Lustral Kullananların Yorumları
Lustral, SSRI grubu ilaçlar arasında en popüler ilaçlar birisi.

LUSTRAL, Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİ’ler) adı verilen, ruhsal çöküntüye (depresyona) veya obsesif davranışlara karşı etkili olan ilaçlar grubuna dahildir. Temel etken maddesi “sertralin” adlı maddeyi içermektedir tabletleri 50mg ve 100mg olacak şekilde bulunmaktadır.

Lustral kullanan insanların yorumları, yan etkileri ve faydaları hakkında bir yazı derledik.

Lustral 50 Mg Nedir?

Halk arasında depreson olarak geçen “ruhsal çökkünlük”, saplantılı-takıntı bozuklukları, panik ataklar ve travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi (sosyal aktivitelerden kaçınmak) gibi durumlarda beyin kimyasallarını tedavi etmek için kullanılır.

LUSTRAL, serotonin geri alım inhibitörüdür, rahatlatıcı özelliği olmakla uyku ilacı veya Atarax gibi uykuya sebep olmaz. Gene de lustral, bir çok insanda uyku üzerinde etki etmiştir.

İlginizi çekebilir: Atarax Kullananlar Yorumları – Kedi Gibi Uyutur Mu?

Lustral 50 Mg Ne İşe Yarar?

LUSTRAL, Seçici serotonin geri alım inhibitörleri(SSRI) kategorisinde olduğu için majör depresif bozukluk, anksiyete bozukluklarında kullanılır. SSRI’lar, serotonin vücutta daha iyi yutulmasını ve böylece kaygı ve anksiyete, sosyal fobi gibi durumlarda tedavide etkilir.

Kişilerin beyinlerindeki serotonin miktarını arttırmak bir çok insandan kaygıda azalma, takıntılı düşüncelerde durulma olarak karşımıza çıkar.

Not: Lustralın içindeki etken madde olan “sertralin”, anı zamanda Selectra, Misol, Seralin, ve Serdep gibi ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Lustral Kullananların Yorumları Nelerdir?

Lustral kullananların yorumlarına göz attığımız genel olarak daha az gergin olduklarını dile getirmektedirler. Örneğin Lustral kullanan bir kullanıcı:

Kısa vadede değil, uzun vadede etkisini görülen ilaç. Çok sinirli olduğunuz zamanda bile “Amaan boşver” hissi verdiriyor. Yan etkisi ise boşalmayı geciktirme.

Bazı kişilerde boşalmayı geciktiren cinsel kaygıda etkili olan Zayon 30mg gibi etkisi olduğunu görebiliyoruz, çünkü ikisi de serotonin receptörüne etki ediyor. Eğer erken boşalma gibi bir problemeniz varsa, cinsel birleşmede 3 saat önce Lustral almanız fayda sağlayabilir.

Lustral bende mutsuzluk kavramının ortadan kalkabileceğini düşünmekteyim. dertleri, düşüceleri ve bütün stresleri unutturup insanı amaan çal oynasın vur patlasın moduna sokuyor.

Bir başka yorumda ise Lustral’ın uyuşukluk hissi yarattığını görülüyor.

Beyinde uyuşukluk ve gelişen olaylar karşısında geçici kayıtsız kalmayi ve sakin olabilmenizi sağlar. Ek olarak yanısıra ilişki esnasında geç boşalmanıza katkısı çok büyüktür.

Lustral kullananlar her zaman olumlu faydalar almayabilir. Bazılarının yorumlarında ishal gibi yan etkiler yarattığı görülüyor.

Tam 6 sene önce de lustral kullanmıştım ve yeniden reçete edildi. Ben şu an efsane yan etkilerini gördüm. Bulantı ve ishal başı çekiyor. 

Lustral 25mg ve 50 mg kullananlar genel olarak sakinleştirici etkiler gördüklerini, sinirlerinin yatıştığını belirtmektedir. Bazı durumlarda yan etkiler görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kedi Otu Kullananların Yorumları

Lustral 100 mg Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı ilaçlar LUSTRAL’in etkisini azaltabilir aynı zamanda Psikoz gibi ruhsal bozukluklar için kullanılan ilaçlarlarla birlikte LUSTRAL’i kullanmayınız. Etkileşime girip yan etkileri arttırabilir. Lustral kullananların en çok hissetiği yan etkilerden birisi:

  • İshal
  • Ağız kuruluğu
  • Mide bulantısı
  • Bitkinlik ve yorgunluk

Lustral 50mg ve 100mg kullananlarda mide bulantısı en çok görülen yan etkidir. Ayrıca olası yan etkiler doza bağlıdır; zamanla ya kaybolur ya da azalır.

  • LUSTRAL’i aç veya tok karna almanız farketmez.
  • LUSTRAL’i tabletleri çiğnemeden veya ezmeden bir bardak su ile yutunuz.

Eğer LUSTRAL sizde yan etkiler yarattığıyla Selectra, Misol ve Lustec gibi muadil ilaçlar doktorunuz önerebilir.

Lustral Herkes Kullanabilir Mi?

Lustral herkesin kafasına göre kullanacağı bir ilaç değildir ve reçetesiz verilmez. Ayrıca (MAO) inhibitörleri adı verilen ilaçlarla birlikte ve bitkisel antidepresan takviyelerle Sarı kantaron (St. John’s Wort) ve 5-HTP birlikte kullanılmamalıdır.

Gelişigüzel ve yüksek doz kullanımı “Serotonin Sendromu” denilen ciddi bir durum yaratır.

Ne Kadar Süre Lustral Kullanmalıyım?

Çoğu durumda depresyon tedavileri 6 ay ile 1 sene arası değişmektedir. Doktor kontrolünde 6 ay kullanımlarda iyi bir ilerleme gözlemlenebilir. Lustral kullananla, ilk 2 hafta içerisinde etkileri görmektedir.

Lustral 50 mg Depresyon için Yeterli mi?

LUSTRAL 50mg, özellikle Depresyon ve Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisinde başlangıç olarak alınır. Bunun yanında doktorounuz, semptomlarda iyileşme görmezde 100mg dozlara kadar çıkarabilir.

Sonuç

Serotonin eksikliği anksiyete, stres ve uyku problemleri gibi sorunlar yaratır. Lustral 50 mg Serotonin geri alımını engeller ve serotonin hormonunu etkiler. Bu, kimi kişilerde takıntılı düşünme ve anksiyete gibi durumlarda etkilidir.

Lustral 50 mg, nispeten diğer antidepresanlara göre daha hafiftir, lakin gelişigüzel kullanımında diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Mental sağlık olduğunda seçtiğimiz ilaçları dikkatli seçmeliyiz.

Doğal yoldan serotonin arttırıp depresyon ve anksiyete ile de savaşabiliriz.

Bunların başında omega-3 yağlarını tüketmek, Triptofan amino asidi yüksek proteinli beslenmek, antrenman yapmak ve Meditasyon gibi stratejiler depresyonla savaşta bize yardımcı olabilmektedir.

Umarım bu yazımızda lustral kullananların yorumları hakkında faydalı bilgiler alabilmişinizdir.