K2 Vitamini vücudumuzdaki en önemli vitaminlerden biridir, ancak birçok insan ondan yeterince alamamaktadır.

Çoğu insan K2 vitaminini hiç duymamıştır. Bu vitamin Batı diyetinde nadirdir ve fazla ilgi görmemiştir. Bununla birlikte, bu güçlü besin, sağlığınızın birçok alanında önemli bir rol oynar. Aslında, K2 vitamini eksikliği ve çeşitli kronik hastalıklar arasındaki bağlantı olabilir. Vitamin K2, vücudunuzu oksidatif stresten korumaya ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan bir vitamindir.

K2 vitaminin faydaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. K2 vitamini, osteoporozlu insanlara yardımcı olduğu, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı, kanseri önlediği ve hatta D3 vitamininin aktif formuyla kullanıldığında bağışıklığı artırdığı gösterilmiştir.

K Vitaminleri

Diyetteki K2 Vitamini eksikliği de osteoporoz ve kemik çürümesine yol açabilir.

K2 vitamini kemiklerin, dişlerin ve kanın gelişimi için gerekli olan bir vitamindir. Kıkırdak, kemik ve kan oluşumuna yardımcı olur. K vitamini ayrıca kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar.

K vitamininin iki ana formu vardır. K1 vitamini veya phylloquinone ve K2 vitamini. K1, vitamini yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, brokoli gibi bazı sebzelerde de bulunur. K2 vitamini veya menaquinone fermente gıdalarda, karaciğer, balık ve diğer hayvanlar gibi birkaç gıdada bulunur.

Genel olarak K vitaminlerindeki eksiklik, kalp hastalığı, kanser ve osteoporoz gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

K2 vitamini kemik sağlığı ve genel metabolizma için gereklidir. Birçok gıda ve takviyede bulunur, örneğin yeşil yapraklı sebzeler, mantarlar vb. K2 vitamini takviyesinin kemik yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir. K2 vitamini farklı gıdalarda farklı şekillerde (MK-4 veya MK-7) bulunur

D3 vitamini ve K2 vitamini birlikte çalıştığında, kalsiyumun kemiklere en uygun şekilde gönderilmesini sağlarlar. Kalsiyum vücuttaki en önemli minerallerden biridir ve K2 vitamini kalsiyumu vücudun ihtiyaç duyduğu yere yönlendirmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, D vitamini ve K vitamininin hayvan modellerinde osteoporozu önleyebileceğini kanıtlamıştır. Kemik sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa, test yaptırmayı düşünebilirsiniz.

K1 ve K2 Vitaminleri Nasıl Çalışır?

K2 vitamini, sağlıklı kemikler ve eklemler için hayati önem taşıyan çok önemli bir mineraldir.

K vitamini ile aktive olan proteinler damaları açar, kemiklerinizdeki kalsiyum deponuzu arttırır ve kalbi destekler.

Bazı uzmanlara göre K2 ile K1 arasında fark vardır. Örneğin: Vitamin K2 (MK-4) formu, damarlarda “kalsiyum” birikmesini engellemede, K1’e oranla daha iyi bir sonuç vermiştir.

Bir çalışmada, K2 vitamini ve K1 vitamininin osteoporozlu kişilerin kemik mineral yoğunluğu ve kardiyovasküler sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. K2 vitamini kemik yoğunluğunu desteklerken, K1 vitaminde benzer sonuçlar görülmemiştir. (kaynak)

K2 vitamininin ana faydası, matris-GLA proteininin aktivasyonudur. Bu, karboksilasyon yoluyla gerçekleştirilir. Bu protein karboksile edilmediğinde kardiyovasküler hastalık, böbrek ve akciğer hastalıkları ile ilişkilidir. Protein ayrıca kireçlenmeyi ve hasarı önlemek için kolajen ve elastin üzerinde etkili olduğu ciltte de bulunur. Vitamin, Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif hastalıklara yol açabilen optimal beyin fonksiyonu için gereklidir.

Damar kireçlenmesini önlediği gösterilmiştir. Fazla kalsiyumu uzaklaştıran bir proteini aktive ederek aort kapak kalsifikasyonunu önlediğine inanılmaktadır. Ayrıca, sağlıklı kemikleri ve kardiyovasküler sistemi destekler. Ama sadece yetişkinler için değil. Çocuklar ayrıca çeşitli şekillerde K2 vitamininden yararlanabilirler. Diyetinize alabilir veya takviye olarak alabilirsiniz.

Kalp Sağlığı

Vücudunuzu sağlıklı beslenme ile beslemek önemlidir, ancak sebze, meyve ve fermente gıdalar olmadan zordur.

Kalp yetmezliği, kendinizi yorgun, zayıf ve genel olarak rahatsız hissetmenize neden olan tıbbi bir durumdur. Uygun tedavi olmadan kalp krizleri, dünyada ki ölüm sebepleri arasında bir numaradır.

Uzun bir yaşam sürmek için kalp sağlığına uygun bir yaşam tarzı, beslenme ve hafif tempo antrenmanlar yardımıyla kalp sağlığının arttırılması gerekir.

Kalbinizin etrafındaki atardamarlarda kalsiyum birikmesi, kalp hastalığı için büyük bir risk faktörüdür. Koroner kalp hastalığının (KKH) semptomlarını ağırlaştırabileceğinden, bu potansiyel suçlunun oluşmasını önlemek için elinizden gelen her şeyi yapmanız zorunludur

K2 vitamini, kan damarlarının ve kardiyovasküler sistemin gelişiminde önemli rol oynayan bir vitamindir. Kanın pıhtılaşmasını kontrol ederek, atardamarların kireçlenmesini önleyerek ve yüksek tansiyonu düşürerek bazı koruyucu işlevleri vardır.

10 Senelik bir araştırmada, yüksek miktarda K2 tüketen insanlarda, damalarda “kalsiyum birikmesi” ve “kalp hastalıkları” sonucu ölüm ihtimallerinde, K2 daha az tüketenlere oranla düşüş görülmüş.(kaynak)

Başka bir araştırmada, K2 vitamininin daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. (kaynak) Bu araştırmalarda, K1 vitaminin benzer etkiler yapmadığı görülmüş. Aynı şekilde araştırmalar, gözlemsel araştırmalar olduğu için %100 doğrudur diyemeyiz. Ama, araştırmalarda K2 tüketiminin, kalsiyum birikmesi ve kalp hastalıkların azaltılması yönünden pozitif korelasyon var.

K2 Dışında Kalp Sağlığına Faydalı Olacak Stratejiler

  • Kalp vücuttaki en yüksek mitokondri enerjisi isteyen ve ATP kullanan bir organdır. Yani, vücudumuzdaki enerji miktarını arttırmak, mitokondriyi desteklemek aynı zamanda kalp sağlığını da destekler. Mitokondriyi desteklemek için inflamasyon yani iltihabı azalmak gerekmektedir.
  • Curcumin, NAC, B vitaminleri, C vitamini, Astaksantin ve Omega-3 gibi bileşenler mitokondriyi desteklemek, karaciğeri korumak ve hücreleri oksitatif ağır metallerden korumak için önemlidir. Mitokondriyi optimizasyonunda en önemli diyet çeşileri arasında ketojenik diyet geldiğini unutmayın.
  • Anti-inflamatuar beslenmek, aralıklı oruç, stres yönetimi ve nefes egzerisizleri dolaylı veya direk yoldan kalp sağlığının desteklenmesinde önemlidir.

K2 vitamini, kan pıhtılaşmasını stabilize etmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalıkları riskini azaltır. K1 vitamini hücre büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşıyan bir vitamindir. K2 vitamininin mitokondriyal hücrelerin enerji seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Koroner arter hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak, Batı dünyasında, yaygın olarak tüketilmediğinden genellikle yeterince tanınmamaktadır.

Daha Güçlü Kemikler

Fermente Sebze, Meyve ve Omega-3 yağları vücudumuz için iyidir

Osteoporoz, kemik kırıklarının en yaygın nedenlerinden biridir. Osteoporoz ağrısı birçok kadın için yaygın ve acı verici bir gerçektir. Yıpratıcı olabildiği gibi, kas güçsüzlüğüyle birlikte şekil bozuklukları yaratabilir.

Eğer önlen alınmazsa, uzun vadede Osteoporoz, çeşitli sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilen son derece ciddi bir hastalıktır. Bu duruma kemiklerin zayıflaması neden olur, bu da kırık kemiklere, kırıklara ve çıkıklara yol açar. Ülkemize özgün değil, Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur.

Önlem almak önemlidir: Daha Az Ağrı için Daha Güçlü Kemikler, kırıkları önlemenize, kemik yoğunluğunu artırmanıza ve osteoporozla ilişkili ağrıyla başa çıkmanıza yardımcı olacak stratejiler oluşturmak gerekmektedir. Güçlü kemikler için Protein, Kalsiyum, Magnezyum, K2, D vitamini, İzoflavon, Kolajen olmazsa olmazdır.

Kemik Sağlığını Desteklemek İçin Diğer Yöntemler

  • Kolajen tüketimi kemik sağlığını desteklemede önemli rol oynar. Bunun temel sebepleri arasında kemikler aynı zamanda proteine ihtiyaç duymaktadır. Hatta yüksek protein tüketmek kemik kırıklarının iyileşmes, kas onarımı, beyin kimyasalların üretimini ve glutatyon sentezi için önemlidir.
  • Antrenman yapmak: Yeterli miktarda spor yapmak kemik kitlesini arttırdığı, yağ yakımını desteklediği, otofajiyi güçlendirdiği (hücre onarımı), oksijen kapasitesini geliştirdiği ve duygu durumunu geliştiren dopamin, serotonin, endorfin gibi nörotransmitterleri saldıladığı için önemlidir.

Kemikleri güçlü tutmak için K2 vitamini seviyelerini kontrol altında tutmak ve yeterli miktarda almak önemlidir. En iyi K2 vitamini kaynakları hayvansal gıdalar, özellikle natto gibi fermente gıdalardır.

1- Yaşla birlikte Risk Artar

Natto, fermente soya fasulyesinden yapılan bir Japon yemeğidir. Bağırsak sağlığını destekleyen probiyotikler dışında, mevcut en zengin K2 vitamini kaynağıdır.

Yaşlandıkça vücudumuz, kemikleri sağlıklı bir aralıkta tutmaktan sorumlu olan hormonları üretmeyi azaltır.

İlginizi Çekebilir:  Anti-inflamatuar diyet: Bilmeniz gerekenler

Son araştırmalara göre, 50’li yaşlarındaki kadınlar, kemik kaybına yol açan bir durum olan osteoporozdan muzdarip olabilme ihtimali artıyor. 60 yaş ile birlikte kırık riski daha da artar. Bu konuda yapılan bir araştırma, 50 yaş ve üzeri kadınların ortalama yaştan bir buçuk kat daha fazla kırık yaşadığını göstermiştir. Risk 60 yaş üstü kadınlarda karşılaştırıldığında en yüksektir.

Matriks-gla proteini (MGLP), mTORC1 sinyal yolunun bir bileşenidir. MGLP’nin nöronlar dahil birçok farklı dokuda protein sentezinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu noktada, özetlemek gerekirse kaslarda kalsium emilimi ile birlikte güçlü kemikler için GLA proteinin aktivasyonu lazımdır. K2, bu konuda yardımcı oluyor. (kaynak)

BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, günlük K2 vitamini takviyesi dozunun menopoz sonrası kadınlarda kemik mineral yoğunluğunda çok daha yavaş düşüşlerle ilişkili olduğunu buldu.

Mevcut çalışma, Japon kadınlarda uzun süreli çalışmalara odaklanmaktadır. 13 araştırmanın 12’sinde Yüksek dozlarda K2 vitamini kullanımı kemik sağlığında olumlu etki göstermiştir. (kaynak)

Genel olarak Japon kadınları için K vitaminlerinin kullanımı teşvik edilmektedir. Batı ile kıyaslandığında, Japon kadınlar, daha çok K2 vitamini yönünden zengin besinler tükettiğini belirtebiliriz.

San Francisco California Üniversitesi’nden (UCSF) Profesör Robert Broom tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, kadınlar K2 vitamini aldığında omurga kırıklarının görülme sıklığında önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. (kaynak)

K2 vitamini kemik sağlığını iyileştirmenin yanı sıra damar ve kemik sağlığı için de faydalıdır. Plaza SM, Geleijnse JM ve Lamson DW’ye göre araştırmacılar, K2 vitamininin insülin duyarlılığını iyileştirebileceğini ve damar hastalıkları riskini azaltabileceğini bulmuşlardır. Ayrıca varisli damarları önlemeye ve diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. K2 vitamini açısından zengin yiyecekler yediğinizde, vücudunuz onu daha iyi kullanır.

Diş Sağlığı

Güçlü kemikler ve diş sağlığı için K2 içeren sebze tüketimi fayda sağlayabilir

Diş sağlığı, her yıl milyonlarca insanın diş hastalığından muzdarip olduğu ciddi ve önemli bir konudur. Bütün beden sağlığımız, diş sağlığının kalitesinden etkilenmektedir.

Diş sağlığı insanların bilgilendirilmesi gereken son derece önemli bir konudur. Dişlerine özen göstermeyen kişilerde çürükler, diş eti hastalıkları ve daha sonraki yaşamlarında ciddi tıbbi sorunlara yol açabilecek diğer ciddi sorunlar gelişebilir.

.Her zamankinden daha fazla asitli, şekerli yiyecek tüketiyoruz ve daha çok besine ulaşıyoruz. Bu durum dişlerimiz üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Diş sağlığımızı optimum hale getirmek için günde en az 2 kere fırçalamak gerekmekle birlikte, içten de diş sağlığını destekleyebiliriz. K2 vitamini yüksek besinler tüketmek bu noktada fayda sağlayabilir.

Uygun kemik sağlığını korumak için K1 ve K2 vitaminlerinin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Yetersiz miktarda K vitamini kemik problemlerine ve osteoporoza neden olabilir demiştik. Bunun dışında, dişlerde bu durumda etkilenir.

California Üniversitesi’nde moleküler biyoloji profesörü Bruce Ames’e göre, “K2 vitaminleri mineralizasyona ve kemik sağlığına katkıda bulunur”. D vitamini ile birlikte güçlü kemikler için bizimle çalışır.

“Vitamin” kelimesine aşina değilseniz, bunu öğrenmenin zamanı geldi. Vitamin “hayati besin” in kısaltmasıdır ve sağlığımız için hayati önem taşıyan herhangi bir mikro maddeyi ifade eder. K vitaminleri söz konusu olduğunda, bunlar enerji, kemik sağlığı, damar sağlığı için gerekli olan vitaminleridir.

D vitamini ve A vitamini diş kemiklerinin gelişimi için önemlidir. Bu vitaminler, K2 vitaminiyle birlikte sinerjik olarak çalışırlar.

Neden D3 ile K2’ye ihtiyacınız var?

D vitamini takviyesi alıyorsanız, K2 vitamini de almak iyi bir fikirdir. Bu iki vitamin, vücutta uygun kalsiyum emilimini sağlamaya yardımcı olmak için birlikte çalışır. Bu besinlerin her ikisi de, ihtiyaç duyulmayan yerlerde kalsiyum birikmesi olan kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, kardiyovasküler sağlık için gereklidirler. Her iki vitamini birlikte almak, kalp hastalığı veya felç geliştirme riskinizi azaltabilir.

K2 vitamini, sağlıklı kemikleri desteklemeye yardımcı olmak için D3 vitamini ile birlikte çalışır. Kalsiyumun arterler yerine kemikte birikmesini sağlayarak çalışır. D3 ve K2 vitamini birlikte çalışarak vücuttaki kalsiyum miktarını artırabilir. Her iki vitaminin de vücudun sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum emilimini artırmak için çalıştığını hatırlamak önemlidir. Birlikte alındığında, D3 vitamini ve K2 vitamini, kemiklerinizin yıllarca güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Son araştırmalar, K2 vitamini takviyesinin yaşlılarda en yaygın kemik hastalığı olan osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. K2 vitamini ayrıca D vitamini durumunu iyileştirir ve vücuttaki iltihabı azaltır.

En İyi Probiyotik Ve K2 kaynağı: KEFİR

Kefir, tadı yoğurdu andıran, karşılaştırılabilir kıvamda sağlıklı fermente bir besindir. Ülkemizde git gide artan miktarda kefir tüketimi gerçekleşmektedir.

Araştırmalar, bağışıklık sisteminizi, sindirim sorunları, kemik sağlığını geliştirdiği ve hatta kanserle savaşabileceğini gösteriyor. Bunun dışında kefir beyin sağlığını olumlu etkileyerek GABA üretimini destekleyen probiyotik bakteri “Lactobacillus rhamnosus” açısından zengindir.

Çalışmalarda, Lactobacillus rhamnosus’un yakın yeni doğum yapmış kadınlarda depresyon ve anksiyete semptomlarını önemli ölçüde azalttığını belirtiliyor. Bunun dışında tam yağlı kefir iyi bir kalsiyum ve K2 vitamini kaynağıdır. 

K2 Vitamini Almaya Değer mi?

K2 vitamini, kemik sağlığı, damar sağlığı ve günlük yaşam kalitemizi artırma potansiyeline sahiptir. Ancak, bununla ilgili daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır. Bunun yanında, K2 tüketimi yüksek olan Japonlarda, kemik erimesi riskinin az olduğu bilinen bir gerçek.

K2 Vitaminin Yan Etkileri Nelerdir?

K2 vitamini genel olarak vücut tarafından kolay tolere edilebilen bir vitamindir. Mayo kliniğe göre, 45 mg’lık K2 vitamini 2 yıl kullanımlarda bile güvenli kabul edilmektedir. Bazı kişilerde kabızlık ve ishal gibi yan etkilere sebebiyet verebilir ve Asprin gibi ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebepten doktorunuza danışarak kullanımı öneririz.

D3 ve K2’yi aynı anda mı almalıyım?

Bu konuda karışık görüşler vardır. Esas olarak D3 ve K2 vitamini sağlıklı kemikler için çok önemlidir. D3 ve K2 vitamini vücutta kalsiyum emilimi için de gereklidir. Bu nedenle birlikte almak kalsiyum emilimi arttırdığı için önerilmektedir. Bunun dışında bazı uzmanlara göre, D vitaminin K2 olmadan daha iyi performans sergilediği yönündedir.

K2 vitaminini sabah veya akşam ne zaman almalıyım?

K2 vitamini D vitaminiyle birlikte alıyorsanız sabah almanızı öneririz. Bunun yanında, sadece K2 yağda çözünen vitamin olduğu için, yağlı beslenmeyi gerçekleştirdiğiniz zaman ( örn: akşam yemeği ) sonrası alabilirsiniz.

K2 Vitamini kan inceltici midir?

K2 vitamininin kan inceltici olabileceğine böylece damarlarda kan akışını destekleyip, sağlığımıza olumlu etkiler sağladığı bilinmektedir. Bunun yanında istenmeyen yan etkilere neden olabileceğine dair endişeler var. Asprin ve ciddi kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir. Düşük dozlarda bu etki fazla belli olmakla birlikte, yüksek dozda kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanacaksanız uzmandan yardım almanızı öneririz.

K2 Vitamini Cildiniz Faydalı Mıdır?

Cilt yaşlandıkça hem kolajen hem de elastini kaybeder. Bu durumda, cildin elastik görüntüsü zarar uğrar ve yaşlı bir görünüm oluşur. K2 Vitamini, sağlıklı cildin gelişimi için gerekli olan matrix-GLA protein aktivasyonu başlatarak ciltteki kalsifikasyonu önler.

Natto K2 içeriyor mu?

Natto, protein açısından zengin fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılır. Japonlar nattoyu geleneksel bir yemek olarak yerler. Natto K1 ve K2’yi içerir. Japonlar, Natto çok fazla tüketir ve aynı şekilde kemik erimesinin en az görüldüğü ülkelerden biridir.