofen Cold Flu
 2. Gribo Cold
 3. Dolorin Cold
 4. Coldaway Cold & Flu
 5. Apireks Cold&Flu

Yukarıdaki ilaçlar, benzer etken maddeler olduğu için yazılmıştır.

Sonuç

Nurofen Cold Flu’nun kullanıcılar arasındaki popülerliği tartışılmaz. Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hızlı bir şekilde hafifleten bu ilaç, kişinin günlük hayatına hızla dönmesini sağlar. Fakat, her ilaçta olduğu gibi, kullanıcıların deneyimleri ve yanıtları değişkenlik gösterir. Nurofen, belirli durumlarda uykusuzluğa neden olabilir ve kalp rahatsızlıkları olan kişiler için uygun olmayabilir. Tüm ilaçlar gibi, Nurofen Cold Flu’nu da kullanmadan önce bir sağlık profesyoneli ile konuşmak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nurofen Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Bu ilaç, etkin maddesi psödoefedrin sayesinde, öksürük ve boğaz ağrısını hafifletir.

Nezle Tedavisinde Nurofen Cold Flu Etkili Midir?

Evet. Bu ilaç, nezle belirtilerini hafifletir, fakat hastalığı tedavi etmeyebilir.

Nurofen Cold Flu’nun Bende Uyku Yapar Mı?

Psödoefedrin maddesi, genellikle uykuya sebep olur. Dolayısıyla, Nurofen Cold Flu da bu etkiye sahip olabilir.

Nurofen Cold Antibiyotik Midir?

Hayır, Nurofen Cold Flu bir antibiyotik değildir. Bu ilaç, öncelikli olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Nurofen iltihap Giderir mi?

Evet, Nurofen iltihap giderici özelliğe sahiptir. Nurofen, aktif bileşen olarak ibuprofen içerir ve bu bileşen Non-Steroidal Anti-Inflamatuar İlaçlar (NSAID’ler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Bu ilaçlar, vücudun ağrı ve ateşe nasıl tepki verdiğini değiştirerek rahatlama sağlar. Ibuprofen, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici özelliği nedeniyle soğuk algınlıklarından romatizmal ağrılara kadar pek çok hastalıkta yaygın olarak kullanılır. Ancak her zaman doktorunuza veya eczacınıza danışarak bu ilacı kullanmanız önemlidir.

Kategori: