Lavanta türü olan karabaş otu Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Kurak  karşı dayanıklılığı ile bilinen bu çok yıllık süs bitkisi özellikle aktarlarda ve bitkisel ürün satan mağazalarda sıkça rastlanmaktadır. Karabaş otu kullananların yorumları ise bu otun pek çok etkisi olduğunu ifade etmektedir. Gelin karabaş otu nedir ve nasıl kullanılır göz atalım.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde de yetişen karabaş otunun iki çeşit kullanımı bulunmaktadır. Bunlardan ilki karabaş otunun çay olarak tüketilmesidir. Diğer bir yöntemde ise karabaş otunun yağı cilt temizliği ve saç sağlığı için kullanılmaktadır.

Karabaş otu kullananların yorumları özellikle karabaş otu çayının pek çok etkisi olduğunu ifade etmektedir. Bu yüzden ilk olarak karabaş otu çayı nasıl yapılır Buna göz atalım.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

İlk olarak satın aldığınız veya topladığınız karabaş otunu kaynattığınız suyun içerisine ekleyin. Daha sonra demlenmesi için ağzı kapalı bir şekilde 2-3 dakika daha kaynamaya bırakın. 2-3 dakika Kaynadıktan sonra çayın altını kapatın ve 5 dakika daha demlemeye bırakın.

Akabinde isterseniz içine bir tatlı kaşığı bal ya da 2-3 damla limon suyu ekleyerek aromalandırın. Bu sayede tüketeceğiniz karabaş otunun etkilerini hissedebilirsiniz. Gelin Şimdi de karabaş otu çayının faydalarından bahsedelim.

Karabaş Otu Çayı Etkileri Nelerdir?

Özellikle Doğu kültüründe sıkça kullanılan karabaş otu çayı düzenli kullanımda pek çok faydaya sahiptir. Gelin karabaş otu çayı etkilerini sıralayalım.

 • Karabaş otu çayı düzenli kullanımda yorgunluğu azaltır.
 • Aynı zamanda soğuk algınlığı tedavisinde de karabaş otu çayı kullanılmaktadır.
 • Karabaş otu çayı bir diğer faydası ise depresyon ve benzeri ruhsal problemleri iyi gelmesidir.
 • Bunun yanı sıra karabaş otu çayı İdrar yolu enfeksiyonu için kullanılmaktadır.
 • Düzenli olarak kullanılan karabaş otu çayının migren ve baş ağrısına da iyi geldiği söylenmektedir.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle karabaş otu çayı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Yukarıda yer alan karabaş otu çayı faydaları göz önüne alındığında çayın düzenli olarak tüketimi pek çok faydaya sahiptir.

Karabaş Otu Yağı Etkileri Nelerdir?

Düzenli kullanımda karabaş otu yağı saç sağlığını korumakta ve güçlendirmektedir. Bu nedenle duş alırken saç maskesi ile bir miktar karabaş otu yağı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda karabaş otu yağının yanık tedavisinde de kullanıldığı söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Siyah Peynirin Anlamı Nedir? - Gerçekler

Karabaş Otu Zararları Nelerdir?

Elbette her şeyin faydası olduğu gibi zararı da olabilmektedir. Özellikle karabaş otu çayı günde 2 fincandan fazla içildiğinde karın ağrısına neden olabilir. Bu nedenle karabaş otu çayı tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda hamilelerin ve emziren annelerin karabaş otu kullanması tavsiye edilmemektedir.

Karabaş Otu Sigarayı Bıraktırır mı?

Sigara bırakmak isteyenler karabaş otunun sigara bırakma konusundaki etkisini merak etmektedir. Ancak bu konuda kesin bir şey söylemek pek sağlıklı değildir. Çünkü karabaş otunun sigarayı bıraktırma konusunda etkilerine dair yeteri kadar araştırma bulunmamaktadır.

Ancak karabaş otu kullananların yorumları sigara isteğini azalttığını ifade etmektedir. Bu nedenle karabaş otu çayı tüketerek karabaş otunun sigarayı bırakma üzerindeki etkisini kendiniz test edebilirsiniz.

Karabaş Otu Kullananların Yorumları

Karabaş Otu Kullananların Yorumları
Karabaş Otu Kullananların Yorumları

Gelin şimdi de karabaş otu kullananların yorumları neler bir göz atalım:

 • Çiçeklerinden çay yapılan ve uçucu yağ elde edilen bir bitkidir. Özellikle Akdeniz Bölgesi içerisinde yetiştirilmektedir. Alternatif tıp maksadıyla kullanılmaktadır.
 • Ağrı kesici, yara iyileştirici ve yatıştırıcı etkileri olduğu kanıtlanmış olan bir lavanta türüdür. Aynı zamanda egzama yaralarını iyileştirdiği de bilinmektedir.
 • Sakinleştirici özelliği bulunan bir ot. Hoş bir kokuya sahip ve baş ağrılarımı hafifletiyor. Özellikle Muğla yöresinde sıkça kullanılıyor.
 • Reçeli dahi yapılan bir lavanta türüdür. Mosmor rengiyle gerçekten hoş bir görüntü ve koku sunuyor. Ancak hiç denemedim.
 • Ben bunu meditasyon öncesi kullanıyorum. Bana egzotik geliyor, size nasıl geliyor bilmiyorum. Karabaş otu ayrıca antimikrobiyal etkisi de vardır.

Elbette karabaş otu kullananların yorumları bir tavsiye veya tedavi niteliğinde değildir. Karabaş otu kullananların yorumları sadece kullanıcı deneyiminden ibarettir. Bu nedenle yukarıda yer alan ifadeler tıbbi bir tavsiye olarak değerlendirilmemelidir.

Sonuç

Karabaş otu kullananların yorumları incelendiğinde “sakinleştirici” etkiler gördüğü görülüyor. Ama karabaş otu kullananlar acı geldiği taktirde bir miktar kestane balı veya stevia ile tatlandırmayı tercih edebilir.

Bunun dışında 2 fincandan fazla karabaş otu kullanmak yan etki riskini attırabilir. Bu sebeple karabaş otu dikkatli kullanılmalıdır.